Rozwolnienie u Maine Coona

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro paź 31, 2018 11:09 Rozwolnienie u Maine Coona

Witam,
borykam się z problemem powracajacego rozwolnienia u mojego prawie dwuletniego kocura. Kot kastrowany rok temu, niewychodzacy.
U mnie jest od roku, na początku karmiony karma dla Maine Coona junior, później dla dorosłych. Dodatkowo mokry whiskas. No i pojawiły się biegunki. Kot chodził po 6 razy dziennie, lało się z niego. Weterynarz podał w zastrzyku coś na B, ale nie rozczytam co to i tabletki attapectin. Pomogło. Po półtorej miesiąca to samo, te same leki podane i pomogło, zmieniliśmy też karmę na gastro. Były robione badania kału, wszystko ok. Biegunek nie ma, są jednak rozwolnienia.
Kot karmiony gastro + mokry whiskas. Biegunki zdarzają się co mniej więcej miesiąc, ale nie rzadziej niż co 3 miesiące. Na początku z kazda rzadka kupa biegałem do weta, powiedział mi że jeśli nie biega częściej niż 5 razy na dobę, to nie ma co panikować i dał attapectin na zapas. Kot ma normalny apetyt, nie zmieniło się jego zachowanie. Zastanawiam się czy ktoś miał podobny problem, ja powoli rozkładam ręce.

Kogetta

 
Posty: 3
Od: Śro paź 31, 2018 10:31

Post » Śro paź 31, 2018 14:42 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Przede wszystkim odstaw Whiskas!!! Zacznij karmić albo porządnymi bezzbożowymi puszkami (mokre), albo - jeszcze lepiej -mięsem ( z suplementami). Lub naprzemiennie puszka i mięso. Moje koty jedzą w 90% barfa (mięso plus suplementy), okazjonalna puszka to np. Grau, Feringa, Catzfinefood. Do kuwety chodzą raz dziennie lub raz na dwa dni, odchody są twarde i praktycznie bezwonne. Czyli tak jak powinno być w naturze. Nie dajmy się też nabierać na karmy "dedykowane" poszczególnym rasom kotów. Kot to kot - absolutny mięsożerca, i tyle, rasa nie ma tu nic do rzeczy.
Zerknij na forum barfnyswiat.
Dziwi mnie trochę opinia weterynarza - że pięciokrotne odwiedzanie kuwety dziennie to sprawa, którą nie trzeba się przejmować.
Surowa wołowina działa zatwardzająco, sporo kotów tu na forum pozbyło się dzięki niej biegunki.

Agnieszka2009

 
Posty: 499
Od: Sob sty 10, 2009 16:57

Post » Śro paź 31, 2018 19:06 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Kogetta pisze:powiedział mi że jeśli nie biega częściej niż 5 razy na dobę, to nie ma co panikować


m.z. całkowita dyskwalifikacja weta - poszukaj innego...
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Śro paź 31, 2018 20:46 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Wg mojej wetki dwie luźne kupy na dobę to już biegunka, wymagająca interwencji.
Przyczyny biegunki mogą być różne. U mojego kota okazały się nimi IBD (idiopatyczne zapalenie jelit) i zapalenie trzustki.
Czy kot miał usg przewodu pokarmowego? Czy badana była krew na trzustkę?
Po pierwsze - zmień weta. Zrób te badania i oczywiście odstaw whiskas.

Bungo

 
Posty: 12069
Od: Pt lut 16, 2007 0:52
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro paź 31, 2018 22:58 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Jak kot je to co napisalas, to niestety ciezko, zeby sie nie rozchorowal. Wejdz na 'watek karm polecanych' i na watek o karmieniu kotow BARFem, tam jest wiele przydatnych informacji.

I zgadzam sie z reszta - idz do innego weta. Ten obecny zasluguje na tytul co najwyzej konowała.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Śro paź 31, 2018 23:04 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Kot nie miał robionego usg przewodu pokarmowego, nie była też badana krew pod żadnym kątem.
Kot zwykle chodzi raz dziennie do kuwety przy rozwolnieniu, teraz właśnie po raz kolejny przechodzimy to samo, kupa luźna od poniedziałku, dziś był dwa razy.
Whiskas odstawię i przejdę się do innego weta zaraz po świętach.
Ta wołowina ma być jakoś konkretnie podawana?

Kogetta

 
Posty: 3
Od: Śro paź 31, 2018 10:31

Post » Czw lis 01, 2018 8:36 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

No, najlepiej zeby to byla tlusta, zylasta wolowina (taka drugiej kategorii - tego typu mieso lepiej sluzy kotu) pokrojona na male kawalki badz dlugie cienkie paski, zeby kot mogl je zuc.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw lis 01, 2018 16:39 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Karmę gastro też odstaw. To nie jest dobre jedzenie dla kota. Kot musi jeść białko zwierzęce a royal nie ma w ogóle mięsa w składzie ;)

Poza tym kot powinien mieć porządne badania kału. Zbieraj kupę z 3 dni i poproś w klinice by wysłali do dobrego laboratorium. Polecam Idexx bo tam zrobią testy na wszystko możliwe: kokcydia, lamblie czy rzęsistka.
A przy okazji pobierania krwi, poproś też o jonogram.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lis 01, 2018 17:09 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Jakąś konkretnie karmę polecacie? Patrzyłem na temat o dobrych karmach ale sam nie wiem co wybrać.

Kogetta

 
Posty: 3
Od: Śro paź 31, 2018 10:31

Post » Pt lis 02, 2018 3:56 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Zdecydowanie polecam dietę barf czyli mięso i suplementy. Zaczelabym od samego indyka i obserwowała min dwa tygodnie.
Dla kota rozwolninie nie jest przyjemne, tak samo jak dla ludzi.
Spróbuj pomyśleć przy jakim karmieniu nasila się.
Dodatkowo koniecznym jest ustalenie co powoduje biegunki. Attapecin tylko niweluje objawy, a nie usuwa przyczyny.

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 02, 2018 10:22 Re: Rozwolnienie u Maine Coona

Najpierw zbierz kupę do badania, zleć też pełne badanie krwi (morfologia, biochemia, jonogram).
A w międzyczasie zacznij od wprowadzania mięsa surowego, najlepiej wołowiny, która przy biegunkach zazwyczaj jest najbezpieczniejsza.

Jeśli nie chcesz karmić BARFem, karmy przemysłowe możesz wprowadzać powoli później, gdy już zdiagnozujecie problem jelitowy i kupy się unormują.

Z karm mokrych dobre są: Terra Felis, Feringa, Granata Pet, Grau, Catz Finefood. Uzupełniające karmy dobrej jakości to: Miamor ( filetówki, nie te w kawałkach w sosie), Animonda vom Feinsten, Almo Nature, Applaws, Cosma Nature. Te możesz kupić w Zooplusie. W sklepach sieci Maxi Zoo znajdziesz też inne dobre firmy jak Select Gold, Moments czy Real Nature.

Suche karmy traktuj zawsze jako uzupełnienie, nigdy jako podstawę diety i zawsze wybieraj takie bez zbóż, kukurydzy czy innych zbędnych wypełniaczy, które tylko kotu szkodzą. Masz do wyboru Canagan, Eden Country Cuisine, Purizon, Orijen, Acanę, Farmina Natural&Delicious Grainfree, Taste of the Wild, Feringa i wiele, wiele innych. Grunt to zawsze dokładnie przeczytać skład karmy :wink:
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aassiiaa, magnificent tree, ryniek i 530 gości