Kot miauczy w nocy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt paź 05, 2018 7:53 Kot miauczy w nocy

Witam i bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem co mam robić z kotkiem.
Kwestia dotyczy 7 letniej kotki, z którą się przeprowadziłam do nowego mieszkania jakieś 2 miesiące temu.

Wcześniej kotka mieszkała z 2 innymi kotami i miałam wrażenie że jest jej bardzo źle, była non stop zestresowana (ze stresu się wylizywała i miała łyse placki na futerku) koty ja przeganiały od misek, jadła wiec w pośpiechu i wymiotowała. Koty ja ciągle zaczepiały, ganiały. Była zestresowaną kupką nieszczęścia. Ciągle gdzieś się chowała ale była bardzo spokojnym kotem prawie nie wydawała z siebie dźwięku, najczęściej gdzieś spała w kącie. Myślałam, że jak się z nią wyprowadzę to będzie miała swój upragniony spokój i w końcu będzie jej dobrze.

Ale od przeprowadzki do nowego domku kotka non stop miauczy. Najczęściej niestety w nocy. Dostała obroże z feromonami, feliway do kontakt - nic nie pomaga. Byłam z nią u weterynarza zrobić badania w tym USG bo cierpi na IBD i myślałam ze to nawrót choroby. Miauczy tak żałośnie jakby ją coś bolało - ale badania nic nie wykazały, wszystko w porządku. Apetyt ma, ładnie je, nie wymiotuje zaraz po posiłku. Ale czas mija a miauczenie nie ustaje.

Ja mam już zszargane nerwy od 2 miesięcy się nie wysypiam, bo każdej nocy mam koncert. Jak śpi na moim łózko to w środku nocy się budzi zaczyna chodzić po pokoju i miauczeć, jak zamykam drzwi do sypialni to stoi pod drzwiami i miauczy, jak ja wpuszczę to chodzi po sypialni i miauczy....

Może ktoś ma jakieś rady co można jeszcze zrobić? Próbowałam też ja intensywnie zmęczyć przed zaśnięciem bawić się z nią piłeczkami, zabawkami ale jest to kot który nie lubi żadnych zabawek, w ogóle ją one nie interesują. Rzucam piłeczkę a ona siedzi i patrzy... zero reakcji.

Będę wdzięczna za Wasze rady :)

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Pt paź 05, 2018 8:13 Re: Kot miauczy w nocy

Jest wykastrowana? Bo może ma ruję? W dzień śpi i nie miałczy?
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Pt paź 05, 2018 8:57 Re: Kot miauczy w nocy

Kotka jest oczywiście wykastrowana, w dzień też miauczy ale w dzień można to przeżyć i tak nie przeszkadza.

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Pt paź 05, 2018 9:59 Re: Kot miauczy w nocy

A kotka dobrze widzi? W poprzednim domu była zastraszona i wycofana. Tu czuje się swobodnie. Czasem koty tracąc wzrok odstawiają koncerty w nocy bo nagle ogarnia je zupełna ciemność, a w dzień coś tam jeszcze widzą. To co piszesz o piłeczce... Zwróć na to uwagę. Tym bardziej że kotka jest w nowym domu. Może też być tak ze kotka odreagowuje długi czas silnego stresu. To się często zdarza że koty długotrwale zestresowane "sypią" się dopiero gdy poczują się bezpiecznie. Bywa że zaczynają chorować ale też bywa ze zaczynają mieć objawy lękowe.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt paź 05, 2018 13:17 Re: Kot miauczy w nocy

Ze wzrokiem raczej nie ma problemów, bo ja rzucam tą piłeczkę to zawsze odprowadza ją wzrokiem i tyle.
Często siedzi też w ogródku i poluje na muszki i koniki polne, bardzo często siedzi na parapecie i obserwuje życie za oknem.

Bardziej obstawiałabym własnie te objawy lękowe. Tylko co w takiej sytuacji? Czy jeśli tu jest przyczyna to powinna dostawać jakieś leki?

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Pt paź 05, 2018 15:05 Re: Kot miauczy w nocy

W razie potrzeby koty tez moga dostawac psychotropy i leki przeciwlękowe, tylko warto, zeby dobral je lekarz, ktory ma doswiadczenie z nimi.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84840
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Pt paź 05, 2018 22:00 Re: Kot miauczy w nocy

Odnośnie psychotropów to uważałabym tutaj, bo może i pomogą, ale mogą też uzależnić.
Próbowałaś może Zylkene ? To proszek w kapsułkach na uspokojenie.
Waleriana podobno też ma działanie wyciszające dla kotów więc jakaś poduszeczka nasączona walerianą czy kocimiętką może by się sprawdziła.
Nie wszystkie koty przepadają za małymi piłeczkami. Moja gustuje w prawdziwych piłkach "do nogi" i zabawkami większych gabarytów.

