Znajda

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw cze 14, 2018 23:28 Znajda

Witam serdecznie.
Wczoraj znalazłam w pudełku niedaleko śmietnika małego kotka. Kocurek od razu trafił do weta i poza świerzbem w uszach nic mu nie dolega.
Postanowiłam zatrzymać go u siebie, z tym, że niezbyt znam się na kotach (jestem szczęśliwym posiadaczem innego czworonoga, który nijak ma się do kotów) i tu moje pytanie. Jak przyzwyczaić takiego malucha (6-8 tygodni) do mieszkania w mieszkaniu? Jakie karmy polecacie i jak podawać je zwierzakowi? (Polecona mi została royal canin oraz podawanie mleka dla kociaków)
Maluch jest bardzo ciekawski, wszędzie włazi, wspina się na meble... i tu tez pytanie jak oduczyć go takiego zachowania, jakieś porady bardziej behawioralne?
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

malarz96

 
Posty: 1
Od: Czw cze 14, 2018 23:18

Post » Pt cze 15, 2018 7:21 Re: Znajda

Ja się nie znam na kociakach, ani nawet specjalnie na dorosłych kotach (jedną sztukę tylko mam i na niej się uczę), ale pewnie ktoś mądrzejszy zajrzy i coś doradzi. Na 100% wiem, że Royal Canin to fatalna karma, więc nie przyzwyczajaj kociaka do bele czego (no chyba, że te dla maluchów jakieś lepsze są). Kocie mleko dostępne w Polsce podobnież też jest bardzo kiepskie, dziewczyny polecają tu kozie, takie ze sklepu wymieszane z proszkiem Royal Canin Convalescence do konsystencji gęstej śmietany. Tyle mi się rzuciło w oko podczas czytania wątków o opiece nad kociakami. No i wiem, że jakimś utartym mięskiem karmią, ale to już ktoś z doświadczeniem musi się wypowiedzieć. W każdym razie, lepiej tu sobie popytać, bo weterynarze o karmieniu małych kotków pojęcie mają tylko takie, że trzeba wcisnąć szczęśliwym opiekunom Royal Canina, który m zalega w lecznicy :lol: Powodzenia i zdrowia maluchowi życzę :ok:

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt cze 15, 2018 7:31 Re: Znajda

Kilka pierwszych kroków:
1.) Drapak (kocie musi ostrzyć pazurki).
2.) Kuweta ze żwirkiem.
3.) Karma. Na stronie masz wątek SPIS KARM DLA KOTA cz,7. Ja mogę polecić Purizona, Grau, GranataPet. Najlepszym wyjściem byłoby karmienie mokrą karmą albo mięsem (tutaj polecę stronę barfnyświat). Póki jest mały skutecznie wprowadzisz mokre żarełko, jak przyzwyczai się do chrupek może być nie lada problem z przestawieniem go na bardziej wartościowe jedzenie dla kota. Chrupki odwadniają, a koty z kolei mało piją co może doprowadzić do problemów z nerkami.
Royal Canin = same zboża. Za mniejsze pieniądze kupisz znacznie lepszą karmę.
4. Kup transporter oraz legowisko. Legowisko postaw w jakiś cichszym kącie aby kot miał możliwość odpoczynku w ciszy i spokoju. Taki jego własny kącik.
5. Osiatkuj balkon, zabezpiecz okna, bo kocie może wypaść albo skoczyć za muchą i zrobić sobie krzywdę.
6. Jak kot podrośnie zamontuj półki na ścianach, kup wyższy drapak, koty lubią mieć kontrolę i powinien mieć możliwość oglądania całego pokoju z najwyższego punktu.

Jak podrośnie będzie skakał. Jest przecież mały i jedyna możliwość wejścia na wyższe tereny to wspinaczka.
Koty z natury są ciekawskie więc tego nie oduczysz. Z wiekiem ta jego wszędobylność może się zmienić, ale niekoniecznie.

Przyzwyczajać do życia w mieszkaniu nie ma potrzeby. Kot jest na tyle mały, że już zapomniał o podwórku i bez problemu przystosuje się do życia w mieszkaniu. Musisz mu tylko zapewnić rozrywkę typu drapak, zabawki, ganianie za wędką etc.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Pt cze 15, 2018 7:40 Re: Znajda

I pozastawiaj jakoś wszelkie miejsca, w które kociak mógłby wleźć, a z których będzie go potem trudno wyciągnąć. A mały kot może wejść niemal wszędzie, wciśnie się w tak małą dziurę, że nie będziesz w stanie w to uwierzyć, dopóki nie zostaniesz zmuszona do rozebrania połowy domu, żeby go stamtąd "uratować". Wleźć wlezie, ale wrócić już samodzielnie może nie dać rady, bo rozumku na tyle nie starczy.

