Strona 1 z 1

Załatwianie się do kuwety - problem behawioralny

PostNapisane: Nie mar 10, 2019 23:40
przez FortnighT
Sprawa rozwiązana

Re: Załatwianie się do kuwety - problem behawioralny

PostNapisane: Pon mar 11, 2019 0:18
przez jolabuk5
Postawiłabym 3 kuwety w 3 różnych miejscach mieszkania, z różnym zwirkiem (drewniany, zbrylajacy, silikon). Może jedna kuwetapowinna być otwarta, druga kryta (bez montowania drzwiczek), trzecia kryta z drzwiczkami. Wygląda na to, że kotka uznała, że u ciebie korzystanie z kuwety jest jakieś inne i na wszelki wypadek lepiej do kuwety nie wchodzić. Chyba też stresuje ją Twoje chodzenie za nią do kuwety - koty lubią mieć w tym momencie spokój. U mnie zdarza się, że kot rezygnuje z kuwety i idzie do innej (mam 6 kotów i tyleż kuwet) kiedy jestem zbyt blisko.
Oczywiscie 3 kuwety są tylko na czas ustalenia, którą kuwetę i który piasek kotka preferuje - i tę trzeba zostawić na stałe.

Re: Załatwianie się do kuwety - problem behawioralny

PostNapisane: Pon mar 11, 2019 9:03
przez FortnighT
Ok, mogę spróbować dołożyć dodatkową kuwetę. Ale czy to ma szansę pomóc, skoro kotka bez problemu załatwiała się w innym mieszkaniu do tej samej kuwety i żwirku, który ma teraz?
Dzisiaj rano sama poszła oddać mocz do kuwety, ale nadal obawiam się o dwójeczkę.

Re: Załatwianie się do kuwety - problem behawioralny

PostNapisane: Pon mar 11, 2019 12:41
przez jolabuk5
W tym innym mieszkaniu kotka robiła to, co nakazywał jej instynkt, a u ciebie nauczyła się stresować wizytą w kuwecie. Ja nie daję gwarancji, że rada pomoże, tylko myślę, że kotce trzeba stworzyć pewien komfort i dobrać najlepsze dla niej warunki, żeby znowu chodziła do kuwety bez stresu. Szczególnie to chodzenie za nią może być dla kotki stresujące, dlatego doradzałam krytą kuwetę bez montowania drzwiczek, żeby kotka miała poczucie intymnosci. Trzeba się postarać, żeby warunki zmieniły się na tyle, by kotka zapomniała o wcześniejszych nieciekawych doświadczeniach.