Krwiomocz przy struwitach

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lis 14, 2018 10:16 Krwiomocz przy struwitach

Dzień dobry.
Starałam się podłączyć pod jakiś wątek o kamieniach, ale nie znalazłam konkretnie tego co szukam.
Jakieś 3 tygodnie temu zauważyłam kropelki krwi na brzegu kuwety, zaczęłam obserwować kotkę i szybko wyszło na jaw, że w moczu jest sporo krwi.
Poszłam do weta, kot dostał antybiotyki, podejrzenie zapalenia pęcherza.
W poprzedni poniedziałek kotka miała robione usg i badanie moczu, z których wynika, że w pęcherzu znajduje się kamień struwitowy 8 mm. Zalecenie to dalsze przyjmowanie antybiotyku, karma RC na drogi moczowe i wpajanie kotu więcej wody ;) krwiomocz ustał.
We wtorek podałam ostatnią tabletkę antybiotyku, jednak wczoraj znowu pojawiła się krew w moczu :( Kotka ma mieć kolejne usg za ok 2 miesiące, mające stwierdzić, czy kamień się wypłukał.
Czy w przypadku występowania kamienia w pęcherzu jest możliwość, że to on powoduje krwawienia, np raniąc ścianki pęcherza?

Walkiriaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie paź 30, 2016 18:22

Post » Śro lis 14, 2018 10:22 Re: Krwiomocz przy struwitach

Tak, ale to i tak nie znaczy, ze mozna tego nie leczyc, tylko czekac. Problem polega na tym, ze krew w moczu jest doskonala pozywka dla bakterii i musza one byc opanowywane antybiotykiem :(
Czy dajesz kotu jakis weterynaryjny preparat z zurawina? Pewnie karma, ktora dostaje jest zakwaszajaca, wiec moze nie trzeba. To prawda, ze taki kot musi duzo pic.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84841
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro lis 14, 2018 10:46 Re: Krwiomocz przy struwitach

Dostała jeszcze takie tabletki Lutico, ale ze wstrętem ucieka przed nimi (rozpuszczonymi w mokrej karmie).

Walkiriaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie paź 30, 2016 18:22

Post » Śro lis 14, 2018 11:26 Re: Krwiomocz przy struwitach

A dawac jej do pyska nie mozesz? Moze to niesmaczne.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84841
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro lis 14, 2018 13:25 Re: Krwiomocz przy struwitach

To jest w formie proszku, spróbuję jeszcze z wodą ze strzykawki do paszczy.
Dzieki za odpowiedź :)

Walkiriaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie paź 30, 2016 18:22

Post » Śro lis 14, 2018 13:30 Re: Krwiomocz przy struwitach

ale proszku w kapsulkach? Wtedy mozna do gardla... Bo jak niedobre to woda z tym tez bedzie pluc, no ale sprobuj.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84841
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro lis 14, 2018 13:44 Re: Krwiomocz przy struwitach

Uważaj na kota
Kamień może zatkać odpływ moczu.
Czasu jest wtedy mało

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro lis 14, 2018 16:11 Re: Krwiomocz przy struwitach

My na struwity dostaliśmy UrinoVet Dilution, ale widzę, że skład ma to ustrojstwo inny, więc nie wiem, jak się ma to tego proszku. Plus jest taki, że jest w formie pasty w kapsułce twist off, więc łatwo podać.

No i totalnie inne podejście weta - poić tak, jak najbardziej, ale optymalnie by było żadnej suchej karmy, wyłącznie mokrą i to mieszaną z wodą.
Przyznam, że skład Royala bardzo mnie boli.
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Śro lis 14, 2018 18:17 Re: Krwiomocz przy struwitach

Zuza, spróbuję wieczorem podać jej ten proszek (to jest za duza tabletka, żeby włożyć do gardła)

anka1515 pisze:Uważaj na kota
Kamień może zatkać odpływ moczu.
Czasu jest wtedy mało


mam tego świadomość, dlatego po każdej wizycie kociastej w kuwecie, podglądam, czy są siuśki ;)

Vi pisze:My na struwity dostaliśmy UrinoVet Dilution, ale widzę, że skład ma to ustrojstwo inny, więc nie wiem, jak się ma to tego proszku. Plus jest taki, że jest w formie pasty w kapsułce twist off, więc łatwo podać.

