Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie sty 06, 2019 14:32 Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

Od 6 miesięcy jestem właścicielem kocurka (najprawdopodobniej około 10 letniego). Kot ze schroniska w typie rasy Cornish rex. Został w styczniu ubiegłego roku porzucony kilkasetmetrów od schroniska - w transporterze...
Istnieje podejrzenie, że kocur był reproduktorem. Obecnie jest wykastrkwany.

Kot je, pije, załatwia się. Problem ma z wylizywaniem sierści na grzbiecie oraz sporadycznymi epizodami sikania na poduszki, posłanie.

Wykluczone zostały wszelkie problemy z drogami moczowymi oraz wykluczono problemy skórne.

Wprowadziliśmy fluoksetynę, ale kocurek źle ją znosi. Był Feliway, krople Bacha, obroża feromonowa.

Może ktoś ma jakis pomysł? Moje stadko łącznie mam 4 koty jest trochę zdezorientowane...

Miedzy „nowym” a rezydentami nie ma miłości, ale rozejm jest.

natalian

 
Posty: 846
Od: Śro sty 16, 2013 12:04

Post » Nie sty 06, 2019 15:18 Re: Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

Jeśli kocur był repem, mógł całe życie mieszkać osobno: w klatce, łazience, osobnym pomieszczeniu dla kocurów.
Może nie znać i nie tolerować innych kotów. Może nie potrafić dzielić się przestrzenią. I mimo, że nie ma otwartej wrogości, właśnie sikaniem sygnalizuje, że jest w stresie.

Masz kogoś w rodzinie lub wśród znajomych, kto nie ma kotów i mógłby go wziąć na jakiś czas na obserwację?
Jeśli kot ma dobre wyniki moczu i krwi, USG pęcherza w normie, to można przypuszczać, że jego zachowanie ma tło behawioralne.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie sty 06, 2019 19:05 Re: Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

Tak myślę, ale nie mam nikogo do kogo kocurek mógłby iść na jakis czas. Poza tym obawiałbym się tego, że niestety, ale będzie go to stresowało jeszcze bardziej.

Na silny stres reaguje rozwolnieniem, które potrafi trochę trwać...

natalian

 
Posty: 846
Od: Śro sty 16, 2013 12:04

Post » Nie sty 06, 2019 21:44 Re: Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

Czy macie w domu Feliway Friends lub Zenifel w kontaktach? Ja bym zaczęła od tego. Oprócz wtyczek obroże feromonowe Pet Armor i może coś na uspokojeni, np. Dolvit Calm w tabletkach? Można je rozgnieść łatwo na proszek, są smakowe i można wsypać do mokrego jedzenia.
Ewentualnie Vetfood ma coś naturalnego w kapsułkach, można zawartość kapsułki też wymieszać z karmą.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon sty 07, 2019 12:19 Re: Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

Dzięki za podpowiedź! W kontaktach feliwey jest.

natalian

 
Posty: 846
Od: Śro sty 16, 2013 12:04

Post » Pon sty 07, 2019 13:44 Re: Wylizywanie i epizody z moczem poza kuwetą - pomocy!

By taki zestaw zadziałał, potrzeba kilku tygodni, ale warto spróbować.
Feliway macie zwykły czy Friends? One różnią się składem.

A na psychotropy zawsze jest czas. Choć ostatni po jaki bym sięgnęła w tym przypadku to fluoksetyna.
Są inne leki, które pomagają kotu radzić sobie ze stresem a nie mają aż tylu skutków ubocznych.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Jaga_17 i 279 gości