Kotka Beza- blisko rok u nas :) i pyk kolejny rok

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sie 22, 2018 21:31 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Na forum nerkowym polecają jeszcze dr Anna Klimczak.

Może skrobnij pw do taizu, podpowie na pewno więcej.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 22, 2018 22:02 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

podaj numer konta, podeślę jakiś grosz na diagnostykę
Wątek tęczowych kotów do adopcji: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=164847

Madie

Avatar użytkownika
 
Posty: 4540
Od: Pon wrz 10, 2007 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 22, 2018 22:24 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Może przy usg poprosić weta żeby zobaczył macicę, czy się w niej nic złego nie dzieje.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro sie 22, 2018 22:38 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Jeśli nie masz problemu ze złapaniem moczu to nie potrzeba papieru
Na białym lepiej widać kolor moczu
Można przyuważyć czy nie jest za ciemny krew
Tez pomyślałam o cukrzycy
Może masz kogoś z paskami od moczu i samemu zbadać glukozę w moczu
Na ogół przy badaniu u wet cukier jest podniesiony Ze stresu
Trzeba sprawdzić kiedy fruktozamina jest zaniżona
Mam wrażenie ze tu się coś innego dzieje ona jest po przejsciach

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw sie 23, 2018 5:04 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Madie pisze:podaj numer konta, podeślę jakiś grosz na diagnostykę

Dzięki, ale aktualnie mamy spokojnie na potrzeby Bezowe :) Obecnie najbardziej potrzebuję pomocy merytorycznej i tu forum jest niezastąpione.

Macicę sprawdzimy, ostatnio też prosiłam weta o to, bo wtedy jeszcze ciąża nie była wykluczona, było ok.

Co do cukrzycy, to fruktozaminę ma w normie, więc to chyba wyklucza cukrzycę? Wskaźników do badania cukru w moczu nie posiadam, ale w sobotę zawiozę mocz do badania, to zobaczymy czy cukier jest.

Wydaje mi się, że w ogóle organizm Bezy może być wyniszczony przez głód, dlatego tak trudno ją wyregulować. No i ten śrut, zęby, to wszystko może wpływać na stan ogólny. Jest jeszcze kwestia stresu. Jak nas tydzień nie było, to mam wrażenie, że Beza trochę wyluzowała. Potem wróciliśmy, zabraliśmy Bezę do weta i znowu jest regres...

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Czw sie 23, 2018 8:33 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Zęby na wziewce robi świetnie Emilia Klim, bardzo polecam. Nie mówię, że w tej chwili, tak ogólnie.
Przyjmuje w Animalu i na Puławskiej, w tej całodobówce. Do całodobówki na pewno bliżej ;)

Z wetów nerkowych, znajomi od DT polecają jeszcze Magdę Kraińską-Łosek z Lancetu.
Matka Pasztetowa

Vi

 
Posty: 646
Od: Sob sty 22, 2005 23:31
Lokalizacja: Piaseczno

Post » Czw sie 23, 2018 14:46 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Czy kicia dużo pije i sika od początku jak jest u Ciebie, czy zaczęła od jakiegoś czasu?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw sie 23, 2018 16:39 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

fili pisze:Czy kicia dużo pije i sika od początku jak jest u Ciebie, czy zaczęła od jakiegoś czasu?

poczatku tak było.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Czw sie 23, 2018 16:55 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Moczówka prosta u kotów tez się trafia

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie sie 26, 2018 12:35 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - pomocy - nerki

Mam wyniki moczu, zamieściłam też na forum nerkowym.
Obrazek
Jest krew w moczu, ale nie wiem, o czym to świadczy. W czwartek jedziemy na USG nerek, a potem do naszej lekarki na konsultację.

Beza tymczasem robi postępy w oswajaniu. Od wczoraj kradnie z talerzy :twisted: Zastanawiam się, jak reagować, bo z jednej strony nie chcę na nią krzyczeć, żeby się nie zniechęciła, z drugiej, jak tak dalej pójdzie, to nim się obejrzę, a będę miała poważny problem wychowawczy :mrgreen: Poza tym, pozwala podejść do siebie całkiem blisko, dopiero jak wyciągam rękę to się cofa. Jak je, to też można sobie obok przejść. Śpi na sofie jak są również na niej inni ludzie (oprócz mnie :smokin: ).

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Pon sie 27, 2018 15:23 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - wyniki moczu

A zwracanie jej uwagi krótkim: "Ej" i dotykanie stópek? Koty za tym nie przepadają i czują się nieswojo, więc część z nich (zwłaszcza te płochliwsze) może zeskoczyć. A zapamięta jednocześnie "Ej" jako karcące, z tym że bez krzyku.

