Filemonku [*] ...serce moje ..

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie kwi 29, 2018 15:21 Re: Filemon - chora trzustka i inne problemy

Filemon nie chce jeść od wczoraj wieczór. Podejrzana jest albo trzustka( powrót zapalenia ) albo nerki albo sama nie wiem co.
Ja już wszystko podejrzewam i wpadam w paranoję. Badania kału pod kątem pasożytów /giardii /lamblie i innych , wykluczyły ich obecność. Zresztą byłam pewna , ze pasożytów nie ma.

Mam pytanie o enzymy, czy zdarzyło się komuś, aby miały negatywny wpływ na kota? czy możliwe aby wywołały zapalenie żołądka ? Odkąd je dostaje , apetyt malał. Od wczoraj nie chce jeść, w kuwecie poza brzydką qupą były też wymiociny.

Apatia, niechęć do ruchu , brak apetytu, czasem wymioty. Ja już chyba zwariuje. Jutro znowu lekarz, kroplówka i SNAP TEST FPL na miejscu. :(


Może ten amylactiv też mu nie służy, może podawać KREON ? ja sama już nie wiem. Na ulotce Kreonu jest masa skutków ubocznych podana , na weterynaryjnym preparacie Amylactiv Digest - nie ma nic na ten temat.
Może ktoś stosował i jedne i drugie? i ma doświadczenia. Jestem w kropce.

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Pon kwi 30, 2018 18:22 Re: Filemon - chora trzustka i inne problemy

Skutki uboczne na preparacie weterynaryjnym mogą nie być podane między innymi dlatego, że ludzie nie zgłaszają producentowi.
Inna sprawa, że leki weterynaryjne chyba nie są objęte takimi restrykcjami. Nawet na antybiotyku typowo zwierzęcym nie widziałam tylu ostrzeżeń co na antybiotykach ludzkich.

A odstawić enzym na próbę na kilka dni? I zobaczyć, czy kot wraca do zdrowia? Czy to zbyt duże ryzyko?
Bo ja jak najbardziej wierzę, że enzymy mogą powodować sensacje. Nawet probiotyki mogą mieć skutki uboczne, w tym niebezpieczne dla zdrowia.
Gdyby odstawienie enzymów nie pomogło, dałabym kał na posiew na grzyby (i ew. bakterie).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon kwi 30, 2018 21:08 Re: Filemon - chora trzustka i inne problemy

Filuś ma zapalenie trzustki . Potwierdził to snap test fpl. Natomiast czy trzymać go na głodówce tak dlugo jak lekarz mówił?? 2 -3 doby ? Bo od tego się chyba odchodzi ?? Filuś błaga o jedzenie, jest już na głodzie 34 godziny. Poradźcie :strach:

Dzisiaj była kroplowka, jutro podajemy w domu i pojutrze jeszcze jedna. Ale ta głodówka mnie nie przekonuje.

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Pon kwi 30, 2018 23:27 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Przy leczeniu trzustki u ludzi głodówkę się stosuje z kroplówkami. Jeżeli kot jest od tej strony pod kontrolą, to nie robiłabym nic na własną rękę.
Ostatecznie drobinę kleiku ryżowego roztartego z chudym, dobrze rozgotowanym mięsem.
Pamiętam, jak wiele lat temu moja kotka zachorowała na żołądek, to zalecenie weta brzmiało: 1 dzień głodówki + węgiel i sulfaguanidyna, następnie 3 dni na samym czystym kleiku, potem kleik z marchwią rozgotowaną z mięsem. I lek oczywiście. Kotka szalała, rzucała się na skórki od chleba, ale przetrzymałam i pozbyła się choroby, czyli ciężkiej niestrawności.
Tu jest inna sytuacja, ale te 3 dni można wytrzymać.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto maja 01, 2018 11:12 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Zapalenie żołądka a zapalenie trzustki to nie to samo.

Od głodówek zasadniczo się odchodzi, ale... jeśli masz dobrego weta to mu zaufaj. Jeśli mu nie wierzysz - skonsultuj z innym. Sama bym nie eksperymentowała - bo każde jedzenie pobudzi trzustkę (nieważne co) i może dojść do jej samostrawienia.
...

czarnekoty123

 
Posty: 4209
Od: Śro wrz 12, 2012 18:34
Lokalizacja: Mysłowice, śląskie

Post » Wto maja 01, 2018 13:03 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

gpolomska pisze:Zapalenie żołądka a zapalenie trzustki to nie to samo.

Od głodówek zasadniczo się odchodzi, ale... jeśli masz dobrego weta to mu zaufaj. Jeśli mu nie wierzysz - skonsultuj z innym. Sama bym nie eksperymentowała - bo każde jedzenie pobudzi trzustkę (nieważne co) i może dojść do jej samostrawienia.



