Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sie 15, 2018 13:36 Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Dziś mama obcinała kociakowi pazurki i przy obcinaniu kotu ostatniego z nich on szarpnął łapką przez co pazurek został zbyt odcięty. Leciała mu z niego krew. Teraz po paru minutach spuchła mu cała łapka! Co robić?? :(

Puszek12345

 
Posty: 2
Od: Śro sie 15, 2018 13:24

Post » Śro sie 15, 2018 14:53 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Łapkę, a szczególnie krwawiące miejsce należy odkazić. Nadmanganian potasu, woda utleniona, rivanol, tylko nie spirytus. Jeśli nie masz niczego z wymienionych polej przegotowaną wodą (oczywiście wystudzoną). Obejrzyjcie pazur i łapkę - jak bardzo jest uszkodzony? Pazur jest nadcięty za bardzo czy wyrwany?
Obserwujcie łapkę, jeśli opuchlizna nie zejdzie do jutra to trzeba pokazać ją wetowi.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Śro sie 15, 2018 16:10 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Ja bym zrobiła okład z wody z sodą (1 łyżeczka sody oczyszczanej na 1/4 szklanki wody). Ten okład powinien być przymocowany do łapki na kilka godzin.
I jak najszybciej (nie czekając tych kilku godzin) poradziłabym się weta.
Bo skoro łapka tak migiem spuchła, to jest to mocno podejrzane.
Przy zwykłym skaleczeniu łapka nie puchnie w kilka minut...nic tak szybko nie puchnie po zwykłym skaleczeniu, dopiero kiedy wda się zakażenie.
Może zostało naderwane ścięgno/paluszek....dla mnie to dziwny uraz i powinien go wet obejrzeć.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13696
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 15, 2018 16:33 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

:) Córka pisząc wcześniej była mocno zaniepokojona. W rzeczywistości nie było to aż tak szybko. Po pierwszym przemyciu wodą utlenioną kotek łapkę miał normalną. Dopiero po tak na oko połowie godziny lub ciutke krótszym czasie córka zauważyła opuchniętą łapkę.
Kotek dopiero został wyleczony z zapalenia oskrzeli, ale wątpię że była to przyczyna szybszego opuchnięcia kończyny. Na szczęście na jutro mamy umówioną wizytę kontrolną i wet na pewno ją dokładniej sprawdzi bo maluszek niestety nie daje obejrzeć sobie łapki. Bardzo dziękuję za porady. Na pewno się przydadzą :)

Puszek12345

 
Posty: 2
Od: Śro sie 15, 2018 13:24

Post » Śro sie 15, 2018 21:32 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Nie powinno się "odkażać" wodą utlenioną, woda utleniona podrażnia ranę i w sumie nie robi nic pożytecznego.
02.09.15 Fran Fran na pokładzie! ★
07.10.16 Arłowa rodzinka w komplecie z Lili
14.03.17 Ełcia na pokładzie ✿ 25.01.2024 za tęczowym mostem
03.06.18 Kicia i Misia na pokładzie w nowym mieszkaniu ✔
07.11.18 Znajdźka Kipep na pokładzie ♪
25.10.19 Oposik ze skrzynki elektrycznej na pokładzie ☀
21.11.21 Czito ze wsi stał się mieszczuchem ❥

arłynaantresoli

Avatar użytkownika
 
Posty: 432
Od: Czw gru 29, 2016 21:13
Lokalizacja: Milanówek

Post » Śro sie 15, 2018 21:44 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

arłynaantresoli pisze:Nie powinno się "odkażać" wodą utlenioną, woda utleniona podrażnia ranę i w sumie nie robi nic pożytecznego.

Dokładnie to samo chciałam napisać. Woda utleniona uszkadza także zdrowe tkanki i utrudnia gojenie. W szpitalach w których miałam zajęcia na studiach nikt już wody utlenionej nie stosował i bardzo nam na to zwracano uwagę, wyłącznie octanisept, w lżejszych przypadkach woda z szarym mydłem. Nie wiem, czy można stosować octanisept u kotów, ale wet powinien wiedzieć.

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Śro sie 15, 2018 23:12 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Ja myślę że pazur się naderwał, problemem nie jest zbyt krótkie obcięcie bo tu na krwawieniu by się skończyło, a wyrwanie pazura i uszkodzenie palca.
Niech wet dokładnie obejrzy łapkę i zleci kontrolę - bo mogą wyjść z tego niezłe powikłania.

Blue

 
Posty: 23385
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro sie 15, 2018 23:48 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Owszem, robi coś pożytecznego - pieni się i jeśli łapa była okrwawiona lub polepiona to mechanicznie pomaga w oczyszczaniu miejsca i można sprawdzić przynajmniej co się faktycznie dzieje :) Działanie bakteriobójcze jest znikome, tak samo jak nie ma sensu dłuższe używanie, ale w przypadku polepionego krwią i włosami miejsca jest to choćby przydatne do oceny faktycznego stanu tego pazura. Faktycznie niefortunnie użyłam "odkazić" w tym wypadku, ale właśnie o oczyszczenie rany chodziło.

Blue, też od razu miałam to przed oczyma. Pod moją nieobecność w domu moja kotka (prawdopodobnie standardowo ścigały się po domu) zawisła na pazurze na drapaku i wyrwała pazur z palcem ze stawu. Amputacja, leczenie tygodniami, do tej pory mam ciarki. Jak kot będzie na kontroli to super, obejrzyjcie do dokładnie.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Czw sie 16, 2018 9:29 Re: Kotu spuchła łapa przez zbyt obcięty pazur

Nadis pisze:
arłynaantresoli pisze:Nie powinno się "odkażać" wodą utlenioną, woda utleniona podrażnia ranę i w sumie nie robi nic pożytecznego.

Dokładnie to samo chciałam napisać. Woda utleniona uszkadza także zdrowe tkanki i utrudnia gojenie. W szpitalach w których miałam zajęcia na studiach nikt już wody utlenionej nie stosował i bardzo nam na to zwracano uwagę, wyłącznie octanisept, w lżejszych przypadkach woda z szarym mydłem. Nie wiem, czy można stosować octanisept u kotów, ale wet powinien wiedzieć.

Hmm, Octenisept, jeśli już.
Obrazek

Axa76

 
Posty: 3889
Od: Śro wrz 24, 2008 13:56
Lokalizacja: Cieszyn




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości