Kotka sika poza kuwetą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt cze 14, 2019 13:12 Kotka sika poza kuwetą

Cześć. Mam problem z 9-letnią kotką. Bardzo często sika w miejscach do tego nieprzeznaczonych - tj. na firany, parapety, blaty, pianino, czy po prostu podłogę. Robi to dwojako - czasami tylko psiknie, tak jakby oznaczała terytorium, a czasami po prostu się wysika. Nieraz jest nasikane obok kuwety, a w kuwecie jest czysto. Kupę robi normalnie do kuwety. To trwa bardzo długo, bo już kilka lat. Wysterylizowana była jak miała 0,5 roku. Pytaliśmy weterynarza co jest przyczyną, ale nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście podejrzewam, że przyczyną "psikania" może być to, że w okolicy jest sporo kotów, z którymi nasza kotka nie żyje w zgodzie i najprawdopodobniej się ich boi. Mieszkamy w domu jednorodzinnym, z ogródkiem. Kiedyś kotka czuła się chyba swobodniej, kotów też było mniej. Teraz jak wychodzi na dwór to jest bardziej speszona, uważna. Pewien nie jestem, ale podejrzewam, że dlatego tyle psika w domu. Nie mam natomiast pojęcia, dlaczego sika po kątach, a nie do kuwety.
Macie jakieś pomysły, rady? :)

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Pt cze 14, 2019 15:20 Re: Kotka sika poza kuwetą

Trzeba zbadać jej mocz. Koniecznie!

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt cze 14, 2019 15:25 Re: Kotka sika poza kuwetą

Oprócz badania moczu
Może jest jakiś odprysk jajnika
Ale tez masz racje z tymi obcymi kotami
U mnie tez jest z tym problem

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt cze 14, 2019 15:38 Re: Kotka sika poza kuwetą

Moje dziewczyny tez korzystają z zabezpieczonego ogrodu. Jedna z nich, najstarsza która trafiła do nas jako dorosła, bezdomna kotka czasami znaczy w ogrodzie, ale tylko granice działki, tam gdzie pojawia się zapach obcych kotów. Z kuwety korzysta bezbłędnie.
Jeśli Twoja kotka się stresuje obcymi kotami to może warto zabezpieczyć lepiej ogród (część lub całość) bo stres u kotów czesto się kończy zapaleniem pęcherza, bólem i szukaniem innych niż kuweta (która kojarzy się z bólem) miejsc na oddawanie moczu.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt cze 14, 2019 16:48 Re: Kotka sika poza kuwetą

Moje koty nie wychodzą, ale pamiętam, że Jackson Galaxy próbował rozwiązać problem z siusiającym kotem, czy kotką, już nie pamiętam. Pierwsze to zlecił badania, a potem połapał bezdomne koty, które przychodziły na podwórko na kastracje. Podobno problem zniknął. Zaczęłabym jednak od zrobienia badań. Zawsze tak robiłam, kiedy takie coś się działo i zawsze okazywało się, że to problem zdrowotny. Należałoby go u Ciebie , a raczej Twojej kotki wyeliminować, potem szukać powodów natury behawioralnej.

ewar

 
Posty: 54962
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Sob cze 15, 2019 13:13 Re: Kotka sika poza kuwetą

Dzięki za odpowiedzi! W poniedziałek przejadę się do weterynarza i popytam. Dam znać co i jak.

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Pt cze 28, 2019 23:37 Re: Kotka sika poza kuwetą

Byłem u weterynarza z kotką. Pani zrobiła badanie moczu, wykonała USG, pobrała krew. Z badania krwi wynika, że wszystko jest w normie, ale w pęcherzu jest coś czego być nie powinno i jest to albo kamień, albo krew. Za trochę ponad tydzień kolejna wizyta u weterynarza, na której chyba dowiem się więcej. Póki co dostał antybiotyk, jakieś kapsułki na ten pęcherz i jakieś kapsułki i tabletki coś na stres i lęk. Jeszcze nie wiadomo co jest przyczyną sikania po kątach.

