SPIS KARM DLA KOTA część 7

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lut 25, 2021 13:31 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

wistra pisze:Wszystkie koty mają objawy zatrucia pokarmowego. Biegunki i/lub wymioty.
Karmy różne, najczęściej wymieniana jest feringa i macs.
U mnie było zatrucie animondą, catzem i feringą. Tylko ja wysłałam tylko puszkę do badań - nic nie wyszło - a z miesiąc temu hodowca wet dał znać, żeby badać PCR kału na clostridium.
No ja już tego nie sprawdzę, bo odrzuciłam tą fabrykę jeżeli chodzi o puszki.
Po saszetkach/szalkach nic się nie dzieje, mam teraz kociaka na saszetkach/szalkach feringi i jest OK.
Ale próba podania puszki skończyła się biegunką (ten sam smak)


Przeczytaj co wcześniej pisałam o clostridium. To jest normalna bakteria beztlenowa występująca w jelitach ludzi i zwierząt. To, że wyjdzie w kale to to też normalne a przyczyny jej namnażania nie mają nic wspólnego z przyjmowanym pokarmem. Jest dużo opracowań weterynaryjnych na temat tej bakterii i żadne nie podaje pokarmu jako przyczyny namnażania się bakterii i wytwarzania przez nią toksyn.
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 932
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia

Post » Czw lut 25, 2021 15:17 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

boguska_t pisze:Przeczytaj co wcześniej pisałam o clostridium. To jest normalna bakteria beztlenowa występująca w jelitach ludzi i zwierząt. To, że wyjdzie w kale to to też normalne a przyczyny jej namnażania nie mają nic wspólnego z przyjmowanym pokarmem. Jest dużo opracowań weterynaryjnych na temat tej bakterii i żadne nie podaje pokarmu jako przyczyny namnażania się bakterii i wytwarzania przez nią toksyn.

Clostridium perfringens wytwarza kilka różnych typów, które różnią się od siebie toksycznością: https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/0 ... ierzat.pdf Nie każdy z typów uważany jest za "normalny", a diagnostyka opiera się m. in. na izolowaniu tych bakterii (a twierdziłaś, że takie badania nie mają sensu).
To powoduje, że rozpoznanie zakażeń powodowanych przez Clostridium perfringens typów B lub C należy opierać na wykazaniu obecności toksyny w połączeniu ze zmianami patologicznymi, jak i izolacji bakterii


A stąd: https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2014-06-09.pdf
Wykazano, że liczba tych bakterii jest ściśle związana ze zmianami strukturalnymi błony śluzowej, z infiltracją komórek zapalnych oraz wzrostem produkcji cytokin zapalnych (IL-1, IL-8, IL-12; 6).


https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/0 ... ierzat.pdf
W kale odsadzonych świń otrzymujących bakterie L. paracasei wykryto mniej bakterii Clostridium i Enterobacteriaceae. Po zastosowaniu bakterii L. paracasei razem z prebiotykiem doszło dodatkowo do zwiększenia liczby bakterii z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium.
Prebiotyki mogą zapobiegać zasiedleniu przewodu pokarmowego przez zarazki m.in. poprzez utrudnianie im przylegania do błony śluzowej.


https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/2008_04_02.pdf
Lawsonia intracellularis, Campylobacter coli i Campylobacter jejuni, Clostridium perfringens i E. coli powodują zmiany chorobowe w jelicie cienkim, zwłaszcza w dwunastnicy i jelicie czczym


https://vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-lipiec-2017.pdf
Dodatkowo użycie takiej ilości maślanu sodu może zmniejszyć liczbę bakterii Clostridium i Escherichia coli w jelitach.


Innymi słowy bakterie owszem mogą występować w przewodzie pokarmowym (zgodnie z tym: https://www.lekarski.umed.wroc.pl/sites ... mowego.pdf Clostridium difficile występuje tylko u 5-10% zdrowych ludzi, więc wcale nie masowo i powszechnie. A nie uściśliłaś, o które Clostridium chodzi. Oba gatunki są do siebie nieco podobne. Z kolei C. perfringens według źródła zalinkowanego niżej występuje u 6-31% ludzi zdrowych, czyli też bez szaleństwa), ale po pierwsze nie każdy typ, po drugie ilość bakterii jest zmienna i związana ze zmianami strukturalnymi, po trzecie ich obecność nie jest pożądana, są zarazkami, przed którymi warto się ustrzec (a w przypadku świń i trochę krów jest to o tyle ważne, że Clostridium jest jednym z czynników występowania krwotocznego zespołu jelitowego - śmiertelnego w niemal 100% przypadków. Przy czym istotny jest również udział grzybów Aspergillus fumigatus. Linka nie wstawię, bo nie mogę znaleźć. Artykuł: "Krwotoczny zespół jelitowy u świń" Z. Pejsak na vetpol.org.pl).



