Ile powinien jeść kot?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lut 09, 2019 13:25 Ile powinien jeść kot?

Mam u siebie trzynastolatka. Waży ok. 4.8kg. Nieco ponad miesiąc temu przeszedł na karmę Royal Canin s/o. Nie piszę celowo na razie ilości podawanego jedzenia, chciałabym wiedzieć ile wg Was powinien dostawać.
Rano i wieczorem je karmę mokrą, a koło 13.00 chrupki, też RC s/o. Co drugi dzień steki z wołowiny.

Odkąd jest na tej karmie to CAŁY CZAS jest głodny i prowadzi mnie do kuchni. Wcześniej jadł podobne objętościowo porcje (mokrej Bozity i suchego Orijena) i mniej żebrał o jedzenie, teraz jest masakra. Ile wg Was powinien jeść, by go nie upaść?
Franuś, Franek- 23 sierpnia 2010r.
['] Śpij spokojnie koteńku...

hoooky

 
Posty: 183
Od: Śro mar 14, 2007 1:18
Lokalizacja: warszawa

Post » Sob lut 09, 2019 14:05 Re: Ile powinien jeść kot?

Zacznijmy od tego, że kot nie jest kurą i nie powinien w ogóle jeść royala.
Dlaczego kot dostaje tylko royala i steki? To bardzo uboga dieta i całkowicie nieodpowiednia biologicznie dla mięsożercy.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob lut 09, 2019 14:17 Re: Ile powinien jeść kot?

milva b pisze:Dlaczego kot dostaje tylko royala i steki?


no, nie, dostaje jeszcze mokrą.

Ale jeśli dobrze zrozumiałam, to Orijena zamieniłaś na RC? A mokra ta sama? Bozita?
Ale przyczyną może byc to, co napisała Milva, RC jest dużo mniej wartościowy niż Orijen, który jest wysokomięsną karmą, a w RC mięsa nie ma.Wiec mimo, że zołądek ma pełen, nie dostaje potrzebnej ilości składników odzywczych i to może być przyczyna głodu.

Natomiast co do ilości- przy tych danych, które podałaś, to nie do określenia, dostaje 3 różne pokarmy i ilość jednego jest zależna od tego, ile dostaje innego, tu można przerzucać między karmami, więc jak określić ile powinien dostawac.
I sama waga to za mało. Mam w domu dwa koty c/a 4,7 kg, jeden jest zdecydowanie za gruby, a drugi szczuplaczek jak nitka ;) Bo jedne to duzy, wysoki i długi kot, a druga mała kluska przypodłogowa, która za bardzo się upasła :)
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7102
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Sob lut 09, 2019 15:02 Re: Ile powinien jeść kot?

Weterynarz nam kazał przejść całkowicie na s/o, ponieważ jest masakra struwitowa

Je mokrego Royala s/o i chrupki Royala s/o + wołowinę


Co do wagi - jest teraz taki w sam raz, nawet lekko w stronę dobrze zbudowanego.
Franuś, Franek- 23 sierpnia 2010r.
['] Śpij spokojnie koteńku...

hoooky

 
Posty: 183
Od: Śro mar 14, 2007 1:18
Lokalizacja: warszawa

Post » Sob lut 09, 2019 16:55 Re: Ile powinien jeść kot?

Weterynarz Wam kazał, bo ma w tym interes, a nie dla dobra kota.

Royal Canin to badziewie, wyrzuć go. Wołowina jest dużo lepsza, ale nie stek, tylko np. gulaszówka, łata albo szponder.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Sob lut 09, 2019 16:56 Re: Ile powinien jeść kot?

Nie lubi innego mięsa :(


A jaka karma dla struwitowca lepsza?
Franuś, Franek- 23 sierpnia 2010r.
['] Śpij spokojnie koteńku...

hoooky

 
Posty: 183
Od: Śro mar 14, 2007 1:18
Lokalizacja: warszawa

Post » Sob lut 09, 2019 17:00 Re: Ile powinien jeść kot?

Przede wszystkim nie sucha, bo jeszcze pogorszy problem, tylko mokre puszki/saszetki z dużą ilością mięsa. Moje koty jedzą catz finefood, Wild freedom, Feringę, Grau i Mac'sa. Próbowałam jeszcze Animodę, ale hrabiostwo nie raczy.

Jakimi rodzajami mięsa próbowałaś karmić swojego kotka?
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Sob lut 09, 2019 17:12 Re: Ile powinien jeść kot?

Też mam struwitowca. Przez 5 lat regularnie zdarzały mu się zatkania, był niby na karmie struwitowej, ale ja sama trochę kombinowałam, bo wówczas nie bardzo było mnie stac, zeby kupować mokre urinary, wiec dostawał RC urinary suche, ale często do tego jakieś mokre, różne ale głownie coś w sobie, czasem w galaretce. Czasami nie dawałam suchej RC, ale np inną urinary. 2 lata temu wprowadziłam restrykcje- tylko to RC suche, ale do tego codziennie mokra saszetka urinary. Fakt, że zmieniły się też inne rzeczy, trochę się nasz tryb zycia ustabilizował, ale od 2 lat, pierwszy taki okres od czasu, gdy do mnie trafił i został wysterylizowany nie miał żadnego epizodu zw. z zatkaniem.

