Żywienie kociaka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto gru 11, 2018 21:46 Żywienie kociaka

Witam,
Niedawno zaadoptowaliśmy kotkę (dachowiec), wet ocenił jej wiek na 5-6 miesięcy. Jeszcze nie była sterylizowana. Karmimy ją wyłącznie karmą suchą i...wcina jak szalona. Waży w tej chwili 2,8 kg, aczkolwiek nie wygląda na kociaka z nadwagą (jak ktoś ją widzi stwierdza ze wyrośnie na duuużą kotkę tongue_out).
Aktualnie ma wolny dostęp do karmy (wildcat karoo) i załatwia grubszą potrzebę dwa a nawet trzy razy dziennie, czy to nie za dużo? Czy może taki "przemiał" to normalne dla aktywnej, dorastającej kotki? Nie wiem czy dalej powinna mieć swobodny dostęp do karmy, czy może jej trochę ograniczyć.
Z góry dziękuję za pomoc

heyitsme0

 
Posty: 3
Od: Wto gru 11, 2018 21:18

Post » Wto gru 11, 2018 22:56 Re: Żywienie kociaka

A dlaczego koteczka nie je mięsa i karmy mokrej? Karma sucha nie może być podstawą diety. Koty nigdy nie piją dość wody by wyrównać bilans przy żywieniu chrupkami.
Na dłuższą metę taka dieta szkodzi nerkom.
Kotka powinna mieć stały dostęp do jedzenia bo nadal rośnie. Ale powinna dostawać głównie mokre ( dobrej jakości puszki znajdziesz w Zooplusie) i mięso.
Wtedy zacznie robić kupę raz dziennie, tak jak powinno być.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto gru 11, 2018 23:26 Re: Żywienie kociaka

Dzięki bardzo za odpowiedź, kotka akurat pije spore ilości wody.

heyitsme0

 
Posty: 3
Od: Wto gru 11, 2018 21:18

Post » Śro gru 12, 2018 11:53 Re: Żywienie kociaka

Sucha karma potrzebuje tak ogromnych nakładów wody do bycia strawioną, że prawie każdy kot wychodzi w dobowym bilansie wodnym na minus. Nawet jeśli człowiekowi wydaje się, że zwierzak dużo pije.
Jest zresztą prosta metoda, aby to sprawdzić. Trzeba złapać mocz i zanieść do analizy do labu lub weta, który ma refraktometr lunetowy. To ważne: paski, którymi weci i część labów się posługują zafałszowują wyniki. Musi być refraktometr lunetowy żeby badanie miało sens. Jeśli ciężar właściwy moczu jest w górnej granicy normy lub powyżej granicy, kotka jest odwodniona.

Błędy, które popełniasz, są jednymi z najczęstszych jeśli chodzi o karmienie kotów. Podobnie odpowiedź: „mój kot dużo pije” jest jedną z najczęstszych odpowiedzi, bo mnóstwo ludzi ulega tej iluzji. Jeśli rzeczywiście chcesz zadbać o zdrowie swojej kotki, i to nie tylko na obecny czas ale i w perspektywie kilkunastu najbliższych lat, to posłuchaj rad. Podstawą żywienia kotów powinno być mokre jedzenie (surowe mięso z suplementami i/albo dobre mokre karmy). Suche jedzenie może być tylko dodatkiem a lepiej jest z niego całkowicie zrezygnować.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro gru 12, 2018 15:11 Re: Żywienie kociaka

heyitsme0 pisze:Dzięki bardzo za odpowiedź, kotka akurat pije spore ilości wody.

Nawet jesli duzo pije, to przy samej suchej karmie watpliwym jest, by bylo to dosc.

A czemu nie dajesz kotce dobrej jakosci mokrych puszek, saszetek badz miesa? Tak by bylo dla niej o wiele zdrowiej.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Śro gru 12, 2018 18:44 Re: Żywienie kociaka

Wiesz co, ja też myślałam, że moja dużo pije. Otóż okazało się, że super dużo nie pije. Pije więcej, bo fontannę kupiłam i widzę diametralną różnicę, ale to nie są takie ilości jakie powinny być więc dopajam ją wszystkim czym się da.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro gru 12, 2018 20:29 Re: Żywienie kociaka

Dzięki wszystkim za informację.

heyitsme0

 
Posty: 3
Od: Wto gru 11, 2018 21:18




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], kicalka, korbacz9, skaz i 226 gości