Bardzo wysoki Alat u kota :(

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie cze 10, 2018 19:57 Bardzo wysoki Alat u kota :(

Mam ogromny problem.


Kocia ma alat 611, skoczył z ok.200... norma 80)
Aspat spadł ze 196 na 184... Czyli też wysoki.
Titka normalnie jadła, zachowywała się. Od grudnia dostawała ornitynę w Hepatiale forte, do tego hepatiale liquid i krople czystego oleju z ostropestu. Mimo to wyniki się pogarszaja :'(
Było USG w grudniu, gdy się to zaczęło.
Co 2-3 tygodnie miała robioną kontrolę krwi.
W lutym kontrolne usg- oba badania wykazały zwyrodnieniowe? zmiany struktury wątroby, zrosty, stłuszczenie.
Badanie wyszło z tą różnicą, że grudniu była bardzo powiększona wątroba, w lutym wróciła prawie do prawidłowych rozmiarów.

Kocia jest na diecie- mokre wysokomiesne oraz czasem chude surowe.
Wyniki zostały ustabilizowane w lutym, więc umówiliśmy się na kontrolę za 3 miesiące po tej długiej walce, aby ocenić działanie preparatów.
Do piątku było bardzo dobrze, żadnych dolegliwości, prowadziła normalne życie, jadła, bawiła się, totalnie nic nie wskazywało na to, że w jej organizmie źle się dzieje. Zawsze pierwsza do mizianek i pierwsza przy misce.

Zaczęły się wymioty, więc nie czekałam tylko od razu do weta... No i wyszło.
Morfologia książkowa, nerki i fosfataza książkowe, ale wątroba już nie.

We wtorek mamy kolejne USG, ale szukam wspomagania, bo padło podejrzenie nowotworu

Aktualnie podaje w domu kroplówki z witaminą B, antybiotyk Sinolux ( ma bardzo powiększone węzły), steryd przeciwzapalny i przeciwwymiotne (Cerenia). Nadal przed jedzeniem dostaje hepatiale.
Już leci do mnie Ornipural.

W sierpniu przygarnęłam kota, który był chory. Biegunki, kk, izolacja. Co dzień byliśmy u weta
Po miesiącu od przybycia tymczasa wszystkie dostały biegunki. Były leczone. Od października był spokój do ok 20 grudnia i wtedy się zaczęło. W grudniu wszystkie po za najmłodsza miały lekko podniesione parametry wątrobowe, jednak doszły do siebie.
Czy możliwe, że kot coś ze sobą przyniósł? Dodam że kicia została na stałe, jako mój 4 kot. Być może to przypadek...



Nawet nie chcę myśleć, że wyniki nie będą się polepszać

Edit: dodałam normę :'(

niki2117

 
Posty: 1858
Od: Sob paź 09, 2010 1:54

Post » Nie cze 10, 2018 20:08 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

Fachowo nie pomogę ale potrzymam kciuki. Mam nadzieję, że jakaś bardziej zorientowana zajrzy i pomoże
Jeśli ktoś mówi, że nie lubi kotów to znaczy, że nie spotkał jeszcze tego właściwego.
Kicuś 04.1997 - 22.10.2010..........Troczuś 2004 - 14.02.2019...............Myszka.................... Mirmił.................GRysiu
Trzy zdjęcia kotów to za dużo.
Obrazek

Irlandzka Myszka

 
Posty: 1546
Od: Nie sie 15, 2010 16:49
Lokalizacja: Cork, Irlandia

Post » Nie cze 10, 2018 20:20 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

jak z wszystkinmí nie halo moze to pasozyt
np zakaźna anemia kotow

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie cze 10, 2018 20:22 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

Nie, no reszta się ogarnęła. Megi wszystko idealnie, Alat na styk, ale ok.
Zuzia ok, ta młoda też ok.

Ta Titka mnie martwi, to wspaniały kot i nie chce by coś się jej stało :(

niki2117

 
Posty: 1858
Od: Sob paź 09, 2010 1:54

Post » Nie cze 10, 2018 20:25 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

poczytaj o tej chorobie
ona jest podstepna
moja Łapka wątrobe miała okropną

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie cze 10, 2018 21:02 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

Czytam ech... :(
Morfologia ma dobrą jak na taką wątrobę, ale wrzucę wszystkie wyniki.
Po za obniżonym MPV reszta mieści się w normach.
Ale może ktoś z Was oceni. W mojej klinice co dzień inny wet. Najbardziej konkretny we wtorek robić mam będzie USG



MPV 9,9 norma 14-18
EOS 2,1 , norma 2-12
WBC 6,7 norma 5,5-19
RBC 8,5 norma 6,5-10
Hemoglobina 13,35 norma 8-15
HCT 38,8 norma 24-45
MCV 45 norma 39-55
MCHC 34,3 norma 30-36
MCH 15,4 norma 13-17
PLT 210 tys, norma 200-600
RDW 15,09 norma 14,7-31
Limfocyty 3,5 norma 1,5-7 tys
%LYM 52,7 norma 20-55
Monocyty 0,2 norma 0-0,9
% MONO 3,9 norma 1-4
Granulocyty 3 tys, norma 1-9,9
% GRANs 43,4 norma 35-75


Biochemia

Alat 611 norma 45-83
AST 183 norma 6-44
AP 85 norma 1-89
Kreatynina 0,5 norma 1-1,8
Mocznik 39,8 norma 4-82

Jakie badania zrobić po za USG, co sugerować wetowi?
Profil wątrobowy warto robić czy uderzyć w inne badania krwi pod jakimś konkretnym kątem?

Titunia nie zgubiła nawet 100 gram z wagi, je mało ale często, jest nawet aktywna.
Ornipural mam wielką nadzieję, że też trochę nam pomoże.

niki2117

 
Posty: 1858
Od: Sob paź 09, 2010 1:54

Post » Nie cze 10, 2018 22:39 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

u nas ornipural i esentiale pomoglo
unidox
jak krew bedziesz robic to mozna zrobic retikulocyty
i kreatynina jest niska

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie cze 10, 2018 22:46 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

niki2117 pisze:Jakie badania zrobić po za USG, co sugerować wetowi?

Ja bym zrobiła test na hemobartonellę w Idexxie.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie cze 10, 2018 23:03 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

A parametry trzustkowe miała badane? Lipaza DGGR, amylaza? Czasem to trzustka jest winna uszkodzeniu wątroby.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon cze 11, 2018 6:03 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

A ja bym koniecznie przebadała bardzo dokładnie na lamblie - normalnie sugerowałabym przeleczenie w ciemno, ale przy tak nasilonym uszkodzeniu wątroby niewiadomego tła trzeba być bardzo ostrożnym z każdym podawanym lekiem. Dlatego tu bym postawiła na kilkukrotne badania kału - i mikroskopowe i ELISA.

Co dokładnie widać w usg?
Było coś powiedziane o przewodach żółciowych?
Pęcherzyk żółciowy jest normalny?

Sam poziom enzymów wątrobowych nie jest bardzo diagnostyczny jeśli chodzi o stan wątroby - potrafią być kosmiczne jedynie przy podrażnieniu które szybko się zregeneruje, potrafią też być w normie gdy wątroby już prawie nie ma.
Ale tu jest jeszcze brzydki obraz usg, plus wysokie enzymy, co sugeruje aktywny proces jakiś niefajny :(

Czasem takie coś dzieje się za sprawą lamblii - potrafią dawać silny odczyn zapalny w przewodach żółciowych, nie musi być ich dużo, to reakcja alergiczna na nie, dłużej trwający powoduje właśnie takie rzeczy jak u Twojej kotki w usg.
Tu jeszcze są powiększone węzły chłonne - zakładam że w brzuchu?
O ile to nie sprawa nowotworowa - to bardzo poważnie podejrzewałabym pierwotniaka.
Czasem taką reakcję wywołują bakterie beztlenowe.
Przy autoagresywnym zapaleniu przewodów żółciowych stosuje się metronidazol, czasem dodatkowo ze sterydem.
Nie jest to obojętne leczenie dla wątroby - więc warto sprawdzić czy lamblii nie ma, jeśli są to wiadomo, trzeba leczyć i dylematy z głowy.
Jeśli nie wyjdą - trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw.
Bo mogły nie wyjść a są.
Bo to może być reakcja na beztlenowce.

Skoro już kotka dostaje i tak antybiotyk to warto sie zastanowić czy nie powinna dostać czegoś co jest skuteczniejsze na beztlenowce i przy okazji uderza w lamblie.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon cze 11, 2018 14:57 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

Blue pisze:
Co dokładnie widać w usg?
Było coś powiedziane o przewodach żółciowych?
Pęcherzyk żółciowy jest normalny?


USG mamy jutro na 20:30. Opisane są poprzednie badania. Nie chciałam iść do pierwszej lepszej osoby, a do kogoś kto się zna. Mimo, że mieszkam w dużym mieście to do 90% wet nie zaprowadzę zwierząt. Mam 6 i wiem jakie cuda wianki wychodziły mam ostatnio na kilku różnych USG choćby u suni. Niestety musimy czekać na naszego lekarza, który wraca z urlopu.

[quote=Blue"]
Tu jeszcze są powiększone węzły chłonne - zakładam że w brzuchu? [/quote]

Węzły podżuchwowe i szyjne.



