Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro maja 23, 2018 21:19 Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Cześć,
Chciałem Was prosić o radę... A raczej kilka porad :)
Mam dwa koty (Ona około 1 roku, On około 1,5 roku), oba po sterylizacji. Koty mieszkają już razem około 7 m-cy.
Do tej pory było wszystko w miarę okej. Oba koty żyły dość zgodnie i bez większych problemów.
Ostatnio natomiast obserwuje zachowanie: On podchodzi do niej i cap ją łapą, Ona wtedy patrzy się na niego, leży i macha zadowolona ogonem. Albo też On podchodzi do niej i na nią skacze i stara się ją złapać za kark. Ona się "broni", odpychając się łapami.
A za chwilę Ona go goni po całym mieszkaniu, amza chwilę On ją w drugą stronę.
Zachowania te nie wydają mi się "agresywne", nie ma przy tym syczenia. Czasami jak On ją za mocno przyciśnie to Ona wtedy piśnie. Dodam też że wydaje mi się że Ona się go nie boi.. Nie chodzi z podkulonym ogonem, nie unika go. Ostentacyjnie wręcz potrafi się na środku pokoju położyć i tak jakby czekała aż On ją "zaatakuje"

Teraz właśnie jak to piszę, to widzę, że Ona wskoczyła na fotel i szykuje się do skoku na niego..

I teraz moje pytanie - czy to jest raczej "zabawa" czy też powinienem się martwić że jest to jakaś forma agresji i komuś może stać się krzywda? Ewentualnie co robić z tym ?

Korzystając z okazji - zapytam się Was - bo mam problem..
On - godzina 4:00 rano, przychodzi do łóżka i liże mnie po twarzy tak długo, aż się nie przykryję kołdrą. Natomiast Ona śpi grzecznie całą noc.. Czytałem że lizanie to raczej pozytywny objaw kociej akceptacji - ale czy jest szansa, że nie będzie to 4:00 rano? Czy można go jakoś tego oduczyć?

Z góry dzięki za opinie i pomoc :)

Potem

 
Posty: 5
Od: Wto maja 02, 2017 21:49

Post » Czw maja 24, 2018 5:57 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Odnośnie pierwszego pytania, zachowanie, które opisujesz na bank jest kocią zabawą.
Odnośnie drugiego pytania, ignoruj kota, jeśli nie chcesz by Cię budził. W końcu przestanie, a przywiązanie bedzie okazywał w inny sposób w późniejszych godzinach.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw maja 24, 2018 9:24 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Albo nie przestanie, bo tak cie kocha, że musi "bo się udusi". Mój tak robi, tylko jeszcze dziad nauczył się łapą capać mnie po oku w celu podniesienia powieki. Żadna olewka z mojej strony nie skutkuje, już się przyzwyczaiłam na tyle, że mnie ze snu owe czułości nie wybijają. Z czasem trochę przestawił się godzinowo, już nie 3-4 w nocy tylko 6-7 rano :D ale chyba dlatego, że pozostałe dwie kotki strasznie irytował tym pobudkami(też spią z nami na łóżku) i nie raz dostał od nich opierdziel a czasem nawet któraś mu w morde dała.

Co do pierwszego pytania, tak jak koleżanka już napisała, jest to jak najbardziej zabawa i to w najlepszym kocim wydaniu :D
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Czw maja 24, 2018 14:58 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Dziękuje Wam za szybką odpowiedź, czuje się trochę spokojniejszy, bo prawdę mówiąc to najbardziej się martwiłem tego łapania za kark, bo nie wiem czy moje koty mają tyle wyczucia aby sobie krzywdy (przypadkiem) nie zrobić.
A korzystając z okazji jeszcze jedno pytanie.. :)
Kiedyś gdzieś czytałem że dorosłe koty raczej nie miauczą do siebie - a tylko po to aby zwrócić uwagę człowieka.

Czy poza ignorowaniem - jest jakiś sposób aby oduczyć miauczenia ?

Wygląda to tak:
On - idzie sobie po mieszkaniu i nagle zachce mu się miauczeć... Pomiauczy trochę i cisza.. Aż za 20 min. znów. (I tak jest praktycznie od zawsze - byliśmy nawet u weterynarza, ponieważ myślałem, że może coś mu jest, ale weterynarz go zbadał i powiedział, że jest zdrów jak koń).

Ona - kiedyś myślałem że nie umie miauczeć, aż chyba nauczyła się od niego. Teraz siada na środku pokoju, patrzy się na żyrandol i miauczy, albo przed zamkniętą szafą i też miauczy. Zakładam, że chciałaby abym ją podsadził do żyrandola, albo otworzył drzwi do szafy...

W dzień jest okej, ale czasami o 24:00 staje się to męczące, szczególnie wiedząc, że o 4:00 czeka mnie znów pobudka kocim szorstkim językiem na oku czy czole ;)
Jest jakiś sposób - poza ignorowaniem - aby oduczyć miauczenia ?

Potem

 
Posty: 5
Od: Wto maja 02, 2017 21:49

Post » Czw maja 24, 2018 16:03 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Wiesz, czasem się zdarzają takie koty, które po prostu muszą sobie pogadać. Moja Puma np. przechodzi se przez pokój i miauczy, a potem przestaje. U niej to normalne :P. Możliwe tez, ze Twoje koty nauczyły się, ze jak miaucza, to Ty robisz określoną rzecz, np. podsadzasz albo glaszczesz, wtedy będą sie miauczeniem tego domagać.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pt maja 25, 2018 9:42 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Tylko ignorowanie, ale i tak skutek może być mizerny, też mam taką gadułe, napierdziela nieraz do ściany nieraz w eter...teraz mam kocie sieroty na odchowaniu, to ta franca nawija całą dobe, morda jej się nie zamyka, nawet maluchy wkurza tym kłapaniem, zgłupieć można ale cóż nawet jak zareaguje to jeszcze głośniej drze ryja, więc lepiej się nie odzywać :wink:
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Pt maja 25, 2018 12:44 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Potem pisze:Ostatnio natomiast obserwuje zachowanie: On podchodzi do niej i cap ją łapą, Ona wtedy patrzy się na niego, leży i macha zadowolona ogonem.


Ogon u kota pokazuje zupełnie inaczej emocje niż psi.
Ruchy w poziomie (popularnie machanie) wskazują, że kot jest zaniepokojony, zaskoczony lub po prostu zły. W zależności od natężenia emocji rusza się tylko końcówka lub cały
Obrazek

andorka

 
Posty: 13090
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Pt maja 25, 2018 15:25 Re: Kocie zachowanie - agresja czy zabawa?

Na blogu opisałam dokładnie różnice między agresją a zabawą u kotów. Jest też film. Zapraszam do lektury http://blog.kocimietka.pl/2017/07/kocie ... abawa.html
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 931
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Cosmos, pimpuś..wampirek i 224 gości