Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto wrz 04, 2018 20:19 Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Witam
Moj kot od kociaka czyli od marzec 2017 jadl karmy zbozowe typu whiskas itp i nic mu nie bylo
Od 4 miesiecy wydrapuje sobie cialo na skroniach uszach i szyji do ran
Wyczaiłam ze robi to intensywniej po zjedzeniu karmy psiej jak ukradnie psu czyli wpadlam na to ze to alergia na zboza
Kupilam josere nature i bylo w miare przeszlam na brit coxo i bylo ok podalam puszki butchersa rozdrapal sie do krwi teraz jestem na joserze nature i kot zas rozwalil sobie uszy do krwi
No i zglupialam bo przeciez nature jest bezzbozowa
Swierzb nuzeniec wykluczony
Ręce mi juz opadaja i mam chec zrobic testy na alergie za 500zl
Czy brit coco rozni sie czyms od josery nature?
Czemu kot wczesniej jadl zboza a teraz sie rozwala? Ratujcie
Ostatnio edytowano Wto wrz 04, 2018 20:39 przez Kasianosal10, łącznie edytowano 1 raz

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Wto wrz 04, 2018 20:38 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Nie ma zbyt duzej roznicy w tych karmach
Czy dehadryzowane mieso jest mniej uczulajace niz nie dehadryzowane?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Wto wrz 04, 2018 22:46 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Kot miał badanie na pasożyty? Lamblie? Jest regularnie odrobaczany?
Spróbuj kupić karmę bez kurczaka, to najczęściej uczula (poza zbożami).
Tak samo jak ludzie, koty też mogą się z czasem uczulić na pokarm.
A wet coś w ogóle powiedział, poza tym, że to nie pasożyty zewnętrzne? Grzybicę wykluczył? Dał jakiś zastrzyk przeciwświądowy, żeby kot się nie męczył? To ostatnie to oczywiście takie objawowe leczenie, ale biedny pewnie cierpi, bo go swędzi i boli zarazem.

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Wto wrz 04, 2018 22:54 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Był robiony jakiś wymaz/zeskrobina z rany do badań? Alergie pokarmowe i związane z nimi wydrapywanie sobie skóry często prowadzą do nadkażeń bakteryjnych i konieczne jest pobranie zeskrobin do badania w celu dobrania odpowiedniego antybiotyku, tak było w przypadku psa moich rodziców zanim dobraliśmy odpowiednie żywienie był przeleczany kilkukrotnie.

Pierwsza rzecz: Alergia nie musi być na zboża, ale także na konkretny rodzaj mięsa lub inny dowolny składnik karmy.
W Joserze masz wpisaną "mączkę drobiową" co niekoniecznie oznacza mączkę z mięsa drobiowego a mączkę z przerobionych odpadów poubojowych czyli w praktyce ścięgna, więzadła, zdarzają się kości, chrząstki, pióra, podroby gorszej jakości itp. Mączka drobiowa to nie to samo co mięso dehydratyzowane, osobiście boję się takich tekstów na składzie, bo nie wiem co faktycznie tam jest.
Po drugie: koty powinny jeść głównie mokre tzn. mięso i puszki a nie same chrupki, wiele osób w ogóle z nich rezygnuje, u mnie stoją zawsze w misce, czasem koty cośtam pochrupią. Podawanie puszek o prostym składzie i samego mięsa pozwoli Ci też określić łatwiej co mu służy a co nie.
Po trzecie: jeśli wykluczycie wszystkie inne opcje z drożdżakami, grzybem itp. to spróbuj przeprowadzić dietę eliminacyjną: podajesz tylko jeden rodzaj jedzenia/mięsa. Zupełnie szczerze: niespecjalnie wierzę w testy alergiczna, na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że te ludzkie pokazują czasem cuda wianki, mnie wyszło uczulenie pokarmowe na dwa składniki, które wżeram od dziecka jak dzikus i nic nigdy mi nie było, a alergia wyszła za każdym razem. Wolę eliminację czynników potencjalnie szkodliwych żeby się przekonać jak faktycznie jest.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Wto wrz 04, 2018 22:58 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Kot jest regularnie odrobaczany
Pasozyty nuzeniec swierzbowiec wykluczony
Antybiotyk podany betamox i steryd na swiąd
Nie dam rady karmic puszkami bo mam duzo kotow
A brit care lily nie ma drobiu i zboz i grochu moze to sprobuje?
Nie moge znalezc karmy suchej o skladzie inbym niz kurczak bez zboz
No chyba ze brit care lily
Macs monoprotein ma bialko tez z grochu
Na bricie coco nie drapal sie tak bardzo ale 7 kg szybko mi przelecialo a na joserze sie wypitolił
Zauwazylam ze w joserze jest groch w bricie nie bylo
No to nie wien co z tymi testami
Wet mowi ze sa niemiarodajne no ale czy jakiegos obrazu by nie pokazaly? Bo moze on jest uczulony na wszystkie dostepne miesa z wyjatkiem jakis rzadkich?
Nie stac mnie zeby karmic dobrymi puszkami

