Czy mogę rozdzielić koty?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 18, 2018 7:19 Czy mogę rozdzielić koty?

Cześć! Zdecydowałam się napisać, bo już nie wiem co robić :(
Mam dwa koty - Zaikon (dziewczynka) i Bonzai (chłopiec). Zaikon ma jakieś 4 lata, Bonzai 2,5. Żyją ze sobą od 2 lat. Obecnie koty są u moich rodziców, gdzie mają możliwość wychodzenia, przez co Bonzai zostaje całe dnie poza domem (Zaikon jest za bardzo przywiązana do ludzi, więc nie oddala się tak bardzo). Nadszedł jednak czas, kiedy muszę zabrać koty do siebie - i tutaj pojawia się problem. Mieszkam w bloku, bez możliwości wychodzenia. Wiem, że Zaikon szybko przyzwyczai się do zamknięcia, ale Bonzai jest nieznośny, kiedy nie może wyjść - łącznie z obgryzaniem klamek okien, drapaniem szyb i sikaniem na łóżka i kanapy :( dlatego coraz częściej myślę o pozostawieniu Bonzaia u rodziców, jednak nie wiem, jak koty przeżyją rozłąkę. Tzn widzą się tylko wieczorami, ale Zaikon zawsze czeka na Bonzaia i nawołuje go, kiedy ten nie wraca. Dodatkowo, Zaikon straciła już swojego pierwszego towarzysza i bardzo to przeżyła. Z drugiej strony, wiem że Bonzaiowi będzie bardzo trudno z powrotem przyzwyczaić się do zamknięcia. Pozostawienie dziewczynki u rodziców nie wchodzi w grę - jest za bardzo do mnie przywiązana.
Co o tym sądzicie? Czy powinnam rozdzielać koty? Czy zabrać Bonzaia ze sobą i liczyć na to, że się przyzwyczai? (Dodam też, że nie mogę zrobić testu i zabrać kotów na próbę, bo mieszkam o dużo za daleko).
Z góry dziękuję za pomoc!

Ewou

 
Posty: 2
Od: Śro kwi 18, 2018 6:56

Post » Śro kwi 18, 2018 7:42 Re: Czy mogę rozdzielić koty?

Myślę, ze Bonzai powinien zostać u rodziców, a Zaikon zamieszkać z Tobą. I może poszukasz jej nowego towarzysza?
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10890
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro kwi 18, 2018 7:44 Re: Czy mogę rozdzielić koty?

Dziękuję za odpowiedź! Tak tak, na pewno pomyślę o nowym towarzyszu dla Zaiki, który od małego przyzwyczai się do mieszkania bez wychodzenia.

Ewou

 
Posty: 2
Od: Śro kwi 18, 2018 6:56

Post » Śro kwi 18, 2018 8:23 Re: Czy mogę rozdzielić koty?

Jeśli okolica w której obecnie mieszkasz jest dla kotów przyjazna i bezpieczna (jest to bardzo względne, ale są okolice mniej i bardziej bezpieczne) - to moje serce podpowiada zabranie tylko koteczki, i tak wyprowadzka przewróci jej świat do góry nogami, niebyłe staną się wszelkie jej rytuały z kocurkiem (czekanie na jego powrót wieczorem etc), będzie musiała przyzwyczaić się do zupełnie nowego miejsca, nie wychodzenia, nowych zwyczajów domowych.
Często udaje się koty wychodzące przyzwyczaić do nie wychodzenia, ale jeśli kot dobrze czuje się ze swoją swobodą, wraca tylko na noc do domu, ma swoje rewiry - jest młodym, pełnym energii kocurem którego temperament gna do całodniowych aktywności i który tego już zaznał, polubił, jest to jego życie - może to być bardzo, bardzo trudne.

Oczywiście - dużo zależy od okoliczności - bezpieczeństwa okolicy, podejścia Twoich rodziców do opieki nad kocurkiem.
On jest wykastrowany? Zaszczepiony na FeLV i wściekliznę?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro kwi 18, 2018 10:06 Re: Czy mogę rozdzielić koty?

Napisze przewrotnie, jak na temat zapatruja sie rodzice?
Czy oba koty mialyby mozliwosc pozostania?
Bo moze one moglyby zostac na znanym, oswojonym terenie, a pojawilby sie dobry dom dla innego futra :).
I jak blok, to warto przed sprowadzeniem zwierzow zabezpieczyc okna?

FuterNiemyty

 
Posty: 3475
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro kwi 18, 2018 11:55 Re: Czy mogę rozdzielić koty?

FuterNiemyty pisze:Napisze przewrotnie, jak na temat zapatruja sie rodzice?
Czy oba koty mialyby mozliwosc pozostania?
Bo moze one moglyby zostac na znanym, oswojonym terenie, a pojawilby sie dobry dom dla innego futra :).
I jak blok, to warto przed sprowadzeniem zwierzow zabezpieczyc okna?

A wiesz, że to całkiem dobra myśl. Oczywiście zależy to głównie od rodziców - na ile są przywiązani do kotów i czy wyrażą zgodę na pozostanie dwojki. Jeżeli nie to wzięłabym ze sobą tylko koteczke a kocurka zostawiła.

Wawe

 
Posty: 9314
Od: Pt wrz 24, 2004 21:14
Lokalizacja: Gdańsk




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Doris2, Gosiagosia, kicalka, Majestic-12 [Bot], skaz, wicherek i 229 gości

cron