Wyciek z rany po sterylizacji

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 05, 2018 15:10 Wyciek z rany po sterylizacji

6 dni temu kotka przeszła zabieg sterylizacji, wszysko było ładnie, juz nam zaczeła dobrze jeść, wracac do zdrowia. Dzis chyba podgryzla sobie troche szew i z spod szwów zaczął wyciekać taki brązowo żółtawy płyn, dość dużo go wyciekło.
Czy to coś złego, czy tak moze sie dziac? Ogolnie kicia nadal jest w dobrym stanie, nie ma temperatury, wkoło rany jest miękki brzuszek, tylko właśnie co jakis czas podcieka.
Z wetem gadalam przez telefon, mówił że tak moze byc, zeby nie panikowac:)

Tak sie zastanawiam co to tam wyciekało, bo nie wyglądało mi to na rope, zapachu tez to nie ma zadnego.

KotekFelek

 
Posty: 22
Od: Nie maja 01, 2016 12:06

Post » Wto cze 05, 2018 17:51 Re: Wyciek z rany po sterylizacji

No, nie wiem :( U jednej mojej kotki tak było, musiała być powtórnie szyta i był początek zapalenia otrzewnej. Musiała potem długo nosić fartuszek, był antybiotyk...itd. Okazało się, że ma uczulenie na szwy. To była trikolorka. Przy rudych kotkach i tri jakoś szczególnie muszę uważać.
Do weta natychmiast, najlepiej innego, który nie zlekceważy problemu.

ewar

 
Posty: 54875
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Czw cze 07, 2018 13:29 Re: Wyciek z rany po sterylizacji

I jak z kotką?
Tak jak ewar przechodziłam u mojej białej kotki przez komplikacje po sterylce - antybiotyki, płukanki, podwójne szycie, zastrzyki, uczulenie na zastrzyki, ropnie, dwukrotna zmiana weta (chirurg stwierdziła, że "ona już nie wie, może by tą otwartą ranę sączącą smarować miodem"). Miesiąc babrania się.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pokazałabym się wetowi z nią, jeśli kot zaczął podciekać po paru dniach to może być uczulenie na szwy, które zaczęły się rozpuszczać albo zapalenie. W najgorszym przypadku może być to uszkodzenie innego narządu. Konsultacja po sterylce winna być w cenie zabiegu, masz prawo z niej skorzystać, a im szybciej zareagujesz tym lepiej. Jeśli okaże się, że to nic poważnego to super, ale jeśli komplikacje to najlepiej działać szybko.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Śro lip 25, 2018 20:45 Re: Wyciek z rany po sterylizacji

Dawno to było ale napiszę, że z kotką było i jest wszystko w porządku.
Według weta to po prostu był płyn surowiczy, wyciekał dość długo - bo jeszcze po zdjęciu szwów troche ciekło,nic w środku się nie działo, żadnych powikłanń nie było. Zaraz miną 2 miesiące po zabiegu i kotka już zapewne zapomniała o tych nieprzyjemnościach, ja zresztą też ;)

KotekFelek

 
Posty: 22
Od: Nie maja 01, 2016 12:06

Post » Czw lip 26, 2018 11:22 Re: Wyciek z rany po sterylizacji

To wcale nie jest normalne, że płyn wycieka z rany, ale skoro już jest dobrze to trzeba się cieszyć. Według mnie ten wet nie jest godny zaufania, ale może się mylę.

ewar

 
Posty: 54875
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Sob sie 11, 2018 20:37 Re: Wyciek z rany po sterylizacji

Jak najbardziej może się tak zdarzyć jeśli występuje nadwrażliwość na szwy rozpuszczalne. O ile zjawisko nie jest bardzo nasilone to się po prostu obserwuje wypływ płynu.
Malutkie otwarcie rany które daje ujście płynowi to najlepsze co się może zdarzyć. Gdyby samo się nie zrobilo to trzeba by pomocy weta by szwy poluzował bo to płyn mocno drażniący i organizm chce się go pozbyć - czasem powstanie malutki otwór a czasem cała rana się otwiera po zdjeciu szwów lub powstaje przetoka.
Gdy płyn ma ujście to zwykle organizm sam sobie poradzi choć przy silnej nadwrażliwości dosyć długo i mocno może cieknąć. Opieka to zabezpieczanie skóry w okolicy rany przed drazniacym działaniem płynu. Wystarczy wazelina i pilnowanie by plyn za bardzo nie obklejal skóry. Trzeba go co jakiś czas usuwać delikatnie. I czekać.

Blue

 
Posty: 23384
Od: Pt lut 08, 2002 19:26




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości