kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 07, 2018 0:12 kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Witajcie, jestem tu nowa i nie wiem gdzie mogę jeszcze szukać pomocy dla mojego Ryszarda.
Jeśli podobne wątki były wcześniej bardzo przepraszam i będę wdzięczna za linki do tenatów - tyle tu tego, że ciężko się dokopać...

W skrócie:
Ryszard dokładnie 8 dni temu przestał zupełnie jeść z dnia na dzień. Dzień później rano zeymiotował „kłaczkiem”, a po południu jakby wodą solidnie zabarwioną krwią.
Wyniki badań wedle pani weterynarz ma „książkowe”,
Rtg brzucha nic nie wykazało,
Pyszczek i zęby raczej wporządku o ile można to stwierdzić po 10 sekundowym obejrzeniu (zaglądaliśmy też sami wygląda wporządku)
Przez kilka dni leczenie typowo objawowe - kroplówka, zastrzyk z antybiotyku, na pobudzenie apetytu i pierwszego dnia również przeciwwymiotny. Dostawał też pastę na odkłaczenie.
Chwilowo mu się polepszyło na tyle, że trochę pił i sam z siebie czasami podjadał kilka groszków. Po ok 3 dniach pogorszyło mu się znowu, rano dostał lekkiej temperatury i zmarkotniał. Wizyta u weta ponownie - zmiana antybiotyku na inny, znowu kroplówka i na pobudzenie apetytu. Dostał też czopka na zaparcia, ale co dwa dni robi sporą kupkę więc raczej nie ma zatwardzenia również.
Teraz mija 8 dzień od początku podawania antybiotyków (podajemy mu już w tabletkach została jeszcze jedna) oraz codziennie pół tabletki na apetyt. Od czasu do czasu trochę zjada ale dalej jest jakby smutniejszy, ospały, nie interesują go zabawki, ludzkie jedzenie itp. Od czasu do czasu wydaje się głodny np gdy kroję pierś z kurczaka (którą normalnie uwielbia) ale kiedy mu daję wącha i odchodzi. Czasem zje odrobinę ale wcześniej bawi się jakby tym jedzeniem - wyjmuje na podłogę z miski, liże.
Proszę was o poradę co mu może być? Nic się w jego otoczeniu nie zmieniło od lat, ci sami ludzie, te same meble, ta sama karma Royal Canin Urinary (miewał problemy ze struwitami, odkąd je Urinary jest całkowicie ok od około dwóch lat).
Wydaliśmy już mnóstwo pieniędzy na codziennie wizyty u weta, a jedyne co usłyszeliśmy to że pani „nie wie w sumie co mu jest, wygląda na zdrowego”.
Bardzo się martwimy, kochamy go strasznie i nie chcemy stracić :(:(:(:(
Ryszard ma niecałe 6 lat.

Orangepineapple

 
Posty: 5
Od: Wto mar 06, 2018 23:50

Post » Śro mar 07, 2018 0:31 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Ja bym poszła do innego weta, z wynikami badań.
Przydałoby się dokładne obejrzenie paszczy i gardła oraz dobre usg
Kiedy byl ostatnio odrobaczany?
Obrazek

violet

Avatar użytkownika
 
Posty: 4568
Od: Pon sty 07, 2013 17:17
Lokalizacja: koło Torunia

Post » Śro mar 07, 2018 0:40 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Napisz dokładnie jakie badania były robione, łącznie z wynikami. Bez tego raczej nikt nie odgadnie, co kotu dolega. Może trzeba rozszerzyć zakres badań.

