Domek z drapakiem dla kota DIY

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lip 19, 2018 2:26 Domek z drapakiem dla kota DIY

Witam, jak wiadomo nie ma nic lepszego niż zrobienie czegoś własnoręcznie, od serca, dla naszego pupila. Chciałbym wam przedstawić budowę łatwego do zrobienia, taniego, ale także estetycznego domku dla naszego futrzaka. Wszystko czego potrzebujemy to:
-Płyta meblowa (mogą być nawet kawałki ze starych mebli, czy odpady produkcyjne)
-Konfirmaty 7x50 mm ( lub zwykłe wkręty do drewna)
-Materiał na obicie domku, np. koc
-Gwoździe lub zszywki
- słupek pod półkę z gotowego małego drapaka albo zrobiony własnoręcznie np z rury pcv owiniętej naturalnym sznurkiem.

Wymiary zależą oczywiście od was i wielkości waszego kotka. W moim przypadku całość została zrobiona z takich formatek:
55 x 45 cm }x2
45 x 43 cm }x2
55 x 44,8 cm }x2
30 x 35 cm }x10

Cały proces budowy możecie zobaczyć na moim blogu pod adresem : https://technicreator.blogspot.com/2017 ... -kota.html . Możecie także śledzić moje poczynania na Facebooku. Dzięki czemu nie przegapicie chociażby kolejnych akcesoriów DIY dla kotów: https://www.facebook.com/TechniCreator/ . Serdecznie zapraszam i pozdrawiam :)

Obrazek

TechniCreator

 
Posty: 13
Od: Czw lip 12, 2018 23:54

Post » Czw lip 19, 2018 21:29 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Sama dla swojej robię drapaki i trakera w życiu nie użyłam- zszywki są niebezpieczne.
Zamiast kocy ja kupuję ścinki wykładzin- są do drapania i do skakania i bardziej żywotne oraz kosztują grosze :mrgreen:

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Czw lip 19, 2018 23:41 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Sorki, nie gniewaj się, ale taki drapak to moje kociaki załatwiłyby w 24 godziny. Dorosłe koty złamały by słupek i górną półkę po kwadransie.
Wszystko zależy od kotów, ale na moje dość wprawne oko, taki drapak nie zaspokaja kocich potrzeb, pomijając już jakość wykonania.
Przynajmniej jeden słup w drapaku powinien być na tyle długi by kot mógł całkowicie rozciągnąć się na stojąco, czyli to minimalna wysokość 70 cm słupa. Do tego grubość słupa to minimalnie 12 cm średnicy, a najlepiej więcej. Drapak powinien mieć wiele poziomów do skakania inaczej dla kota jest nieatrakcyjny.
Taki mały drapaczek jednopoziomowy może być dobry dla malutkich kociąt, gdy ryzyko, że spadną i się połamią jest duże.
A dorosły kot potrzebuje czegoś bardziej w tym stylu ;)
Obrazek
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 20, 2018 0:13 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

milva b - te 12 cm średnicy to dla słupka z tektury czy z drewna? Bo kojarzę, że tylko drewno uznajesz za wartościowy materiał, ale słup drewniany 12 cm to jak stempel budowlany. No i czy masz na myśli średnicę mierzoną przed owinięciem sizalem czy już po?

Chikita - czego byś użyła zamiast takera? Bo do przyczepienia do drewna/płyty pluszu w zasadzie tylko taker się nadaje. Gwoździe nie będą lepsze na pewno przy tak małych wymiarach. Klej też nie bardzo się sprawdzi. Pozostają śrubki. Tylko wtedy raczej z podkładkami. Taki drapak piękny nie będzie. Pancerny tak ale nie piękny. Nikt takiego nie kupi.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lip 20, 2018 1:02 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Chikita - czego używasz? Ja osobiście użyłem w tym drapaku gwoździ, których główki schowały się pod dość długim włosiem koca. Są one dobrze dobite i mają bardzo płaskie łebki, więc nie ma możliwości aby kot zaczepił je pazurkiem. Jeśli masz jakiś lepszy, ciekawy sposób chętnie posłucham.

milva b - Co do wielkości samego domku i rozbudowania to całkowicie się zgadzam, sam planuje zrobić w najbliższym czasie bardziej rozbudowaną konstrukcję. Jednak co do wytrzymałości, to sam byłem sceptyczny na początku co do tej tekturowej rury, która jest rdzeniem gotowego drapaka, którego użyłem. Jednakże mój kot maltretuje ten domek już rok w taki sposób, że cała otulina z liny musiała być wymieniana a rurze nic nie jest ;) Co do górnej półki też się nie zgodzę chyba, że Twoje koty to już naprawdę jakieś diabełki. Mocowanie zrobione przez mnie, które widnieje na blogu, wykorzystujące krążek do rozparcia ścianek u samej góry sprawdza się w 100 procentach. Półka po skakaniu mojego kota z pełnym impetem, wieszaniu się na niej, nawet trochę się nie obluzowała. Co do średnicy słupka ten ma jakieś 8 cm i w tym przypadku się sprawdza, ale przy większych wysokościach rekomendowałbym większą średnice. Mianowicie 10 cm rura PCV była by już w pełni wystarczająca, chyba, że mówimy o rasie typu main coon ;) Ciekawi mnie też skąd wzięłaś akurat te 12 cm i jaki materiał masz na myśli?

TechniCreator

 
Posty: 13
Od: Czw lip 12, 2018 23:54

Post » Pt lip 20, 2018 10:22 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Stomachari pisze:milva b - te 12 cm średnicy to dla słupka z tektury czy z drewna? Bo kojarzę, że tylko drewno uznajesz za wartościowy materiał, ale słup drewniany 12 cm to jak stempel budowlany. No i czy masz na myśli średnicę mierzoną przed owinięciem sizalem czy już po?

