RTG kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt maja 24, 2019 14:09 RTG kota

Mam pytanie odnośnie rtg klatki piersiowej kota. Czy przed tym badaniem wymagane jest znieczulenie, a co się z tym wiąże wcześniejsza głodówka?

raspberry

Avatar użytkownika
 
Posty: 2
Od: Pt maja 24, 2019 14:03
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt maja 24, 2019 15:06 Re: RTG kota

Moje koty zawsze miały rtg bez znieczulenia, ale najlepiej będzie jak zadzwonisz do lecznicy, która będzie wykonywać rtg i zapytasz, bo spotkałam się ze znieczulaniem zwierząt.
Kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!
[...] jesteś tym, co jesz... kabanosem w majonezie"

ariel

 
Posty: 18679
Od: Wto mar 15, 2005 11:48
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pt maja 24, 2019 16:57 Re: RTG kota

Dużo chyba zależy od tego, czego się szuka na RTG klatki piersiowej. O ile wiem u kota znieczulonego lepiej będzie widać drobne anomalie w płucach.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10670
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt maja 24, 2019 21:23 Re: RTG kota

Kot musi być nieruchomy - więc głównie zależy chyba od umiejętności lekarza no i chęci współpracy pacjenta ;)
https://zrzutka.pl/bpfeke dla wojowniczki Fisi walczącej z FIP

kwiryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 4234
Od: Sob lip 23, 2016 9:36
Lokalizacja: Warszawa mokotów

Post » Sob maja 25, 2019 6:07 Re: RTG kota

Z drugiej strony znieczulenie zmienia rytm i sposób oddychania co może spowodować że będą nie widoczne rzeczy które są widoczne bez znieczulenia, kiedyś rozmawiałam o tym z dr. Jagielskim.
Ogólnie uważam że kota powinno się usypiać tylko w sytuacjach koniecznych (a już szczególnie kota który ma objawy ze strony serca czy dróg oddechowych np. duszność) - w przypadku klatki piersiowej tylko wtedy gdy nie a możliwości kota odpowiednio utrzymać lub ten jest bardzo zestresowany (koty i tak szybko oddychają co utrudnia zrobienie dobrego zdjęcia, a w dużym stresie oddychają jeszcze szybciej).

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw maja 30, 2019 8:35 Re: RTG kota

Dziękuję Wam bardzo :) wet kazał mi dać przed wizytą Gabapentynę bo moja kotka nie należy do bardzo współpracujących, od momentu sterylizacji znienawidziła swojego lekarza 8O
Blue odkopałam jakiś stary wątek w poszukiwaniu przyczyn dolegliwości mojego kota z oddychaniem i znalazłam Twoją odpowiedź co prawda z 2002 r. ale idealnie opisującą mój problem. Pisałaś, że Twoja Skierka po wypiciu wody z wiaderka dusiła się i wyszło przewężenie tchawicy. U nas jest to samo, dzisiaj idziemy na rtg, a osłuchowo wyszła "tkliwa tchawica" na razie. Meloxidyl na rzekome zapalenie górnych dróg oddechowych nie pomaga. Mogłabyś napisać jak Wy to leczyliście i jak na to wpadliście?

raspberry

Avatar użytkownika
 
Posty: 2
Od: Pt maja 24, 2019 14:03
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], kasiek1510, Majestic-12 [Bot] i 316 gości