Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie maja 20, 2018 22:20 Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Witam
Wczoraj moja kotka urodziła 3 kocięta. Jeden ma bardzo niską wagę tj. 45g, a dwa większe 80g. Z tego co czytam to przeciętna waga kota po urodzeniu to 100g. Najbardziej martwię się tym najmniejszym. Jest trochę zakręcony i nie zawsze znajduje cyca. Pomagam mu częściej się przyssawac. Kotka bardzo się opiekunem maluchami. Jednak czy powinnam otoczyć dodatkowo opieka tego oseska? Próbować dokarmiać butelką? Ma on szanse na przeżycie?

Siniorita

 
Posty: 14
Od: Nie maja 20, 2018 22:10

Post » Pon maja 21, 2018 7:18 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Prowadzisz hodowlę? Jeśli tak, przenieś dział na hodowlany.
Jeśli nie, dlaczego kotka nie jest wykastrowana?

Powinnaś malucha dokarmiać z butelki RC Convalescence z kozim mlekiem.
ser_Kociątko
 

Post » Pon maja 21, 2018 7:55 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Natychmiast zacznij dokarmiać, kozie mleko zmieszane z rc convalescence do gęstości śmietany, ciepłe.

Ser_kociątko, gdyby autorka miała hodowle, nie pisałaby na forum dla kociarzy (wykastrowanych), stawiam na..."bo miała być tylko w domu ale uciekła" itp.
Autorko, przede wszystkim narazie zajmij się kociakiem, skoro już powołałaś na świat kolejny nie chciany miot, jesteś za nie odpowiedzialna, sprawdzaj czy maluch się wypróżnia, musisz podglądać gdy kocia mama robi mu toalete.

Zdarza się, że kocięta nie są w jednym wieku, tzn kotka współżyje z różnymi kocurami w przeciągu kilku dni (co jest dla kotki niewyobrażalnie bolesne) przez to np, jedno kociątko jest młodsze a kilka dni to dla nich bardzo duża różnica.

Wykastruj swoją kotkę, nie dość że ją męczysz, bo odchowanie miotu bardzo wycieńcza organizm, to jeszcze rodzą się kociaki, których przyszłość jest mocno niepewna, znajdziesz im domki a za rok dwa, coś nie zagra i kot wyląduje na ulicy. Nie ma co zakładać, że ktoś się zarzeka, że będzie kota kochał całe życie, bo jednak co rusz na ulicy pojawiają się nowe koty, które były "domowe"

Poczytaj nasze forum, przeczytaj regulamin, tu nie mamy nie kastrowanych kotów, za bardzo cenimy ich życie i kochamy by narażać, dziewczyny/karmicielki poświecają swój czas, pieniądze żeby te "kochane koty" które wylądowały na ulicy miały co jeść.

My szanujemy każde życie, dlatego dla dobra naszych/bezdomnych kastrujemy.

Życzę by maluch się jakoś pozbierał, waż go codziennie o tej samej godzinie.
Oraz by twoja koteczka nie musiała już nigdy rodzić, jako jej właściciel jesteś za to odpowiedzialna.
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Pon maja 21, 2018 11:57 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. Najważniejsza dla mnie kwestia czy mogę dokarmiać malucha skoro ma opiekuńczą mamę. Raczej nie jest młodsze to kocię, stawiam, że może po prostu to dziewczynka... Ale i tak waga urodzeniowa dramatyczna...

Siniorita

 
Posty: 14
Od: Nie maja 20, 2018 22:10

Post » Pon maja 21, 2018 16:28 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Czy wykastrujesz swoją kotkę?
ser_Kociątko
 

Post » Pon maja 21, 2018 16:41 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Siniorita pisze: Raczej nie jest młodsze to kocię, stawiam, że może po prostu to dziewczynka

A przepraszam, co ma płeć do wagi? Dziewczynki potrafią się rodzić o wiele większe od chłopców.


Siniorita pisze: Ale i tak waga urodzeniowa dramatyczna...

