Dwie spanikowane Seniorki-wyniki usg

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon paź 22, 2018 17:54 Dwie spanikowane Seniorki-wyniki usg

Kochane, moja kotka ma 15 lat- wiem, niemało, ale też Matuzalemem nie jest. Chodzimy regularnie na kontrolne badania, ostatnie jakieś 6 miesięcy temu. Wszystko wtedy było ok. Dzisiaj też poszłyśmy. Właśnie przyszły wyniki. I jestem przerażona. Nie znam się, ale tyle parametrów na czerwono, to w życiu nie widziałam. Fizycznie kotu nic nie dolega- jest energiczna, deko upierdliwa, apetyt małego wołu...Ale te wyniki :( Teraz już wszystkie lecznice na tym moim zadupiu zamknięte, do jutra nie wytrzymam :strach:
Może któraś z Was pomoże w interpretacji, podpowie jakieś jeszcze dodatkowe badania. Co mogę jeszcze zrobić, jak jej pomóc?
Wiem, że niejedna z Was ma wiedzę przerastająca wielu weterynarzy. Proszę, pomóżcie, poradźcie :201494
Wlkejam wyniki :
Obrazek

Ktoś, coś :?:
Ostatnio edytowano Czw paź 25, 2018 16:45 przez santana, łącznie edytowano 2 razy

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Pon paź 22, 2018 18:00 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Nie znam się :oops: Nerki ma dobre, nie ma cukrzycy, ale podniosę, bo może ktoś mądry zajrzy.

ewar

 
Posty: 54903
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Pon paź 22, 2018 18:10 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

uszkodzenie wątroby( podwyższone ALT, AST, AP) , niedoczynność tarczycy (Niskie FT4 - do kontroli)
podwyższony poziom cholesterolu może być związany zarówno z uszkodzeniem wątroby jak i niedoczynnością tarczycy

NITKA/KARINKA

Avatar użytkownika
 
Posty: 12964
Od: Sob lut 21, 2009 8:41

Post » Pon paź 22, 2018 18:33 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Dzięki... Wykonam te badania o których jest w dopisku. Najbardziej martwi mnie ta wątroba. Kicię wzięłam po wypadku samochodowym, znalazłam potrąconą przez auto. wtedy rzeczywiście miała uszkodzoną wątrobę, woreczek żółciowy. Długo walczyłyśmy, żeby wyprowadzić Zuzkę na prosta. Przez 10 lat było ok, teraz klęknęła...

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Pon paź 22, 2018 18:47 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

No, posypała się koteczka (o ile wyników coś nie zafałszowało) :(

Myślę że bardzo ważne będzie zrobienie jej dobrego usg, tym bardziej że 6 miesięcy temu miała dobre wyniki.

Występuje rulonizacja czerwonych krwinek (różne są przyczyny, ale zwykle nie błahe), białka też powyżej normy, wskaźniki wątrobowe nieładne.

U kotów bardzo rzadko występuje niedoczynność tarczycy, tym bardziej że Twoja kotka nie ma jej objawów - dlatego możliwe że T4 wyszło zafałszowane, warto zrobić to co pisze w adnotacji do wyniku. Ale na spokojnie, nie na cito, wynik jest niemalże na granicy normy więc nie wpływa bardzo na organizm nawet jeśli to niedoczynność, o wiele bardziej prawdopodobne że jest to wynik zafałszowany lub rezultat ogólnego stanu zdrowia.

Koniecznie bym zdiagnozowała co się dzieje z wątrobą.
Ta rulonizacja krwinek może mieć związek z zaburzoną gospodarką kwasowo-zasadową.

Kotka nie ma objawów duszności?

Ma jakiekolwiek niepokojące objawy? Brała w ostatnich miesiącach jakieś leki? Mogła się czymś struć?

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon paź 22, 2018 19:06 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Och, dzięki Blue, że zajrzałaś <3
Objawów duszności nie ma, zero niepokojących objawów. Leków nie brała, jedynie diarsanyl w lipcu. Miała biegunkę, wet zrzucił to na karb upałów.
Jeśli chodzi o zatrucie- raczej nie miała czym, chowam wszystką chemię. Raz przyłapałam ją jak wylizywała tłuszczyk z patelni. W pątek i sobotę zwracała białą, spienioną wodą. Dałam pastę odkłaczającą i w niedzielę nie było już torsji.
Kurcze, nie proradzę sobie, jeśli ją stracę.

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Pon paź 22, 2018 20:20 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Tak jak napisała Blue - koniecznie zróbcie usg jamy brzusznej, z naciskiem na ocenę wątroby i trzustki u kogoś, kto ma dobry sprzęt. Zrobiłabym też badanie fPLI, bo w tym panelu, który został wykonany, nie ma badania oceniającego bezpośrednio stan trzustki, a wysoki poziom enzymów AST i ALT może wynikać nie z choroby samej wątroby, a trzustki właśnie.

A jaki był poziom AST w przedostatnim badaniu?
Ostatnio edytowano Pon paź 22, 2018 20:49 przez variovorax, łącznie edytowano 1 raz
Sierpień 2020! Bazarek z dobrymi kosmetykami dla kota z TRIADITIS: viewtopic.php?f=27&t=198359&p=12306398#p12306398

variovorax

Avatar użytkownika
 
Posty: 536
Od: Nie cze 24, 2012 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon paź 22, 2018 20:35 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

już przejrzałam internet w poszukiwaniu usg. dobrego. Wyszło na to, że dobry sprzęt mają w Łodzi w "Czterech Łapach"- to nawet blisko dworca Łódź-Widzew. Wybiorę się pociągiem, to tylko 20 min. Zadzwonię rano i się umowię. Rano wizyta u naszego weterynarza, zobaczymy, co powie. Dziękuję za odzew, nie chciałabym przysparzać kotu cierpień, a i wiem, że starszych ludzi ( jestem 60+) łatwo w butelkę nabić.

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Pon paź 22, 2018 20:37 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Poziom AST w poprzednim badaniu to 39

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Pon paź 22, 2018 22:48 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Bywam w Czterech Łapach, a i usg tam robiłam. Lecznica znajduje się naprawdę blisko dworca, spokojnie doniesiesz transporter z kicią i nie zmachasz się się za bardzo.
Nie wypowiem się co do jakości sprzętu, ale mogę stwierdzić, że doktor Korzeniowski "maca" brzuszek naprawdę długo i starannie, poza tym jest cierpliwy i ma podejście
do kotów.

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto paź 23, 2018 6:57 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Stwierdzenie niedoczynności tarczycy na podstawie wyniku fT4 i cholesterolu: http://labwet.pl/wspolczynnik-k-tarczyca-pies-kot/ liczy się ten współczynnik K, u nas na początku niedoczynność nie wyszła, ale zrobiliśmy usg i jeden z płatów jest prawdopodobnie z nowotworem. Teraz już Krzysiowi całkiem tarczyca poleciała, ale on ma cały zespół chorób z białaczką na czele.
Czy poprzednio też oznaczana była tyroksyna?
Kota ['] 12.12.2015 | Krzyś ['] 21.10.2019 | Niunia ['] 24.01.2022 | Chrapek ['] 3.02.2022 | Kokosz ['] 17.02.2023

Zarejestruj się na FaniMani, rób zakupy i wspomagaj przy okazji fundacje!

leki dla <3 sercowców <3 do oddania

Katia K.

Avatar użytkownika
 
Posty: 12373
Od: Wto kwi 18, 2006 19:17
Lokalizacja: Lublin

Post » Wto paź 23, 2018 10:13 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Katiu, ostatnio to nie badałyśmy tarczycy. Dopiero teraz nasz doktor zrobił "panel geriatryczny" i wyszły kwiatki :(

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Wto paź 23, 2018 11:32 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Właśnie wróciłyśmy, będzie dodatkowo badana tarczyca. Na szczęście zapas krwi jest jeszcze w lecznicy i nie trzeba będzie kłuć. Poza tym doktor powiedział, że czasem nadczynność (częstsza u kotów niż niedoczynność) jest tak wysoka, że aparat pokazuje jako niedoczynnosć. No i na usg do Łodzi, bo tu takich cudów techniki nie ma. Ech, nie daruję sobie, jeśli to ja coś zaniedbałam, nie wychwyciłam, nie dopatrzyłam...

santana

 
Posty: 62
Od: Czw lut 23, 2017 18:14
Lokalizacja: Koluszki

Post » Wto paź 23, 2018 13:03 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Piszesz, że żadnych niepokojących objawów nie ma. Przy nadczynności by było chudnięcie mimo apetytu i pobudzenie, picie dużych ilości wody, przy niedoczynności ospałość i tycie. Ja po objawach prognozowałam nadczynność, a wyszła nam tyroksyna najpierw na skraju skali (wtedy sobie przeliczałam ten K, na niedoczynność nie wskazywał), a później już tak niski poziom, że niemierzalna. Mimo podawania syntetycznej tyroksyny. No ale na usg wyszło, co wyszło.
Trzymam kciuki za zdrowie Twojej kotki. To starszy kot, różne choroby mogą się do niej zacząć przyplątywać.
Kota ['] 12.12.2015 | Krzyś ['] 21.10.2019 | Niunia ['] 24.01.2022 | Chrapek ['] 3.02.2022 | Kokosz ['] 17.02.2023

Zarejestruj się na FaniMani, rób zakupy i wspomagaj przy okazji fundacje!

leki dla <3 sercowców <3 do oddania

Katia K.

Avatar użytkownika
 
Posty: 12373
Od: Wto kwi 18, 2006 19:17
Lokalizacja: Lublin

Post » Wto paź 23, 2018 16:52 Re: Seniorka prosi o pomoc w interpretacji wyników

Przy takich wynikach nie czekając na dalszą diagnostykę już stawałaym na głowie, by skombinować Ornipural - rewelacyjnie regeneruje wątrobę. I oczywiście drążyłabym, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

megan72

 
Posty: 3472
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 201 gości