Problem z oddawaniem moczu

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lut 15, 2018 13:35 Re: Problem z oddawaniem moczu

Otrzymałem plik z czynnościami podjętymi na bieżąco. Rozmawiałem również z doktorem prowadzącym. USG jednak nie wykonano, bo kot zaczął oddawac mocz. Rozpoczeto procedury do zabiegu wyszycia cewki moczowej. Zapytałem o dalsze kroki w leczeniu kota, pytając przedstawiłem obecną sytuacje. Lekarz powiedział, że jeśli rzeczywiście jest lepiej, mogę się wstrzymać i bacznie obserwować kota, gdy będzie gorzej natychmiast udać się do weterynarza. Lekarz zaleca w pierwszej kolejności zrobienie USG (które powinno powiedzieć czy są kamienie czy nie, jeśli tak to można je usunąć operacyjnie). Zabieg wyszycia jest ostatecznością i zawsze można go zrobić. Obniżony potas na wynikach spowodowany raczej stresem kota. Takie są słowa weterynarza. A poniżej przedstawiam przebieg czynności, podane leki, wyniki badan ( nie zgadza się jedno, gdyż napisane jest że zrobiono USG, a jednak go nie zrobiono)

Historia wizyt:
Opis wywiadu: nie może się wysikać

Opis badania:
Pęcherz duży, napięty.
cewnikowany 2razy gdzie indziej w ciągu 3-4dni.
przy omacywaniu zaczął sikać jasnym moczem.
podałem NoSpa i Bupaq.
na szpitalu - sika, ale małe ilości, pojawiła się kropla krwi.
USG i po nim decyzje. założyłem dojście dożylne.
Zabiegi
WIZYTA -Badanie ogólne
INJ sc/im 2 szt
Zal wenflonu
Zastosowane leki
BUPAQ 0,3 mg/ml/ml 0,1 ml
Sposób podania: Injekcja domięśniowa
NO-SPA 1 amp
Strzykawka 2 szt.
IGŁA J.U. 2 szt
CATALYST BUN 1 szt.
CATALYST CREA 1 szt.
CATALYST Phos 1 szt.
Catalyst LYTE 4 1 pakiet
WENFLON 2 szt.

11/02/2018 08:42: Badanie
Opis wywiadu: Hospitalizacja
Opis badania:
samopoczuciue dobre , pije wodę
mocz w nocy 2 xdz male ilości
leki:
Tolfine 0,5 ml 1 xdz
Strona 1
Enrotrom 0,9 ml 1 xdz sc
bupaq 0,15 2 xdz im
Nospa 0,5 ml
0,9 % NaCl 7ml /h

11/02/2018 20:48: -
Zastosowane leki
D.cat urinary HD 400 g 1 szt.

11/02/2018 23:51: Badania diagnostyczne
Wykonano badania diagnostyczne.
http://imgie.pl/image/dqsPp


12/02/2018 08:56: Badanie
Opis wywiadu: Hospitalizacja
Opis badania:
cewka drożna
mocz wyplywa jasnym strumieniem
leki
Tolfine 0,5 ml 1 xdz
Enrotron 0,9 ml 1 xdz sc
bupaq 0,15 2 xdz im
Nospa 0,5 ml 2 xdz
0,9 % NaCl 7ml /h

12/02/2018 12:26: Badanie
Opis wywiadu: tel.pacjent szpitalny
Opis badania:
decyzja o wykonaniu zabiegu nalezy do wlasciciela (oczekiwanie na decyzje)
przekazałem stan obecny kota i cene do jakiej doszło w tym momencie. (jest tez podliczony do dzisiaj)
decyzja podjeta, że nie robimy zabiegu
odbiór kota o 20
Zabiegi
Szpital I doba +leki 2
Zastosowane leki
Tolfine 100 ml 1 ml
ENROTRON 25mg/ml inj. 1,8 ml
BUPAQ 0,3 mg/ml/ml 0,6 ml
Sposób podania: Injekcja domięśniowa
0.9% NaCl 336 ml
M podkłady 60 x 90 2 szt.

12/02/2018 17:25: Badanie
Opis wywiadu: kot od poł godzinny nieustannie napinał się do oddawania moczu - pęcherz duży i npięty przy
omacywaniu;
podjęto decyzje o cewnikowaniu, odbarczono pęcherz, po cewnikowaniu cewka drożna;
Zabiegi
CEWNIKOWANIE KOTA
Znieczulenie wziewne/sevo./ 15 min.
Zastosowane leki
M Rękawice sterylne 1 szt.
M Cewnik kot Buster bez mandrynu 1 szt.
WENFLON 1 szt.
0.9% NaCl 50 ml
Sevorane płyn wziewny 1 szt.


12/02/2018 19:30: Badanie
Opis wywiadu: Odbiór
Opis badania:
Odebrany

Marcinar1010

 
Posty: 8
Od: Wto lut 13, 2018 19:09

Post » Czw lut 15, 2018 15:19 Re: Problem z oddawaniem moczu

Gdyby to był mój kot, to dałabym mu Rowatinex.
To ludzki lek, zaliczany do homeopatycznych, w aptece bez recepty.
Daje się jedna kapsułkę dziennie rano pół godziny przed pierwszym posiłkiem (musi być na czczo).
Dawałam kilkakrotnie kotce, kiedy kropelkowała z krwią. Za każdym razem, po 2 dniach podawania zaczynała normalnie sikać. Dawałam tydzień codziennie, potem co 2-3 dni.
Oczywiście, oprócz normalnego leczenia zleconego przez weta.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw lut 15, 2018 15:36 Re: Problem z oddawaniem moczu

Marcinar1010 pisze: Zrobiono badania krwi i moczu

A wyniki tych badań?

Edit: z lubuskiego jest Ja-Ba. Może zna jakąś sensowna leczniczę. Napisz do niej.
Ostatnio edytowano Czw lut 15, 2018 15:55 przez Alama, łącznie edytowano 1 raz
" Nie zamieniaj serca w twardy głaz póki jeszcze serce masz"
Lombard

Alama

Avatar użytkownika
 
Posty: 851
Od: Pt lip 07, 2006 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lut 15, 2018 15:40 Re: Problem z oddawaniem moczu

dobry tez jest shilington lek ziołowy

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw lut 15, 2018 22:19 Re: Problem z oddawaniem moczu

Jaki wet pisze, że kot "zaczął sikać"? To jest fachowe nazewnictwo?
Kot nie miał ani razu badanego moczu. Koniecznie mocz musi być zbadany. A po jakimś tygodniu dałabym też na posiew (teraz nie ma sensu).
USG pokaże kamienie ale może nie pokazać kryształów. Zależy od wrażliwości sprzętu, umiejętności czytania obrazu przez lekarza, pewnie nawet tego, jak się kot ustawi i czy pęcherz będzie odpowiednio napełniony.
Decyzję o zakwaszaniu moczu można podjąć dopiero po jasnym określeniu, co jest przyczyną zatykania się kota. Czy rzeczywiście są to struwity i wysokie pH moczu, czy może chodzi o coś zupełnie innego.
Niski potas może być wynikiem również jedzenia karm śmieciowych. Powtórzyłabym badanie za jakiś czas.
I odradzam wszelką homeopatię. Środki (bo lekami tego nie powinno się nazywać) nie podlegają dostatecznej standaryzacji, zdarzają się dziwne szemrane historie z nimi związane, czasami nawet nie jest precyzyjnie określony skład. No i wiem o rodzinie, w której środki homeo spowodowały masę chorób.

Dobre żywienie, dobra diagnostyka, dopajanie (ile teraz w kota pompujesz wody z jedzeniem? jednorazowo i dobowo?), po jakimś czasie powtórzenie części badań. Mogą być leki rozkurczające na ten moment, żeby kotu ulżyć. Może coś przeciwbólowego (NIE paracetamol!) Oba po uzgodnieniu z lekarzem.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw lut 15, 2018 22:47 Re: Problem z oddawaniem moczu

Zgadzam się z tym że wyszycie cewki powinno być ostatecznością.
Kot nie miał usg - miało być ale nie było? (może mieć w pęcherzu ogromne złogi, wyszycie cewki może niewiele dać, trzeba przede wszystkim w takim wypadku otworzyć pęcherz i go oczyścić, wbrew pozorom to o wiele łatwiejsza operacja i mniej ryzykowna niż wyszycie cewki).
Nie było badania moczu.
Dla mnie to o wiele za wcześnie na decyzje o wyszywaniu. Wyszycie wiąże się ze sporym ryzykiem powikłań (np. nietrzymanie moczu lub zarastanie wyszytej cewki) - to naprawdę nie jest operacja z gatunku "pikuś".
Kot raz sika a raz nie - ale nie jest zatkany na amen.
Trzeba sprawdzić na cito co w pęcherzu się dzieje ale i w brzuchu ogólnie. Czasem do niedrożności cewki dochodzi w wyniku ucisku na nią z zewnątrz. Kocurek nie mia zaparć?
Czasem z pęcherza schodzą kamyki które szorują cewkę. I nie chodzi o to w leczeniu by ją wyszywać - ale by usunąć ciała obce z pęcherza i wprowadzić profilaktykę takich problemów. A może w pęcherzu jest duży kamień który drazniąć śluzówkę powoduje że złuszcza się dużo naskórka, powstaje śluz i to zaczopowuje cewkę?
Tu też trzeba kamień usunąć a nie ciąć cewkę i leczyć objawowo tylko.

