Pytanie o sterylizacje kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 11, 2019 11:26 Pytanie o sterylizacje kotki

Witam wszystkich. Mam pytanie na temat sterylizacje kotki która ma 3 małe kociaki (mają dopiero miesiąc). Kiedy może zostać wykonana sterylizacja kotki ?

Daisy123

 
Posty: 53
Od: Pt maja 24, 2019 5:14

Post » Wto cze 11, 2019 12:18 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Daisy123 pisze:Witam wszystkich. Mam pytanie na temat sterylizacje kotki która ma 3 małe kociaki (mają dopiero miesiąc). Kiedy może zostać wykonana sterylizacja kotki ?

Najlepiej jak już wykarmi małe, czyli jeszcze miesiąc co najmniej.

justyslopez

 
Posty: 683
Od: Nie wrz 16, 2007 17:34

Post » Wto cze 11, 2019 14:33 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie, a młode kociaki to kiedy najwcześniej kastrować ? Przygarnęłam je do domu i teraz mam aż 13 kotów. Nie chcę aby spotkał je los innej młodej kotki która też niedawno urodziła (martwe koty) a na dodatek była jeszcze chora na koci katar i do tego biedactwo zostało pogryzione:( Teraz jest zdrowa a rana szybko się zagoiła i powoli nowa sierść zaczyna wyrastać . W najbliższych dniach też czeka ją sterylizacja :)

Daisy123

 
Posty: 53
Od: Pt maja 24, 2019 5:14

Post » Wto cze 11, 2019 15:34 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Zdania na temat kiedy sterylizować są mocno podzielone.
Nasza współpracująca z wieloma fundacjami wetka tnie kociaki jak osiągną wagę 1,2 kg
Obrazek

andorka

 
Posty: 13090
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Wto cze 11, 2019 20:25 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Daisy123 pisze:Dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie, a młode kociaki to kiedy najwcześniej kastrować ? Przygarnęłam je do domu i teraz mam aż 13 kotów. Nie chcę aby spotkał je los innej młodej kotki która też niedawno urodziła (martwe koty) a na dodatek była jeszcze chora na koci katar i do tego biedactwo zostało pogryzione:( Teraz jest zdrowa a rana szybko się zagoiła i powoli nowa sierść zaczyna wyrastać . W najbliższych dniach też czeka ją sterylizacja :)

Zdania są podzielone, raczej się czeka aż kot dojrzeje albo chociaż będzie mieć min pół roku. Zbyt wczesna kastracja/sterylizacja może mieć kiepskie skutki.

justyslopez

 
Posty: 683
Od: Nie wrz 16, 2007 17:34

Post » Wto cze 11, 2019 20:57 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Bzdura.
Moja wetka kastruje jak kociak osiągnie 1,5kg i wtedy wszystkie tymczasy idą pod skalpel.

Żaden wcześnie wykastrowany kot nie ma kiepskich skutków a same pozytywy...
ser_Kociątko
 

Post » Wto cze 11, 2019 21:21 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Kastracja przed osiągnięciem dojrzałości u kota nie ma ŻADNYCH negatywnych skutków.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Wto cze 11, 2019 21:43 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Muireade pisze:Kastracja przed osiągnięciem dojrzałości u kota nie ma ŻADNYCH negatywnych skutków.

Ehh nie będę dyskutować, szkoda czasu... Rozumiem, że jesteś lekarzem?

justyslopez

 
Posty: 683
Od: Nie wrz 16, 2007 17:34

Post » Wto cze 11, 2019 22:04 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Nie trzeba być lekarzem aby co nie co wiedzieć :wink:
No i... nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających, że wczesna kastracja szkodzi.
A jeśli takie się ukazały- z chęcią się zapoznam.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro cze 12, 2019 4:53 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

justyslopez pisze:
Muireade pisze:Kastracja przed osiągnięciem dojrzałości u kota nie ma ŻADNYCH negatywnych skutków.

Ehh nie będę dyskutować, szkoda czasu... Rozumiem, że jesteś lekarzem?

Nie, tylko rozsądnym opiekunem.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Śro cze 12, 2019 10:23 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

No tak, zdania są podzielone i nadal nie wiem kiedy najlepiej kastrować młode kociaki.

Daisy123

 
Posty: 53
Od: Pt maja 24, 2019 5:14

Post » Śro cze 12, 2019 10:41 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Jak będą ważyć powyżej 1,2 kg. Są badania naukowe (acz z USA) potwierdzające, że wczesna sterylizacja nie robi krzywdy kotom. Badania wiele lat były robione, bo tam od circa 20 lat to funkcjonuje (głównie w hodowlach, ale nie tylko). I uważaj, żeby kotka-mam nie zwiała, bo moze dostać rui nawet w czasie karmienia.
“To co robimy dla nas, umiera wraz z nami. To co robimy dla innych i dla świata zostaje po nas i jest nieśmiertelne.” -A. Pine
nasz wątek: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=159694

Alienor

Avatar użytkownika
 
Posty: 24225
Od: Pt mar 19, 2010 14:48

Post » Śro cze 12, 2019 11:10 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Kotka dostaje Provera raz na tydzień(wet tak polecił) a z młodymi to poczekam z kastracją. Dziękuje wszystkim za rady :)

Daisy123

 
Posty: 53
Od: Pt maja 24, 2019 5:14

Post » Śro cze 12, 2019 11:27 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Kotki sterylizuję przed pierwszą rujką, z kocurkami czekam nieco dłużej. Wiem, że na forum są zwolennicy wczesnej kastracji, ale od lat tak właśnie postępuję. Kotki około półroczne, kocurki ok.ośmiomiesięczne. Kocią babcią nigdy nie zostałam, żaden kocurek nie zdążył znaczyć terenu, nie widziałam konieczności jakiegoś szczególnego pośpiechu.
Powoływanie się na amerykańskich wetów jest dla mnie nieco kontrowersyjne. Bez problemów na przykład obcinają kotom paluszki ( tak! tak! :( , żeby nie drapały mebli. To powszechna praktyka. O usypianiu zwierząt w schroniskach nie wspomnę. Kilka milionów rocznie poddawanych jest eutanazji, nie z przyczyn zdrowotnych. Po prostu, jeśli zwierzę w ciągu dwóch tygodni ( zależy od stanu) nie odnajdzie właściciela lub nie znajdzie nowego dostaje morbital.

ewar

 
Posty: 54904
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro cze 12, 2019 12:13 Re: Pytanie o sterylizacje kotki

Ja kastruję koty przed dojrzewaniem, ale też muszą mieć ok. 5-6 miesięcy, młodszych nie ciacham.
Uważam, że nie ma sensu stresować zwierzaka (i siebie) i czekać aż całkiem dojrzeje.
Nie odważyłabym się za to kastrować zwierzęcia 3-miesięcznego, choć wiem, że istnieje taka praktyka np. w hodowlach.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jukatlu, skaz i 187 gości