Obecnie trochę próbuję zmienić saszetki na inne mokre- kattvit, animonde weterynaryjną dla struwitowców- idzie średnio, bo nie przepada za tymi karmami.
Jak zaczynałam karmić tym RC urinary, byłam pewna, że robię co mozna najlepszego, z perspektywy czasu, nie wiem, co teraz bym dawała, gdybym zaczynała, ale ...też widzę, że może ta karma nie jest super odzywcza, to moj kot na tym jest kupę lat, dostaje też jakieś inne rzeczy, czasem świeże mięso, ale ten ostatni okres bez zatkań, żadnych zapaleń pęcherza zniechęca mnie do kombinowania z karmą inną. Próbowałam tylko na mokrą przestawic- nie idzie. Ciągnie mnie w stronę miski, widać, ze niby saszetka jest, ale bez suchego wydaje si,e głodny, zawsze troche musi poskubac.
Teorie teeraz niby znam, jak się powinno, ale...kot chyba jej nie zna i nie chce inaczej ;)
Do zakwaszania jest też Urinowet ok.
Przy czym Filemon zawsze dużo pił, akurat z tym problemów nie było.

I mój Filemon waży ok 5, trochę ponad. Dostaje 1 saszetkę dziennie mokrego, suchego mu nie wydzielam, podsypię, żeby było i sam sobie 3 razy dziennie je, ile chce, zwykle na raz zjada tak 1/2 garści. Z tego, co kojarzę, jak probowałam mu dawać ile z normy, to było znacznie mniej, niż to, co faktycznie dostaje. Nie tyje. Ma wahnięcia wagi, ale raczej zw. z porą roku i trybem życia w takim okresie. Do tego dostaje świeże mięso, ostatnio częściej, ale jeśli tak, to tak c/a garść. Nie jest to zamiast, a obok innego.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7102
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Sob lut 09, 2019 20:33 Re: Ile powinien jeść kot?

RC na kryształy nie jest lekarstwem... Z tego, co mówił mi mój wet, karmy typu urinary przeważnie są z dodatkiem soli, która wzmaga pragnienie u kotów, ergo - więcej piją, ergo - lepiej się płukają i na tym głównie polega ten efekt "urinary". Ja osobiście karmię kota (zadeklarowanego chrupkożercę) suchą, bezzbożową karmą (nie urinary) podlaną wodą i dodatkowo zakwaszam UroPetem. Ogólnie jest ok, przy ewentualnych zapaleniach pęcherza cudownym lekiem okazuje się... zwykła kroplówka NaCl do przepłukania kota (co potwierdza teorię, że koty, zwłaszcza chrupkożerne, za mało piją, stąd spora część problemów pęcherzowych). Drugi kot (już za TM) najchętniej jadł surowe mięso i problemów z wagą (ani z kryształami) nie miał, mimo, że potrafił zjeść ok. 200-300 g mieszanki barfowej dziennie (a zdarzało się, że więcej), poza tym, z informacji podanych na barfnyswiat wynika, że surowe mięso w naturalny sposób zakwasza mocz, więc może próbuj mieszać wołowe z innym, po mikrokawałeczkach, może przejdzie i kocik się przyzwyczai ;) .

kaamilaa

 
Posty: 18
Od: Wto lis 29, 2016 19:25

Post » Sob lut 09, 2019 23:24 Re: Ile powinien jeść kot?

Czy zdiagnozowano przyczyny powstawania struwitów?
Były robione badania moczu? Był posiew na bakterie i drożdżaki? W jakim labie? Po jakim czasie od pobrania mocz trafił do labu?
Badasz pH moczu codziennie paseczkami?
To są podstawy zanim zacznie się leczyć struwitowca. Dopiero potem można wprowadzać dietę.

kaamilaa pisze: Z tego, co mówił mi mój wet, karmy typu urinary przeważnie są z dodatkiem soli, która wzmaga pragnienie u kotów, ergo - więcej piją, ergo - lepiej się płukają i na tym głównie polega ten efekt "urinary".

Weterynarz minął się z prawdą. Podstawowym składnikiem karm typu Urinary jest DL-metionina, która zakwasza mocz.
kaamilaa pisze:cudownym lekiem okazuje się... zwykła kroplówka NaCl do przepłukania kota

Nie można kota ciągle kłuć. To zwiększa ryzyko mięsaka poiniekcyjnego. Ponadto nie zapobiega powstawaniu struwitów a jedynie je wypłukuje.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10656
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: emilab., kasiek1510 i 116 gości