Karłowatość u kociaka. IGA ma 4 lata! Nowe foty s. 21 :-)

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 31, 2018 15:15 Re: Karłowatość u kociaka

Ona na poczatku byla ku lejkowatej, dlatego tylko troche masowalam, ale balam sie boglebienia. Teraz jest juz tylko flat, mostek jest prawidlowy
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob mar 31, 2018 16:45 Re: Karłowatość u kociaka

wistra, nie wiem, czy pamiętasz: Minojami miała karzełka MCO, opisywała jego-jej [bo była niespodzianka z płcią] historię na hodowcach. Może odszukaj.
btw. Znani mi veci też od takiej kruszynki krwi by nie pobrali - za duża utrata w stosunku do całkowitej objętości w maluchu.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob mar 31, 2018 16:48 Re: Karłowatość u kociaka

Pamietam i juz z nia rozmawialam.
Ale to bylo troche temu, a Was tu duzo, moze ktos cos jeszcze podpowie
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob mar 31, 2018 17:18 Re: Karłowatość u kociaka

Co do spłaszczonej klatki piersiowej: Blue kiedyś wstawiła link do artykułu, w którym radzono zakładać kotom własnoręcznie robiony teksturowy "gorsecik", który klatkę będzie modelował. Może uda mi się odszukać później.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob mar 31, 2018 18:06 Re: Karłowatość u kociaka

To jeden z tych już podanych linków.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob mar 31, 2018 18:48 Re: Karłowatość u kociaka

Moja Sawcia przyjechała do mnie w wieku ok 8 tygodni z wagą 250g. Potem przez prawie miesiąc trzymała się wagi 300-350g. Fakt, to był kot znaleziony, bez matki, ale nie wyglądał na zagłodzonego. Ona była taką miniaturką normalnie zbudowanego kota, na pewno nie wyglądała na kocie niemowlę. Ładnie jadła, bawiła się i ogólnie rosła, tylko baaaardzo powoli. Robiliśmy różne badania łącznie z jakimiś w kierunku karłowatości (w tej chwili nie pamiętam co to było, ale chyba opisywałam to wszystko na swoim wątku, musiałabym poszukać, to była końcówka 2015/początek 2016r). A potem w okolicy pół roku zaczęła rosnąć szybciej, tak sama z siebie. Teraz ma ponad dwa lata, waży ok 2,5 kilo i jest po prostu dużo mniejsza, ale zdrowa :)

Hania66

 
Posty: 4591
Od: Pt mar 10, 2006 17:20
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie kwi 01, 2018 8:37 Re: Karłowatość u kociaka

Kazia pisze:Ja bym poczekała z tymi badaniami.
Koteczka nie wygląda jakby potrzebowała leczenia teraz zaraz.
Jeżeli to genetyczne, to wyleczyć się nie da.
Jak poczekasz jeszcze kilka tygodni (niechby chociaż 600 gram ważyła) to niczego nie zmieni w jej sytuacji.



To jest pewnie do rozważenia i Twoje argumenty mają sens na pewno ale...
Poza przyczynami genetycznymi z którymi nic zrobić się nie da - istnieją inne przyczyny oraz wpływ genetycznych podstaw na funkcjonowanie organizmu. Koteczka poza tym że malutka - wygląda... nietypowo. To nie jest tylko miniaturka kociaka.
Obawiałabym się tego że jej organizm nie funkcjonuje prawidłowo i być może dzieją się rzeczy które można jakoś zmodyfikować, wpłynąć na nie etc.
Wielu chorobom genetycznym towarzyszą takie atrakcje jak nieprawidłowy poziom glukozy, zaburzony mocno jonogram etc.
Jeśli koteczka ma np. przykładowo bardzo wysoki fosfor - to po kilku tygodniach konsekwencją nie leczenia będą takie uszkodzenia nerek których być może nie uda się naprawić.
Przy zbyt wysokim poziomie wapnia - podobnie.
Pobiera się krew szczurom i chomikom.
To bardzo trudne, wymaga doświadczonego weta, dokładnego przemyślenia ile minimalnie krwi wystarczy i co trzeba zbadać teraz a co można za jakiś czas.
Ale nie jestem do końca przekonana czy czekanie jest bezpieczne.

Kwestią ważną jest jednak posiadanie w zasięgu weta który potrafi pobrać bezpiecznie krew od takiego maleństwa oraz prawidłowo zinterpretować wyniki.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie kwi 01, 2018 13:08 Re: Karłowatość u kociaka

Pewnie w wawie by sie udalo, ale jestesmy w Krakowie.
No nic, po swietach zaczne wydzwaniac.
Mala wg mnie moze miec niedobory, ona je tylko gotowane mieso. Udaje mi sie domieszac troche medicare c, ale zadnych witamin nie umiem jej podac dopaszcznie, a mieso z easybarf jest niejadalne. Dzis sprobuje jej dac zoltko z jajka.
Do 2-3 dni dostaje tez zastrzyk z gamavitu, wczesnej dostawala catosal i duphalyte
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie kwi 01, 2018 17:16 Re: Karłowatość u kociaka