Mam tylko jeden, spory problem. Kotka niechętnie przyjmuje tabletki. Staram się je pokruszyć jak najdrobniej i wymieszać z karmą (miękką z sosem), którą uwielbia, ale efekty są słabe. Wczoraj jakoś zjadła na raty, ale dzisiaj nie chciała tknąć karmy, mimo, że wyglądała na głodną. Najwyraźniej wyczuła pokruszoną tabletkę, mimo, że było jej tam naprawdę mało. Musieliśmy ją trzymać i wsadzić tabletki siłą. Po kilku próbach, jedną połknęła, ale drugą znalazłem po chwili na podłodze - wypluła ją. Ta metoda jest o tyle niefajna, że dodatkowo kotkę stresuje. Macie jakiś pomysł jak dać jej te tabletki?

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Sob cze 29, 2019 5:36 Re: Kotka sika poza kuwetą

https://www.zoocentrum24.pl/pielegnacja ... letek.html
Nie wiem, jakie tabletki dostaje kotka, ale często są obrzydliwie gorzkie i rozkruszanie ich i podawanie z karmą jest torturą dla kota. Jeśli to antybiotyk to musi być odpowiednia dawka, aby zadziałał. Najlepiej podawać głęboko do gardła, ale to wymaga pewnej wprawy.

ewar

 
Posty: 54962
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Sob cze 29, 2019 5:54 Re: Kotka sika poza kuwetą

Odkąd próbowałam podać kotu mega gorzką tabletkę z jedzeniem, próbuję czy podawany lek jest gorzki czy nie.

gusiek1

 
Posty: 1658
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob cze 29, 2019 13:58 Re: Kotka sika poza kuwetą

Clavaseptin, antybiotyk, taki sam jak dawniej synulox niektóre koty traktują jak przysmak, jedzą z miseczki i parzą, czy nie ma jeszcze. Unidox też jest bez smaku, wygodny do podawania, szczególnie bezdomniakom.

ewar

 
Posty: 54962
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Sob cze 29, 2019 18:01 Re: Kotka sika poza kuwetą

Mam spore doświadczenie z kotem, który miał nowotwór pęcherza. Był to młodziutki kociak, zaczął chorować w wieku 4 miesięcy a gdy miał 1,4 roku musiałam go uśpić bo kot był w stanie krytycznym i fizycznie i psychicznie. Niestety został źle zdiagnozowany a nowotwór wykryto dopiero pod koniec jego życia. Monitoruj ten twór, jeśli to kamień to trzeba usunąć, sam się nie rozpuści. Jeśli kotka sika od wielu lat to znaczy, że choruje już długo. Trzymam kciuki.
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 932
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia

Post » Sob cze 29, 2019 18:04 Re: Kotka sika poza kuwetą

Ale taki metrobactin już smaczny nie jest :) Gorzki jak wszyscy diabli nie nadaje się zupełnie do przemycania w jedzeniu. Leczyłam nim trzy koty przez trzy tygodnie, podając dwa razy dziennie. Wprawy nie miałam, gdy zaczynałam, ale teraz już mam. Praktyka czyni mistrza :) A thiafeline mojej Gerdzie przemycam w paście odkłaczającej. Łyka, nawet nie wie, kiedy:)

Agwena

 
Posty: 805
Od: Sob maja 19, 2018 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob cze 29, 2019 22:42 Re: Kotka sika poza kuwetą

Badanie moczu, USG calej jamy brzusznej, krew rozszerzona o profil trzustkowy, nerkowy i badanie kalu.
Mam kota, ktory sikal poza kuwete z powodu lambili i zapalenia trzustki.
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9374
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie cze 30, 2019 1:22 Re: Kotka sika poza kuwetą

Moja kotka dostaje Enroxil 15 mg. Dzisiaj pokruszyłem tabletkę najdrobniej jak się dało, nałożyłem na dłoń łyżeczkę jogurtu jagodowego, na to wsypałem utworzony proszek i wymieszałem. Zlizała mi to z dłoni bez zawahania. Oby tak łatwo szło do końca leczenia. :D

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Śro lip 17, 2019 12:53 Re: Kotka sika poza kuwetą

Moja kotka sikała poza kuwetą jak była chora. Jak tylko coś jej dolegało, czuła jakiś dyskonfort fizyczny sikała poza. Wtedy biegłam z nią do weta.

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jolabuk5 i 175 gości