Co do moczu. Moim zdaniem kotka ma zapalenie pęcherza na tle stresowym.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon sie 27, 2018 15:52 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - wyniki moczu

Zapalenie pęcherza jak nic :D

Moja Trisza też miewa nawet 2,3 razy w roku. Furaginę w domu mam zawsze i już sama po kocie widzę kiedy zastosować, aby nie doszło do kłucia dupci i antybiotyku. Oczywiście wszystko konsultuję z wetką.

egwusia

Avatar użytkownika
 
Posty: 3548
Od: Pt paź 10, 2008 15:17
Lokalizacja: Chojnice

Post » Pon sie 27, 2018 18:00 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - wyniki moczu

egwusia pisze:Zapalenie pęcherza jak nic :D

Moja Trisza też miewa nawet 2,3 razy w roku. Furaginę w domu mam zawsze i już sama po kocie widzę kiedy zastosować, aby nie doszło do kłucia dupci i antybiotyku. Oczywiście wszystko konsultuję z wetką.

Mam nadzieję, że to tylko to :roll: Jutro zadzwonię do wetki i dopytam czy w tej sytuacji mogę podać, bo się okazało, że USG dopiero za tydzień w czwartek będzie...

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Pt sie 31, 2018 21:38 Re: Kotka Beza - dalsza diagnostyka - wyniki moczu

No i ?????

egwusia

Avatar użytkownika
 
Posty: 3548
Od: Pt paź 10, 2008 15:17
Lokalizacja: Chojnice

Post » Śro wrz 05, 2018 8:27 Re: Kotka Beza - wyniki USG-co dalej?

Witam, wklejam wyniki USG. Mam nadzieję, że bez błędów, pisownia oryginalna. Ogólnie Pani dr sugeruje IBD, choć nie chciała stawiać diagnozy na bazie samego USG. Oczywiście będę konsultować z naszą wetką. Nerki na szczęście bez tragedii, raczej nie pnn. Jak to dr Zlot powiedziała, takie ogólne zapalenie kota.