Ja bym jeszcze pomyślała czy aby kotka pomimo kiepskiego towarzystwa w poprzednim domu nie szuka i nie nawołuje. Tęskni po prostu.

Chikita

 
Posty: 6398
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Sob paź 06, 2018 13:36 Re: Kot miauczy w nocy

Cześć magda7777,

moja kotka Kicia zachowuje się trochę podobnie. Śpi pół godziny a potem wstaje i zaczyna miauczeć. Uspokaja się dopiero po dłuższej chwili, jeśli człowiek siada koło niej albo chodzi za nią po całym mieszkaniu. I musi to trwać nieraz dłużej zanim znów pójdzie spać. Najlepiej uspakaja ją jak siądę obok na kanapie a ona może położyć się obok i przytulić. Największy problem jest w nocy, bo ona wymaga, aby stale przy niej być. Inaczej miauczy, czasem w podobny sposób, jak Ty to opisałaś - żałośnie jakby cierpiała. Okoliczności pierwszego pojawienia się tego zachowania są podobne jak u Ciebie. Zmarła moja druga kotka Zuzia, której obecność stresowała Kicię.

Weterynarze zbadali kotkę i odkryli nadczynność tarczycy. Poza tym nic, co wyjaśniałoby to zachowanie jakąś chorobą.

Zachowania Kici mogło być wynikiem sytuacji, gdy raz zamiauczała wzywając człowieka a człowiek jej uległ i ona przyzwyczaiła się, że jak miauczy, to człowiek zaraz przychodzi i się nią zajmuje. Rada na to jest tylko jedna, trzeba zacząć ignorować miauczenie, choć jest to bardzo przykre. Oczywiście kotka musi być zbadana, aby wykluczyć ból spowodowany chorobą lub urazem. Jeśli tak nie jest, zachowanie ma podłoże psychologiczne i chyba najwięcej na ten temat mógłby powiedzieć behawiorysta.

Kocurek mojego brata zachowywał się także nieco podobnie - w nocy głośno miauczał i rozrabiał, aby zmusić człowieka do wstania i zajęcia się nim. Też był kotem po silnych stresach, które nagle ustąpiły. Lekarka zapisała mu bardzo małą porcję psychotropu, który używają ludzie, Anafranilu. To bardzo szybko pomogło i kotek jest teraz pogodny i spokojny.

Stanisław1

 
Posty: 22
Od: Wto lip 03, 2018 16:38

Post » Sob paź 06, 2018 17:26 Re: Kot miauczy w nocy

Jeden z moich dwóch kotów, też pomiaukuje co jakiś czas o różnych porach dnia i nocy. Zdarza mu się mnie zbudzić w nocy.Robi to, gdy się nudzi i szuka towarzystwa do zabawy. Czasem wystarczy wstać, przytulić go i zanieść do łóżka , a czasem trzeba się z nim pogonić parę minut po mieszkaniu. A najlepiej go wyczerpać zabawą w ciągu dnia, żeby w nocy spał. Na ogół koty uwielbiają zabawę wędką. U mnie w domu hitem okazały się wędki: Bird i Skórzany tancerz .

https://www.zooplus.pl/shop/koty/zabawk ... ota/133680
https://www.zooplus.pl/shop/koty/zabawk ... ota/289526
„ Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty. ” (Albert Schweitzer)

Norma0204

Avatar użytkownika
 
Posty: 1085
Od: Wto sie 18, 2015 16:55
Lokalizacja: Gliwice Zabrze

Post » Pon paź 08, 2018 9:22 Re: Kot miauczy w nocy

Stanisław1 - jak opisałam weterynarzowi objawy mojej kotki czyli nocne miauczenie to pierwsze co kazał sprawdzić to tarczyca - powiedział że przy nadczynności koty własnie chodzą i miauczą bez wyraźnego powodu - ale u mojej wszystkie parametry są w porządku.

Sadze ze u mojej kotki to raczej jakieś lęki bo od początku była zestresowanym i strachliwym kotem. A jeśli chodzi o te leki to może je przypisać "zwykły" weterynarz? nie mam pojęcia gdzie z czymś takim miałabym się zgłosić..

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Pon paź 08, 2018 11:49 Re: Kot miauczy w nocy

Acha. Czyli jest nadzieja, że jak dobierzemy Kici odpowiednia dawkę leku na tarczycę, to ona się uspokoi. Nie jestem bowiem dobry w ignorowaniu jej smutnego miauczenia.

Co do Twojego pytania, mój brat otrzymał Anafranil właśnie od "zwykłego" weterynarza.

Stanisław1

 
Posty: 22
Od: Wto lip 03, 2018 16:38




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aania, Gosiagosia, Majestic-12 [Bot] i 154 gości