Źródła zakażenia:
Zatrucie pokarmowe wywoływane przez szczepy CPE+ [czyli C. perfringens, głównie typu A, wytwarzające enterotoksynę] jest jednym z najczęściej występujących schorzeń związanych z konsumpcją żywności. Objawy ostrej biegunki i bóle brzucha występują zwykle po 8 do 24 godzin od spożycia skażonych produktów. (...) Ocenia się, że z powodu tego schorzenia umiera rocznie około 7 osób w USA i około 50–100 w Wielkiej Brytanii, gdzie notuje się 85 000 przypadków zatruć pokarmowych każdego roku. W USA drobnoustrój ten znajduje się na 3 miejscu jako czynnik powodujący zatrucia pokarmowe i szacuje się, że rocznie około 250 000 przypadków zatruć pokarmowych powodują szczepy C. perfringens typu A. Źródłem zakażeń w 90% przypadków jest wołowina, drób oraz przetwory mięsne.

http://www.pm.microbiology.pl/web/archi ... 012017.pdf

Biorąc pod uwagę zachorowania zwierząt hodowlanych, za najważniejszy patogen wśród beztlenowców przetrwalnikujących uważany jest C. perfringens. Zachorowalność zwierząt na tle laseczki zgorzeli gazowej, w zależności od gatunku, waha się od 15 do 50%, a śmiertelność może sięgać nawet 100%. Największe straty są notowane w intensywnej hodowli drobiu, świń, bydła i owiec. Clostridium perfringens był wielokrotnie izolowany z pasz, które uważane są za główne źródło tego drobnoustroju w hodowli zwierząt.

https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-01-2015-10.pdf
Pisałaś:
boguska_t pisze:Jeśli jakiś kociak z miotu jest słabszy, ma od początku problemy

więc z tego samego artykułu jeszcze o podatności na zachorowania:
zachorowanie musi poprzedzać immunosupresja lub zaburzenie homeostazy przewodu pokarmowego zwierząt. Może je wywołać nagła zmiana paszy, przekarmienie, dieta wysokobiałkowa, karmienie paszami o wysokim rozdrobnieniu ziaren zbóż bogatych w polisacharydy nieskrobiowe, inhibicja trypsyny, nadmierna podaż niektórych mikroelementów (np. cynku) (...)

czyli kociak wcale nie musi być "słabszy, mieć od początku problemy" żeby zachorować.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10655
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt lut 26, 2021 13:54 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Ok. Zacznę od tego, że nikt nie podał który rodzaj Clostridium wykryto w badanym kale. dlatego opisałam najbardziej rozpowszechnione rodzaje. Może akurat te chore koty były w tych 5% dlatego zachorowań nie jest dużo.
Może je wywołać nagła zmiana paszy (czyli to co każdy opisuje, zmieniamy karmy powoli) Dieta wysokobiałkowa - no u kotów to podstawa a artykuł jest o kozach, owcach itp.
Ja zastanowiłabym się nad tym czy w takiej karmie dla kotów może przetrwać taka bakteria (jeśli założymy, że tam trafiła) Puszki są poddawane pasteryzacji z tego co pamiętam w ponad 100 stopniach przez kilkadziesiąt minut.
To nie jest takie proste jak się wydaje. Dlaczego na dziesiątki milionów sprzedanych puszek odzew zatruć jest tak mały?
Ktoś twierdził, że koty zatruły się karmą Gussto, jestem w stałym kontakcie z producentem karmy i nie ma zgłoszeń zatruć. Warto przemyśleć czy to na pewno przez karmę.
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 932
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia

Post » Pt lut 26, 2021 14:42 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

W którymś artykule (ale już mi się nie chce sprawdzać, w którym) podawano, że C. perfringens zabijane jest w min. 120 st. C. Jeśli pasteryzacja jest poniżej tej temperatury, to karma może zawierać bakterie.

Część z informacji o zatruciach nigdy nie dotrze do producenta. Niektóre sklepy twierdzą, że się z producentem kontaktowały, chociaż tego nie zrobiły. Część ludzi w ogóle nie będzie się bawić w reklamacje.
Zastrzegam jednak, że nie znam proporcji, podaję jedynie bardzo realne przyczyny, dla których część zgłoszeń nie dotrze aż do producenta.