No i totalnie inne podejście weta - poić tak, jak najbardziej, ale optymalnie by było żadnej suchej karmy, wyłącznie mokrą i to mieszaną z wodą.
Przyznam, że skład Royala bardzo mnie boli.


Mnie też ;/ dlatego nigdy wcześniej tej karmy nie dawałam, teraz jednak przez te 2 miesiące zalecane przez weta będę jej podawać, czytałam, że dobre efekty przynosi przy kamieniach właśnie. A zmieniać jej też nie chcę, bo zawsze kiepsko reaguje na zmiany karmy.
Też podaję więcej mięsa z wodą i mokrą karmę, suchej staram się ograniczać i tylko dostaje tą RC.

Walkiriaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie paź 30, 2016 18:22

Post » Śro lis 14, 2018 18:33 Re: Krwiomocz przy struwitach

Piszesz że kotka miała badanie moczu, jakie było ph?

RC - ta karma jest sucha czy mokra? Sucha karma przy problemach moczowych to spore nieporozumienie, niestety większość wetów ją podaje. Jeżeli mokra to tylko trochę lepiej, zawiera minimalną ilość mięsa.
Mam kotkę z problemami pęcherzowymi, wyszło wysokie ph i kryształy w moczu, pomogła u nas zmiana suplementu wapnia, ale moja Ofelia jest na barfie.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33187
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Śro lis 14, 2018 22:10 Re: Krwiomocz przy struwitach

ph 5,78

Karma sucha, z mokrych dostaje ok 1 saszetki dziennie Felixa (wiem, nic nie warta, ale innych nie raczy jeść :() poza tym daję jej surowe mięso wołowe lub drób, teraz dodatkowo polewam je wodą.

Walkiriaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie paź 30, 2016 18:22

Post » Czw lis 15, 2018 1:18 Re: Krwiomocz przy struwitach

Struwity przerabiam u drugiego kota, pierwszy jest ponad pół roku po leczeniu i nie ma nawrotów, badam mocz profilaktycznie co miesiąc.
U drugiego mam nadzieję, też już po problemie.
Z tego co piszesz, to ph wynosi mniej niż 6, przesuwa się w kierunku kwaśnego, struwity dość szybko rozpuszczają się w kwaśnym ph, jednak zbyt kwaśny mocz sprzyja powstawaniu oksalatów, które są już nie rozpuszczalne, duże trzeba usuwać operacyjnie.
Bardzo trzeba uważać na ph. moczu u kota, powinno wynosić między 6-6,5.
Karma RC Urinary, jeszcze sucha do tego to nieporozumienie, mojemu kotu też zalecono, poszłam do domu, przeczytałam skład, wróciłam i kategorycznie odmówiłam podawania karmy składającej się głównie z ryżu, kleiku pszennego i kukurydzianego, w tej karmie nie ma NIC :!: leczniczego dla pęcherza, poza dodatkiem - metioniny, cystyny i glukozaminy. To wszystko można podać osobno, dobierając dawki odpowiednio dla potrzeb kota.
Metionina zakwasza mocz, w tej chwili twój kot ma wystarczająco kwaśny. Podawanie tej karmy przez dwa miesiące bez kontroli ph. moczu może spowodować oprócz niedoborów żywieniowych kota powstanie nierozpuszczalnych szczawianów (oksalatów) i to dopiero będzie problem.
Moje koty dostawały, bardzo łatwy do podania, twist off, urinowet, preparat działa osłaniająco na ścianki pęcherza i nie ma zasadniczego wpływu na ph., dodatkowo osobno czystą metioninę. Tą akuratnie mam w tabletkach.
Kup sobie paski do badania ph. moczu, na początku leczenia badałam dwa razy w tygodniu, potem raz na tydzień, w zależności od tego jakie było ph. tak dobierałam dawkę, stopniowo zmniejszając ilość metioniny, do dawki podtrzymującej i utrzymującej mocz w tych wąskich widełkach. Przy ph. 6 stopniowo odstawiałam zakwaszacza i dalej kontrola paskami.
Do tego średnio, co dwa tygodnie normalne badanie moczu, czy jest jeszcze stan zapalny, czy nie ma, ilość kryształów.
Nie zawsze przy struwitach jest stan zapalny pęcherza, najczęściej jednak tak, moje koty dostawały antybiotyk dość długo, około trzech tygodni, aż mocz był czysty, bez cech stanu zapalnego.
Obrazek



