sledziona powiekszona, świąd, kryształki w pęcherzu - co to?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 21, 2018 13:12 sledziona powiekszona, świąd, kryształki w pęcherzu - co to?

Witam Was. Piszę szybko i skrótowo, póki co. Wieczorem bardziej na spokojnie będę mogła.
Kotek 8 lat, kastrowany, z tendencją do tworzenia struwitów (jak było do niedawna..).
Wychodzący na smyczy w mieście, sporadycznie przy ładnej pogodzie.

Kilka miesięcy temu przy kontrolnym badaniu krwi, które było bardzo stresujące - podniesione nieznacznie: hematokryt, alb do glob i kwasochłonne. Trochę się drapał, był zakrapiany strongholdem. Drapanie utrzymało się z miesiąc i zanikało stopniowo niezauważalnie. Był spokój.

Od 6-8 tygodni jak nie więcej.. wylizuje sobie futerko do tego stopnia, że staje się suche i przerzedzone. Drapie się. Znów został odrobaczony strongholdem. Pojawiła się po dwóch dniach glista w kale, ucieszyłam się, że mamy winowajcę. Ale niestety drapał się i lizał dalej i jeszcze mocniej. Bardziej wylizuje niż drapie. Mam wrażenie, że schudł nieco.
Jest na hypoalergicznej karmie od kiedy to zauważyłam (Katovit sensitive). W moczu ma teraz szczawiany (?) i leukocyty. Na USG wczorajszym wyszła powiększona śledziona.
Bardzo się denerwuję swędzenie plus powiekszona sledziona, brak innych objawów naczytałam się o chłoniaku i strasznych chorobach, wet na usg zaalarmował też - proszę Was o rady. Może ktoś się spotkał z takimi objawiami?
Ostatnio edytowano Czw mar 22, 2018 8:24 przez Brudzia, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek

Brudzia

 
Posty: 84
Od: Sob kwi 14, 2012 21:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro mar 21, 2018 16:50 Re: Objawy chłoniaka? Co robić?

To mogą być objawy silnej reakcji uczuleniowej.
Albo stanu zapalnego.
Możesz wkleić dokładne wyniki badań?
Zanik drapania po Strongholdzie może występować także przy silnej robaczycy. Powrót drapania po kilku miesiącach może być związany z odrodzeniem się populacji glist w układzie pokarmowym. One bardzo alergizują.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro mar 21, 2018 19:05 Re: Objawy chłoniaka? Co robić?

Przepraszam , pisałam w biegu. Już poprawiłam. Zapomniałam dodać, że podałam znów stronghold i pojawiły się robale w kale po tym. Jeśli chodzi o dokłądne wyniki to podaję tylko to co wyszło niefajnie :

morfologia robiona latem 2017 (duży stres pobierana z nogi):
stosunek alb/glob 1,3 + 0,6-1,2
L. Erytrocytów 10,44 + mln/mm3 5,0-10,0
Hematokryt 48,6 + % 28-45
Kwasochłonne 9 + % 0-6
Segmenty 40 - % 50-75 ( nie wiem o jakie segmenty chodzi ale widać braki)

Mocz w ludzkim laboratorium z tego tygodnia:

Przy ph 7 w moczu : ślad białka, leukocytów mało
Osad moczu: nieliczne nabłonki płaskie, leukocyty 15-20 w polu widzenia, erytrocyty 2-3 zm., śluzu pojedyncze pasma, Szczawiany wapnia bardzo liczne

Wczorajsze USG:
śledziona powiększona gr. ok 8,6mm w trzonie, ogon nieco zaokrąglony gr. do 13mm na odc 2,5cm, miąższ nieco wzbudzeniowy - DO KONTROLI. Żyła śledzionowa nieposzerzona. Brzegi śledziony lekko nieregularne.
Nerki wporządku poza drobnymi zagęszczeniami mineralnymi 1-1,5mm.
Trzustka z miąższem lekko nieregularnym.
Obrazek

Brudzia

 
Posty: 84
Od: Sob kwi 14, 2012 21:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro mar 21, 2018 19:22 Re: Objawy chłoniaka? Co robić?

Cóż - zrobiłabym koniecznie oznaczenie poziomu specyficznej kociej lipazy bo skoro trzustka w usg wygląda nieprawidłowo - może być w przewlekłym stanie zapalnym a to może być bolesne i powodować różne zaburzenia zachowania u kota - np. nadmierne wylizywanie się. Nieprawidłowe trawienie i wchłanianie może też odbijać się na stanie skóry i sierści - powodować jej świąd, przerzedzenie, matowość. Pogadałabym z wetem o wprowadzeniu enzymów trzustkowych na próbę - bez względu na wynik badania krwi - bo trzustka może pracować nieprawidłowo nawet jeśli nie jest w stanie zapalnym, mogło coś dziać się wcześniej.
Pasożyty w jelitach dodatkowo zaburzają trawienie i zubożają zawartość jelit.

Karma hipoalergiczna daje jakąkolwiek poprawę?

Badanie moczu niefajne, dużo leukocytów - najprawdopodobniej toczy się w drogach moczowych jakiś stan zapalny.
W usg nie sprawdzono pęcherza? Czy jest w nim dużo osadów? Był pusty czy nie był badany?
Szczawianami trzeba się koniecznie zająć.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro mar 21, 2018 21:31 Re: Objawy chłoniaka? Co robić?

Dzieki ogromne za wypowiedzi. Lekarka stwierdziła, że nic złego się nie dzieje ani w nerkach ani w ukladzie pokarmowym tylko wlasnie postawiła nacisk na tę śledzionę... W pęchęrzu był widoczny osad komorkowo mineralny i w moim rozumieniu były to wlasnie minerały struwitowe lub szczawiany ( o ile nie zakłamał wyniku tego ludzki lab). Bałam się o kamicę więc była dla mnie ulga, że zdolny do wydalania osad. Trzustka poza nieregularnym miąższem niepowiększona. Nie wiem czy to ma znaczenie ale leukocyty w moczu okreslone jako "mało" i dopiero w osadzie stwierdzona ilość.

Sierść jakby była poniszczona od ciągłego lizania szorstkim języczkiem, ale sucha. KOt ma apetyt i zachowuje się zdrowo poza tym wylizywaniem. Nie wiem czy mi się zdaje czy to przerzedzenie futerka daje taki efekt jakby schudł trochę. Zawsze miał tendencję do zaparć.

Lipaza powiadasz nie brałam tego pod uwagę napewno warto sprawdzić. , co sprawdzic jeszcze w jednym badaniu :?: :?: :?: , nie chce go targac wielokrotnie do lecznicy i narażać na stres...

Karmę hypoalergiczną je od Półtora miesiąca chyba. Puszki miały dobre opinie od zadowolonych wlascicieli alergikow wylizujących się. W ich opinni koty alergiczne przestawały już po 2 tygodniach się wylizywać i drapać. Ja dawałam i puszki i suche, pozniej tylko mokre z wodą by wypłukać trochę te kryształki zniego a teraz spowrotem suche i jakby ciut mniej intensywnie się wylizuje.

Czy możliwe, że od glist śledziona powiekszona mimo odrobaczenia na początku marca (już 3 tygodnie) i dalej swędzenie?

Proszę o więcej opinii, możliwcyh sugestii, to dla mnie bardzo cenne. Dziękuję!
Obrazek

Brudzia

 
Posty: 84
Od: Sob kwi 14, 2012 21:46
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Ewapaz, Ricardowreva, Stephenrow i 186 gości