Kociak nie chce jeść, a do tego ciśnie się w okolice głowy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt mar 23, 2018 23:42 Kociak nie chce jeść, a do tego ciśnie się w okolice głowy

Cześć!
Trzy dni temu przygarnęliśmy z narzeczoną kociaka. Właścicielka oceniła jego wiek na około 2,5 miesiąca. Urodził się w miocie liczącym trzech osobników, dwóch braci zostało przygarniętych na krótko przed nim. Prawdopodobnie była to rodzinka niewychodząca. W nowym miejscu urządził się bardzo szybko, jeszcze tego samego dnia bawił się z nami i wpakował do naszego łóżka.
1. Z kotkiem jest jednak problem, ponieważ je tylko mleko (mleko dla kociąt z drogerii), ale za nic w świecie nie chce się skusić na nic innego - suchą karmę, mokrą, musy dla kociąt, surowe mięso, drobiową wątrobę, ugotowane mięso. Tylko mleko i mleko. Jeszcze wodę pije, chociaż nakazuje sobie ją zmieniać co kilka godzin :P. Rozumiem, że koty mają swoje upodobania żywieniowe, ale czy to trochę nie za długo, aby jechać na samym mleku? Właścicielka twierdzi, że kotek jadł w dawnym domu, ale odkąd jest u nas - nawet nie spogląda w stronę stałego pokarmu. Próbowaliśmy mu delikatnie smarować pyszczek, ale nie udało się go przekonać do jedzenia. Mieszanie karmy z jego ukochanym mlekiem również nie przynosi efektów. Czy to może być objaw jakiegoś problemu? Tak czy siak, mamy zamiar iść do weterynarza w przeciągu kilku najbliższych dni, ale po prostu martwimy się, czy to aby nie za długo trwa, ta jego fiksacja na punkcie mleka.
2. Kociak jest bardzo żywy, dynamiczny. Uwielbia się bawić, psocić. Jeśli przez kilka minut nie dostanie odpowiedniej dawki uwagi, to zaczyna biegać po mieszkaniu ze skarpetami w pyszczku, chusteczkami lub czymkolwiek innym. Lubi też być głaskanym, często wskakuje na kolana. W każdym razie, na pewno nie wydaje się być apatyczny czy smutny. Czasem jednak zachowuje się... dziwnie. Mam długie włosy, czasem gdy siedzę w fotelu, to kociak zaczyna się wspinać po mojej ręce lub koszulce, a następnie siada na ramieniu i zaczyna cisnąć się do ucha i we włosy, miaucząc i pochrumkując (poważnie, czasem mam wrażenie, że przygarnęliśmy jakiegoś prosiaka). W domu rodzinnym mamy kota, również od kocięta, ale przez ponad dekadę wspólnego mieszkania nigdy nie zauważyłem czegoś podobnego. Nie jestem kociologiem, ale gdy zaczyna się tak cisnąć i miauczeć, to mam wrażenie, że... to jest smutne? Chyba, że chodzi o zapach moich włosów, tylko skąd wtedy chrumkanie i pomiaukiwanie? Wydaje mi się, ze nie jest to związane z brakiem uwagi. Któregoś razu zrobił to, bardzo upierdliwie miauczał mi przy uchu. Poszliśmy do miski - pusto. Nalałem mleka - radość. Ale to był wyjątek, tylko raz.
3. Wiadomo, taki kociak to jeszcze skóra, kości i tona energii. Jednak czasem głaszcząc go odnosiliśmy wrażenie, że ma jakby, sam nie wiem, pryszcze. W okolicach nóg. Chciałem się upewnić, ale akurat włączyła mu się faza na zabawę i nie ma zamiaru poddać się badaniu. Te pryszcze są wyczuwalne w czasie dotyku. To normalne? Na pewno spytam o to weterynarza, po prostu chciałbym już teraz wiedzieć, czego mógłbym się spodziewać podczas wizyty.

Jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc z którymkolwiek z problemów, byłbym bardzo wdzięczny.

neXt___

 
Posty: 9
Od: Nie lip 29, 2012 15:05

Post » Sob mar 24, 2018 0:43 Re: Kociak nie chce jeść, a do tego ciśnie się w okolice gło

około 20 lat temu miałam ślepaczka ,ktorego wykarmilam mlekiem i z salcesonu miesem ,łyzeczka
a brat doił matke 2,5 miesiąca nie dalo sie nic do pyska wepchnąc
powoli nauczy sie
na lapie musicie zobaczyc jak to wygląda
na pewno wet musi go odpchlic i odrobaczyc
miałkoli i tuli síe bo teskni za matka ,rodzenstwem
koty lubia byc jak najblizej twarzy

anka1515

 
Posty: 4107
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob mar 24, 2018 7:06 Re: Kociak nie chce jeść, a do tego ciśnie się w okolice gło

Jeżeli kotek był na dworze wcześniej, to mogą być kleszcze. Podobno już się zaczął sezon.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Sob mar 24, 2018 9:00 Re: Kociak nie chce jeść, a do tego ciśnie się w okolice gło

Kociak ewidentnie szuka cyca mamy, jest za młody żeby go oddawać i rozdzielać z matką i rodzeństwem. Jak będzie was gryzł za mocno i drapał w czasie zabawy, to pretensje tylko do siebie, że wzieliście niezsocjalizowane jeszcze kocie.
Cyca we włosach szuka ci z tego samego powodu, jest za młody. Poczytaj trochę o socjalizacji kotów.

Postaraj się poszukać czy tych "pryszczy" nie ma czasem w okolicach szyji, czasem ciężko wymacać. Rozchyl futro, jak to będą takie grudki ze strupkiem, to najpewniej mały jest/był zapchlony i ma uczulenie na pchli jad.
Jeśli chodzi o koty wbrew pozorom, ciężko znaleźć pchły, bo one je po prostu wylizują razem z futrem.

Weź brzdąca na porządny przegląd do weta, żeby później nie było niespodzianek. Dopytaj też "właścicielkę" jak doszło do tego, że ma kocięta. Chodzi mi o to, że jeśli ma koty niewychodzące, to pomijając fakt jej moralności, czy przypadkiem kotka i kocur nie są spokrewnieni. Jeśli tak to mogą być problemy z kociakiem, bo takie rodzą się często gęsto z wieloma wadami genetycznymi.
Zakładam, że pani "rozmnażaczka" nie zrobiła testów fiv/felv rodzicom, więc poproś o nie weta.

Powodzenia, wszystkiego naj dla kociaka, oby był jak najbardziej zdrowy i szczęśliwy w nowym domku.

Ps. Spróbuj dać mu surowe mięso, ja tak uczyłam jeść moje cztery dziewczynki. Kup wołowinke, zamroź, zamrożoną zetrzyj na tarce, ogrzej do temp pokojowej, uformuj malutką kuleczkę i palcem włóż małemu do pyska, najlepiej "przyklej do podniebienia, i tak kilka razy dziennie, powinien szybko zaskoczyć. Wołowinka najlepiej kawałek ligawy wołowej, tak mi radziła hodowczyni z tego forum, i moje panienki ekspresem załapały żarełko. Samo mleko to stanowczo za mało, jeszcze jak z drogerii to pewnie whiskas więc kupa. Dużo lepsze będzie kozie mleko, lub kocie ale porządne a nie składnikowy szajs.
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 532 gości