Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lut 01, 2019 10:45 Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Hej!
Mam problem z jedną kicią. Ma lekką nadwagę (11 lat - 5,5 kg) i teraz jest w trakcie odchudzania, jednak niedawno zauważyłam u niej na tyle (na bioderkach) takie zgrubienia pod skórą. Po obu stronach, jedna większa druga mniejsza. Od razu pobiegłam z tym do weta, a ten stwierdził, że to tłuszcz się odkłada w tych miejscach. Zgrubienia są miękkie i pzesuwne, wet mnie uspokoił, bo stwierdził, że to na 100% tłuszcz, jednak wolałabym się dopytać, bo jakoś nie daje mi to spokoju, wcześniej tego nie widziałam, a tłuszcz z dnia na dzień się nie pojawia... Kicia ma jednego tłuszczaka na karku, pod kontrolą usg, jednak ma to trochę inną konsystencję, jest bardziej zbity. Nie rośnie, wydaje mi się nawet, że maleje.
Mam inne dwa koty, też niestety z lekką nadwagą i takie kule się u nich nie pojawiły.
Moje pytanie -nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji - czy to normalne, że u kota tak nierównomienie odkłada się tłuszcz i to w takich miejscach?
Czy kicia ma po prostu taką tendencję do odkładania tłuszczu pod skórą?

Pytam, bo może ktoś z Was miał taki przypadek.
Nie chcę panikować i od razu lecieć na usg, bo kicia każde wyjście do weta bardzo przeżywa, nie chciałabym jej fundować dodatkowego stresu, tym bardziej, że jedną konsultację w tym zakresie ma już za sobą.

Bardzo proszę o pomoc!
Z góry wielkie dzięki :)

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Pt lut 01, 2019 11:01 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Nie panikuj.
A czym karmisz kotkę?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14684
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lut 01, 2019 11:26 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

To są symetryczne "gulki"?
U starszych kotów, owszem, czasem na wysokości bioder potrafią się w tych miejscach wytworzyć takie tłuszczowe poduszeczki. Są dosyć charakterystyczne i dobry wet potrafi je bez problemu odróżnić od czegoś niepokojącego.

Możesz powiedzieć na czym polega odchudzanie kotki?

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt lut 01, 2019 13:46 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Kicia je teraz mokrą karmę Urinary Hill's, bo ma kamień w pęcherzu i nawracające problemy z sikaniem. Ogólnie nie jestem za karmą Urinary, ale póki co nie chcę przekombinować i nie zaszkodzić kotce jeszcze bardziej. Za dwa tygodnie idziemy i tak na usg, żeby sprawdzić, czy kamień się trochę zmniejszył, to zapytam i jego o zdanie na temat tych tłuszczowych kulek, ale to dopiero za dwa tygodnie...

@Blue tak, te kuleczki są symetryczne, z tym, że jedna jest ciut mniejsza, a przynajmniej taka się wydaje. Obie są miękkie, kiedy się ich dotyka. Tylko zaniepokoiło mnie to, że wcześniej ich nie wyczuwałam, albo mi się wydawało, że nie ma tam nic niepokojącego, a teraz po prostu czuć je pod skórą dość wyraźnie. A odchudzanie polega na tym, że dostaje trochę mniej jedzenia i trochę więcej ruchu.

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Pt lut 01, 2019 14:49 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

A macie pewność, że ten kamień to właśnie struwit?
Owszem, to jest najbardziej prawdopodobne, ale czy kotka miała badanie moczu? Jakie było pH? Jaki ciężar właściwy? Wet ma refraktometr lunetowy czy wysyłał mocz do labu? Którego labu?
Czy pozostałe kotki jedzą tę samą karmę?
Czy wszystkie koty jedzą tylko suche?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10672
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lut 01, 2019 17:13 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Przepraszam, ale moje pytanie dotyczy zupełnie czegoś innego i bardzo bym prosiła o pomoc przy tym...

Ale odpowiem - tak, kotka miała wszystkie badania robione. Mocz był badany w LabWecie w Warszawie. pH obojętne, gęstość 1,029, wyszły nieliczne kryształki trójfosforanu amonowo-magnezowego.
Nie jedzą tylko suchego, jedzą 2 razy mokre, raz suche/dzień i nie wszystkie to samo. Ale teraz to nie jest najważniejsze, bo temat dotyczy jednej kotki.