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro mar 07, 2018 1:25 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

tyle czasu je karme suchą urinary to nie jest dobre rozwiązanie
kot powinien jesc wiecej mokrego ,mieso duzo pic
tez pomyslałam o robakch ,czasami trzeba czesciej odrobaczyc

anka1515

 
Posty: 4082
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro mar 07, 2018 6:56 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

A nie zatkało się? miał badanie moczu? Jak wyszły parametry nerwowe w krwi?
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Śro mar 07, 2018 7:46 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Urinary je ale w połączeniu z mokrą karmą, załatwia się normalnie, codziennie zostawia coś w kuwetce, nie widać żadnych objawowów żeby się „zatkało” znowu. Jednak badań moczu mu nie robili - tez o tym pomyślałam... najgorzej ze on jest kotkiem niewychodzacym - każde wyjście z domu do weta jest dla niego ogromnym stresem (a badania już totalnym dramatem, nie daje sobie nic zrobić trzeba go np. owijać w koc i obezwładniać )
przez ostatni tydzień na prawdę wiele przeżył, wkłucia w nóżki, krew, wenflon - bardzo źle na to reagował. Boje się ze te wizyty jeszcze bardziej pogarszają jego stan :(
Poza badaniami krwi mial robione tylko rtg w którym podobno nic nie wyszło. Poniżej podaje wam jego wyniki krwi:
MCV (sok) - 40,70
MCH (smh) - 13,20
MCHC (ssh) - 32,60
Erytrocyty - 11,60mln/mm3
Henatokryt - 47,20%
Hemoglobina - 15,40 g/dl
Leukocyty -14,60 tys/mm3

Biochemia
ALT (gpt) - 98,00
AP (fosforaza zasadowa) - 11,00
Glukoza - 99,00 mg/dl
Kreatynina: 1,06 mg/dl
Mocznik: 41,00 mg/dl
Wkleilabym również rtg ale nie za bardzo się orientuje w forach jak to zrobić...

Dzisiaj rano zjadł z własnej woli kilka groszków, ale w ogóle nie prosił o jedzenie (tak jak robi to w normalnym stanie zawsze bezwględnie).

Orangepineapple

 
Posty: 5
Od: Wto mar 06, 2018 23:50

Post » Śro mar 07, 2018 7:59 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Nie podałaś jednostek przy badaniach i rozmazu krwinek białych, ale poza cechami odwodnienia w morfologii i być może stanu zapalnego nie widzę wiekszych odchyleń.
Pilnuj żeby kot pił i ewentualnie go dopajaj.

NITKA/KARINKA

Avatar użytkownika
 
Posty: 12964
Od: Sob lut 21, 2009 8:41

Post » Śro mar 07, 2018 8:07 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Przepisałam dokładnie z kartki, nie ma tam podanych jednostek o których piszesz :(
Troszkę pije, woda z kranu też idzie czasami,
Chciałabym żeby już wrócił „dawny” Ryszard :(

Orangepineapple

 
Posty: 5
Od: Wto mar 06, 2018 23:50

Post » Śro mar 07, 2018 10:17 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Przy takich objawach przede wszystkim trzeba wykluczyć zapalenie trzustki testem specyficznej lipazy z krwi.
To podstawa i trzeba to szybko zrobić!
Szkoda że to taki trudny pacjent - bo warto by usg zrobić. RTG nie wszystko wykazuje.

Myślę że dwie rzeczy są do rozważenia najbardziej - zapalenie trzustki i ciało obce. Nie każde wychodzi w badaniach obrazowych. Ale przede wszystkim ta trzustka, koniecznie.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro mar 07, 2018 11:36 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Pani wet sugerowała, że to jeszcze ewentualnie może być zapalenie trzustki ale powoedziała, że nie musimy wykonywać badania (kosztowne dość ) bo antybiotyk, który mu podaje powinien na to pomóc tak czy inaczej...
Czytałam na internetach, że jak trzustka to dieta 78h itp ale on taka dietę sobie zaserwował sam na poczàtku w sumie.
Czy usg to jest dla kota trudne badanie poza tym, że pewnie musi poleżeć bez ruchu?
Myślicie że mogłoby wyjść coś czego nie pokazało rtg?

