Trzecia powieka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 24, 2018 11:10 Trzecia powieka

Witam wszystkich! Jestem początkującą kociarą. Miesiąc temu wziełam do domu 6 miesięcznego Maine Coona. Piękny rudasek :)
Pochodzi z hodowli, miał wszystkie potrzebne szczepienia, odrobaczany ostatnio w grudniu, kastrowany w styczniu. Wydawałoby się okaz zdrowia. Ogólnie kot jest BARDZO żywy ;) dokazuje aż miło ;) Ale zaczęło mnie coś niepokoić w jego wyglądzie. Mianowicie ma na obydwu oczach dość wyraźnie widoczną trzecią powiekę, i jest ona różowa i co raz bardziej zaczynam myśleć, że to nie jest normalne... Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć czy to może być coś groźnego, czy to może tylko taka uroda...? no sama nie wiem co mam o tym myśleć... Najlepsze jest to że byliśmy u weta 2 tygodnie temu na kontroli i nic nie powiedziała na ten temat, a ja nawet nie zapytałam, bo jeszcze wtedy nie sądziłam że to coś niepokojącego.. :( i nawet przepatrzyłam wszystkie zdjęcia i wychodzi że on tak miał od samego początku jak go mam.

Anula009

 
Posty: 4
Od: Sob mar 24, 2018 10:57

Post » Sob mar 24, 2018 13:07 Re: Trzecia powieka

Może trzebaby go jeszcze raz odrobaczyć? Czasem pasożyty objawiają się między innymi widoczną trzecią powieką. Kotek na pewno nie ma żadnych innych objawów? Koty często nie pokazują, że coś je boli.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Sob mar 24, 2018 13:59 Re: Trzecia powieka

Takie standardowe pytanie - a co na to hodowca ?
To do niego powinnaś się zwrócić w pierwszej kolejności.
Widziałaś badania rodziców Twojego kota ? Hodowla jest wolna od chlamydii ? Że o typowych wadach genetycznych miaukunów nie wspomnę...jakie warunki panowały w hodowli ?
widoczna cały czas trzecia powieka jest ZAWSZE niepokojącym objawem - może być objawem jakiegoś toczącego się w kocie stanu zapalnego, może być chorobą oczu, albo oznaką zarobaczenia.
Ale...czy to na pewno trzecia powieka, a nie powiększony worek spojówkowy ?
Możesz pokazać zdjęcia ?

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15071
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob mar 24, 2018 14:52 Re: Trzecia powieka

Dzisiaj mu podałam tabletkę na odrobaczenie, teraz czekam na kupkę :) wydaje mi się że nic mu nie jest... jest żywy, ma apetyt, pije wodę, bawi się, rozmawia... No nie wiem...
Do hodowcy się nie odzywałam w tym temacie.. Posprawdzam całą dokumentację jeszcze raz. A zdjęcie poniżej
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/976c9ea0d3475105

Anula009

 
Posty: 4
Od: Sob mar 24, 2018 10:57

Post » Nie mar 25, 2018 0:14 Re: Trzecia powieka

Ja mam wrażenie, że kot ma opuchnięte powieki...
Oprócz rzeczy wypisanych przez izka53 dopowiem, że czasami alergie mogą objawiać się problemem z oczami.
Co kot dokładnie je?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie mar 25, 2018 9:19 Re: Trzecia powieka

Gienio je głównie surowe mięso. Robię mu mieszankę: świeżo mielone mięso, trochę pokrojonego kurczaka, podroby (serca wołowe, wątroba wołowa lub drobiowa) i żółtko jajka. To dzielę na porcje i mrożę. Do tego jeszcze raz dziennie mu sypię na miskę suchą karmę Purizon jakby chciał coś przekąsić jak jestem w pracy, i do tej karmy dodaję pastę multiwitaminową z GimCat..

Anula009

 
Posty: 4
Od: Sob mar 24, 2018 10:57

Post » Nie mar 25, 2018 10:13 Re: Trzecia powieka

I nie suplementujesz mu tej karmy mięsnej?
Ona ma mocno zaburzone proporcje wapnia do fosforu co najmniej. Możliwe że Twój kocurek zaczyna mieć poważne objawy niedoborowe lub wynikające z przedawkowania czegoś. Trochę szybko bo po miesiącu (choć nie wiem co jadł w hodowli), ale obecnie je pokarm w którym jest dużo fosforu a bardzo mało wapnia. Różna jest wrażliwość kotów na taki skład pokarmu a Ty masz młodego, rosnącego intensywnie kota dużej rasy.
Jeśli masz chęć żywić kota własnoręcznie robionym pokarmem - co jest bardzo chwalebne i polecam z całego serca - to koniecznie wgryź się w temat BARFa. Tam są też gotowe mieszanki, podane jak na tacy ile czego z czym wymieszać.

Blue

 
Posty: 23495
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie mar 25, 2018 10:31 Re: Trzecia powieka

Anula009 - a jesteś pewna, że kot nie jest uczulony na żaden z rodzajów mięsa? Najczęściej uczula kurczak, rzadziej wołowina ale też. Albo na Purizona i zawarte w nim dodatki? Może warto oprócz wszystkich innych zalecanych rzeczy sprawdzić drogą eliminacji, czy to nie alergia?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon mar 26, 2018 5:47 Re: Trzecia powieka

W hodowli również był karmiony mięsem i miał dodawany do pokarmu suplement Felini Complete. I j też mu to dodawałam przez pierwsze dwa tygodnie, ale później zastąpiłam to pastą. Jednak po głębszym zastanowieniu, wrócę do Felini, tam był wapń.
A jeśli chodzi o alergie, to może rzeczywiście na razie wyeliminuję kurczaka.. Myślicie że mogę go zastąpić indykiem? Czy może uczula on tak samo jak kurczak?

Anula009

 
Posty: 4
Od: Sob mar 24, 2018 10:57

Post » Pon mar 26, 2018 13:08 Re: Trzecia powieka

Jak na razie uważa się, że kurczak uczula najczęściej a indyk jest jednym z najrzadziej uczulających.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], Majestic-12 [Bot], nfd, Zeeni i 520 gości