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt cze 15, 2018 7:41 Re: Znajda

Podstawą żywienia kotów powinno być mokre jedzenie (surowe mięso z suplementami i/albo mokre karmy dobrej jakości), suche co najwyżej jako dodatek ale bezpieczniej jest z niego całkiem zrezygnować. Suche nawet bezbożowe (a tylko karm bezbożowych warto szukać) odwadnia organizm nawet jeśli kot dużo pije i tym samym zwiększa ryzyko chorób pęcherza i nerek.
Jest wątek: "Spis karm cz. 7" (nie mogę teraz wrzucić linka), ale tylko ta część jest aktualna, wcześniejsze już nie.
Dobrze jest nauczyć malucha różnych smaków i różnych konsystencji, żeby w przyszłości nie było problemu. Monodieta jest niewskazana ze względu na rozleniwienie układu pokarmowego.
Surowe mięso warto mrozić przez min. 3 dni w temp. -18 st. C lub niższej, żeby uniknąć toksoplazmozy.
W skrócie dobre mokre karmy (kupuję na zooplusie, najkorzystniej): Feringa, GranataPet, Cat'z Finefood, MAC'S, Grau. Na początek wybrałabym małe ilości i sprawdziła, czy kociak wszystko lubi. Pewnie tak bo jest mały, ale po co się władować w cały duży pakiet jeśli jednak czegoś nie będzie chciał jeść.
Dobre mięsa: wół, indyk, kaczka, królik, wieprz (mięśnie - bo jedzenie niektórych organów wieprza może teoretycznie nieść ryzyko choroby Aujeszkiego, podkreślam: teoretycznie, zaś mięśnie są od niej wolne).
Pamiętaj zabezpieczyć balkon dobrą siatką (najlepiej metalową, bardzo szczelnie zamontowaną), okna uchylne specjalnymi kratkami i okna otwierane na oścież znów dobrą siatką. To bardzo ważne!

Edit: Pisałam równo z Chikitą.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt cze 15, 2018 8:30 Re: Znajda

Ja z mokrych karm polecam Grau, Mac'sa, Feringę, Catz Finefood. Wszystkie można dostać na Zooplus.pl. Moje koty bardzo chętnie je jedzą. Najlepiej w ogóle nie zaczynaj karmić kotka suchym, bo potem ciężko go oduczyć, a mokre lepiej mu będzie służyć. No i oczywiście surowe mięso, ale o tym dziewczyny już pisały.
Tak na marginesie, 90% kocich karm, które dostaniesz w sklepach stacjonarnych (zarówno zoologicznych, jak i zwykłych marketach), to zbożowy syf, który niszczy zdrowie kota. Uważaj na nie :|.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pt cze 15, 2018 8:32 Re: Znajda

To jeszcze jedna rada, nie kupuj royal'a ani kociego mleka, zapewne weterynarz ci polecił. Wiesz dlaczego? Bo ma profity za polecanie, ale to nie ma nic wspólnego z dobrym żywieniem, royal to zbożowy syf, a kocie mleko to już kompletna pomyłka, za chude, często wywołuje zaparcia itp itd.
Mleczko najlepiej sprawdza się kozie, możesz dokupić proszek convalescence i domieszać do mleka, w taki sposób odchowujemy kocie sierotki i najlepiej się sprawdza, twój już jest wiekszy to nawet jakbyś tylko jedną saszetkę convy mu dała, to bedzie dobrze a kozie mleczko to ile będzie chciał.
Karmy jak radzą dziewczyny mokre, bo koty mało piją co jest powodem późniejszych problemów z nerkami u tych żywionych suchą karmą. Nie ma bezwzględnego zakazu podawania chrupek, aczkolwiek lepiej z nich zrezygnować, lub podać od czasu do czasu jako dodatek czy smaczek, niektóre koty lubią jak im się rzuca taki chrupek i go łapią.
Co do skakania, to jest kot a kot musi bo się udusi, taka jego natura, szczegolnie gówniarz, sama mam teraz na odchowaniu 4 prawie dwu miesięcznych, demolka to ich drugie imie :mrgreen: ale to prawo dzieciństwa, mają tyle energi, że muszą ją rozładować. Jak masz na półkach cenne bądź kruche przedmioty, to lepiej je schowaj. Zamontowanie takich prostych półeczek jest naprawdę świetnym pomysłem, często przestrzeń wysoko na ścianach jest nieużywana a może stać się placem zabaw dla kota, zwykłe nieduże półeczki stopniowo zamontowane aż pod sufit sprawdzają się u każdego właściciela kota.
Bezpieczny żwirek to drewniany, bo kociaki lubią szamać, zbrylający dla wygody właściciela, kuleczki można spuszczać w toalecie, osobiście polecam Cat's Best Eco Plus, wydajny, absorbuje zapachy, przeżuciłam się na niego z Benka betonitowego i to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć.