Dramatyczna. Dlatego kociaka trzeba dokarmiać i trzeba ważyć dwa razy na dobę o tych samych godzinach. Jeśli nie rośnie, to Catosal w zastrzyku i dokarmianie. Jeśli to też nie pomoże, wtedy dokarmianie podskórnie: elektrolity z glukozą i Duphalyte.
Inaczej taki okruszek może powoli umrzeć straszną śmiercią głodową.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon maja 21, 2018 16:42 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

ser_Kociątko pisze:Czy wykastrujesz swoją kotkę?

Też jestem ciekawa odpowiedzi.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pon maja 21, 2018 17:17 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Odchowuje właśnie porzucony miot, mam dwie dziewczynki i dwóch chłopców, nie ma różnicy wagowej tzn była 4-5 gramowa bez znaczenia płci.
Zrób wszystko dokładnie jak radzi milva b, jest hodowcą z ogromnym doświadczeniem, sama "jade" na jej radach już drugi raz.

To, że kotka jest bardzo opiekuńcza nie oznacza, że maleństwo ma siłe i odruch ssania, mleko z cyca samo nie leci, dlatego dokarmiaj i pilnuj w trakcie karmienia przez kotkę, czy maleństwo rzeczywiście ssie mleko.

Kotkę mam nadzieje ciachniesz zaraz skończy karmić, jakby dostała ruji w trakcie karmienia, możesz wyciszyć ją tabletkami hormonalnymi (nie jest to zdrowe) ale lepsze niż kolejna ciąża, bo kota zwiała, a nawieje bankowo nawet się nie zorientujesz kiedy.

Maluchy możesz wydać do nowych domów nie wcześniej niż przed ukończeniem 3 miesięcy, to bardzo ważne, bo kot to nie pies, człowiek nie jest w stanie go "wychować", jedynie kocia mama i rodzeństwo wzajemnie się socjalizują, w przeciwnym razie kociak nie będzie wiedział, że nie wolno drapać, gryźć, może objawiać chorobę sierocą i mieć sporo problemów emocjonalnych.
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Wto maja 22, 2018 10:57 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Tak będzie sterylizowana zaraz po odchowaniu maluchów. Czy mam podpisać jakieś oświadczenie? Czasami zamiast skupić się na dzialaniu, pierwszym warunkowym pytaniem jest kiedy i czy.
Oczywiście jestem świadoma i ropomacicza i uciążliwych ruj. Będzie bo taki był cel.

Rozmawiałam z naszym znajomym weterynarzem i powiedział, że jeśli przybiera choćby 1g dziennie to dostawiać i na razie nie dokarmiać. Jednak jeśli tylko coś nas zaniepokoi to mamy natychmiast dzwonić.

Faktycznie z tą dziewczynką to przegięcie bo jest o połowę lżejsza od dwóch pozostałych kociąt.

Kotki zostaną w rodzinie i będą wszystkie kastrowane i pod opieką lekarza. Nie musicie się obawiać karmienia marketowa karmą, puszczaniem na dwór, skazywaniem na reprodukcję. Na prawdę. Porozmawiajmy o tym co jest i zróbmy wszystko by tym maleństwom było jak najlepiej.

Siniorita

 
Posty: 14
Od: Nie maja 20, 2018 22:10

Post » Wto maja 22, 2018 11:10 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Jednak będę go dokarmiać bo wtedy zrobię to minimum dla niego choćby. Wet uspokaja ale ja nie mogę przestać o tym myśleć.

Siniorita

 
Posty: 14
Od: Nie maja 20, 2018 22:10

Post » Wto maja 22, 2018 12:57 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Siniorita pisze:Jednak będę go dokarmiać bo wtedy zrobię to minimum dla niego choćby. Wet uspokaja ale ja nie mogę przestać o tym myśleć.

