Potrzebuję porady - jak wyprostować dietę kotka?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt wrz 21, 2018 3:01 Potrzebuję porady - jak wyprostować dietę kotka?

Witam. Moja kotka ma już prawie 15 tygodni. Mam ją od czasu kiedy skończyła 8. Na początku karmiłam ją Puriną One dla kociaków, którą też jadła u poprzednich właścicieli. I wszystko było dobrze, jadła chętnie i kupy były prawidłowe.
Powoli wprowadzałam jej karmę Wellness Core dla kociaków, ponieważ chciałam dać jej coś lepszego niż Purina, a dostępnego u nas sklepie stacjonarnym (mieszkam w Holandii i na półkach zoologików panuje pan Royal, Hills i inne tanie zapychacze żołądków). Jednak kiedy doszliśmy do ilości przeważającej tej karmy w misce, kocia odmówiła jedzenia i obraziła się na miskę. Wracałam więc do mniejszych ilości ale nie pomagało, kocia nie dała się przekonać.
Postanowiłam zamówić w sklepie internetowym Sanabelle i puszki Animonda Carny. Najpierw zmieniałam karmę suchą a potem dodawałam mokrą, zamieniając posiłki. Obie te karmy wprowadzałam od dokładnie 2 września. Szczerze mówiąc nie doszliśmy z kicią jeszcze do proporcji karm które miały być docelowe, ponieważ zaczęły się brzydkie i mocno waniające kupale. Niekiedy tylko miękkie, jaśniejsze niż powinny być, kilka razy bardzo wodniste.
Weterynarz polecił odstawić karmę suchą i podawać tylko mokrą, bo podobno jest delikatniejsza, z założeniem, że być może problem leży w suchej. Niestety wczoraj po dwóch dniach takiego karmienia kota miała biegunkę (4 razy, zupełnie płynne kupy).
Przeczytałam gdzieś tu na forum, że dobrze jest podawać wołowinę lub kurczaka gotowanego aby poprawić kupy. Moja kota wołowinie mówi stanowcze nie. Więc dziś podawałam jej cały dzień gotowane nóżki i skrzydełka kurczaka (oczywiście mięso i skórę w rosołku bez kości i żadnych dodatków). Ma apetyt i jadła chętnie. No i kupa wieczorem tylko jedna, ciemniejsza, mniej smrodliwa i sztywna.
No i teraz moje pytanie do Was, Co mam dalej robić?
Zaczynam zdawać sobie sprawę, że chyba za dużo i za szybko tego wszystkiego jak na taki mały koci brzuszek. :oops: Tylko teraz jak długo mogę kota przetrzymać na diecie kurczakowej dla poprawy ? Nie jest ona raczej pełnowartościowa dla kota. I jak potem wprowadzać karmy?
Chciałabym żeby kicia docelowo dostawała rano i popołudniu karmę mokrą, a suche chrupki, na czas kiedy nas nie ma w domu.
I czy ta Sanabelle i Animonda są dla niej odpowiednie? Od czego te luźne kupale? A może jednak wrócić do Puriny, przynajmniej kota i jej brzuch były zadowolony z niej. Ech no aż się boję, że rozreguluję jej całkiem żołądek.
Dodam jeszcze, że żadne robale i inne pasożyty nie wchodzą w grę, bo kota porządnie odrobaczona i przetestowana.
Dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi i przepraszam, ze tak długo. Zaczynam już świrować, a mój TŻ stwierdził, że chyba troszkę przesadzam, kupiłabym whiskasa i nie byłoby problemu, a ja cuduje :evil:

Luna&Misia

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Śro sie 15, 2018 22:01

Post » Pt wrz 21, 2018 9:59 Re: Potrzebuję porady - jak wyprostować dietę kotka?

