Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lut 16, 2019 15:53 Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Witajcie.
Chesterek jest otyły. Uwielbia jeść. Jada wszystko, wszystko mu smakuje.
Jest niewychodzącym kastratkiem.
Ma 9 lat i 10miesięcy :)
Od około 4 lat choruje na zapalenie pęcherza. Tzn nie cały czas ale co jakiś czas trzeba do weta.
Klasyczny przykład. Kamieni na USG brak. Jedynie małe oddawanie moczu, załatwia się kilka razy na godzinę i oddaje po ~30 ml.
Czasami w ogóle nie może nic zrobić.
Jesteśmy już mocno wyczuleni i zawsze jak widzimy, że wchodzi do kuwety nasłuchujemy czy siusia. Jak jest zdrowy to leje pod dobrym ciśnieniem.
Niestety dziś rano znowu robił po kilka kropelek a wczoraj lał jak trzeba. Cóż pojechaliśmy znowu do weta i znowu zastrzyki usg itd...
Generalnie teraz szybko mu wróciło zapalenie bo ostatnie miał w grudniu (15go) ale jeszcze wcześniejsze było chyba w marcu. Wiec wychodzi tak 2-3 zapalenia rocznie.
Chesterek je głownie surowe mięso. Wołowinę, kurczaka, indyka oraz wieprzowe też mu się trafia. Do tego czasami puszka animondy czy mac'a. ALe trafiają mu się też inne cuda. Wczoraj jadł krewetki...
Od weta usłyszałem dziś, że podczas leczenia ma nie jest czerwonego mięsa. Ok może nie jeść ale może jest tu ktoś ogarnięty w kwestii żywienia?
Zamówiłem dziś karmę mokrą urinary S/O z royala dla niego. Wiem że należy unikać zbóż bo te powodują nieprawidłowy pH moczu.
Jak to jest z tym surowym mięsem?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta. -George Bernard Shaw

Tal-Rash

Avatar użytkownika
 
Posty: 558
Od: Śro kwi 22, 2009 12:53
Lokalizacja: Pobiedziska k. Poznania

Post » Sob lut 16, 2019 16:31 Re: Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Podajesz samo mięso czy z suplementami?
Mięso powinno być suplementowane. W zależności od problemów zdrowotnych można zmieniać suplementy.
Jak rozumiem, było badanie moczu? Jakie były wyniki?
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33052
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Sob lut 16, 2019 17:16 Re: Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Na warsztatach ze zdrowego zywienia kotow powiedziano, ze idiopatyczne zapalenie pecherza jest na tle psychiczno behawioralnym. Takze co diety to ja bym sie skupiala na odstawieniu karmy suchej i podawaniu tylko mokrej, zalecane jest przejscie na BARFA z odpowiednia sumplementacja, ale rownie dobrze mozna stosowac puszki premium. I pomyslec o analizie przyczyn problemow behawioralnych. Moze kocie feromony okazaly by sie pomocne. Albo delikatne antydepresanty, wiadomo ze po konsultacji z wetem. W zaleznosci od wynikow moczu i odczynu PH zakwaszac mentionina.
ObrazekObrazek

Romi85

Avatar użytkownika
 
Posty: 1808
Od: Wto lut 18, 2014 12:29
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lut 17, 2019 17:27 Re: Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Nie miał jeszcze badania moczu. Niestety w sobotę i niedzielę nie wykonują ich u mnie. Na pewno będzie miał zrobione i mocz i krew. Ale krew po wyleczeniu myślę.
Jak zawsze błyskawicznie zareagował na antybiotyk. Już wczoraj wieczorem zrobił duże siku, no i dziś też normalnie siusia.
Mięsa nie suplementuje - próbowałem i niestety po dodaniu jakiegokolwiek suplementu - nie chcą jeść. Zrobię jeszcze kolejne podejście.
Generalnie nie są na samym surowym mięsie - dostają też mokrą karmę premium.
Można gdzieś dostać gotowy barf w okolicach Poznania?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta. -George Bernard Shaw

Tal-Rash

Avatar użytkownika
 
Posty: 558
Od: Śro kwi 22, 2009 12:53
Lokalizacja: Pobiedziska k. Poznania

Post » Nie lut 17, 2019 17:53 Re: Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Badanie moczu to podstawa. Bez tego nie da się stwierdzić, czy mamy do czynienia z problemem behawioralnym (idiopatyczne zapalenie pęcherza) czy zdrowotnym (zapalenie pęcherza bakteryjne albo z powodu wysokiego/niskiego ph). U mojej kotki dzięki badaniom udało się stwierdzić, że problem wynika ze zbyt wysokiego ph, odpowienio dobraną dietą udało się wyeliminować problemy z pęcherzem.
Jeżeli kot zareagował na antybiotyk, to może to być zapalenie pęcherza na tle bakteryjnym. Badanie moczu może teraz nic nie pokazać. Szkoda że nie było badania moczu przed podaniem antybiotyku.

A co do mięsa, powinno być suplementowane. Jeżeli koty marudzą na suplementy, to gotowy barf może się nie sprawdzić. Spróbuj suplementować po trochu, stopniowo dodając kolejne suplementy. Zacznij np od tauryny, później sól, później suplement wapnia, itd. Dawaj na początek niewielkie ilości suplementu i zwiększaj do docelowej ilości.
Gdyby twojemu kotu wyszo ph moczu za wysokie lub za niskie, to trzeba odpowiednio dobrać suplement wapnia (u mnie, przy potrzebie zakwaszania, sprawdza skię cytrynian wapnia).
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33052
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Wto lut 19, 2019 18:20 Re: Idiopatyczne zapalenie pęcherza a dieta

Ph 6,5
Ślednio liczne bakterie w moczu.
Brak kryształków.
Nieliczne krwinki białe
Nieliczne złuszczone nabłonki
To Chester.
Ale zrobiłem badanie też Kirze która siusia normalnie i nic nie wskazuje by coś jej dolegało.
Ph 7
Średnio liczne bakterie
liczne kryształy struwitowe
nieliczne komórki nabłonka

Aktualnie Lekarz powiedział tak. Chestera leczymy dalej bo ma zapalenie bakteryjne. Dostaje Antybiotyk i UrinoVet taki w kapsułkach do wyciśnięcia.
Kira badania ma nieciekawe ale leczy się kota a nie wyniki. Więc zalecił tylko UrinoVet aby zakwasić mocz.

Powiedziałem że Kira też ma bakterie ale usłyszałem że przez sposób pobrania moczu do badania może tak wyjść. Bakterie z cewki czy futerka mogą się dostać i że jeśli jej nic nie dolega i normalnie siusia to tym sie nie należy zajmować.

Co sądzicie?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta. -George Bernard Shaw

Tal-Rash

Avatar użytkownika
 
Posty: 558
Od: Śro kwi 22, 2009 12:53
Lokalizacja: Pobiedziska k. Poznania




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: włóczka i 230 gości