Zmiany w diecie po sterylizacji

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lis 13, 2018 20:15 Zmiany w diecie po sterylizacji

Witam,
28 maja przygarnąłem ze śmietnika malutką kotkę, 13 lipca kocurka wyjąłem spod maski auta. Kotki zostały u mnie, dzisiaj oba przeszły zabieg sterylizacji/kastracji. Do tej pory oboje dostawali 3 porcje (50g) dziennie karmy mokrej Animonda Carny do tego miarka (30-35g) suchej karmy, coś z wyższej półki - doradził mi znajomy kociarz ze sklepu zoologicznego, a wierzę mu, sam ma kupę kotów i pomaga w mieście z bezdomniakami.

Z racji dzisiejszych zabiegów od jutra chciałbym wprowadzić im dietę i teraz pojawia się pytanko. Dzisiaj z racji sterylki (którą udało mi się załatwić za darmo) dostałem od znajomego właśnie zapas karmy dla kićków po sterylce - 8 puszek karmy Dolina Noteci natural taste Sterilised 185g i 1kg karmy suchej. Problem pojawia się teraz czysto finansowy - puszka nowej karmy kosztuje 5zł za 185g, a Animonda Carny 6zł za 400g. Nie ukrywam, że dla mnie różnica ogromna. Ale może to moja niewiedza?

Czy po sterylce powinienem przerzucić się na mniejsze porcje karmy dla kotów po sterylce? Czy może mogę przerzucić się z karmy Dolina Noteci natural taste Sterilised na RAFI Sterilised? Jest znacznie tańsza - 3 zł za 400g (tak, to mnie bawi/przeraża, to aż tak złe żarcie?).

A może jeszcze inaczej? Wpadł mi do głowy pomysł - przestawić koty na większą ilość karmy suchej, tj. np. 3x50g suchej light (koszt ok. 23zł/kg) i do tego porcja 50g mokrej np. Animonda Carny? Czy wtedy nie przytyją aż za bardzo? Prosiłbym bardzo o sugestie/pomysły jak rozwiązać to sensownie, niedrogo i zdrowo.

Pozdrawiam

PS. Normalne, że kot po kastracji wariuje ze szczęścia? Widzę u niego zaskakujące zmiany - nagle przestał bać się wody, siedzi ciągle w umywalce i próbuje łapać wodę, kotka zaś... Gorzej. Ciągle się zawiesza, nie ma humoru, siedzi i patrzy w ścianę.

TazzIsBack

 
Posty: 2
Od: Wto lis 13, 2018 19:43

Post » Wto lis 13, 2018 22:16 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Suchej karmy najlepiej unikać, bo tuczy koty i odwadnia, nawet ta bezzbożowa i niskokaloryczna.
Najzdrowiej i najtaniej wychodzi karmienie mięsem. Zamiast suchego wprowadź posiłek mięsny.
Nie panikuj, zużyj wszystkie zapasy, a w międzyczasie postudiuj na forum wątki o żywieniu kotów.
Po sterylce kot potrzebuje mniej kalorii, jednak jeśli Twoje koty nie skończyły jeszcze roku, muszą jeść więcej, bo się dalej rozwijają.
viewtopic.php?f=1&t=176356
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto lis 13, 2018 23:13 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Temu znajomemu ze sklepu powiedz by się wyedukował bo najwyraźniej o kociej diecie nadal nic nie wie.

Kotom po kastracji nie zmienia się jedzenia, szczególnie kotom rosnącym. Koty muszą jeść przede wszystkim mięso i karmy mokre a suche, jeśli już musi być, ma być tylko dodatkiem do diety, a nie jej podstawą, i musi być to porządna karma bezzbożowa.
Mam cały dom kastratów, część z nich kastrowana jako dorosłe, część kastrowana jako małe kocięta. Nikomu nie wydzielam jedzenia, jedzenie mokre i suche stoi w miskach 24/7 a do tego dwa razy dziennie dostają tyle surowego mięsa ile zechcą zjeść. Wszyscy są zdrowi i nie mam ani jednego grubasa.
Ty masz koty młodziutkie i rosnące. One muszą jeść tyle ile im potrzeba i musi to być pokarm bardzo wartościowy. Żaden badziew light dla kastratów! :roll:
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lis 13, 2018 23:52 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

