Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon mar 25, 2019 23:42 Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Witam. Mam nadzieje, ze w dobrym dziale pisze. Pozostałe watki przeszukalam i nie znalazlam odpowiedzi na moje pytanie.
Kotka miala zakladany szew kapciuchowy w piatek poniewaz wypadal jej odbyt i bylo widac juz ta czerwona sluzowke. W sobote byl zastrzyk na obrzek. Kupka byla poznym wieczorem w sobotę.(caly transporter byl w kupie...) Ale kupka jest robiona takimi plamkami rzadkimi. Dzis bylam na kontroli odbyt bardzo ladnie wygladal nawet pani weterynarz byla zdziwiona. Dostala zastrzyk przeciwbolowy. Bylo to po 12. Kolo 19 slyszalam, ze kotka dziwnie miauczy. Podeszlam i widze, ze caly czas probuje zrobic kupe ale leca tylko te kropelki. Patrze pod ogonek a tam jakby ktos w odbyt wsadzil jej jakas mala pileczke. Sluzowki na wierzchu nie ma ale odbyt jest bardzo wypukly. W poludnie tak nie bylo. Wymiotywala 2-3 razy slina. Od rana nic nie jadla nawet kawalka poledwicy z indyka nie chce (chcialam zobaczyc czy wybrzydza). Jadla karme mokra. Mleka jej nie daje. Jutro postaram sie pojechac do weterynarza. Co waszym zdaniem moze byc nie tak?

miniversion2508

 
Posty: 15
Od: Czw wrz 07, 2017 19:32

Post » Wto mar 26, 2019 6:32 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Weterynarz ci powie. Bo bezwzględnie musi kotkę obejrzeć. Może coś puściło, może karma jest za konkretna i kot podejmując próby wydalenia wypchnął odbyt (kot winien dostawać w tym czasie karmę w formie papki by łatwiej wychodziła)... Nikt z nas się nie pokusi na diagnostykę.Wymioty świadczą, ze coś się dzieje. Zatrucie toksynami zalegającego kału? Wet na cito. Plus badania krwi.Myślę, że tonie wina założonej pętelki ale z kotem coś się dzieje.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55369
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Wto mar 26, 2019 9:46 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Gdy mój kot miał założony taki szew, został na kilka dni w szpitalu, pod okiem wetów.
Nie zdecydowali się na puszczenie zwierzaka do domu, choć jestem dość doświadczoną opiekunką i z wieloma weterynaryjnymi rzeczami sobie radzę.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23793
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Wto mar 26, 2019 20:50 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Byłam dziś z kotką. Miała obrzękniety odbyt i twardszy kal byl dlatego tak wygladalo. Dostala zastrzyk. Ale znowu kupy zrobic nie moze i znowu jest pilka. Mam jej psikac jakims preparatem na "o" z antybiotykami i sterydami

miniversion2508

 
Posty: 15
Od: Czw wrz 07, 2017 19:32

Post » Śro mar 27, 2019 5:22 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Ty jej przede wszystkim zmień dietę by kał był miękki i łatwo go było wypchać. Mokre żarcie, zblendowane, podlane wodę + np parafina płynna (z apteki) na poślizg. Conva? Musy? Wszystko rozciapane wodą. Dieta w takich wypadkach jest najważniejsza.

Ona powinna może dostać kroplówki by kał zmiękczyć? Laktulozę? Rozkurczowe i p.bólowe.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55369
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Śro mar 27, 2019 22:09 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Co powiedział wet? Jak kot?
Obrazek
Obrazek

MIGOTYNKA

 
Posty: 427
Od: Pon mar 01, 2010 0:09

Post » Śro mar 27, 2019 22:27 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Mam jej podawać juz normalne jedzenie sucha karme. Kotka ma nadal trudnosci z kupa ale to przez obrzek. Dzis dostala przeciwbolowe i rozkurczowe. Mam psikac oxycortem. Nie chcemy jej podawac karmy mokrej bo miala caly czas biegunke. Kot byl nauczony do takiej karmy i podejrzewam, ze miedzy innymi przez te biegunki doszlo do wypadniecia odbytu. Ale kupa faktycznie jest za twarda. Dam jej mleko mimo, ze koty mleka nie powinny pic ale cos zrobic muszę.

miniversion2508

 
Posty: 15
Od: Czw wrz 07, 2017 19:32

Post » Czw mar 28, 2019 5:13 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

