Czy szczepić?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro maja 09, 2018 19:31 Czy szczepić?

Witam wszystkich!
Chciałam prosić o pomoc w jednym temacie..
Mam 8miesięcznego Maine Coona, cudowny sierściuch :) Na co dzień jest kotem niewychodzącym, mieszkamy na 7 piętrze więc pozostaje mu tylko oglądać świat zza szyby.
Chciałabym go wziąć do rodziny na wieś, żeby sobie pochodził po trawce, pospał w słoneczku, taki krótki wypad. Oczywiście wszystko na smyczy.
I tu zaczyna się problem... w tym domu do którego chcemy jechać mieszka kotka. Tzn ona tam tylko nocuje w sumie, jak tylko pojawia się ktoś obcy to kotka znika gdzieś w polach i wraca dopiero jak wszyscy pojadą. Dodam że ta kotka nie jest raczej na nic szczepiona. Jednak mój kocurek nie będzie mieć z nią bezpośredniego kontaktu na pewno. Czy w takim przypadku muszę go zaszczepić na białaczkę przed takim wyjazdem? Wiem że mogę to zrobić profilaktycznie, ale biorąc pod uwagę ewentualne skutki uboczne (mięsak) wolałabym tego uniknąć... Bardzo proszę o poradę.

mla99

 
Posty: 1
Od: Śro maja 09, 2018 19:06

Post » Śro maja 09, 2018 22:29 Re: Czy szczepić?

Kot może złapać nie tylko białaczkę, ale również FIV i inne choroby na które szczepień nie ma. Może przywieźć ze wsi rzęsistka, kokcydia, giardie i różne pasożyty. Może złapać dowolny wirus lub bakterię od tej kotki wychodzącej, na które nie ma żadnych zabezpieczeń. Dodatkowo jeśli wychodzenie mu się spodoba, jak potem wytłumaczysz kotu w bloku, że wychodzić nie może? Może zacząć wyć pod drzwiami dzień i noc i próbować uciekać.
Moim zdaniem pomysł z wypadem na wieś by kot sobie troszkę pospacerował nie jest trafiony.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro maja 09, 2018 23:03 Re: Czy szczepić?

Kotu się może również spacer nie spodobać i zafundujesz mu stres. U kotów nie jest jak u psów, które skaczą z radości na widok branej smyczy. Jeden kot pójdzie zadowolony przed siebie, ale drugi będzie na tyle wystraszony, że w przypadku złego zapięcia wyślizgnie się ze smyczy w przeciągu sekundy i poleci na oślep przed siebie i zamiast odpoczywać będziesz szukać kota po krzakach.

Chikita

 
Posty: 6400
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Czw maja 10, 2018 7:13 Re: Czy szczepić?

Nie dramatyzowałabym z tymi zarażeniami w sekundę;) Odpuść sobie szczepienie p-ko białaczce kota,którego chcesz zabrać na jeden ,krótki wypad. Jeśli nie będzie jadł z jednej miski z innymi kotami,ani korzystał z innej niż jego kuweta,ani nie zostanie pogryziony przez innego kota (skoro ma być tylko na smyczy,jest to do skontrolowania).

Skoro jesteś już bardziej świadomą(niż rodzina) opiekunką kota,zadbaj o tą biedną kotkę u rodziny.Skoro nie ma nawet szczepień ,odrobaczania, sterylizacji pewnie też nie... Tak samo czuje i może chorować jak Twój kot,a dla niego zapewne byś tego nie chciała...Pamiętaj ,że tamta koteczka jest w dużo gorszej sytuacji niż Twój wypieszczony kot-nikt nie dba o jej podstawy zdrowotne:(
A Ty możesz to zmienić:) Pomóc rodzinie zadbać fachowo o ich kotkę.

Trzeba pamiętać,że kot żyjący w mieszkaniu,może bardzo różnie zareagować na wychodzenie na smyczy.Może się przestraszyć i wywinąć z szelek,szelki mogą się rozpiąć itp.Czasem to moment i dramat gotowy.Byłam kiedyś na Mazurach,gdzie kot uciekł ludziom z domku,wracali już bez niego...Nie pomogło szukanie po lesie do końca urlopu,błąkał się po okolicy,ale nie dał złapać,miejscowi mieli to gdzieś po sezonie,mimo próśb o pomoc wczasowiczki.
To dramat koci i ludzki.

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: elmas, Fayerka, Google [Bot], kuba93l, qumka i 320 gości