Odpowiednia karma mokra dla kota?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw wrz 06, 2018 4:27 Odpowiednia karma mokra dla kota?

Cześć,
mam kocurka około 1,5 roku i choć jestem niedoświadczoną kociarą, staram się żywić jak najlepiej. Dlatego ze śmieciowej karmy, którą karmiłam go w pierwszych tygodniach pobytu, bardzo szybko przeszłam na te z lepszym składem. Głównie je suchą karmę Applaws (obecnie się skończyła, więc daję mu Hill's z boxa wiosennego na zooplusie) i generalnie staram się zwracać dużą uwagę na skład. Problem jest tylko z karmą mokrą. Za kociaka jadł głównie Animoda Carny, ale po kilku puszkach w ogóle przestała mu smakować i tu zaczęło się eksperymentowanie. Z lepszych karm próbowałam Sheby, Hills i Bozity, ale kot nawet ich nie tknie. Za to śmieciowe karmy bardzo mu smakują. Obecnie je Purinę Gourmet, która dobrą karmą zdecydowanie nie jest, ale wychodzę z założenia, że lepsze to niż nic. Bardzo smakuje mu też Royal Canin, który w sklepach stacjonarnych jest jednak bardzo drogi i jest go mało, więc nie będę ukrywać, że nie stać mnie na takie ekscesy, zwłaszcza że skład Royala również nie zachwyca. Jako przekąski dostaje "zupki" z Sheby.

I tutaj rodzi się moje pytanie. Jakie karmy mokre dla wybrednych kotów byście proponowali? Kocurek jest kastrowany, niewychodzący. Z góry już zaznaczę, że karmy w galarecie nie wchodzą raczej w grę, bo zdążyłam zaobserwować, że wyraźnie preferuje te w sosie. A może takie żywienie jest wystarczające, skoro dostaje karmę suchą dobrej jakości? Bardzo proszę o opinie. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :wink:

Halavandrel

 
Posty: 42
Od: Czw sty 18, 2018 4:40

Post » Czw wrz 06, 2018 7:13 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Zaproponuj mu mięso. Poczytaj o BARFie.
Może na początek serca indycze i kacze....
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Czw wrz 06, 2018 7:35 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Przede wszystkim Hill's zdecydowanie nie jest dobrą karmą. Jest tak samo bezwartościowy jak Royal Canin. Same zboża i inne śmieci plus "mączka drobiowa". Na forum jest temat o karmach polecanych, poczytaj sobie:
viewtopic.php?f=1&t=183659

Przede wszystkim dobra karma nie powinna zawierać zbóż, za to musi mieć w składzie jak najwięcej mięsa. Z dobrych i niedrogich, a smakujących przeważającej większości kotów mogę polecić Purizona.
Co prawda niektórzy twierdzą, że koty po nim tyją, ale to już chyba sprawa indywidualna, zależna od cech osobniczych. Z suchych moja je teraz Thrive i nawet jej smakuje, a wybredną jest kobietką.
Co do mokrych, to nie pomogę, bo moja małpa je tylko i wyłącznie Animondę vom Feinsten. Nie jest to karma z górnej półki, podobno ma za dużo podrobów w składzie, ale co zrobić, jak kotek nie chce nic innego. Z pewnością lepsza od Hill'sa czy Royala.

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw wrz 06, 2018 11:33 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Z mięsem chętnie spróbuję, już od jakiegoś czasu się do tego zbieram. Do tej pory próbowałam go karmić piersią z kurczaka i wołowiną, jeśli przy okazji robiłam z nich obiad, ale jakoś niespecjalnie mu smakowały.

Tak się składa, że akurat mam w domu pakiet próbny Purizona. Z suchą karmą akurat dużego problemu nie ma, kot wciągnie praktycznie wszystko. Wcześniej jadł Applaws i mu smakowało, a skład ma dość dobry, więc pewnie do niej wrócę, no chyba że Purizon mu zasmakuje. Z kolei dobrze wiedzieć, że Hill's to kiepska karma. Miał chyba największą zawartość mięsa z tych karm z zestawu i głównie dlatego w ogóle podałam ją kotu. Największy problem jest niestety z mokrą karmą. Lepsza już Animoda von Feinstein niż marketowy Gourmet. Ale z tematem się zapoznam, dziękuję. :wink:

Halavandrel

 
Posty: 42
Od: Czw sty 18, 2018 4:40

Post » Czw wrz 06, 2018 11:40 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Mój co prawda wybredny nie jest, ale może spróbuj Granatapet? Pachnie lepiej niż pasztety dla ludzi, mój wcina chętniej niż Animondę Carny, wylizuje miseczki do czysta (tak że goście myślą potem, że się nad kotem znęcam że pusta czysta miska leży...). No i mój szaleje za cosmą, ale to nie jest karma podstawowa, tylko taka od czasu do czasu, bo jest z filetów. Z tym że i granatapet i cosma to takie mielonki, pasztety bardziej, nie kawałki w sosie.