Test kału będzie bardzo ciężko wykonać, bo koty są 4, ja jestem w pracy 7-17 bez szans na wolne aktualnie, nie mówiąc o tym by zebrać kał z 3 dni. Dodatkowo mam 2 psy z którymi po pracy jestem 2-3 godziny na zewnątrz.
Nim trafie na ten moment to będzie dopiero weekend . Więc dopiero wtedy będę polować. Nie przeskocze tego choćbym chciała bo mieszkam sama :(
Psy mam po przejściach, z problemami, wiec nikt mi z nimi nie wyjdzie :(

Czy jest może inna metoda niż kał?



Profil wątrobowy i trzustkowy robimy jutro rano. Ostatnie dni przeglodzenie do badań nie wchodziło w grę, bo ważne było by coś jadła, gdyż wymiotowała w piątek okrutnie,a był wieczór i nie było jak wysłać do vetlabu. W sobote jeszcze kręciła noskiem, wczoraj już normalnie jadła. Tak więc dziś na noc nie dostanie już nic.


Ornipural został nadany i już leci. Mam nadzieję, że pomoże w regeneracji...

niki2117

 
Posty: 1858
Od: Sob paź 09, 2010 1:54

Post » Wto cze 12, 2018 21:45 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

USG: wątroba brzegi ostre, wątroba nieprawidłowej wielkości- obkurczona, niejednorodna struktura miąższu- nieprawidłowa, w miaszu hiperechogeniczne ogniska (5).
I swoimi słowami: podejrzenie marskości, zrosty, bez zmian związanych ze stłuszczeniem. 5 zmian to prawdopodobnie guzy różnej wielkości :'(

Pozostałe narządy bez zmian.
Pecherz miernie wypełniony, ścianą niepogrubiona, okolice trójkąta moczowego bez zmian, bliższa część cewki bez zmian.
Nerka prawa i lewa o zachowanej strukturze, pętlę jelit cienkich o zachowanej perystaltyce, drogi żółciowe nieposzerzone, węzły chłonne biodrowe posrodkowe i trzewne niepowiększone, przestrzeń otrzewnowa i pozaotrzewnowa bez zmian.
Wymiary serca w granicach normy fizjologicznej.


Poszły profile wątrobowe plus trzustkowy. Do tego na krzepliwość krwi.
Za kilka dni biopsja gruboiglowa jak przyjdą wyniki.


Czekam na Ornipural jeszcze bardziej niż wcześniej.


Co robić? Jestem załamana :placz: :placz: :placz:
Ostatnio edytowano Wto cze 12, 2018 21:50 przez niki2117, łącznie edytowano 1 raz

niki2117

 
Posty: 1858
Od: Sob paź 09, 2010 1:54

Post » Wto cze 12, 2018 21:49 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

Dieta wątrobowa nie może być wysokobiałkowa. Musi mieć właściwy bilans białka i tłuszczu. Poczekaj jeszcze na wyniki trzustkowe i potem wet zleci terapię i dietę.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto cze 12, 2018 22:18 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

U mojego kota Katinka nadczynność tarczycy uderzyła w wątrobę. Przy dziesięciokrotnym przekroczeniu prawidlowego poziomu hormonu tarczycy T4,ALT dochodził u niego do 643 (norma do 107), a AP wynosił 273. Po unormowaniu lekiem poziomu hormonów tarczycy, wskaźniki wątrobowe też wróciły do normy.
„ Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty. ” (Albert Schweitzer)

Norma0204

Avatar użytkownika
 
Posty: 1085
Od: Wto sie 18, 2015 16:55
Lokalizacja: Gliwice Zabrze

Post » Wto cze 12, 2018 22:58 Re: Bardzo wysoki Alat u kota :(

Mziel52

Już rozmawialiśmy z wetem o diecie, że warto już ją zmienić

Tak więc z bezzbożowej Feringi musimy zejść na... Wybrałam myślę najlepiej-Trovet.
Już zamówiłam puszki, bo jak dla mnie tylko mokre wchodzi w grę.
Myślę, że wątroba też będzie miała lżej.


Norma 0204

Dzięki za te informację. Jutro idziemy na zmianę wenflonu to poproszę by wysłali Jeszcze na hormony.
Natomiast nie wiem czy w profilu ogólnym rozszerzonym nie było przypadkiem hormonów tarczycy.


Teraz zostaje mi czekać na wynik i poddać ją biopsji jeśli jej stan pozwoli.
Doczekać się w końcu leku i zrobić jej serię zastrzyków.
Póki co zastrzyki, kroplówki plus preparaty do jedzenia.
Hepatiale Forte zamieniamy na esseliv Duo, bo ma bogatszy skład.
Powalił mnie dzisiejszy dzień :(

niki2117

 
Posty: 1858
Od: Sob paź 09, 2010 1:54

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], KotSib, skaz, Zeeni i 231 gości