Bezdomniak w domu, prośba o porady

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon wrz 17, 2018 10:27 Bezdomniak w domu, prośba o porady

Hej Wszystkim,
Drodzy forumowicze, mamy mały kłopot z kotem który się do nas przybłąkał. Kotek przybłąkał się do naszej mamy pod dom i już się z tamtąd nie ruszył. Po dłuższych perypetiach trafił do mojej siostry. Jest bardzo komunikatywny, lubi kontakt z człowiekiem, szuka tego kontaktu, co prawda jest bardzo wystraszony ale to nie dziwne bo wszytsko w mieszkaniu jest dla niego nowe. Ale jest jeden problem z którym nie wiemy jak sobie poradzić: kuweta... czy ktoś z Was może miał takiego bezdomniaka który panicznie bal się kuwety? On się boi do tego stopnia ze zrobił siku dopiero po wyjściu z łazienki gdzie spędza noce... pobiegł na swoje posłanko i tam nasikał... czy jest jakiś sposób na nauczenie takiego kota załatwiania się gdzie trzeba? Bardzo proszę o porady... kuweta jest w kolorze naturalnym, żwirek kukurydziany benek bezzapachowy... kuweta stoi w łazience w bardzo spokojnym miejscu. Zreszta do kuwety u naszej mamy tez nie wszedł, ale myślałyśmy ze to może dlatego ze tam silikonowy żwirek był... bardzo dziękuje za wszelki odzew!

czarna_inez

 
Posty: 47
Od: Pon kwi 04, 2011 13:28
Lokalizacja: Koty Duże

Post » Pon wrz 17, 2018 10:35 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Ja bym zrobiła prowizoryczną kuwetę z czegoś płaskiego i kupiła drobny żwirek bentonitowy, najbardziej przypominający piasek.
Np. taki: https://www.zooplus.pl/shop/koty/zwirek ... irek/32975

Druga sprawa, w jakim wieku jest kotek, czy wykastrowany i czy wszystko w porządku z jego zdrowiem?
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14224
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pon wrz 17, 2018 10:36 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Spróbujcie zmienić żwirek na zwykły piasek. To bardzo częste u nowego kota, że nie akceptuje danego żwirku i załatwia się gdzie indziej. Posłanka też jeszcze nie oswoił jako posłanka, bo by tam się nie załatwił.
Posłanie, jedzenie i kuwetę kot na początek powinien mieć blisko.
Czy na noc kota zamykacie samego do łazienki? Dlaczego?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14670
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon wrz 17, 2018 10:52 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

@Mimbla64 kotek jest około roczny, po wizytach u weta, odrobaczony odpchlony i wykastrowany. Pod względem zdrowotnym wszystko ok.

@Mziel52 zamykamy go bo nie bardzo mu ufamy jeszcze, dnie spędza z domownikami ale na noc ładuje w łazience gdzie ma kuwetkę, jedzonko posłanek nie toleruje i w nie sika, i mimo wszytko śpi na podłodze wiec na razie z posłanka zrezygnowaliśmy

Taki kotek to dla nas nieznany ląd, wszystkie dotychczasowe wiedziały co się robi w kuwecie instynktownie. Dzisiaj wstawimy tam pudełko z innym żwirkiem, może się uda gdzieś piasek dostać- problemy mieszkania w mieście, skąd wziąć piasek hahahah ale myślicie ze sprawa nie jest beznadziejna? Takie bezdomniaki są wyuczalne?
Dziękuje za odzew

czarna_inez

 
Posty: 47
Od: Pon kwi 04, 2011 13:28
Lokalizacja: Koty Duże

Post » Pon wrz 17, 2018 10:59 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Oczywiście, że jest wyuczalny, mnóstwo kotów z ulicy trafia do domów i załatwiają się do kuwety, chociaż początkowe sikanie na miękkie posłanka jest częste.
Dobrze na początek sprawdzają się żwirki bentonitowe przypominające piasek.

Czy ten kotek od początku pobytu w domu ani razu nie załatwił się do kuwety?
W dzień, jak chodzi po domu też nie?
Na czym polega to, że się boi kuwety? Omija ją szerokim łukiem?
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14224
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pon wrz 17, 2018 11:16 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Ani razu, jest u Siostry dopiero 3 dzień, to była druga noc. Ale problem jest. Jego reakcja wyglada tak, ze jak się z nim podchodzi do kuwety to on wpada w panikę i chce uciekać. Kiedy był u mamy w piwnicy po zabiegach załatwiał się do pudełka z poslankiem ( i spal na gołej podłodze) a nie do kuwetki, wiec dzisiaj dostanie płaskie pudełko.

Po drodze do nowego domu załatwił się ze strachu w kontenerek, wiec podejrzewam ze ten strach przed kuweta to po prostu strach przed wszystkim w tym momencie, bo to jest dla niego nowe.
Całe mieszkanie spryskane zostało feliway’em żeby go troszkę uspokoić.

czarna_inez

 
Posty: 47
Od: Pon kwi 04, 2011 13:28
Lokalizacja: Koty Duże

Post » Pon wrz 17, 2018 12:40 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Ale dziwne jest to, ze bezbłędnie udało mi się załatwić do kosmetyczki stojącej na blacie szafki a tam gdzie trzeba ma opory...

czarna_inez

 
Posty: 47
Od: Pon kwi 04, 2011 13:28
Lokalizacja: Koty Duże

Post » Pon wrz 17, 2018 12:46 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Można do kuwety włożyć podkład pampersowy (do kupienia w aptece) zamiast żwirku.
Piasek z jakiejś budowy można, jeśli taka jest, z piaskownicy, ewentualnie z brzegu rzeki, jeśli miasto nad rzeką. Ja znad Wisły woziłam, kiedy żwirku nie znano.
Jest też żwirek przypominający piasek
https://www.supermarket-zoologiczny.pl/ ... -kota.html

Nie wiem, czy kota ta łazienka nie stresuje. Ustawcie drugą kuwetę w pokoju.
Kot załatwiający się w różnych dziwnych miejscach może mieć problem z pęcherzem, to miejsce, gdzie nasika, kojarzy z bólem i dlatego szuka innego. Kupcie w aptece jednorazowe strzykawki 20 ml i kiedy kot załatwi się tak, że zostawi kałużę, trzeba wciągnąć do strzykawki i zanieść do weta na badanie.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14670
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon wrz 17, 2018 18:09 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Gdy trafił do mnie pierwszy kot z ogródka, do kuwety wsypałam ziemię do kwiatów, by najbardziej przypominała mu naturalne podłoże- to był dorosły kot. Po kilkukrotnym załatwieniu się, ziemię zastąpiłam najdrobniejszym żwirkiem "Benek compact". Do dziś lubią go wszystkie moje koty i obywa się bez wpadek. Trzymam kciuki za nowego lokatora :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

slava

 
Posty: 223
Od: Sob sie 27, 2011 22:07

Post » Pon wrz 17, 2018 21:08 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Dziękuje za pomoc i otuchę :* , zobaczymy jak będzie...

czarna_inez

 
Posty: 47
Od: Pon kwi 04, 2011 13:28
Lokalizacja: Koty Duże

Post » Pon wrz 17, 2018 21:21 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

Trzymamy kciuki, żeby załapał. :ok:
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14224
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Wto wrz 18, 2018 8:30 Re: Bezdomniak w domu, prośba o porady

:ok:
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3713
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 161 gości