Kociak - luźniejszy stolec

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie wrz 09, 2018 12:04 Kociak - luźniejszy stolec

Witam,

Od około dwóch tygodoni jesteśmy właścicielami Devon Rexa(4-5msc). Z kociakem wszystko jest w porządku, pełen energii, tylko trapi mnie jedna rzecz...czasem stolec jest na tyle luźny, że po toalecie kociak biega z lekko ubrudzonym tyłkiem, który trzeba mu wycierać zanim zacznie skakać po łóżku/kanapie.

Będę teraz eksperymentował i przez tydzień podawał jedynie suchą karmę aby sprawdzić czy to wyeliminuje problem.

Kotek jest karmiony Purizonem(sucha) + saszetki z MAC's

Może jakieś rady poza tym ? :)

Pozdrawiam!

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie wrz 09, 2018 13:26 Re: Kociak - luźniejszy stolec

W unormowaniu stolca bardzo pomaga podawanie surowego mięsa, szczególnie wołowiny. Purizon moim devonkom nie służył - bardzo po nim tyły, a kupy miały bardzo "wonne".

teesa

Avatar użytkownika
 
Posty: 542
Od: Wto cze 23, 2009 22:32

Post » Nie wrz 09, 2018 13:29 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Mój kot również zaczął przybierać na wadze po Purizonie.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1795
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Nie wrz 09, 2018 13:42 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Rozumiem, a jaka karme polecacie ? Dodam, ze kociak kastrowany byl zanim przyszedl z hodowli do nas.

Karme wybralem taka, bo to samo jadla w hodowli, ale nie problem zmienic :)

Pytalem Pani z hodowli i wspomniala, ze Devony orqz Sfinksy maja luzniejszy stolec oraz dieta na tych karmach jest bogata w bialkon, wiec to takze moze byc przyczyna.

Nie obrzydza mnir podcieranie kociaka, ale chyba to nie jest normalne :)

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie wrz 09, 2018 13:56 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Raz dziennie surowa wołowina powinna rozwiązać problem, przynajmniej u mnie problem jak ręką odjął. Na początek posiekaj kotu drobno, bo musi się nauczyć jeść takie surowe mięso. Sucha karma nie jest dla kotów zdrowa i lepiej jej nie podawać, albo podawać mało, nie powinna to być podstawa żywienia.

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Nie wrz 09, 2018 17:28 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Moje 2 koty (devony) normalnie robią kupki mocno zbite.
Z suchej karmy mają Applaws z kurczakiem i jagnięciną (ten z kaczką nie bardzo im służył - kotka się drapała).
Przy tym kotka je tylko suche + czasami trochę masła, śmietany, oleju i "smaczki". Kocurek chętnie je surowe mieso, żółtko raz tyg., trochę twarożku, trochę śmietany (zlizuje z palca); suche jedzenie nie stanowi podstawy, raczej jest dodatkiem.
Obydwoje są wykastrowani. To rodzeństwo.

teesa

Avatar użytkownika
 
Posty: 542
Od: Wto cze 23, 2009 22:32

Post » Nie wrz 09, 2018 17:46 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Ja tak zapytam jeszcze na wszelki wypadek: kotek był odrobaczany?
Spróbuj podawać tylko jeden rodzaj karmy przez jakiś czas i sprawdź jak kot reaguje. Moje koty niezbyt dobrze reagują na Purizona z dziczyzną, dużo lepiej przyswajany jest Purizon z jagnięciną i rybą albo wspomniany Applaws z jagnięciną. Czasem dane partie karmy różnią się między sobą, na jeden worek kot może reagować biegunką, na kolejnym wszystko będzie super. Moje jadły Applawsa, teraz Purizon, nie odnotowałam przyrostu wagi, ale one bardzo dużo się ruszają.
Dieta bogata w białko niekoniecznie jest powodem, koty na barfie mają prawie bezwonne, malutkie kupy co 2 dni, a jedzą wyłącznie mięso :)
teesa słusznie poleca wołowinę, bardzo dobrze działa na takie luźniejsze kupy. Najlepiej też przetestować różne karmy i sprawdzić co jest najlepiej przyswajane przez młodego.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Nie wrz 09, 2018 17:56 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Tak, kotek był odrobaczany niedługo przed przyjściem do Nas :)

Rozumiem, nie chce robić tylu drastycznych zmian na raz, wiec na początek odstawie mokre na kilka dni, sprawdze czy może akurat to jej nie pasuje. Wprowadzę też powoli surową wołowine :)
Muszę przyznać, że kupy dość śmierdzą, kotce zdarzy się puścić gazy od czasu do czasu.