Jeszcze jakby ci się chciało to zamiast karm gotowych, możesz kotka karmić Barfem, jest to najlepszy i najtańszy sposób żywienia, naprawdę polecam. Zajrzyj np, na strone https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... M2KpiXK6zA
Troszkę czasochłonny bo trzeba przygotować sobie porcje np, na miesiąc, rozdzielić na porcje dzienne i zamrozić, sama szykuje dla 3 dorosłych i czterech maluszków to mnie troszkę zchodzi, ale poźniej mam co najmniej miesiąc spokoju, tylko wyciągam z zamrażarki a przynajmniej wiem co daje, bo mięso to naprawdę mięso, a nie pióra, dzioby,pazury jak to do karm przemysłowych jest dodawane.
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Pt cze 15, 2018 9:06 Re: Znajda

Co do żwirka Cat's Best Eco Plus, to zgadzam się z Eweli, bardzo dobry i wydajny, świetnie zbryla; czasem jak zbraknie na Zooplusie, to kupuje też Benek Corncat, ale on już niestety nie jest taki fajny :|.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pt cze 15, 2018 9:09 Re: Znajda

Moja w żaden drewniany żwirek nie wejdzie, wypróbowałam już kilka, ale to jest malutki kotek, więc powinien szybko się przystosować.

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt cze 15, 2018 9:14 Re: Znajda

Necz pisze:Moja w żaden drewniany żwirek nie wejdzie, wypróbowałam już kilka, ale to jest malutki kotek, więc powinien szybko się przystosować.

To co jej sypiesz? Silikon? Bentonit?
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pt cze 15, 2018 9:57 Re: Znajda

Psy żyją na jednym, góra dwóch poziomach (podłogi i łóżka/stołu. koty żyją na trzech (dochodzi podsufit), a im wyżej, tym lepiej. więc kocia znajdka będzie się wspinać, bo jak to kot, lubi obserwować świat z góry ;) musisz albo umozliwic wygodniejsza drogę wejścia (drapak, pochylnia), albo zabezpieczyć meble przed podrapaniem ;)

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Pt cze 15, 2018 10:42 Re: Znajda

Zdaje się, że jestem w mniejszości na forum, ale naprawdę u mnie b dobrze od wielu lat sprawdza się żwirek Super Benek Compact. Trzeba tylko zadbać, aby warstwa była odpowiednio gruba.

Agnieszka2009

 
Posty: 499
Od: Sob sty 10, 2009 16:57

Post » Pt cze 15, 2018 16:34 Re: Znajda

Agnieszka2009 pisze:Zdaje się, że jestem w mniejszości na forum, ale naprawdę u mnie b dobrze od wielu lat sprawdza się żwirek Super Benek Compact. Trzeba tylko zadbać, aby warstwa była odpowiednio gruba.

Nie jesteś jedyna. U mnie tylko w to robią. Kuwety z innymi cudami mają... Warstwa winna być gruba by swobodnie lanie przyjęła. Tylko pyli się.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pt cze 15, 2018 16:57 Re: Znajda

Muireade pisze:
Necz pisze:Moja w żaden drewniany żwirek nie wejdzie, wypróbowałam już kilka, ale to jest malutki kotek, więc powinien szybko się przystosować.

To co jej sypiesz? Silikon? Bentonit?

Całe życie jechała na bentonicie, znaczy Super Benku Compact, ale od jakiegoś czasu dała się przestawić na Benka kukurydzianego. Silikonowych się brzydzimy ja i kota, a na wszelkie drewniane reaguje w ten sposób, że albo krąży naokoło kuwety, albo balansuje na jej krawędzi tak, żeby przypadkiem łapek w żwirku nie zanurzyć.

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt cze 15, 2018 17:34 Re: Znajda

U mnie mała znajda Matylda oprotestowła żwirek drewniany , za to bez problemu załatwila się w nie swojej kuwecie z Benkiem Compact
:wink: ale rzeczywiście bezpiczniejszy jest drewniany bo niektóre małe koty lubią podjadać żwirek.
Obrazek
Maciuś ['], Kubuś ['], Filemon ['], Pimpuś ['], Maksiu ['], Nikitka ['], Tosia ['], Filip ['] :( kiedyś się spotkamy
To i owo na dług u weta - viewtopic.php?f=20&t=216152

ametyst55

 
Posty: 21519
Od: Pon sie 16, 2010 14:04
Lokalizacja: niedaleko Kraków

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 203 gości