Mico (*)

wilber

Avatar użytkownika
 
Posty: 1270
Od: Pt lis 05, 2010 22:47

Post » Czw lis 15, 2018 11:13 Re: Krwiomocz przy struwitach

Staram się ograniczać teraz ilość suchej karmy, ale z kolei z mokrej kotka jada tylko Felixa :(

Przeglądam teraz na zooplusie karmy pomagające rozpuścić kamienie i w sumie tylko jest z suchych RC i Purina Veterinary Diets Feline UR - Urinary (też w niej przeważa ryż i kukurydza) :placz:

Walkiriaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie paź 30, 2016 18:22

Post » Czw lis 15, 2018 12:12 Re: Krwiomocz przy struwitach

Żadna z tych karm nie jest w niczym lepsza od feliksa, dodatkowo odwadnia kota, który nie jest w stanie uzupełnić potem tych niedoborów wody.
Weź garstkę chrupek i zalej wodą, zobacz ile tej wody potrzeba, żeby spęczniały i rozpuściły się, tyle samo muszą "wyciągnąć" z organizmu kota, żeby się strawiły.

Mieszaj feliksa z surowym mięsem, wołowina naturalnie, łagodnie zakwasza mocz, mieszaj feliksa z lepszą karmą, stopniowo początkowo dodając nawet po pół łyżeczki tej lepszej. Dolewaj wody do mokrej karmy.
Koty w ogóle za mało piją, mój struwitowiec prawie wcale, pomimo fontanny, kubeczków różnych i cudów na kiju, je tylko mokre, dolewam wody a i tak to za mało.

Te suche karmy zakwaszają mocz i tylko takie działanie mają, twoja kotka ma ph. poniżej 6, dalsze zakwaszanie w ciemno, to jak napisałam duże prawdopodobieństwo powstania kamieni nierozpuszczalnych w niczym.
Struwity, to tak naprawdę żaden problem, są najłatwiejsze do wyleczenia z wszystkich rodzajów kamieni. Tylko trzeba przez kilka tygodni trochę się na tym skupić i kontrolować. No i po wyleczeniu też trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy nie ma nawrotów.
Ph. moczu można spokojnie kontrolować podając zakwaszacze osobno i w dawce dostosowanej do konkretnego kota, niekoniecznie pakując w niego dodatkowo jakiś kleikowy syf.
Cały podstawowy skład tych suchych karm nie ma nic wspólnego z leczeniem struwitów, zapaleń pęcherza, a w przypadku szczawianów podawanie tej karmy pogłębia problem i jest zwyczajnie szkodliwe.
Jeżeli jest krew w moczu, to, jak napisała Zuza, jest to pożywka dla bakterii, może trzeba przedłużyć antybiotykoterapię, zapalenie pęcherza musi być dokładnie wyleczone, inaczej problem będzie nawracać.
Obrazek



Mico (*)

wilber

Avatar użytkownika
 
Posty: 1270
Od: Pt lis 05, 2010 22:47

Post » Czw lis 15, 2018 12:29 Re: Krwiomocz przy struwitach

Włączę się z krótkim pytaniem do wilber: jaki preparat metioniny w tabletkach polecasz?
Sierpień 2020! Bazarek z dobrymi kosmetykami dla kota z TRIADITIS: viewtopic.php?f=27&t=198359&p=12306398#p12306398

variovorax

Avatar użytkownika
 
Posty: 536
Od: Nie cze 24, 2012 12:41
Lokalizacja: Warszawa

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 316 gości