Krysztaly

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lut 07, 2019 22:06 Krysztaly

Witam wszystkiche serdecznie!

Zarejestrowałam sie tym dopiero tym wieczorem, chociaż znamwasz forum od kilku tygodni.

Dwa lata temu mój 3-letni kot zmarł z powodu kryształów w drogach moczowych (po 3 interwencjach, ostatnia spowodowała wielką gorączkę, która okazała sie śmiertelna).

Weterynarze, po każdym ataku, przepisywali tylko specjalistyczna zywnosc, która w zasadzie zaczyna działać po 6 miesiącach, a ataki miały miejsce 3 w odstępie 3 tygodni. Zadnego lekarstwa!

Zaadoptowałam innego kota, pięcioletniego, bardzo strachliwy, który okazał się na dodatekze ma defekt serca (malformacja)

Był bjakis nerwowy dziś po południu, biegając po mieszkaniu. Wieczorem, idąc do kuwety, zamiauczył, polozyl sir we kuwecie i leżał w nim, bez ruchu, przez około dziesięć minut. Złe wspomnienia od razu wrociły :roll: ale po 10 minutach wyszedł (nie robiąc swoich potrzeb), dotknełam jego brzucha, aby zobaczyć, czy cierpi, ale widocznie nie.

Najpierw chciałabym poinformować, że mieszkam we Francji, więc "leczenia" mogą być inne.

Czy macie wiedzę o lekach, które można by podawać, jeśli rzeczywiście miałby problem z kryształami? Czy ultradźwięki mogą je odkryć?

Z góry dziękuję, jeśli macie więcej szczegółowych informacji na ten temat.

:piwa:

Illyana

 
Posty: 5
Od: Czw lut 07, 2019 21:07

Post » Pt lut 08, 2019 11:00 Re: Krysztaly

Hej :)
Trzeba zrobić usg brzucha i badanie moczu. Dobrze też przebadać krew.
Karma specjalistyczna na kryształy działa, ale faktycznie trzeba trochę poczekać, ale nie 6 miesięcy.
Podstawą tu powinna być dieta mokra, nie suche, choć specjalistyczne suche pomaga. Może rozpuścić duże kamienie nawet, ale wiem że nie każdy kamień da się rozpuścić (nie umiem specjalistycznie tego nazwać), wtedy trzeba operować.
Na kryształy mamy dziś leki, nie trzeba stosować karmy specjalistycznej suchej - https://kelpi.pl/dolfos-urinomet-mini-d ... gK5m_D_BwE
Ale zależy jakie to są kryształy, bo te tabletki zakwaszają mocz.
Trzeba zacząć od badań.
W przypadku kiedy kryształy dają w kość weci zalecają też stosowanie nospy przez jakiś czas.
Tutaj z opisu tak naprawdę nie wiemy co kotkowi dolega, ale jeżeli byłyby to kryształy to ja bym polecała głownie mokre jedzenie, które pomaga wypłukiwać kryształy z pęcherza. To tak na stałe, a do leczenia leki oczywiście.
Kciuki :ok:
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Wto lut 12, 2019 20:36 Re: Krysztaly

Dobry wieczór, dziękuję bardzo za odpowiedź, a szczególnie za podanie mi nazwy leku! Odnotowuję natychmiast, na wszelki wypadek!

Na szczęście jego zachowanie znów jest normalne. Problem z nim jest taki, że jest on bardzo bojazliwy i nie może znieść na przykład, że jest brany w ręce, lub manipulowany, staje się bardzo agresywny (na przyklad u weterynarza). Ponieważ ma problemy z sercem (wada wrodzona), nie zaleca się podawania środka uspokajającego ani znieczulenia. Mam go od dwóch lat i wydaje mi się, że był źle traktowany, zanim znalazł sie u mnie.

Mam też dwa inne koty, jedna niewidoma jednym okiem i mająca 15 lat, a trzecia ma 8 lat, obie są na razie w dobrym zdrowiu. Na pewno bede szukac na waszym forum kilka informacji pozytecznych dla mojej staruszki, aby ułatwić jej ostatnie lata.

Jeszcze raz dziękuję!