Odnośnie karmienia, czy warto skupiać się na karmach tylko mają "kitten" w nazwie ? Bo na ten moment kociak jada, Purizon Kitten, kurczak i ryba. Pani z hodowli doradziła aby karma była zawsze dostępna, więc też tak robimy, miska nigdy nie jest pusta, a kotka nie zjada na siłę wszystkiego, tylko po trochu co jakis czas.

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie wrz 09, 2018 17:59 Re: Kociak - luźniejszy stolec

A własnie, ile gram surowej wołowiny podawać kociakowi dziennie ?

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie wrz 09, 2018 20:21 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Ja karmię mojego kotka gotową karmą:
mokra to: ziwi, Meatlove, catz finefood, Petite Cuisine, czasami GranataPet, od niedawna PON. Podaję karmy w ilościach zalecanych przez producentów. Codziennie podaję inną "markę". Rewolucji żołądkowych brak.
Sucha na przystawkę - orijen.
Mój kociak uwielbia dodatkowo przysmaki. Trzymam się tych z wiejskiej zagrody, rybek z applaws, thrivie, cosma i dokas.
Pewnie dziewczyny mają rację, że BARF górą, ale myślę, że karmy gotowe (dla leniwych opiekunów) krzywdy kotkom tez nie zrobią.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1795
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Nie wrz 09, 2018 20:34 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Jakubek, młodym, rosnącym kotom karmy się nie powinno wydzielać. Sami zobaczycie ile naraz kot jest w stanie zjeść. Mokra karma i surowe mięso nie powinno stać w misce, szczególnie w ciepłe dni. Mokre karmy można dowolnie mieszać, smaki i producentów, to zmiana suchej może przynieść problemy.
Gazy u kota to niezbyt dobry objaw, coś może jej nie pasować w karmie.
Na Twoim miejscu to właśnie Purizona bym odstawiła i dawała samo mokre + wołowinkę. Jeśli nigdy nie jadł surowego mięsa można ze zmielonego zrobić malutkie kuleczki i prosto do pyszczka, nawet rozsmarować na podniebieniu górnym. Karmy mokre są z reguły lepiej przyswajalne. Po jakimś czasie jeśli będzie ok. możesz nasypać Purizona. Jak się pogorszy to będziesz miał odpowiedź ;)

A co do karm Kitten, to z reguły chwyt marketingowy. Spokojnie możesz podawać kotce karmy dla dorosłych, o ile są wysokiej jakości, z dużą zawartością mięsa. Wiele karm wysokopółkowych nawet nie robi rozróżnienia na kitten i dla dorosłych.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Nie wrz 09, 2018 22:03 Re: Kociak - luźniejszy stolec

To teraz tylko pytanie, ile saszetki dawać maluchowi :) Zauwazyłem, żę na raz ma dość gdy dostaje połowe, tylko ile takich połówek w ciagu dnia ?

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Pon wrz 10, 2018 6:42 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Bycie devonem nie usprawiedliwia luźnych kup. Takie tłumaczenie brzmi dla mnie dziwnie.
Luźna kupa jest oznaką tego,że coś się dzieje.
Czy kotek jest pod opieką weterynarza?
Polecam szukanie przyczyn ze specjalistą.

gusiek1

 
Posty: 1650
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon wrz 10, 2018 11:23 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Kociak byl pod stala opieka weterynarza gdy byl w howodli, nawet w dzien w ktory do nas jechal, byl najpierw na sprawdzeniu. Jest z nami 3tyg i na razie nie bylo powodu aby weta odwiedzac :)

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Pon wrz 10, 2018 12:30 Re: Kociak - luźniejszy stolec

Pytanie odnosnie wolowiny, wiadomo, ze jesli kupie i przygotuje dzis to dopiero bedzie mozna zjesc za 2-3dni po odmrozeniu. Czy moglbym na ten moment kupic wolowie pod tatara, ktora powinna byc spozywana surowa i podac kociakowi bez przemrazania ? :)

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 187 gości