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Wto wrz 04, 2018 23:16 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Ale zeskrobiny były pobrane czy po prostu przepisany antybiotyk? Jeśli nie to koniecznie przy kolejnej wizycie poproś o pobranie zeskrobin z ran i wysłanie do labu na badania. Ładowanie w kota betamoxu bez potwierdzenia obecności bakterii i określenia szczepu jest antyskuteczne, mi tak psa faszerowali 3 tygodnie zanim nie wymusiłam pobrania i wysłania zeskrobin i dobrania odpowiedniego antybiotyku. Bez wyleczenia zakażenia możesz sobie sprawdzać do śmierci karmy a kot będzie wciąż się drapał..

Z dobrych karm suchych bez kurczaka polecam Purizona jagnięcina z rybą, jest chętnie jedzony i nie ma drobiu. Możesz też suplementować np. olej z łososia, świetnie działa na sierść i skórę.

A inne rodzaje alergii niż pokarmowa braliście pod uwagę? Np. na jakieś środki do prania?
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Wto wrz 04, 2018 23:23 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Nie bylo hodowli na bakterie teraz to trzeba poczekac jak antybiotyk przestanie dzialac
Nie nic innego nie bylo brane bo nic sie nie zmienilo
Najgłupsze ze on wczesniej jadl whiskasa potem sanabelle i nic mu nie bylo
Na bricie drapal sie sporadycznie teraz na joserze harata sie jak dzik
Wiem ze w ciagu tygodnia widze poprawe w zachowaniu
Jak dostal tego brita to widzialam ze drapal sie mniej
Czy lepiej wydac te 500zl na testy- zrobila bym w poniedzialek czy kupic karmy? Ale to moge kupic kilka a okaze sie ze zadna mu nie pomoze?
Ps pomyslalam ze moze jakis konserwant w karmie tez uczula

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Śro wrz 05, 2018 6:52 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Uczulać może konkretny gatunek mięsa, np drób albo ryba (te są najczęstsze, ale każde może uczulać).
Uczulać mogą wszystkie zboża albo tylko jedno.
Ale również każdy inny dowolny składnik karmy (nawet dodany w tak minimalnej ilości, że w ogóle nie wymieniony na etykiecie) może uczulać. No i oczywiście te wszystkie buraczki, juki Schregera i inne cuda.
I tego nie pokażą żadne testy.
Jedyną drogą do wykrycia, czy kot jest na coś uczulony (lub coś mu szkodzi), i konkretnie na co, jest podawanie przez co najmniej miesiąc TYLKO JEDNEGO SKŁADNIKA, np tylko królika/kaczki (one bardzo rzadko są w kocich karmach) Ale nie karmy z królikiem, która przecież zawiera masę różnych składników. SAMEGO królika/kaczki, czyste żywe mięso.
Jeżeli objawy ustąpią, wprowadza się inne mięsa, po jednym przez co najmniej 2-3 tygodnie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro wrz 05, 2018 7:35 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

czyli wydać kasę można np na kaczkę - tylko trzeba przemyśleć co kupić i co kotka zje z kaczki i w jakiej formie