Orangepineapple

 
Posty: 5
Od: Wto mar 06, 2018 23:50

Post » Śro mar 07, 2018 13:16 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Do jamy brzusznej jest o wiele lepsze. Przy sprawnym lekarzu z podejsciem to nawet bez ruchu nie musi lezec, ja jednego kota nawet trzymala w zwisie, bo sie najmniej krecil.
W Warszawie moge polecic dwoje lekarzy od USG, ale nie wiem, skad jestes, warto poszukac naprawde dobrego.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84800
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Śro mar 07, 2018 13:38 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Jesteśmy z Białegostoku

Orangepineapple

 
Posty: 5
Od: Wto mar 06, 2018 23:50

Post » Śro mar 07, 2018 13:38 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Powtorze za Blue, warto zrobic badania pod katem trzustki. Sama dieta niejedzenia nie jest rozwiazaniem, glodowka, ktora robi sobie kot, moze pogorszyc stan.
Do tego wspomniany sposob karmienia niezbyt dobry, generalnie karmy przemyslowe nie sluza, kurczak moze byc zbyt tlusty (nawet filet z piersi) i zbyt naszpikowany chemia.
Sucha karma dodatkowo odwadnia.

FuterNiemyty

 
Posty: 3600
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro mar 07, 2018 14:26 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Mam u siebie struwitowca. Nie je karmy Urinary bo po przeanalizowaniu składów większości tego typu karm na polskim rynku doszłam do wniosku, że inaczej będę kotu zakwaszać mocz. Poza tym najważniejsze jest przy struwitach dobre dopajanie. Dlatego u mnie jest wyłącznie mokre jedzenie podlane dodatkowo wodą i do tego dodany zakwaszacz.
Gorąco radzę już teraz przejść na samo mokre jedzenie dobrej jakości (nota bene: jaką dokładnie mokrą karmę dostaje kot?), przemycanie wody albo z karmą, albo poprzez gotowane rosołki bez przypraw i soli. Dopiero później dołożenie zakwaszacza, jeśli okaże się konieczny.
Kiedy kot miał robione ostatnie badanie moczu? Masz wyniki? Mogą być nawet stare. Oprócz nich zrób nowe.
I koniecznie dalsza diagnostyka na teraz. Też pomyślałam o zapaleniu trzustki. A jeśli trzustka chora, to przydałby się lek przeciwbólowy zaaordynowany przez weta (nie podawaj na własną rękę!). Bo kot może nie mieć apetytu i być osowiałym z bólu.
Trzustkę bada się przede wszystkim poprzez sprawdzenie specyficznej lipazy z krwi (jak pisała Blue) ale można dołożyć jeszcze badanie TLI. Na wszelki wypadek pewnie bym zrobiła, skoro kot tak źle znosi wizyty u weta. To dodatkowe koszty, niestety.
Też pokusiłabym się o USG. I rozważyłabym inne RTG u innego weta, najlepiej radiologa. Może z kontrastem?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10655
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro mar 07, 2018 14:35 Re: kot bardzo mało je od ponad tygodnia wyniki w normie

Orangepineapple pisze:Pani wet sugerowała, że to jeszcze ewentualnie może być zapalenie trzustki ale powoedziała, że nie musimy wykonywać badania (kosztowne dość ) bo antybiotyk, który mu podaje powinien na to pomóc tak czy inaczej...


Antybiotyk jest tylko częścią terapii w zapaleniu trzustki.
Wiedza o tym że to ona jest chora - jest ważna z kilku powodów.
Nie szuka się wtedy innej przyczyny.
Wiadomo że nie można podawać pewnych leków (np. te z grupy NLP są absolutnie niewskazane).
Wiadomo że pewne podać trzeba - np. prawie zawsze konieczne jest konkretne leczenie przeciwbólowe bo zapalenie trzustki to bardzo bolesna zwykle choroba choć kot może nawet silnego cierpienia nie okazywać jawnie, ale cierpi a cierpienie go niszczy i odbiera chęć do życia.
Wiadomo wtedy jak kota prowadzić, czego się spodziewać etc.
Jest kwestia diety, odpowiedniego postępowania, profilaktyki w przyszłości.

Jeśli wynik trzustkowy wyjdzie ok - wtedy wiadomo z kolei że trzeba na cito szukać innego wyjaśnienia a przede wszystkim wykluczyć ciało obce.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Gosiagosia i 145 gości