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Pt lut 01, 2019 17:36 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

usunięte
Ostatnio edytowano Pt lut 01, 2019 17:46 przez mziel52, łącznie edytowano 1 raz
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14684
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lut 01, 2019 17:43 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Może być tak że wcześniej te kulki były mniej wyczuwalne bo otoczone były dodatkową tkanką tłuszczową, obecnie w miarę chudnięcia tłuszczu ubywa w jednych miejscach szybciej, w innych wolniej, mogą być też wyczuwalne różnego rodzaju zgrubienia w tkance tłuszczowej. Warto być ostrożnym, zawsze, przy znalezionych guzkach u kota, i pokazać je wetowui ale położone symetrycznie, na bioderkach, miękkie "guzki", szczególnie u kota z nadwagą który chudnie i widziane już przez weta - są wyjątkowo mało niepokojące :)

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt lut 01, 2019 17:46 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Ale ja nie rozumiem, co ma jedno do drugiego?
Kotka nie ma żadnych niepokojących objawów klinicznych, w jaki sposób po badaniach moczu wywnioskowałaś coś o przewodzie pokarmowym?

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Pt lut 01, 2019 17:48 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Blue pisze:Może być tak że wcześniej te kulki były mniej wyczuwalne bo otoczone były dodatkową tkanką tłuszczową, obecnie w miarę chudnięcia tłuszczu ubywa w jednych miejscach szybciej, w innych wolniej, mogą być też wyczuwalne różnego rodzaju zgrubienia w tkance tłuszczowej. Warto być ostrożnym, zawsze, przy znalezionych guzkach u kota, i pokazać je wetowui ale położone symetrycznie, na bioderkach, miękkie "guzki", szczególnie u kota z nadwagą który chudnie i widziane już przez weta - są wyjątkowo mało niepokojące :)


Okej, uspokoiłaś mnie :)
Tak czy inaczej przy badaniu usg zapytam jeszcze o opinię innego weta, Kicia na razie schudła raczej niewiele, ale Twoje wytłumaczenie wydaje mi się bardzo racjonalne :)

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Pt lut 01, 2019 17:59 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Pokażę może jeszcze na zdjęciu umiejscowienie. Tak jak pisałam wcześniej, to jest po dwóch stronach: https://ibb.co/wKZtRMh

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Pt lut 01, 2019 18:23 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

ettariel1 pisze:Ale ja nie rozumiem, co ma jedno do drugiego?
Kotka nie ma żadnych niepokojących objawów klinicznych, w jaki sposób po badaniach moczu wywnioskowałaś coś o przewodzie pokarmowym?

Sorry, to nie był wpis do Ciebie, pomyliłam wątki, już go usunełam.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14684
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lut 01, 2019 18:23 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

mziel52 pisze:
ettariel1 pisze:Ale ja nie rozumiem, co ma jedno do drugiego?
Kotka nie ma żadnych niepokojących objawów klinicznych, w jaki sposób po badaniach moczu wywnioskowałaś coś o przewodzie pokarmowym?

Sorry, to nie był wpis do Ciebie, pomyliłam wątki, już go usunełam.


Ok, w porządku :)

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37

Post » Sob lut 02, 2019 8:20 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Ale śliczna kicia :)
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Sob lut 02, 2019 15:57 Re: Tłuszcz pod skórą u kota - pytanie

Blue pisze:Może być tak że wcześniej te kulki były mniej wyczuwalne bo otoczone były dodatkową tkanką tłuszczową, obecnie w miarę chudnięcia tłuszczu ubywa w jednych miejscach szybciej, w innych wolniej, mogą być też wyczuwalne różnego rodzaju zgrubienia w tkance tłuszczowej. Warto być ostrożnym, zawsze, przy znalezionych guzkach u kota, i pokazać je wetowui ale położone symetrycznie, na bioderkach, miękkie "guzki", szczególnie u kota z nadwagą który chudnie i widziane już przez weta - są wyjątkowo mało niepokojące :)


Podnoszę temat. Jedna kula jest jednak większa od drugiej i to widać gołym okiem: https://zapodaj.net/0eed530485222.jpg.html
To nie jest aż tak wielkie jak na zdjęciu, bo tam po prostu biodro też wystaje, tak się kotka ułożyła, ale i tak mnie to niepokoi.

ettariel1

 
Posty: 27
Od: Pon lip 09, 2018 16:37




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Goldberg, kasiek1510 i 417 gości