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Czw wrz 06, 2018 12:46 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Spróbuję, ale nie wiem, czy taka mielonka przejdzie, nawet jeśli pachnie aptecznie. Chociaż niedługo będę robić większe zakupy w internecie, to może kupię trochę tego, trochę owego i będziemy próbować.

Halavandrel

 
Posty: 42
Od: Czw sty 18, 2018 4:40

Post » Czw wrz 06, 2018 13:41 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Polecam to forum do poczytania
https://www.barfnyswiat.org/index.php
głównie najstarsze, wprowadzające-objaśniające tematy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw wrz 06, 2018 13:43 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Mam kotkę karmioną bardzo dobrą karmą suchą (Purizon, Orijen, Applaws), niestety z mokrymi mimo moich podejść do karm z górnej półki - jej nie podchodzi nic w mielonce czy pasztecie, tym samym wszystkie z naszego tematu o karmach określone jako "dobre".
Uznałam więc, że nie mając wielkiego wyboru poprzestanę na średnich i mięsie (dostaje na zmianę to i to), wybieram więc te średnie, które są w sosie lub galarecie:
Bozita to taki ni sos, nie galaretka, minusem to, że opakowania są dość duże i moja drobna kota (3.5 kg) nie umie ich zjeść nawet na dwa podejścia. Ale jak miałam żartego tymczasa, to na dwójkę jeden kartonik schodził idealnie :mrgreen:
Shmusy Nature's Menu, Vollwert Flakes
Miamor Ragout Royle
Smilla chyba też jest w wersji w sosie, ale mogę się mylić.


Także moje karmienie to kompromis między tym, jak chciałabym karmić, a jak wybiera kot :mrgreen:

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Czw wrz 06, 2018 14:08 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Halavandrel, ktoś na forum miał podobny problem z wybrzydzaczem pokarmowym i nieźle poskutkowało po prostu podlewanie sosikiem dobrych puszek, np. takim z Miamora czy Vitacraftu albo przysmakiem takim mlecznym z Animondy lub po prostu bulionem/rosołkiem. Nie rezygnujesz z wysokiej jakości puszek a wybreda ma swój ukochany sosik :)

U mnie bardzo dobrze przyjmowana jest Feringa, Grau, GranataPet i Catz Finefood (najlepiej w tej czarnej opcji Purrr) i oczywiście filetówki: Cosma i Greenwoods dla urozmaicenia. Jedynym sposobem jest po prostu próbowanie wszystkiego po kolei i próbowanie co mu zasmakuje.

Szalony Kot też podpowiedziała parę. Shmusy czy Miamor moim bardzo podchodziło, ale skoro jedzą lepsze to dostają lepsze ;)
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Czw wrz 06, 2018 14:51 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi, na pewno się przyda. Bozita raczej się nie sprawdzi, jakiś czas temu kupiłam, dziabnął dwa razy i zostawił. Duże opakowania też średnio mi pasują, bo kot je głównie suchą karmę, a mokra to bardziej taki dodatek. Nie jestem pewna, czy takie karmienie jest do końca prawidłowe, ale i tak dużego wpływu na to nie mam - jeśli w misce jest karma sucha i mokra, kot zawsze wybierze suchą. No chyba, że to filetówka. :D Resztę chętnie sprawdzę.

Polewanie sosem to też ciekawa opcja, na pewno skorzystam. Chociaż słyszałam o tym, że co przebieglejsze wybredy potrafią wylizywać sos, a resztę zostawiać. :wink: No trudno, czeka nas trochę eksperymentowania.

Halavandrel

 
Posty: 42
Od: Czw sty 18, 2018 4:40

Post » Czw wrz 06, 2018 15:05 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Ja nigdy (a koty mam już teraz prawie 30 lat) nie karmiłam tak, żeby jedzenie bylo dostępna caly czas.
Zawsze mam wyznaczone pory karmienia (teraz dorosłe koty 3 razy dziennie).
Każdy kot ma swoja osobna miseczkę.
Każdemu nakładam taką porcję jaka mu się przynależy (mam żarte koty i jakbym karmiła ile chcą to by się dawno turlały). Ważę koty co mniej więcej miesiąc i staram się, żeby każdy trzymak stałą wagę.
Kot wcale nie musi jeść co chwilkę. Na pewno nie umrze z głodu jak nie będzie jadł nawet przez 12 godzin (w nocy).
Koty się bardzo szybko uczą, że jak jest jedzenie to trzeba zjeść, bo potem nie będzie.

Tylko woda jest cały czas dostępna.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw wrz 06, 2018 16:12 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Kazia, ale ja nie mówię, że jedzenie jest dostępne cały czas. Choć rzeczywiście z poprzedniego posta można było tak wywnioskować, mój błąd. Po prostu kot ma dość dokładnie wyznaczone pory, kiedy dostaje mokrą karmę, rano i wieczorem. W ciągu dnia je głównie suchą, ale czasami nie zjada wszystkiego naraz i zostawia na potem. Parę razy zdarzyło się, że w misce zostało jeszcze trochę karmy suchej, kiedy przychodził czas "kolacji". Wtedy też kot odwracał się na pięcie, zostawiał karmę mokrą i wracał do chrupek. O to mi chodziło. :wink:

Swoją drogą, właśnie spróbowałam Animody Carny z sosem. Kot póki co zajada, aż mu się uszy trzęsą. Zdaje mi się jednak, że zgodnie z moimi obawami więcej zlizuje sosu, niż rzeczywiście je karmy. :( Może spróbuję z jakąś inną karmą, bo ta mu ewidentnie nie podchodzi.

Halavandrel

 
Posty: 42
Od: Czw sty 18, 2018 4:40

Post » Czw wrz 06, 2018 17:07 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

A może mu większość sosiku wymieszaj widelcem z tą animondą, a potem polej resztą sosu po wierzchu? i tak sukcesywnie zmniejszaj ilość sosu. Mój akurat jest wszystkożerny i animondę też je z entuazjazmem, ale jakbym ja była kotem to bym pewnie jej jeść nie chciała, strasznie capi dla mnie z tych puszek, choć wersja z indykiem chyba stosunkowo najmniej...

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Czw wrz 06, 2018 17:38 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Myk polega na tym, że jedzenie NIE JEST DOSTĘPNE poza porą posiłku.
Zje, nie zje - 10 minut i miseczki są zabierane (u mnie cały posiłek z wyciągnięciem, nałożeniem, zjedzeniem i pozmywaniem trwa góra 15 minut. Koty jedzą migiem).
Kot wie, że jak nie zje kiedy jest miseczka, to do następnego posiłku NIC nie dostanie.
Co nie znaczy, że nigdy nic nie uda się ukraść...np dzisiaj małpy zżarły 2 obiady, bo zapomniałam serduszek schować, zostały na suszarce. Wyjmuję zamrożone, chowam w pudełeczku do lodówki i na następny obiad jest gotowe. Z talerzy też kradną :) jak się uda.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt wrz 07, 2018 9:30 Re: Odpowiednia karma mokra dla kota?

Nadis, właśnie tak próbowałam zrobić. Dałam sporo tego sosu, wymieszałam i na początku rzeczywiście zajadał z apetytem, ale głównie wylizał tylko sos, a resztę zostawił. Potem do miski już nie wrócił. Dziś rano znowu zmieszałam z sosem i dodatkowo dodałam trochę jego ulubionej karmy, ale znowu to samo - polizał i odszedł. No trudno, podrzucę resztę puszki dachowcom, a sama spróbuję z czymś innym. Następna na liście jest karma z Miamor, bo chyba ją widziałam w pobliskim zoologicznym. Tylko póki co dam kotu może dzień spokoju, bo nie chciałabym, żeby takie zmienianie karmy mu zaszkodziło.
Swoją drogą, dla mnie akurat Animoda pachnie całkiem przyzwoicie. Zawsze mówiłam, że nie rozumiem jak on może tego nie jeść, skoro tak ładnie pachnie mięskiem. :D Chyba jestem jakaś dziwna, bo nie pierwszy raz spotykam się z opinią, że Animoda cuchnie.

Halavandrel

 
Posty: 42
Od: Czw sty 18, 2018 4:40

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], luty-1, skaz i 244 gości