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro wrz 05, 2018 7:58 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Tak, kaczka wydaje się/jest bardzo drogim mięsem.
Ale jak się policzy:
1. ile kosztuje kilogram puszki
2. porówna, ile kot zjada puszki, a ile będzie jadł mięsa (ok 25-30 gram/kg masy kota)
3. doliczy pieniądze wydane na wizyty u weta, badania (a już do tej pory na pewno niemało to kosztowało)
to okaże się że karmienie kaczką (a nawet kangurem) wyjdzie dużo taniej.
Pamiętajmy też, że karmienie mięsem- Barfem - w ostatecznym rachunku, za samo jedzenie, jest porównywalne z najtańszym suchym, a może nawet tańsze.
Oczywiście okres przejściowy jest bardzo trudny, i dla niektórych kotów, i przede wszystkim dla opiekuna.
Ale, wg mnie, jak najbardziej się opłaca finansowo. Nie wspomnę już o aspektach zdrowotnych.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro wrz 05, 2018 8:10 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

zależy od kaczki, to znaczy od ceny za jej cześć, i od tego co kot zje, to znaczy czy zje surowe/ z kośćmi czy będziesz gotować

fileta z kaczki raczej się nie kupuje

szyjki z kaczki to ok 4 zł za kg - kot niech zje te 20 dag dziennie, czyli za mniej niż 1 zł dziennie, tyle że musi umieć jeść szyjki surowe, no i wiadomo nie codziennie same szyje z kaczki

żołądki z kaczki u nas są po ok 10 zł za kg, czyli porcja dzienna z żołądków dla kota 2 zł ( moje koty uwielbią kacze żołądki i surowe i te podgotowane )no i wiadomo nie codziennie same żołądki (chociaz sa smaczne bardzo)
serca z kaczki po ok 6-8 zł/ za kg

porcja rosołowa z kaczki ( z szyjką i dwoma skrzydłami) jest u nas ok 2-3 zł/ za kg - czasem kupuję, ale twardsze kawałki ze skrzydeł z korpusu zjadają moje psy, koty dostaja tylko te miększe kawałki

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro wrz 05, 2018 8:18 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

No...tylko przy takiej diecie eliminacyjnej, i kocie nieprzyzwyczajonym do surowego w ogóle, a gryzienia kości w szczególności, ja bym raczej od samego mięsa zaczęła...nie musi to być filet, można tez kupić całą kaczkę, wykroić część mięsa dla kota (ze skórą i trochę tłuszczyku), a z reszty zrobić sobie obiad. I to już będzie całkiem niedrogo.
Można tez mielić mięso z kością, szyje z kaczki są świetne....tylko ciut za mało mięsa na nich w stosunku do kości, żeby dawać tylko szyje. Żołądki z kaczki to właściwie sam mięsień...też świetne mięsko. Można wątróbkę dodać, jak sie kupuje całą kaczkę, to czasem w środku są wątróbka, serce. Wątróbka pachnie, kotu może sie spodobać.
Ale nawet filet ostatecznie wyjdzie taniej niż to co wyżej napisałam.
Ostatnio edytowano Śro wrz 05, 2018 8:21 przez Kazia, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro wrz 05, 2018 8:21 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

tak, masz oczywiscie rację
kot, który nie zna surowego mięsa nie będzie jadł szyjek z kaczki, to oczywiste
ale biorąc pod uwagę cenę puszek, czy chrupek i ich zawartość, to kaczka jest tania - nawet filet
ale sam filet tez sie oczywiscie nie nadaje na codzienne karmienie

gdyby były puszki dla kota z samej kaczki, czy sucha karma 100 procent kaczki
to pewnie byłaby masakrycznie droga
a też najprawdopodobniej zawierałaby raczej podroby, ewentualnie szyje czy tłuszcz, niz filety czy mięso z udek

bardzo fajne po ugotowaniu są serca z kaczki, normalnie takie mięsne kawałki, jakby pokroić może by kotka chciała spróbować
ja gotuję dla psów na całodzienne wycieczki w góry, zeby miec dla nich jako przekąskę, i sama tez podjadam
zupełnie inaczej wyglądają i smakują niz te z kurczaka/ indyka
Ostatnio edytowano Śro wrz 05, 2018 8:26 przez Patmol, łącznie edytowano 1 raz

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro wrz 05, 2018 8:26 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Tu jest bardzo dobry wątek w tym temacie.
viewtopic.php?f=1&t=181433
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro wrz 05, 2018 9:00 Re: Alergia na karmy? Kot rozdrapuje sobie ciało

Czy sa jakies puszki 400gr zeby bylo tylko jedno mieso?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ankacom, skaz i 218 gości