Na pewno ma niedobory - trzeba by jej absolutnie dodatkowo podawać taurynę ( jej niedobór w okresie kocięctwa to ogromne ryzyko zaburzeń rozwoju, uszkodzenia układu nerwowego, wzroku i uszkodzenia serca) i zaburzony stosunek wapnia do fosforu. W mięsie jest fosfor ale bardzo mało wapnia, w medicare jest wapń, ale z fosforem więc nie wyrównuje dysproporcji, a i tak dostaje go tylko troszkę.
Koteczka ma słaby apetyt?
Ona urodziła się normalnej wielkości?
W którym momencie zauważyłaś że coś jest nie tak?
Ona pije mleko?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie kwi 01, 2018 18:00 Re: Karłowatość u kociaka

w 5 tej dobie zdiagnozowałam flat chest u niej i u brata.
waga urodzeniowa idealna, do 5tej doby przybierała bardzo ładnie, potem po max 5-6g, czasem stała po 2-3 dni.
Mleka dodatkowego nigdy nie udało mi się jej podać, smoczki, strzykawki, zakraplacze - absolutnie nie.
Kiedy skończyła 3 tyg zaczęłam jej podawać siekaną wołowinę obtoczoną w siarze liofilizowanej i tak dostawała gdzieś do 5tego tygodnia, potem wskoczyła na gerbery.
mleko od matki cały czas ssie.
matka dostaje witaminy 2x dziennie po 1tabetce multivital cat dolfosu i 1/4 tabletki CALPHOSUM D
oprócz tego mama zajada karmę suchą i mokrą.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon kwi 02, 2018 7:26 Re: Karłowatość u kociaka

To dobrze że pije mleko mamy i niech pije jak najdłużej - kociaki są już w wieku gdy pokarm stały odgrywa coraz większą rolę w ich żywieniu - ale przy tak ubogiej diecie maleńkiej każdy dodatkowy składnik odżywczy jest na wagę życia, zresztą to wiesz na pewno lepiej niż ja :). Jednak martwiłabym się zaburzonym stosunkiem wapnia i fosforu (no ale jak tu obliczyć prawidłową suplementację w takim przypadku, nie mam pojęcia :( - ani jak ją podać skoro kocina taki niejadek a do pyska się nie da :() i przede wszystkim tauryny.
Zresztą jeśli chodzi o wapń i fosfor to też u tak nieprawidłowo rozwijającego się maleństwa nie można zakładać iż przy prawidłowej podaży będzie prawidłowy w organiźmie - bo może być dodatkowo zaburzony przez chorobę - i dlatego trudno bez badań krwi coś sensownego podpowiadać :(
Bo równie dobrze w krwi wapń może być pod niebiosa (co wcale nie musi przekładać się na jego dobre wbudowywanie w kości i zawartość w tkankach).

To dlatego myślę iż mimo trudności w wykonaniu zabiegu - badanie krwi jest konieczne w tym by koteczce udzielić najlepszego możliwego wsparcia bo jej organizm na pewno nie funkcjonuje prawidłowo. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy - ale na pewne można mieć wpływ.

Przytoczę przykład mojego Misia z wrodzoną chorobą addisona.
W badaniach krwi zrobionych na początku, gdy był jeszcze malutkim kociakiem wyszło że ma hipoglikemę (zagrażającą jego życiu), niedobór sodu (zagrażający życiu), wysoki potas (zagrażający życiu), bardzo wysoki fosfor i wysoki wapń oraz niedokrwistość, nieprawidłowa praca tarczycy, przytarczyc etc. Podawanie co 2 godziny cukru (i po zabawie) wyrównało poziom glikemii, podawanie co dwie godziny odrobiny soli wyrównało poziom sodu i obniżyło poziom potasu (wiedzieliśmy też że nie może dostać kroplówki z potasem) etc. Bez tych informacji - nie dożyłby czasu diagnozy. Wystarczyłaby kroplówka nie z NaCL lub większy wysiłek i wpadnięcie w śpiączkę z powodu hipoglikemii.
Też pierwsze badania krwi zrobiliśmy okrojone - ze względu na wycieńczenie malucha i jego wychudzenie - ale wyszły tak dziwne i niepokojące że musieliśmy pobierać krew drugi raz, na pełen panel diagnostyczny.

U takich nieprawidłowo rozwijających się kociaków rzadko jest tak że organizm funkcjonuje prawidłowo a tylko ciało jest malutkie. Tyle że bez badań krwi jak zgadnąć co się dzieje? :(

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon kwi 02, 2018 12:19 Re: Karłowatość u kociaka

Idexx robi pełny panel diagnstyczny ... i krwi naprawdę trzeba malutko ... Fakt, że kosztuje to prawie 400 zł., ale myślę, że warto zrobić wszystko od razu, niż bawić się w ruletkę .. :( czy trafi się z badaniami ...U mojego Misia [*] dopiero to badanie pozwoliło postawić diagnozę ... niestety za późno ...
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Pon kwi 02, 2018 13:06 Re: Karłowatość u kociaka

Kasa nie gra zadnej roli, zrobie wszystko, by wiedziec, jak jej pomoc zyc w komforcie.
Katarzyna, pamietasz jak ten pakiet sie nazywa?
Zapytam jutro wetek, czy zadzwonia do idexxu zapytac ile krwi potrzeba
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon kwi 02, 2018 13:44 Re: Karłowatość u kociaka

Nazywa się chyba właśnie "panel diagnostyczny", a krwi o ile pamiętam to chyba 1 ml ? Bo badań nie robią z krwi, tylko z preparatu, który musi przygotować vet ... Taniej było jeżeli te wszystkie badania byłyby podzielone na chyba 3 panele, ale krwi trzeba byłoby pobrać dużo więcej, więc pierwsze pytanie mojego weta było, czy oszczędzamy krew, czy pieniądze ... Miś miał m.in. anemię, więc odpowiedź była oczywista ...
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5566
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Wto kwi 03, 2018 11:06 Re: Karłowatość u kociaka

Jutro o 18 mamy wizyte w Arce. Obejrza ja i przez tel mowili cos jeszcze o tarczycy.
Wczoraj wieczorem bylo szalone 341g kota :-)
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9372
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości