Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 21, 2018 15:30 Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Cześć! Moja kotka ma 9 lat, jest sterylizowana, wychodząca. Dokładnie tydzien temu (środa) przeszła operację usunięcia oka z powodu zaawansowanej jaskry i stanu zapalnego. Wyniki krwi przed operacją były dobre. Kot raczej dobrze zniósł narkozę, wybudził się, w domu spacerował i pił trochę wody. Następnego dnia (czwartek) kot „leciał przez ręce”, nie jadł, nie pił, nie sikał. Na wizycie u weterynarza dostał kroplówkę i zastrzyki z antybiotykiem i środkiem przeciwbólowym. Dodatkowo do domu tabletki z antybiotykiem (do podawania 2x dziennie) W piątek rano kot był w lepszym stanie, ale nie skorzystał z kuwety, więc wyniosłam ją na dwór i tam obwąchała swoje ulubione kąty i wysikała się (pilnowałam by nie zrobiłą sobie krzywdy). Zaczęła odrobinkę jeśc, jednak tylko dokarmiana. W sobotę zrobiła siku do kuwety, jadła wciąż tylko podtykane jej jedzenie ale już istotnie więcej – trochę suchego, trochę mokrego, piła wodę. Trochę pospacerowała po pokoju. W niedzielę rano również zjadła trochę, po poludniu już apetyt spadł, leżała tylko. W poniedziałek rano znowu ją wyniosłam na siku, bo nie skorzystała z kuwety. Wysikała się ale nie chciała już jeśc ani pić, warczała. Nie udało się jej dać antybiotyku, zjadła trochę suchego. We wtorek nie piła i nie jadła już nic, siedziała tylko w pozycji „chlebka” i powarkiwania przy próbie podania czegokolwiek. Pojechała do weterynarza, podobno rana goi się dobrze, nie ma gorączki, serce bije dobrze, żadnych niepokojących oznak, prócz tego że według pani doktor rana bardzo ją boli. Dostała znowu zastrzyki antybiotyk i przeciwbólowy. Wieczorem poczuła się lepiej, zjadła, popiła, wyciągnęła się na dywanie i mruczała głaskana. Dostałam tabletkę przeciwbólową do domu i mam się zgłosić dzis na kroplówkę gdyby nie chciała jeść. I faktycznie, rano znów pozycja chlebka, powarkiwanie, nie je, nie pije, ni sika. Kupy nie robiła od operacji. Nosi kołnierz – zdjęłam jej go na próbę, by może się umyła trochę ale od razu łapa do oka i trze. Więc kołnierz ponownie na szyi. Jestem zadowolona z opieki w klinice ale martwi mnie taka apatia i ból tydzień po operacji. Co Jeszcze mogę zrobić?

Yoshirimo

 
Posty: 3
Od: Śro mar 21, 2018 15:15

Post » Śro mar 21, 2018 22:04 Re: Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Kotka wychodząca? Stan zapalny spowodowany czym?
Zamierzasz wypuszczać ją nadal, bez jednego oka gdy jej stan wróci do normy?

Majkatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 1
Od: Śro mar 21, 2018 21:28

Post » Czw mar 22, 2018 1:13 Re: Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Tyle dni kot nie oddaje stolca? A wet o tym wie? Jeśli kotka się zatkała, to może być bardzo nieciekawie. Ja bym proponowała zrobić USG i RTG jelit a potem rozważyłabym lewatywę.
Ile razy dziennie kotka oddaje mocz? Tylko raz dziennie? (Bo to sugeruje opis.) Jeśli tak, to za mało. Złap też mocz do badań i dopajaj kotkę. Przemyśl rezygnację z suchego żarcia (zwłaszcza teraz, gdy są problemy jelitowe).
Z okiem nie podpowiem, może ktoś ze Ślepaczków tu zajrzy.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw mar 22, 2018 7:25 Re: Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Po amputacji oka - jeśli nic nie zbiera się w oczodole, rana goi się dobrze - absolutnie nie powinno być takich dolegliwości, a już szczególnie przez tak długi czas.

Ze względu na przyjmowanie pozycji odbarczającej brzuch, widoczną obolałość, brak apetytu - szukałabym przyczyny w powikłaniach po narkozie.
Może posypała się trzustka (narkoza mocno w nią uderza jeśli coś nie gra jeszcze przed operacją, a jeśli kotka dodatkowo dostała jakiś niesterydowy lek przeciwzapalny po operacji to mogło ją dobić do cna), może kotka ma atonię jelit po narkozie i zapchały jej się treścią pokarmową - to może powodować duże dolegliwości bólowe i zatruwanie organizmu bo to co w jelitach jest właśnie gnije, przy atonii zalega nie tylko przetrawiona i odwodniona treść w jelicie grubym ale wszystko.
Koniecznie trzeba sprawdzić czy jest prawidłowa perystaltyka, oczyścić jelita, trzeba też sprawdzić trzustkę specjalnym badaniem krwi, a na wszelki wypadek od razu wdrożyć leczenie w jej kierunku - żywienie kroplówkami skoro nie je, nawadnianie, opioidowe leki przeciwbólowe (w żadnym wypadku nie niesterydowe). I tak kotka wymaga takiego prowadzenia póki co.
Trzeba też jeszcze raz sprawdzić krew - bo mogło coś innego się posypać, będzie można porównać wyniki z tymi sprzed operacji.

Kotka nie ma objawów neurologicznych?
Silny stan zapalny w oczodole może zaatakować kość i mózg albo rozsiać sie po organiźmie.
Jeśli kotka wykazuje faktycznie dużą bolesność wokół rany - możliwe że stan zapalny nadal się toczy. W tym oku nie było cech nowotworzenia?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw mar 22, 2018 10:35 Re: Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Wczoraj byłam u weterynarza, kotka ma stwierdzoną złą perystaltykę jelit - padło słowo atonia. Podobno dostała na to jakis lek w zastrzyku.
W oczodole jest płyn, stąd podobno bolesność. Dostała przeciwbólowy i kroplówkę. Poczuła się lepiej po tym i pochodziła po mieszkaniu ale nic nie zjadła ani nie wypiła. Dopoiłam troszkę ze strzykawki. Dzisiaj znowu apatia.
Nie zauważyłam objawów neurologicznych.
Jutro mam jechać na zdjęcie szwów...

Yoshirimo

 
Posty: 3
Od: Śro mar 21, 2018 15:15

Post » Czw mar 22, 2018 12:39 Re: Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

A.. i to wycięte oko podobno nie wyglądało normalnie.
Czy powinnam jutro wołać u weterynarza o lewatywę?

Yoshirimo

 
Posty: 3
Od: Śro mar 21, 2018 15:15

Post » Czw mar 22, 2018 20:52 Re: Ból i apatia tydzien po usunięciu oka

Najpierw dokładne badanie. Potem jeśli jeszcze jest możliwa lewatywa i nie zaszkodzi kotce, to sądzę że będzie najlepszym wyjściem.
Martwiące jest, że Twój wet sam nic nie zaproponował w tym temacie...
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Szymkowa i 180 gości