Ma zapalenie trzustki. Znowu. Wynik SNAP TESTU fpl , nie pozostawił wątpliwości. W styczniu zaczął dostawać niewielkie porcje jedzenia po 24 godzinach i było dobrze. Natomiast wczoraj po 34 godz głodówki, daliśmy mu po łyżeczce w odstępie 2 godzin-2 razy. Oczywiście dalej był głodny. Dzisiaj z rana kroplówka plus 2 łyżeczki , ale po paru godzinach je zwymiotował. Więc już nic nie dostanie . Jutro już kroplówka u weta , zanim ona nastąpi to będzie znowu ponad doba bez jedzenia. ale tym razem już mu nie dam , nawet gdyby płakał jak wczoraj. :cry: choć serce mi pęka , patrząc nań i słuchając.

Ja mam zaufanie do tego weta, ale samo leczenie trzustki jest bardzo skomplikowane i tu patrzę na ręce ..mimo wszystko. A właśnie tak jak piszesz, od głodówek się odchodzi. Do tego kroplówka jest z glukozą , i jutro powiem że proszę o ringera.
Boję się bardzo, stłuszczenia wątroby. Filuś od końca stycznia , schudl kilogram już. To bardzo dużo. gpolomska znam wątek Twojej Magnoleńki, więc tym bardziej bardzo się denerwuję tym wszystkim.
,
Chodzi mi po głowie, aby zrobić Filkowi kurację ornipuralem, żeby osłonić /wzmocnić wątrobę. dotychczas parametry wątrobowe były w normie, ale wiem też , że długo mogą takie pozostawać , pomimo iż już sama wątroba nie będzie taka okej.

Myślę też, że mogłam się przyczynić do nawrotu stanu zapalnego, ponieważ wprowadziłam pronefrę na nerki, gdyż kreatynina była podwyższona nieznacznie.A pronefra w składzie ma 70 % tłuszczu https://pl.virbac.com/home/produkty-vir ... nefra.html i to mogło mu dowalić .. Poza tym, jako iż sproszkowane enzymy, źle wpływały na apetyt Filusia, to zaczełam wprowadzać wcześniejsze karmy , które jakościowo są bez zarzutów, ale tego tłuszczu miały już 6 % - 6,8% :roll:

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Wto maja 01, 2018 13:13 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Jeszcze mam takie nudne pytanie, dla tych osób , które u swojego trzustkowca stosowały kreon. Czy dodawaliście granulki do karmy? według ulotki, samą zawartość kapsułek, można zmieszać tylko z czymś o kwaśnym PH jak sok jabłkowy/jogurt itp.

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Wto maja 01, 2018 15:00 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Ja sie tylko zapytam, po co z takim zaparciem podawac enzymy?
Juz wczesniej rozmawialysmy i powtarzalam za wetka, ktora wyciagala moje futro, by odstawic mozliwie wszystko z lekow, podawac czesto w malych porcjach rozgotowane delikatne mieso (u nas sie sprawdzila piers indyka) z wywarem.
W ramach leczenia kota dostawala przy nawrocie w zastrzyku Cerenia , witamine B12 i opioid p/bolowo, ewentualnie przed jedzeniem ranitydyne do zobojetnienia kwasow ( i tez przez niezbyt dlugi czas). Z czasem przetestowalismy (krotko podawany) glut z siemienia lnianego. W ramach uzupelnienia codziennie twarog.
Opioid dopyszcznie podawany w domu i zadnej glodowki, zadnych dodatkowych obciazen ukladu pokarmowego.
Leczenie taka dieta potrafilo trwac i kilka tygodni, dopiero z czasem uzupelniane o inne/surowe, parzone mieso, witaminy czy dobra mokra karme (rzadko dawana).
Podstawa jest, by kot jadl, malymi porcjami, ale jadl.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto maja 01, 2018 18:18 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

FuterNiemyty pisze:Ja sie tylko zapytam, po co z takim zaparciem podawac enzymy?
Juz wczesniej rozmawialysmy i powtarzalam za wetka, ktora wyciagala moje futro, by odstawic mozliwie wszystko z lekow, podawac czesto w malych porcjach rozgotowane delikatne mieso (u nas sie sprawdzila piers indyka) z wywarem.
W ramach leczenia kota dostawala przy nawrocie w zastrzyku Cerenia , witamine B12 i opioid p/bolowo, ewentualnie przed jedzeniem ranitydyne do zobojetnienia kwasow ( i tez przez niezbyt dlugi czas). Z czasem przetestowalismy (krotko podawany) glut z siemienia lnianego. W ramach uzupelnienia codziennie twarog.
Opioid dopyszcznie podawany w domu i zadnej glodowki, zadnych dodatkowych obciazen ukladu pokarmowego.
Leczenie taka dieta potrafilo trwac i kilka tygodni, dopiero z czasem uzupelniane o inne/surowe, parzone mieso, witaminy czy dobra mokra karme (rzadko dawana).
Podstawa jest, by kot jadl, malymi porcjami, ale jadl.