Blue

 
Posty: 23414
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lut 15, 2018 22:49 Re: Problem z oddawaniem moczu

W Slonsku ponoc sa niezli weci ojciec i syn Gruntkowscy.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob lut 17, 2018 12:51 Re: Problem z oddawaniem moczu

Badania, do których wstawiłem link są tylko badaniami na wykrycie konkretnych składników? Nie są to ogólne badania moczu?
Daję RC urinary mokrą, podlewam małą ilością wody. Po no-spie kot był senny i mały apetyt miał. Przestałem dawać no-spe to wczoraj i dzisiaj lepiej, większy apetyt. Jest jeszcze lepiej. Kot oddaje mocz porcjami, lecz trochę większymi, zwykły jasny mocz. Wygląda na to, że jest coraz lepiej.

Kot ma wodę do picia, ale nie za bardzo pije. Udam się do apteki w poszukiwaniu środków które zaproponowaliście. Któryś bardziej polecacie? Szukam weta cały czas.

Marcinar1010

 
Posty: 8
Od: Wto lut 13, 2018 19:09

Post » Sob lut 17, 2018 13:40 Re: Problem z oddawaniem moczu

Kot nie miał badania moczu, krwi ani usg. Nic co pomogłoby w diagnozie.Jedyne co zrobili to jonogram i ten akurat jest ok.
Przeczytaj co napisała Blue, zrób badanie moczu i usg - bez tego nie wiadomo co kotu dolega :(.

Badania moczu:
- analiza ogólna (wetowi dużo powie gęstość moczu oraz ilość białka i kreatyniny w moczu)
- badanie osadu moczu pod mikroskopem
- badanie moczu na posiew
" Nie zamieniaj serca w twardy głaz póki jeszcze serce masz"
Lombard

Alama

Avatar użytkownika
 
Posty: 851
Od: Pt lip 07, 2006 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob lut 17, 2018 21:04 Re: Problem z oddawaniem moczu

Przemyslalabym temat zywienia.
Sucha karma nie jest rozwiazaniem.
Poczytaj tematy o zywieniu kotow majacych problem z drogami moczowymi.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Nie lut 18, 2018 0:48 Re: Problem z oddawaniem moczu

Też już pisałam, żeby całkowicie zrezygnować z suchego żarcia.
Nawet jeśli kot ma obecnie zbyt zasadowy mocz i powstają struwity, to karmienie go wyłącznie mokrym jedzeniem podlanym dużą ilością wody pozwoli go przepłukać. Nie powinien się zatkać nawet bez zakwaszania, chociaż wydalanie kryształów na pewno nie będzie dla niego przyjemne.
Tylko to musi być dobre mokre jedzenie i dużo wody. Taki warunek. A po badaniach moczu będzie można ustalić, czy i jaką dawkę zakwaszacza.

Co do posiewu, to uważam, że teraz jest chyba trochę za wcześnie. Kot po cewnikowaniu dostawał przez kilka dni antybiotyk, więc posiew może być zakłamany. Ale za jakiś tydzień już bym dała mocz na posiew.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie lut 18, 2018 15:05 Re: Problem z oddawaniem moczu

Tak, suche do odstawienia no i posiew rzecz jasna tak jak piszesz Stomachari.
" Nie zamieniaj serca w twardy głaz póki jeszcze serce masz"
Lombard

Alama

Avatar użytkownika
 
Posty: 851
Od: Pt lip 07, 2006 18:50
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie lut 18, 2018 19:07 Re: Problem z oddawaniem moczu

Moczopędnie działa dopajanie kota herbatką z pokrzywy. Zalać torebkę połową szklanki wrzątku, poczekać z kwadrans, następnie przestudzić i strzykawką (oczywiście bez igły!) wstrzykiwać kilka razy dziennie. U mojej kotki podziałało znakomicie. Ale podstawa, jak już pisano, to badania moczu!

Agnieszka2009

 
Posty: 499
Od: Sob sty 10, 2009 16:57

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, kicalka, Majestic-12 [Bot] i 179 gości