Średnica przed owinięciem, i tak, słupek nie może być z tektury ani plastiku bo się po prostu połamie :)
Te 12 cm wzięłam stąd, TechniCreator, że po prostu węższe słupki są dla kota za wąskie i nie ma jak drapać obiema łapami na raz. I nie ma tu znaczenia rasa.
Moje drapaki mają w tej chwili słupy o śr. 14 cm, uważam, że są idealne :)
A jeśli chodzi o samą linę sizalową, to sorki ale to co widzę na zdjęciu to jest kwadrans roboty dla mojego staruszka dachowca i sznurka nie ma. Miałam kiedyś dokładnei taki sam drapaczek jak Twój, dołączony był jako gratis do jakiejś karmy. Nie przetrwał jednego dnia.
Moje malutkie kocięta w ciągi 2 miesięcy załatwiły 3 małe dziecięce drapaki od Rufiego, a to drapaki uznawane za niezniszczalne. Taką samoróbkę rozebrałyby w oka mgnieniu :)
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 20, 2018 11:48 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

milva b pisze:Średnica przed owinięciem, i tak, słupek nie może być z tektury ani plastiku bo się po prostu połamie :)
Te 12 cm wzięłam stąd, TechniCreator, że po prostu węższe słupki są dla kota za wąskie i nie ma jak drapać obiema łapami na raz. I nie ma tu znaczenia rasa.

8O U mnie węższe słupki wystarczą, oba kocurki drapią obiema łapami 8O
Ile waży taki drapak ze stemplami budowlanymi?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lip 20, 2018 14:34 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Nie wiem :) trzeba by spytać rufiego lub katzendeko, ale sporo :) pod setkę myślę :)
Mój pierwszy drapak z Katzendeko był tak ciężki że przesunąć go mogłam tylko z czyjąś pomocą.

A wracając do słupów to serio, mniejsza średnica jest bez sensu. Jak kot ma się wspinać po cienkim patyczku?
Kot potrzebuje czegoś o średnicy pieńka, nie gałązki :)
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 20, 2018 14:52 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Chyba mam małe i mało wymagające koty ;)
Wierzę, że taki drapak jest lepszy. Ale na szczęście u mnie dużo gorszy jakoś na razie się sprawdza :) (Co nie znaczy, że kiedyś nie przestanie być wystarczający.)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lip 20, 2018 14:58 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Milva b - jak się połamie, jeżeli stoi u mnie już rok? Po co aż 12 cm, żeby mogły drapać obiema łapami? Mój kot na 8 cm używa bez problemu obu łap, przecież to słup, a nie prostopadłościan. Wybacz, ale to, co mówisz, jest wyssane z palca- żadnych argumentów tylko po prostu " to się rozpadnie", choć jakoś stoi to u mnie ponad rok i jedyne, co zostało wyeksploatowane i wymienione to lina.

TechniCreator

 
Posty: 13
Od: Czw lip 12, 2018 23:54

Post » Pt lip 20, 2018 15:03 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

TechniCreator - kto jak kto, ale milva nie pisze rzeczy "wyssanych z palca". Opisuje swoje doświadczenia z bardzo energicznymi kotami. Najwidoczniej Twój nie jest dość energiczny, aby był w stanie rozwalić taki drapak.
Swoją drogą nawet moim kotom taki mały drapaczek też by nie wystarczał. Za nisko, za nudno.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lip 20, 2018 15:25 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Stomachari- co do rozbudowania, to już pisałem, że też się tym zgadzam i najbliższy drapak planuje jako bardziej rozległą konstrukcje. Chodziło mi jedynie o wytrzymałość, o której wspomniałem także na blogu i proponowałem dużo bardziej wytrzymalszą rurę PCV. Ja kartonową konstrukcje zastosowałem z ciekawości, gdyż posiadałem taki drapak. Nie liczyłem też na niezwykłą wytrzymałość kartonu, ale jak pisałem dość pozytywnie mnie zaskoczyła :)

TechniCreator

 
Posty: 13
Od: Czw lip 12, 2018 23:54

Post » Pt lip 20, 2018 15:31 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Miej tylko na względzie że wraz ze wzrostem wysokości wytrzymałość materiałów musi być dużo większa a także ciężar samego drapaka. Nieduży kot (niecałe 4 kg) biegnący z rozpędu na półkę na wysokości 1,35 m jest w stanie wywalić cały drapak, jeśli ten nie jest dostatecznie masywny.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lip 20, 2018 15:33 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Stomachari - wyżej w wątku także o tym pisałem i proponowałem większą średnice i rurę pcv przy większych wysokościach. Sama podstawa jest masywna, płyta meblowa 18mm swoje waży.

TechniCreator

 
Posty: 13
Od: Czw lip 12, 2018 23:54

Post » Pt lip 20, 2018 15:37 Re: Domek z drapakiem dla kota DIY

Nie, płyta 18 mm nie waży dostatecznie dużo. Wiem bo widziałam moje koty w akcji. Może dla jakiegoś kociego leniuszka będzie odpowiednia, ale nie dla energicznego zwierzaka.
Rozważam zrobienie drapaka samej ale nie biorę pod uwagę podstaw cieńszych niż 3 cm czyli płyty na blaty. Właśnie dlatego, że rozpędzone koty są w stanie wywalić lżejszą konstrukcję.
Chyba że drapak montowany do sufitu i ściany. Wtedy może być lżejszy.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jukatlu, skaz i 196 gości