bez urazy wetowi ale mało ktory ma wiedzę o odchowaniu małych kotów. Tyle co z ksiażki. Że kotka poradzi sobie. Bo natura i inne bleble.
Dziewczyny tutaj więcej mają doświadczenia niż nie jeden specjalista. Dokarmiaj. Pilnuj by jedzenie było gęstości śmietany i ciepłe. Koty mają wyższą temp niz człowiek. Dodaj Espumisanu dla niemowląt zpo 1 kropli dwa razy dziennie. Przy sztucznym jedzeniu zagazowuje się jelitko i kotuś cierpi. Karm powoli i w pozycji takiej, jakby ssał matkę. Nie na pleckach bo go zalejesz. Często pozwalam kotu by odbiło mu sie jak widzę,że je niespokojnie. Trzymaj go w cieple. Nie może go tracić.
Wazyłąbym codzień malca o tej samej porze. Musi przybywać. Przy otwieraniu oczek waga może stanąć i ząbkach . Ale to są niuanse. Brak przyrostu oznacza kłopoty. Jaką temp ma dzieciak? Mierzyłaś? Może coś się z nim dzieje?
Koty w miocie mogą mieć różną wagę. Ich proporcje bywają bardzo duże. I nie zależy to od płci kota.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55357
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Wto maja 22, 2018 13:12 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Zatem zaczynam dokarmianie bo faktycznie spokój weta nie daje spokoju mi. Młody wczoraj i dziś przybrał po 3g. Ma termofor na części legowiska. Dogrzewa go też rodzeństwo i mama. Temperatury mu nie mierzyłam... Chyba nie mam takiego. Nie wiem jak mu zmierzyć. Słyszałam że mierzy się w odbycie... Ale no przecież nie takiej kruszynie!!!

Siniorita

 
Posty: 14
Od: Nie maja 20, 2018 22:10

Post » Wto maja 22, 2018 13:20 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Wet bredzi! 1 gram na dobę to powolne umieranie! :strach: :strach: :strach:
Kociak musi przybierać po 10 gramów lub więcej. Jeśli nie przybiera dokaramiasz, dajesz Catosal i dodatkowo odżywiasz podskórnie.
Nie czeka się w przypadku takiej kruszynki na nic. Od razu wprowadza się ciężką artylerię jeśli nie przybiera. Każda chwila zwłoki w podawaniu dodatkowego pokarmu czy zastrzyków i odżywania podskórnego może kosztować to maleństwo życie.

Karm kozim mlekiem z kartonu, lekko ogrzanym i zmieszanym z proszkiem Royal Canin Convalescence do konsystencji śmietany. Strzykawka insulinówka z gumowym tłoczkiem, malutki smoczek silikonowy i do dzieła. Wet niech nie opowiada więcej bzdur i niech da ci Catosal, Duphalyte itp i pokaże jak robić zastrzyki insulinówką.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto maja 22, 2018 13:21 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Jeszcze tekst weta mnie troche przeraził, co znaczy "choćby gram przybierał" to proszenie się o tragedię, dokarmiaj bez względu co ci wet nagadał, kociak książkowo przybiera ok.15g na dobę, moje jak były niemowlętami kilkudniowymi przybierały 17-19g, a karmie sama bez pomocy kociej mamy.

Ask@ napisała ci właściwie dokładny plan działania z maluszkiem, ja zapomniałam o espumisanie ci napisać tylko ten dla niemowląt. Jakbyś zauważyła, że ma problem z wypróżnianiem to pisz na wątku, podamy kilka sposobów na zlikwidowanie zaparć.

Nie pozostaje nic innego, jak trzymać :ok: za dzieciaka, oby mu się udało i za ciebie oczywiście zebyś sobie poradziła

Ps, na forum gdzie w pełni popieramy kastrację, trzeba liczyć się z takimi pytaniam, właściwie na każdym wątku o koteczce, która urodziła jest setki pytań o kastracje i czemu wcześniej nie została zrobiona, trzeba to przyjąć na klate i tyle, ale warto tu zostać bo można otrzymać wiele cennych rad.

Edit: pisałyśmy z milva b jednocześnie
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Wto maja 22, 2018 13:31 Re: Kocie noworodki - niska waga urodzeniowa

Że tak się cichutko odezwę, bo doświadczenia w karmieniu tak małych kociąt nie mam, ale o ile kociak nie jest dokarmiany specjalnym mlekiem zastępczym dla kociąt, tylko np kozim, to wydaje mi się że dobrze by było suplementować taurynę. Jest dla kotów niezbędna.
Jakby było potrzeba to mogę przesłać trochę tauryny (mam w domu bo moje koty są na barfie).
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33175
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 234 gości