Pierwszy kot - problemy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lut 10, 2018 14:41 Pierwszy kot - problemy

Witajcie,

to mój pierwszy post na forum i pierwszy kot. Taki wątek zapewne przewijał się już kilka razy na tablicy, ale mam nadzieję, że nie będziecie mieli nic przeciwko.

Nasz kociak ma 3 miesiące. Maluch przebywał wcześniej w swego rodzaju domowym schronisku - jest nauczony załatwiania się do kuwety, odrobaczony. Jest u nas w domu już 4 dni. Jak na razie znosi zmianę miejsca nie najgorzej: piewszego dnia w ogóle się nie chował, apetyt ma za dwóch, ładnie się załatwia do kuwety, bawi się i łasi (bo ogromna z niego przylepa). Śpi z nami w łóżku.
Mam jednak kilka pytań:
1. Maluch załatwia się normalnie do kuwety (ma dwie - jedną w łazience, drugą w pokoju), jednak mamy problem z tym, że zdarza mi się załatwić mu na pościel. I nie chodzi tu konkretnie o samo łóżko, tylko o same poszewki i kołdry. Kiedy wisiała na suszarce świeżo wyprana po pierwszym wypadku (zrobił nam srogą "dwójkę" na pościel), kot narobił na kawał pościeli, która opierała się na podłodze. Przed chwilą na łóżku leżała świeżo wyprana kołdra i na nią też zrobił kupkę. Czy przyczyną takiego zachowania jest stres? Czy może drażni go zapach płynu do prania? Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na takie wypadki?

2. Będąc jeszcze w temacie kupki - czy Wasze koty po zrobieniu dwójeczki też latają po mieszkaniu jak szalone?

2. Czytałam, że kociak powinien jeść 4 razy dziennie - dostaje więc mokrą karmę,a do wody i suchej karmy na stały dostęp. Salem był wychudzonym kotkiem, zanim został zabrany do domowego schroniska był w zwykłym i tam przebywał w klatce z 5 kotami, miały cztery miski i każdy jadł na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy". Po przeprowadzce do domowego schorniska opiekunka odkryła, że ma tasiemca - już jest wyleczony. Mały mógłby jeść ciągle. Nie chcę go głodzić, ani specjalnie wydzielać mu jedzenia, ale nie chciałabym zrobić krzywdy kotu i go roztyć. Ile powinien jeść dziennie?

3. Jak oduczyć kota drapania i gryzienia po rękach i nogach? W domowym schronisku przebywał z innymi kotami, gdzie mógł się z nimi po kociemu bawić. Kitek zazwyczaj nie gryzie i nie drapie, bo śpioch i przylepa z niego, ale czasami przychodzi mu do głowy podgryzanie i drapanie ręki - wiem, że robi to w ramach zabawy, ale jak go spróbować tego oduczyć? Czy w ogóle się da? Gdy zaczyna tam robić zazwyczaj sięgam po zabawki na dystans np. piórko.

Z góry dziękuję za pomoc! :wink:

rybakhrhr

 
Posty: 6
Od: Sob lut 10, 2018 14:20

Post » Sob lut 10, 2018 17:26 Re: Pierwszy kot - problemy

Ad.1 Robienie na czysta pościel to klasyka kotka, zwłaszcza małego, w nowym domu. Przejdzie mu.
Ad. 2. Także klasyczna głupawka. Moja po wyjściu z kuwety oprócz latania odpija się o ścianę i robi salto.
Ad. 2. Dawaj jeść ile chce, ale nie przyzwyczajaj do suchego, bo w dłuższej perspektywie niezdrowe, a koty przyzwyczajone trudno odzwyczaić. Za to surowe, przerastane tłuszczem mięso - drób ze skórą , wołowe, indyk itd.
Ad. Trudno oduczyć, bo to odruch rozochoconego zabawą kota. Kup kotu większą pluszową zabawkę, podstawiaj zamiast ręki, niech ją męczy. I dostarczaj rozrywek, bo maluchowi potrzeba atrakcji, a nie ma kociego kolegi do biegania.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14665
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob lut 10, 2018 19:36 Re: Pierwszy kot - problemy

nie ogranicza się kociakowi karmy, ponieważ rośnie intensywnie i musi mieć najlepszy budulec
czym karmisz? jaką mokrą?
kot potrzebuj mięcha, miecha i mięcha, surowego z suplementami

kociak potrzebuje kumpla - zastanów się, czy nie adoptować mu kumpla/koleżanki
koty potrzebują towarzystwa osobników swojej rasy - kocięta w sposób szczególny

o pluszakach i zabawie już post wyżej jest napisane
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Sob lut 10, 2018 20:05 Re: Pierwszy kot - problemy

Kinnia pisze:czym karmisz? jaką mokrą?
kot potrzebuj mięcha, miecha i mięcha, surowego z suplementami


Sucha - Purizon. Morka - amonida carny (taką był karmiony w domowym schronisku i nie chciałam go od razu przestawiać na coś innego). Plus ma przysmaki z mięsno-rybne.
A co z surowym mięsem? trzeba je jakoś specjalnie przygotować?

I jeszcze takie pytanie - co z trawą? warto zasadzić dla kociaka owies?

rybakhrhr

 
Posty: 6
Od: Sob lut 10, 2018 14:20

Post » Nie lut 11, 2018 15:43 Re: Pierwszy kot - problemy

rybakhrhr pisze:
Kinnia pisze:czym karmisz? jaką mokrą?
kot potrzebuj mięcha, miecha i mięcha, surowego z suplementami


Sucha - Purizon. Morka - amonida carny (taką był karmiony w domowym schronisku i nie chciałam go od razu przestawiać na coś innego). Plus ma przysmaki z mięsno-rybne.
A co z surowym mięsem? trzeba je jakoś specjalnie przygotować?

I jeszcze takie pytanie - co z trawą? warto zasadzić dla kociaka owies?


Co do mięsa to przygotowania dużo nie ma, bo tylko kroisz na odpowiednie kawałki. Nie za małe aby kot nie połknął, ale i nie za duże. Po kilku próbach zorientujesz się jakie kawałki są odpowiednie dla Twojego kociaka.
Jest taka strona barfny świat - tam znajdziesz wszystko o mięsie.

Zielsko możesz posadzić. Trawę dla kota (aczkolwiek moja nie przepada, bo ma mdłości po niej), owies, rzeżuchę. W sezonie wszelakie inne zielska typu tymianek, bazylia czy mięta.

Chikita

 
Posty: 6380
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 109 gości