Purina do kiepska karma. Również Sanabelle nie zachwyca. Po Animondzie wiele kotów ma rozwolnienie (za dużo podrobów). Kupuj naprawdę dobre karmy: CatzFeinfood, Grau, Feringa, Granata Pet. Mięso należy podawać kotu surowe, surowa wołowina rzeczywiscie ładnie stabilizuje wydalanie.
Poczytaj o karmieniu kota Barfem. Przy Barfie kupy są małe, suche, często robione co 2 dzień i praktycznie bezwonne (czyli takie, jakie powinny być odchody takiego drapieżnika, jakim jest kot). Więcej o żywieniu Barfem (czyli surowe mięso z odpowiednimi sulemenentami ) znajdziesz na forum barfny.swiat
Sucha karma negatywnie wpływa na kocie nerki i układ moczowy, najlepiej podawać ją tylko w razie konieczności, a nie jako codzienny posiłek.

Agnieszka2009

 
Posty: 499
Od: Sob sty 10, 2009 16:57

Post » Pt wrz 21, 2018 10:45 Re: Potrzebuję porady - jak wyprostować dietę kotka?

No muszę w takim razie jakoś przekonać tą moją kotę do wołowiny.
Chociaż dieta kurczakowa narazie zdaje egzamin. Rano znalazłam w kuwecie malutki, twardy kupal.
Ale drugi był już totalnie rozwodniony, taki lśniący, brązowy. Okazało się, że mój TŻ obdarował kota na śniadanie ćwiartką puszki Animondy, zamiast przygotowanej porcji kurczaka. Ehhhh ...
Tak poza tym kicia jest aktywna, bawi się chętnie, futerko jej pięknie błyszczy (jest cała czarna)
Narazie utrzymam ją na tym gotowanym jedzeniu i postaram się zachęcić do wołowiny. Czytałam, że gotowana już nie ma takich właściwości dla kota, a z surową to nie wiem jak będzie. Ona wogóle nie przepada za surowym mięsem, a za wołowiną w szczególności.
Gdyby kupale były ok to od poniedziałku może zaczęłabym podawać po malutku jakieś karmy. Tylko w takim razie od czego zacząć? Z suchej karmy nie chciałabym jednak rezygnować. A Amimondę muszę w takim razie na coś zamienić. Do Barfu narazie nie jestem przekonana, ze względu na niechęć Luny do surowego.

Luna&Misia

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Śro sie 15, 2018 22:01

Post » Pt wrz 21, 2018 13:12 Re: Potrzebuję porady - jak wyprostować dietę kotka?

Moje koty po Sanabelle miały jasną (w kolorze piaskowym) bardzo śmierdzącą biegunkę. Nie wszystkie, ale przynajmniej dwa za każdym razem kiedy podawałam te chrupki. Najpierw oskarżałam o to karmę mokrą więc przez kilka dni dostawały tylko suchą, co oczywiste problem nie ustąpił, wręcz przeciwnie. W końcu, po zastrzykach od weterynarza, probiotyku i zmianie suchego jedzenia sytuacja jest opanowana. Niemniej teraz wiem, że nigdy więcej Sanabelle, nie sprawdza się u nas zupełnie.
Zbiórka na utrzymanie bezdomnych kotów z działek w Chylicach
https://pomagam.pl/kotychylice

rudalia

Avatar użytkownika
 
Posty: 1135
Od: Nie maja 12, 2013 19:25

Post » Nie wrz 23, 2018 22:39 Re: Potrzebuję porady - jak wyprostować dietę kotka?

Melduję, że moja kicia ma się lepiej. Odpukać :201461
Od piątku na kurczakowej diecie, niestety do wołowiny nie dała się przekonać. Głównie gotowane mięso z nóżek i skrzydełek i trochę surowizny z piersi. Póki co nie suplementowałam, bo nie mam zamiaru na dłuższą metę kota tak karmić. Znaczy tylko tym.
Dzisiaj powolutku podawałam dla smaku suche chrupki Sanabelle i zobaczę czy będzie jakaś reakcja.
Kupa od piątkowej, dopiero dziś, twarda, sucha i może nawet trochę za bardzo. Ale kota dobrze piła, sporo sikała, bo uwielbia rosołek z mięska kurczaka najpierw wypić.
Bawi się i broi za dwoje.

Luna&Misia

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Śro sie 15, 2018 22:01




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Doris2, Gosiagosia, kicalka, Majestic-12 [Bot], skaz, wicherek i 235 gości