Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradzić

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 26, 2018 18:58 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

Czarniusi jest, ale bardzo długo to trwało przyznam szczerze zanim czarniusi się zrobił. Na początku byłam przekonana, że on po prostu koloru rudej czekolady jest. Ja jednak samej tauryny dodatkowo nie podawałam, dlatego nie umiałam doradzić, czy podawanie tauryny spowoduje "czarnienie", bo nasz forumowiczka pytała konkretnie o taurynę i jej wpływ na "zesmołowanie" kotka.
nie wiem, czy zdjątko oddaje kolor, ale szczerze teraz Bilu jest czarnusi
Obrazek
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Wto cze 26, 2018 19:05 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

Jak przyniosłam Malą Czarną spod śmietnika to byla bardziej brązowa niż czarna, nawet wibrysy miala brązowe. Myślalam że taka jej uroda. Futerko jej poczernialo jak ją wyleczylam i odkarmilam.
Jeden z kotów któremu kiedyś szukalam domu też byl zrudzialy, przez jakiś czas byl zaniedbywany, póżniej bezdomny. Po zadbaniu też się pięknie zaczernil.
Tak więc potwierdzam że zrudziale futerko może wynikać z niedożywienia, braku skladników odżywczych.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33238
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Wto cze 26, 2018 19:11 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

Gdzieś słyszałam opinię, że czysto czarne koty, bez tej czekoladowo-rudej poświaty rodzą się tylko z dwóch czarnych kotów. A może to ich mroczne dusze ;)
Tak jak napisałam, mój też jest krótkowłosym dachowcem europejczykiem, ale umaszczenie to po prostu kopia york chocolate.

A co do odrobaczania: przy faktycznym zarobaczeniu kota odrobaczenie powinno się powtórzyć po 2 tygodniach żeby wytłuc pozostałe robale.
Widziałam już przypadki skrajnego zrudzienia kotów na typowo rudy kolor, nawet nie czekoladę.

A co do niedoborów przy zdrowych i karmionych kotach to zdaje się rudzenie powodują niedobory tyrozyny, miedzi lub cynku. Zdarza się przy braku suplementacji przy barfie.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Śro cze 27, 2018 7:53 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

Nie tylko czarne koty rudzieją.
Moja znaleziona kudłata była ruda, a teraz mam kremowego pointa.
Była totalnie niedożywiona i miała straszną niedokrwistość. Po podleczeniu i dokarmieniu rudy kolor nie wrócił.

malagosiak

 
Posty: 44
Od: Pon mar 02, 2009 17:01
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Post » Nie lip 08, 2018 18:40 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

Obejrzałam wiele zdjęć kotków do adopcji i zauważyłam, że to przede wszystkim maluszki mają rudawy kolor. Może to po prostu taka uroda kocich bobasów, że są rudawe a potem sierść zmieniają? Na tych zdjęciach kotków do adopcji jakie znalazłam starsze kotki mają raczej konkretny kolor, bez domieszki rudego. Gdy adoptowałam Bila miał na szyjce takie 3, może 4 białe włoski. Byłam przekonana, że będzie miał biały krawacik, ale te włoski albo sczarniały, albo wypadły - nie wiem, bo krawacika białego brak. Tych takich białych włosków miał tez trochę na całym ciele, a to maluszek był. Chyba wszystkie wypadły, bo teraz żadnego nie widzę.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pon lip 09, 2018 9:29 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

Bestol pisze:Gdy adoptowałam Bila miał na szyjce takie 3, może 4 białe włoski. Byłam przekonana, że będzie miał biały krawacik, ale te włoski albo sczarniały, albo wypadły - nie wiem, bo krawacika białego brak. Tych takich białych włosków miał tez trochę na całym ciele, a to maluszek był. Chyba wszystkie wypadły, bo teraz żadnego nie widzę.

Za takie pojedyncze białe włoski na czarnym całkowicie kocie odpowiadają "leniwe geny" koloru. :D We wczesnym życiu płodowym kociak jest biały, potem do roboty ruszają geny odpowiadające za "pomalowanie" kota na kolor jaki tam po rodzicach i przodkach wypada. Ale czasami geny te nie wykonują właściwie swojej pracy i zostawiają malutkie skrawki, wręcz czasami pojedyncze mieszki włosowe bez koloru. I kociak po dwóch kotach bez białego ma plamkę lub pojedyncze włoski białe. Jak to są pojedyncze włoski, to z wiekiem, naturalną koleją rzeczy wypadają, i kot jest cały czarny, jak plamka, to zostaje. Taka plamka białego może też wyleźć na kocie też z czasem. Może daaalecyyy przodkowie byli z białym i genom "się przypomniało"? :D
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38268
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pon lip 09, 2018 9:37 Re: Rudawa sierść u "czarnych" kotów - dlaczego i jak zaradz

MegGrey pisze:Gdzieś słyszałam opinię, że czysto czarne koty, bez tej czekoladowo-rudej poświaty rodzą się tylko z dwóch czarnych kotów. A może to ich mroczne dusze ;)

To prawda, hodowcy, by uzyskać piękną głębię czerni, starają się krzyżować ze sobą tylko czarne koty. Domieszka innego koloru w przodkach ma też wpływ na czarny kolor futra u potomków. Koty niosące w sobie rozjaśnienie (niebieski), będą mieć inny odcień futra niż te nie niosące. To co kot ma w genach ma wpływ na to co na kocie widać. :)
Ogromny wpływ na czerń ma stan zdrowia i żywienie. Niektóre pokarmy dla kotów zawierają składniki "brązowiące" futro. Jakie - nie wiem (ryba?), nie wgłębiałam się w ten temat. Słońce też brązowi futro.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38268
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 521 gości