podaj laktulozę, działa na zatwardzenia, mleko, jesli nie toleruje, tym bardziej wywoła biegunke.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7113
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw mar 28, 2019 8:12 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Może nie mokra karma powodowała biegunki. Tylko nie odpowiednia mokra karma. Co kotu dawałaś? Jakie karmy?
Może biegunki byly spowodowane pierwotniakami. Kot miał robione badania na rzęsistka, kokcydia, lambliozę...? Miał robione USG? Co wyszło? By wypadł odbyt dobrze musiało mu strzelać? lecieć?
Miałam koty z wypadającym odbytem. Miały wszystkie kokcydiozę lub lambliozę. Obecny ma stan zapalny układu pokarmowego od żołądka do prostnicy. Też lecacy kał. Miałam kota po operacji prostnicy i odbytu. Przy tym ostatnim miałam zakaz podawania suchej karmy. Pił Convę zmieszaną z Intenstinalem, przecierałam mu go. Tak jak inne karmy. Do wszystkiego dodawałam Convalescente. Wszystkie z problemami jadły musy i pasztety. Teraz jest sporo karm dobrych jakościowo. Dostawały leki na odgazowanie jelit, rozmiękczenie kału, osłonowe, florę bakteryjną. Gdy zatkał się to szedł na kroplówkach. Czasem podanie łyżeczki śmietanki pomagalo. Ale kazano nam odpuścić suchą bezwzględnie. Nie jesteśmy w stanie dostarczyć kotu tyle wody by przepchał taki klocek. Robi sie błędne koło.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55369
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Czw mar 28, 2019 10:15 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

miniversion2508 pisze:Mam jej podawać juz normalne jedzenie sucha karme.


Jak już się tak upieracie przy tej suchej karmie, to zalewaj te chrupy gorącą wodą, poczekaj aż rozmiękną i zblenduj albo przecieraj przez sitko i podawaj kotu taką papkę. Ja karmiłam w ten sposób Pokerka prawie 5 lat, tyle że jeszcze musiałam to załadować do strzykawki, bo sam nie jadł
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5569
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Czw mar 28, 2019 10:43 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

katarzyna1207 pisze:
miniversion2508 pisze:Mam jej podawać juz normalne jedzenie sucha karme.


Jak już się tak upieracie przy tej suchej karmie, to zalewaj te chrupy gorącą wodą, poczekaj aż rozmiękną i zblenduj albo przecieraj przez sitko i podawaj kotu taką papkę. Ja karmiłam w ten sposób Pokerka prawie 5 lat, tyle że jeszcze musiałam to załadować do strzykawki, bo sam nie jadł

Moje nie ruszały takiej papki. Jeśli już podejmiesz trud moczenia, to należy pamiętać ,że one dość długo namakają. W zależności od chrup.
Mojego Ulisia, od zapalenia środka, karmię głównie strzykawką. Nie lubi blendowanego zarcia więc przecieram 2x przez drobne sitko.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55369
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Sob mar 30, 2019 14:28 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Niestety kotce wypadl ponownie odbyt :( czy martwica nastapi predzej czy później? Bo nie stac nas juz na leczenie kotka i niestety na jaki kolwiek zabieg w tym kierunku. Prosze tylko bez obrazania bo i tak siedze juz i płacze

miniversion2508

 
Posty: 15
Od: Czw wrz 07, 2017 19:32

Post » Sob mar 30, 2019 14:56 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

W jakim wieku jest kotka?
Wiadomo dlaczego odbyt zaczął wypadać?


U mojego kota też szew kapciuchowy w końcu puścił. Wówczas, z polecenia weterynarza zaczęłam sama ten odbyt kotu odprowadzać.
Brałam na palec maść proktosedon
https://www.doz.pl/apteka/p15252-Prokto ... nicza_15_g
albo aesculan
https://www.doz.pl/apteka/szukaj?search=aesculan
i wpychałam różową śluzówkę do pupy. Trwało to kilka miesięcy. Odbyt wypadał m.in. po każdorazowym robieniu kupy. Po pewnym czasie wszytko się unormowało. Kot sobie żyje, nader dobrze, już 7 lat.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23793
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob mar 30, 2019 15:12 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Kotka ma juz prawie 10 miesięcy. To juz jest jej drugi szew. Mowila mi Pani wet, ze kotka ma cos powiększone (jakis balonik). Nie ukrywam, że zastanawiam się nad uspieniem bo jest mi bardzo szkoda tego kotka. Po szwie kupy nie mogla zrobic. Pani weterynarz mówiła, ze moge jej dawac odrobinę oleju. No fajnie kot zrobil taka kupe ze az trzeba bylo kapac a dwie godziny temu spojrzalam pod ogonek i odbyt wypadl. Staralam sie jej wcisnac ale nie umiem zbytnio i nie chce zrobic jej krzywdy. Psikam oxycortem.

miniversion2508

 
Posty: 15
Od: Czw wrz 07, 2017 19:32

Post » Sob mar 30, 2019 17:11 Re: Wypukły odbyt po szwie kapciuchowym

Jak duży fragment wypada?
Skąd pomysł na oxycort?

Maści, które wymieniłam, zalecił wet. Stosuje się je przy aktywnych hemoroidach. m.in.obkurczają śluzówkę, działają lekko przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Dopisuję.
Twoja kotka jest jeszcze młoda, rośnie i rozwija się. Wypadanie odbytu może być problemem, który z czasem zniknie -- tak jak u mojego kota. Dorósł, mięśnie się w pełni wykształciły, wzmocniły i problem minał.
Nie zniechęcaj się. :)
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23793
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 516 gości