"Badanie usg j brzusznej:
Watroba powiekszona nieznacznie, brzegi gładkie , odcinkowo/doogonowo miernie zaokraglone, wzdluz wyrazne pasmo torebkowe, hyperechogenne. Echogenicznosc miazszu niejednorodna nieznacznie, wzmozona w niewielkim st, ogolnie, komponenta zapalenia przewlekłego, bez cech ostro obrzekowych , naciekowych, niezauwazalne ew zmiany rozrostowe/guzowate, ew deformujące płaty. Bez wyraznych cech nasilonego zwyrodnienia miąższu.
Pecherzyk zolciowy wypełniony znacznie aechogennie, torebka gr do ok 2mm, komponenta zapalna, przewlekła , niejednorodnie silniej echogenna, z pewnym przewlekłym zatarciem wokol.
Bez zmian rozrostowych ze sciany, w swietle, przysciennie obecne pewne pasma/zageszczenia echogennej zolci, komponenta nieznacznej, zalegajacej ilości osadu. Ok ujscia, dr zolciowe wyprowadzajace, przewod zołciowy pecherzykowy, wspolny, zauwazalnie poszerzone zapalnie, z pogrubiała przewlekle, zapalnie sciana. Sr poszerzenia do ok 3-4,8mm, zwezajac sie doogonowo. Bez ew cech niedroznosci w ukl zolciowym. W ok przy/zawnekowej zauważalne niewielkie, pojedyncze ww chłonne , gr do ok 3,5-4mm, owalne, mieszanej, zmniejszonej echogenicznosci. Komponenta zapalna przewlekła.
Inne wezły chłonne w srodbrzuszu, wzdłuz łozyska naczyniowego, w ok korzenia krezki, za ujsciem bso, zauwazalne w ilosci kilku, głownie podłuzne , pofałdowane , o echogenicznosci zmniejszonej, niejednorodnej. Zapalenie przewlekle, z pewnym zaostrzeniem miejscowo. Ich gr siega ok 4,5-4,8-6mm, nieregularnie.
Komponenta zatarcia, nacieku zapalnego, przewlekłego , w ok ww chłonnych, miedzypetlowo, miedzynarzadowo, w j otrzewnej. W ok zaotrzewnowej, biodrowej przysrodkowej, ww chłonne bez zauważalnych zmian.
Znikoma ilosc pasm wolnego płynu aechogennego obecna miedzypetlowo. Bez cech zastoju w krazeniu zylnym miazszowym, w lozysku naczyniowym, w zyle gł doogonowej.
Sledziona raczej niepowiekszona, brzegi zawiniete, pofałdowane miejscowo, wzdluz pasmo torebkowe, hyperechogenne, echogenicznosc miazszu nieznacznie niejednorodna, w niewielkim st zmniejszona, pewna komponenta zapalna, przewlekła. Przebudowa ww chłonnych, sledziony bez ew cech ostro naciekowych, rozrostowych/nowotworowych.
Miazsz trzustki przewlekle pogrubiały, ok 8,5-8,7mm gr, pofałdowane, przewlekle zatarte brzegi, echogenicznosci mieszanej, wzmozonej, nieznacznie pasmowata zmniejszonej. Komponenta przewlekła, przerostowa, zapalna/pozapalna, bez cech ostro obrzekowych, mozliwie znikomo poszerzony przewod trzustkowy.
Przewod pokarmowy zmieniony zapalnie, przewlekle, przez j cienkie pewna komponenta obrzekowa, zaostrzenia. Cechy jak przy IBD, szczeg dot j cienkiego, na całej dł. Zoladek oprozniony, ze zgazowaniem, odźwiernik nieposzerzony, przez j cienkie miejscowo swiatlo nieznacznie poszerzone, pofałdowane, wewnatrz tresc płynna, aechogenna, zageszczenia echogenne, pasma gazu. Bez ew cech niedroznosci przew pok, perystaltyka mieszana, poszerzenie swiatla b mozliwie ze wzgl na zapalenie. Ujscie bso bez poszerzenia. Niezauwazalne, w przew pok, ew twory, ew zbite masy, dajace cien akustyczny, ew wlasciwe dla c.o.
Przez j grube, szczeg dot odc zstepujacego, głownie jak okreznicy, swiatlo poszerzone, wewnatrz masa miekka/płynna, echogenna, stojaca, ze zgazowaniem niejednorodnym przysciennie, nad płynem. Odc najbardziej doogonowy, prostnica, jak oprozniona.
Widoczne odc sciany zoladka pofałdowane, zachowana strukturalnosc, pewna komponenta przewlekłego rozpulchnienia warstwy sluzowej, ew odcinkowo/przedodżwiernikowo, miesniowej, wzmozenie echogenicznosci od wewnatrz, niewielkie zatarcie. Cechy pozapalne, przewlekle. Gr sciany, w pofałdowaniach, siega ok 6,2-6,4mm, pomiedzy ok 3,5-3,7mm, nieregularnie, pewnego st nieznaczne zatarcie, w ok przy/zawpustowej gr do ok 3,5mm, odźwiernik przewlekle zatarty, ok 3-3,5mm, zapalnie.
Przez j cienkie pogrubiała ogolnie warstwa sluzowa, miesniowa, od wewnatrz odcinkowe pofałdowanie sciany, warstwy sluzowej, jej echogenicznosc miejscowo mieszana, wzmozona, z pewnym zatarciem, zapalenie zaostrzone, IBD, gr sciany rozna, do ok 4-4,5-4,8mm, nieregularnie. Niezauwazalne ew zmiany rozrostowe/naciekowe, ew nowotworowe, ze sciany przew pok. Ujscie bso gr do ok 4,7-4,8mm, zapalenie zaostrzone. Przezj grube sciana do ok 2-3mm, pofałdowanie, zatarcie, zapalenie przewlekle.
Nerki wielkosci zachowanej, brzegi odc pofałdowane, wokol pasmo torebkowe, hyperechogenne, pogrubiałe. Ok 36-36,5x23-24mm, strukturalnosc kora rdzen zauwazalna, zachowana prawidłowo, z zatarciem miazszu, na granicy, zapalnie, zapalenie miazszu, przewlekle, mozliwe cechy odmiedniczkowe. Miernie poszerzone miedniczki nerkowe, moczowody bez zmian. Echogenicznosc miazszu, warstwy korowej, niejednorodna znacznie, wzmozona w przewadze, z pewnymi ogniskami rozsianymi o mniejszej echogenicznosci. Mozliwe wczesniej zapalenie ostre, obrzekowe miazszu nerek? Bez ew cech przebudowy nasilonej trwalej, zwyrodnieniowej, dysplastycznej. Przebudowa miazszu bez ew cech naciekowych, ew typowych dla choroby układowej. Wskazanie do badan kontrolnych usg, w zaleznosci od stanu klin. Wewnatrz miedniczek. zachylkow nerkowych obecne pewne drobne zageszczenia echogenne tkankowe i pojedyncze mineralizacje. Perfuzja srodrniazszowo zachowana. wspolczynnik oporu w normie. RI 0.68. Nandercza zauwazalnie nieznacznie rozdete. ok 5-5.5mm gr. Bez formovvania sie mas guzowatych.
Pecherz moczowy wypelniony aechogennie, sciana gr· do ok .2mm. bez zmian. W swietle obecne drobne, w malej il, zageszczenia echogenne. tkankowe. Bez zalegania osadu. Bez mineralizacji. Ok ujscia. widoczny odc cewki moczowej bez zmian.
Macica o nieznacznie pogrubialym przewlekle endometrium. wyrazna w obrazie. gr do ok 3,8-4mm. Bez cech zapalenia, bez płynu wewnatrz. Jajniki zmniejszonej echogenicznosci, bez zmian ogniskowych w okolicy/bez torbieli.
Kontrolne bad usg, w zaleznosci od stanu klin kotki."


Oczywiście dalsze prowadzenie kota zależy w dużej mierze od lekarki, ale nie wiem, czy z karmieniem, które wydaje mi się obecnie bardzo istotne będzie wiedziała co zrobić. Z jednej strony to IBD, z drugiej trochę jednak nerki zapalne... Ja się na tym kompletnie nie znam, może ktoś coś podpowie...

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz, włóczka i 202 gości