Na pewno pronefry już nie dostanie . Co do głodzenia/nie głodzenia, to sama nie wiem co mam na ten moment robić. Daliśmy mu troszkę , lekkostrawnego jedzenia , praktycznie bez tłuszczu, a i tak to zwymiotował po paru godzinach i qupal także był brzydki . Boję się mu teraz podać cokolwiek , tak samo jak boję się nie podawać.

A co ma cerenia do leczenia zapalenia trzustki, dziś akurat zwymiotował, ale jako takie wymioty są u Filusia sporadycznie a cerenia nie robi nic, poza przeciwdziałaniu wymiotom. Chociaż jutro pewnie ją dostanie.
I także co ma tutaj zdziałać witamina B12 ?? EDIT już wiem o co z nią chodzi. Znalazłam dużo odpowiedzi tutaj http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-11-2017-05.pdf

Enzymy po to aby odciążyć trzustkę, aby nie produkowała ich tyle i by nie doszło do samo strawienia. Piszą o tym w polecanym wielokrotnie artykule na weterynaria news http://weterynarianews.pl/zapalenie-trz ... a-odslona/

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Wto maja 01, 2018 19:08 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Jeśli Dr hab. nauk weterynaryjnych , pisze artykuł na temat zapalenia trzustki u psów i kotów, i tam pisze , że trzeba dążyć do tego , aby kot zaczął jeść jak najprędzej , zwlaszcza że jest zagrożony stłuszczeniem wątroby, no to chyba trzymanie się głodówki, nie jest najlepszym pomysłem? :|

http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-11-2017-05.pdf

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Wto maja 01, 2018 19:40 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Nie odważę się radzić, ale wiem że kot, który zbyt długo nie je, może przestać potem czuć głód. I może odmówić jedzenia.
Ja bym pewnie starała się jak najszybciej wprowadzić jedzenie, ale mogę być w błędzie.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto maja 01, 2018 19:58 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Kicikici, nie wiem jak mozna cos wiecej podpowiedziec. Temat jest przerabiany od lutego:
viewtopic.php?f=1&t=183466&p=11944236#p11944236
(i nastepne strony)
Jest sporo info o zapaleniu trzustki, chocby topik:
viewtopic.php?f=1&t=183043

Glodowka nie jest dobrym pomyslem, podobnie jak podawanie enzymow orzy braku stwierdzonej niewydolnosci trzustki. Wrecz potrafia one doprowadzic do nawrotu choroby.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro maja 02, 2018 8:38 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

FuterNiemyty pisze:Kicikici, nie wiem jak mozna cos wiecej podpowiedziec. Temat jest przerabiany od lutego:
viewtopic.php?f=1&t=183466&p=11944236#p11944236
(i nastepne strony)
Jest sporo info o zapaleniu trzustki, chocby topik:
viewtopic.php?f=1&t=183043

Glodowka nie jest dobrym pomyslem, podobnie jak podawanie enzymow orzy braku stwierdzonej niewydolnosci trzustki. Wrecz potrafia one doprowadzic do nawrotu choroby.



Co mam Ci powiedzieć ?? ja sama się gubię w tym wszystkim . A jeszcze emocje i strach o kota, mogą powodować , że człowiek zaczyna wariować. Dlatego pytam i szukam w sieci informacji , niekoniecznie na forach .
Wczoraj dostał posiłek, malutki w odstępie 2 godz , ale dostał i zjadł -nie zwrócił .Rano także dostał. Tak jak wyżej napisała stomachari , ja także miałam takie mysli, że on przestanie chcieć jeść i wtedy dopiero będzie problem.

Owszem temat jest wałkowany od lutego, ale ..każdy kot jest inny, nie wszystkie porady się sprawdzają w odniesieniu do Filka. Trzeba bardzo indywidualnie wyciągać wnioski i budować jakiś schemat działania, aby tych nawrotów nie było.
Co do enzymów, uważam że powinnam była je odstawić w momencie gdy po 2 tyg leczenia, przyszedł prawidłowy wynik w badaniu .A ja dalej mu je podawałam , myślałam że robię dobrze i zapobiegam nawrotowi a nawrót był i to ostry
sądząc po jego zachowaniu. Inne wnioski a propo enzymów - słabnący apetyt , i przelewanie w brzuchu. Nigdy dotąd nie miał takiego bulgotania w brzuchu . Gdy leżał w przedpokoju, słyszeliśmy bulgoty w sypialni .