:piwa:

Illyana

 
Posty: 5
Od: Czw lut 07, 2019 21:07

Post » Wto lut 12, 2019 22:51 Re: Krysztaly

Kryształy pojawiają się też ze stresu, więc jeśli kot jest nerwowy, to musisz bardzo uważać, żeby go nie stresować.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto lut 12, 2019 23:46 Re: Krysztaly

Kryształy rozpuszczalne - struwity. Pojawiają się w zbyt zasadowym środowisku (czyli zbyt wysokie pH moczu).
Kryształy nierozpuszczalne - oksalaty. Pojawiają się w kwaśnym środowisku (niekoniecznie zbyt kwaśnym, wystarczy fizjologicznie odpowiednie - pH moczu 6,0 i niższe).
W obu przypadkach wskazane jest przejście na wyłącznie mokre jedzenie, aby ułatwić usuwanie kryształów wraz z moczem.

UrinoMet zakwasza mocz. To oznacza, że można go podawać tylko w przypadku zbyt wysokiego pH (czyli zbyt zasadowego) i w przypadku struwitów. W przypadku oksalatów tylko pogorszy sytuację.

Dlatego tak jak klaudiafj pisała: podstawą są badania, w tym badania moczu. Dobrze by było, aby został oznaczony ciężar właściwy moczu za pomocą refraktometru lunetowego (nie za pomocą paseczków! one zakłamują ten parametr). Nie wszystkie laboratoria dysponują refraktometrem.
Jakie u Was są laboratoria? Jest IDEXX? (o ile wiem IDEXX jest w całej Europie, ale nie wiem, jak w praktyce wygląda wysyłanie im próbek z Twojego miejsca zamieszkania)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto lis 19, 2019 22:47 Re: Krysztaly

Bardzo wam dziekuje za te informacje!

Nie moglam sie zalogowac, dlatego nie dawalam znaku zycia ale jestem ciagle wierna waszemu forum i czytam je czesto!

Co de mojego strachliwego rudzielca, to sytuacja sie nie powtorzyla. Ale mam pod reka wasze rady! Poprzedni kot, widzalam ze od czasu do czasu cos jest nie tak bo bardzo duzo pil (widocznie czul ze mo ulzy), ale potrojne badania krwi i moczu nic nie wskazaly, wszystko bylo ok, az do pierwszego ataku. Bylam taka zaskoczona i zmartwiona ze nie zadalam wetowi zadnego pytania na ten temat, a on nie szukal jakiego typu sa te krysztaly tylko przepisal karme specjalisyczna. Do tej pory mi sie serce sciska jak o tym mysle.

Wedlug waszych rad, mojemu strachliwemu daje przynajmniej raz na dzien mokre ale on jak widzi ze inne koty jedza sucha karme to tez sie domaga.

We Francji jest IDEXX, ale z tego co wiem, nie robia tego typu badan, weterynarz je posyla do laboratium z ktorym wspolpracuje. Co do IDEXX, na przyklad, to robilismy niedawno u nich analize specjalna zeby wiedziec czy moja staruszka nie ma problemu z trzustka (negatywne) bo czesto wymiotowala. Badanie ultradzwiekami wykazalo "tylko" zapalenie".

Dobrego wieczoru!

Illyana

 
Posty: 5
Od: Czw lut 07, 2019 21:07

Post » Śro lis 20, 2019 19:14 Re: Krysztaly

Nie wiem, jak jest we Francji, ale w Polsce wygląda to tak, że weterynarz na stałe wysyła materiał do jakiegoś swojego ulubionego laboratorium (np. LabWetu), ale jeśli się powie, że chce się skorzystać z IDEXXu, to dzwoni i zamawia kuriera IDEXXu (mają swojego), drukuje z ich strony kartę nadawczą, wypełnia i gotowe.
IDEXX na pewno sprawdza ciężar właściwy moczu, to jeden z podstawowych parametrów przy badaniu ogólnym. Oni mają refraktometr, tylko możliwe, że maszynowy. Ale to nie szkodzi, bo refraktometr to refraktometr. Ważne, że nie paski.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Clarazkarar, DavidoosKax, Fatka, Sherinkatab i 231 gości