problem z kośćmi? krzywica?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lis 15, 2018 11:01 problem z kośćmi? krzywica?

Jeden z moich tegorocznych "znalezisk" - Tygrysiu, wiek 5 miesięcy zachowuje się trochę nietypowo. Ma duży apetyt nawet za duży, jest bardzo energiczny i ciągle w ruchu, tak jak jego przyszywany braciszek Franek (wiek podobny), ale zdecydowanie jego sprawność ruchowa jest sporo mniejsza niż Franka. Franek już od dawna wskakuje na meble kuchenne (ku mojej rozpaczy ;)) i robi to z prawdziwym wdziękiem, natomiast Tygrusiu robi to od 2 tygodni i ma spore problemy żeby tam wskoczyć. Ledwo zahacza się przednimi łapami i zaczyna młócić zadnimi żeby się podciągnąć. Tygrys ma też problem żeby wylądować przy skokach z wysokości. Kiedy to robi sam jest to naprawdę ciężki skok na przednie łapy. Kiedy to ja go puszczę z wysokości około 1m to rozjeżdża się na boki czterema łapkami. Mały od samego początku też lekko nienaturalnie chodzi zadnimi łapami - za bardzo kręci zadem. W dzieciństwie przeszedł dość ciężko koci katar, leczyliśmy też mykoplazmy doksycykliną oraz bardzo długo stabilizowaliśmy przewód pokarmowy - chroniczne wzdęcia po jedzeniu występujące już od pierwszej doby u mnie. Koty jedzą u mnie w 99% karmę mokrą (powyżej 60% mięsa) np. MAC's, Feringa, Animonda Carny i bardzo sporadycznie suchą Acanę lub Orijen.

W planach jest RTG kręgosłupa i stawów biodrowych podczas kastracji (czyli za około 3-4 tyg), zastanawiam się też nad USG jamy brzusznej żeby sprawdzić czy wszystko ok po tych perturbacjach wzdęciowych. A wczoraj zrobiliśmy podstawowe badanie krwi, które wyszło całkowicie w normie, jedynie cukier trochę za mało, kreatynina, ASPAT też poniżej i to co mnie martwi to fosfataza zasadowa (ALP) - wyszło 165 U/l przy normie 10-107.

Macie jakieś pomysły gdzie i czego szukać? Co jeszcze zbadać z krwi- wapń, fosfor? Czy może szukam dziury w całym?

asigo

 
Posty: 249
Od: Wto sty 27, 2015 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 16, 2018 10:32 Re: problem z kośćmi? krzywica?

Doksycyklina podawana kociakom może poważnie zaburzyć rozwój kości i może z tego bierze się problem.
Na pewno oznaczyłabym gospodarkę wapniowo-fosforanową, to bez wątpienia. Cały jonogram warto oznaczyć bo zwykle jak się rozjeżdża to nie tylko jedna rzecz a warto mieć pełen wgląd w to jak sytuacja wygląda.
Zdjęcie RTG też koniecznie - ale także takie pod kątem dysplazji stawów biodrowych skoro kręci zadkiem gdy chodzi (trzeba do tego kota niestety często trochę uśpić żeby zwiotczał).
Usg też warto zrobić.

Nie ma osłabionych mięśni?
Nie męczy się szybko?

Dobrze widzi?

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt lis 16, 2018 18:23 Re: problem z kośćmi? krzywica?

Zdjęcie w takim razie razem z kastracją ogarniemy żeby dwa razy nie usypiać. Chyba że ten problem z kośćmi dyskwalifikuje usypianie? Ale tego pewnie się nie dowiem zawczasu :/

Co do mięśni ciężko powiedzieć. Wygląda na mniej sprawnego niż drugi kociak, ale tak samo rozrabia i jest ciągle w ruchu. Nie umiem ocenić czy to mięśnie czy może stawy. Nie męczy się jakoś bardziej niż drugi kot. I raczej dobrze widzi gdy pokazuje mu jakąś zabawkę to szybko reaguje.

W jaki sposób doksy może wpłynąć na kości? Zła mineralizacja czy co?

asigo

 
Posty: 249
Od: Wto sty 27, 2015 22:32
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 212 gości