Wniosek mam taki , że mu nie służą. Jeśli podawać to w fazie zapalenia, aby trzustkę odciążyć.Potem koniec. Niestety badanie TLI na niewydolność, będę musiała powtórzyć, ponieważ niewydolność może wystąpić przez przewlekłe zapalenie /lub przez ataki ostrego zapalenia. Bo po prostu , trzustka się uszkodzi. Takie są wnioski z materiałów jakie przeczytałam, większość po parę razy.

Będę musiała eksperymentować z karmami, które pozwolą dostarczyć mu jak najwięcej potrzebnych składników itd, a będą jak najlepiej trawione , bez wywoływania jakichś sensacji w odcinku pokarmowym.
I odejmować mu preparaty , aczkolwiek nie wiem jak z tym będzie. Bo w ostatnich badaniach keratynina była ponad normę. Do tego zapalenie pęcherza. Jak to wszystko ogarnąć , a jednoczesnie nie dowalić mu w trzustkę ? to jest dopiero problem.

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Śro maja 02, 2018 11:32 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Mój Radek jest przewlekłym trzustkowcem...Od lat się zmagamy z jego nawrotami zapalenia. Z mojego doświadczenia wynika, że podczas tego typu epizodów najlepiej sprawdzają się kroplówki, trzeba się nauczyć podawać w domu (z aminokwasami) i leki przeciwzapalne, przeciwwymiotne żeby nie podrażniać i tak zjechanego już układu pokarmowego. Następnie karmimy się po strzykawce CONVA, potem przechodzimy na karmę dla trzustkowców (mokrą) u nas to Royal. No i na "normalne" jedzenie.

Przepraszam, jeśli czegoś nie zauważyłam istotnego. Ale czytam wątek w pracy, w locie.

Odnośnie pytania czy głodzić, 90% wszystkich opinii dobrych wetów u których sie leczymy to ABSOLUTNIE NIE. Stąd kroplówki 3 razy dziennie
Wątek tęczowych kotów do adopcji: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=164847

Madie

Avatar użytkownika
 
Posty: 4540
Od: Pon wrz 10, 2007 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro maja 02, 2018 18:18 Re: Filemon - znowu zapalenie trzustki-głodówka??

Madie pisze:Mój Radek jest przewlekłym trzustkowcem...Od lat się zmagamy z jego nawrotami zapalenia. Z mojego doświadczenia wynika, że podczas tego typu epizodów najlepiej sprawdzają się kroplówki, trzeba się nauczyć podawać w domu (z aminokwasami) i leki przeciwzapalne, przeciwwymiotne żeby nie podrażniać i tak zjechanego już układu pokarmowego. Następnie karmimy się po strzykawce CONVA, potem przechodzimy na karmę dla trzustkowców (mokrą) u nas to Royal. No i na "normalne" jedzenie.

Przepraszam, jeśli czegoś nie zauważyłam istotnego. Ale czytam wątek w pracy, w locie.

Odnośnie pytania czy głodzić, 90% wszystkich opinii dobrych wetów u których sie leczymy to ABSOLUTNIE NIE. Stąd kroplówki 3 razy dziennie



Ooo! Masz przewlekłego trzustkowca, myślę że mój Filek także może już być w tej kategorii. Czy Ty stosowałaś bądź stosujesz u swego kociambra , enzymy ?? Jeśli tak to jakie spostrzeżenia?
Jakie leki o działaniu przeciwzapalnym stosujecie ? ponieważ niesteroidowych przeciwzapalnych nie można ( czyli tolfedyny, metacam itp odpadają ) Zostają jedynie sterydy i to ostrożnie, oszczędnie .
Z przeciwbólowych , stosujemy tramal w zastrzyku.

Co do kroplówek, dzisiaj dostał trzecią i narazie spokój mu damy. Wczoraj pierwszy raz robiliśmy mu kroplówkę w domu. Właściwie to mój mąż. Bo ja byłam zbyt przejęta w gabinecie, gdy lekarz pokazywał co i jak :roll: tak więc
po dotarciu do domu, już prawie nic nie pamiętałam. Na szczęście mąż sobie poradził :1luvu: Czyli na przyszłość , jak trzeba będzie, to założenie kroplówki i pierwsze podanie u lekarza a potem kontynuacja w domu.

Jak często borykacie się z nawrotami zapalenia u Twojego kociambra i jak się objawia powrót ?
Ostatnio edytowano Śro maja 02, 2018 18:24 przez kicikici3, łącznie edytowano 1 raz

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 202 gości