1. Rosnącym kotom nie wydziela sie zarcia.
2. Karma z zoologa to syf, tym bardziej karma light.
3. Karma sucha szkodzi.
4. Obejrzyj temat o karmach polecanych. Dla ulatwienia: lepsze mokre karmy to Macs, Grau, Granata Pet, Catz Finefood, Feringa (w puszkach/saszetkach). A już w ogole najlepiej super ekstra cacy jest karmic koty surowym miesem.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Śro lis 14, 2018 10:33 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Jeśli koty nie mają problemu z Animondą jeśli chodzi o kuwetę (koty czasem mają biegunkę po niej, ze względu na dużą ilość podrobów) to możesz nadal ją podawać śmiało. Moje też jedzą i nic im nie dolega, czasem nawet wcinają wersję kitten. Dolinę Noteci też możesz podać, ale w moim odczuciu Dolina jest po prostu niemiarodajnie droga i trudno dostępna.
Muireade wymieniła wyżej karmy, którymi dodatkowo warto się zainteresować, sprawdź je najlepiej w sklepach internetowych, wychodzą o wiele korzystniej niż w stacjonarnym sklepie. Ja kupuję stacjonarnie jeśli ewentualnie czegoś mi zabraknie albo chcę spróbować nowy smak/nową karmę i nie zamawiać wielkiej zgrzewki.
Najlepiej podawać różne karmy, szczególnie młodym kotom, bo jeśli przyzwyczai się koty do jednej i tej samej może być problem gdy jej zabraknie w magazynach albo ją wycofają. Dietę należy ubogacać w smaki i rodzaje. Oprócz karm pełnowartościowych wymienionych wyżej od czasu do czasu podaję jako przysmak filetówkę np. Greenwoods, Miamor filets czy Cosmę, bo koty ją uwielbiają.
Kotom świetnie służy też surowe mięso, np. poprzerastana wołowina drugiego gatunku, tłuściutka i z żyłkami, można pokroić w cienkie paseczki i podawać. Dostają też odrobinę śmietanki, "kocie" mleko (krowiego nie tolerują), żółtko jaja.
Ja swoim jako dodatek daję też suchą karmę, czasem wyjeżdżam na weekend i nie ma problemu, jeśli ktoś przez 2 dni nie może podejść do kotów, bo zostawiam zapas suchego i nie muszę się się martwić. Suche jest zawsze w misce, tak jak woda, i sobie przegryzają (niektórym obżartuchom jednak trzeba ją wydzielać). Też znajdziesz dobre karmy w sklepach online: Purizon, Carnilove, Applaws, Orijen, Acana, Power of Nature, Feringa i inne.

A co do samopoczucia: u kocurów to prawie nieinwazyjny zabieg, kocury często tego samego dnia biegają i skaczą, bo ranki są malutkie i praktycznie bezbolesne, zazwyczaj świetnie goją się w kilka dni. Kotki przechodzą zabieg o wiele gorzej, mowa tutaj o dużo poważniejszej i bardziej inwazyjnej operacji. Kotka może być osowiała i smutna, zwyczajnie odczuwa ból, obserwuj ranę czy coś tam się nie dzieje złego. Hormony będą im z ciałek się oczyszczać jeszcze przez jakiś czas, więc pełnię zmian w kocie zauważysz po ok miesiącu-3 miesięcy.

Edit: Odniosę się do karmy Rafi: tylko 50% tej karmy nadaję się dla kota, który jest mięsożercą. Reszta to zboża dla kury :)
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Śro lis 14, 2018 21:54 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Czyli reasumując wsio Animondę mogę podawać dalej? Kotki mają 7 i 8 miesięcy. I nie wydzielać posiłków? Mają wydaje mi się ich sporo (też się naczytałem o tym troszkę, może i błędnie), bo łącznie 4 dziennie (3 mokre 50g 1 sucha 50g).

TazzIsBack

 
Posty: 2
Od: Wto lis 13, 2018 19:43

Post » Czw lis 15, 2018 8:33 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

To nie jest sporo, tym bardziej na dwa koty. Nie wydzielaj im, one sa za male na ograniczanie zarcia. Mlode koty potrafia pochlonac ilosci naprawde niewyobrazalnie duze w stosunku do swojej wielkosci - np moj trzymiesieczny Alik zjadal naraz cala 200g puszke mokrej karmy i za dwie godziny juz szedl po przekaske.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw lis 15, 2018 12:15 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

TazzIsBack, ja nie wydzielałam dopóki nie skończyły roku. Moje do tej pory same sobie dawkują jedzenie (tak jak mówiłam mokre ma stałe godziny posiłków, suche zawsze w misce, przy małym głodzie podgryzą kilka ziarenek), ale niektórym (szczególnie leniwcom) trzeba je wydzielać. Kiedy podrosną sam zaobserwujesz czy są bardzo aktywne, czy nie tyją za bardzo itp. wtedy wystarczy ograniczyć jedzenie do określonych dawek na kota to, które obecnie je.
Sporo karm "dla kastratów" to jakaś zbożowa pasza, a Ci lepsi producenci na potrzeby rynku stworzyli także serie "sterilised" ale różnica jest minimalna, a często cena większa. Tak, że śmiało dawaj dobrą karmę, nawet jak nie jest ze wskazaniem dla kotów kastrowanych :)
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Czw lis 15, 2018 20:36 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Ja bym zamienila przynajmniej czesc tej mokrej i cala sucha na normalne mieso, dodatki typu jajo, jogurt, twarog itp.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw lis 15, 2018 20:58 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

FuterNiemyty pisze:Ja bym zamienila przynajmniej czesc tej mokrej i cala sucha na normalne mieso, dodatki typu jajo, jogurt, twarog itp.

Kotom mozna dawac surowe jajko?
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw lis 15, 2018 21:00 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Daje zoltko raz w tygodniu.
Dlaczego nie mozna by bylo?

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw lis 15, 2018 21:04 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Nie wiem, jak kiedys chcialam dac kotom, to mąż mnie skrzyczał, ze im zaszkodzi, i tak mi utknelo :201443
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw lis 15, 2018 21:06 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Nie widzialas nigdy kota czy psa podkradajacego jajo ptakom na dworzu ;)?

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw lis 15, 2018 21:10 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Psa tak, nawet Muche mojej prywatnej babci, dlatego tez chcialam dac kotom, ale moj mąż skutecznie bronil swoich malenstw (przed wyimagowanym zagrozeniem, jak widac).
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw lis 15, 2018 21:16 Re: Zmiany w diecie po sterylizacji

Na poczatek dalabym troche zoltka, tak z pol lyzeczki i poobserwowalabym.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Szymkowa i 178 gości