Mam w domu kilka puszek dwóch marek, których pierwsze partie pachniały ładnie, a potem kolejne były smrodliwe. Nie wyrzuciłam, bo liczę na to, że uda mi się kiedyś sklepy przycisnąć. Jeśli można wysłać je gdzieś na badanie w kierunku bakterii beztlenowych (w tym Clostridium), tlenowych i grzybów, to ja chętnie skorzystam. Laboratorium w Puławach sprawdza tylko część rzeczy, a to za mało. I piszę serio, jeśli można wysłać puszki na kompleksowe badania, to jestem zainteresowana.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10655
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob lut 27, 2021 0:22 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Ja również mam zostawione klikające puszki z zamówienia, gdzie się mi kot zatruł.
Do Puław wysłałam na takie badanie:

Wykrywanie obecności beztlenowych bakterii przetrwalnikujących i beztlenowych bakterii przetrwalnikujących redukujących siarczany (IV). Wykrywanie Clostridium botulinum i toksyny botulinowej.
PN-A-82055-12:1997
03.07.2010 ['] Prezes. Kocham Cię.
26.11.2020 ['] Murziłka
12.05.2022 ['] Tiger
22.03.2024 ['] NW SP Dongalas Glitne DSM


Dom bez kota jest jak człowiek bez duszy... Nie ma w nim życia.

Prawdziwa miłość nie potrzebuje słów. Albo milczy. Albo MRUCZY!

wistra

 
Posty: 9374
Od: Nie paź 08, 2006 17:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto mar 02, 2021 10:45 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Część puszek Feringi 400g klika. Karma wygląda i pachnie normalnie, koty jedzą ją chętnie, sensacji żołądkowych brak. Nie zawsze klikająca puszka oznacza zepsutą karmę.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie mar 07, 2021 0:26 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

My się tu licytujemy która karma dla kota najlepsza, a tu proszę :roll:

https://kobieta.onet.pl/najlepsze-karmy ... ow/gy00mj8
Państwo nie może prowadzić człowieka do zbawienia na smyczy, bo to jest wbrew Konstytucji

evanka

Avatar użytkownika
 
Posty: 54227
Od: Pt gru 13, 2002 16:16
Lokalizacja: miasto wojewódzkie na prawach powiatu, a nawet gminy

Post » Nie mar 07, 2021 0:39 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

evanka pisze:My się tu licytujemy która karma dla kota najlepsza, a tu proszę :roll:

https://kobieta.onet.pl/najlepsze-karmy ... ow/gy00mj8


To chyba jakiś reklamowy żart,choć wcale nie śmieszny. Whiskas najlepsza karmą :evil: Co za debil to napisał :201417

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie mar 07, 2021 0:41 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

evanka pisze:My się tu licytujemy która karma dla kota najlepsza, a tu proszę :roll:

https://kobieta.onet.pl/najlepsze-karmy ... ow/gy00mj8

:evil:
A to:
Ta karma ma wysoką zawartość mięsa.

powinno być wykreślone z pytań.
Jeśli respondent uważa 4% odpadów mięsnych za WYSOKĄ zawartość mięsa, to jego ankieta powinna wylądować na półce osobliwości a nie brać udziału w dalszych badaniach. Bo najwyraźniej nie umie czytać.


Onet, który koniecznie musi opisać tę ankietę, też mnie tu irytuje.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10655
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie mar 07, 2021 3:37 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Za tymi "badaniami" stoi jakas beznadziejna sp. z o.o., ktora po prostu zarabia na kryptoreklamie! Napisalam do nich maila ale co to da. Zglosze ich do UOKiK bo uwazam, ze takimi "badaniami" robia duzo szkody.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4232
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Nie mar 07, 2021 7:59 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Rzeczywiście,ranking to porażka.Chociaz wcale nie musi stac za tym jakas firma,ktorej chodzi o reklamę.Zwyczajny Kowalski,czyli przecietny Polak,guzik wie na temat tego co powinna zawierac dobrej jakosci karma.Dla niego liczy sie cena.Tylko onet nie powinien tego pisac,chyba jakis debil to napisal,ktory za nic nie zna sie na karmach.Od razu mogl napisac,ze kot moze jesc plastik i bedzie po tym okazem zdrowia
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4807
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Nie mar 07, 2021 13:24 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Tylko po co ta firma (szumnie sie nazywajaca Polskim Instytutem Badan Jakosci, i co jeszcze dosc ciekawe, ani jednego polskiego nazwiska wsrod pracownikow, nie zeby mi to przeszkadzalo, ale tak po prostu mi sie rzucilo w oczy) przyznaje temu badziewiu jeszcze swoj wymyslony "certyfikat jakosci"?!
Dlaczego udaja, ze badaja JAKOSC a w rzeczywistosci te badania nie ma ja z jakoscia nic do czynienia i sa przeprowadzane tak, ze jest przy tym najmniej pracy i kosztow (ankieta internetowa).
Zrob analize skladnikow zarcia wymienionego przez respondentow i dopiero oglaszaj, ktory produkt dostaje "certyfikat jakosci". A nie tak, jak to zostalo zrobione. Ta firma to jakas farsa i na pewno w znajomych rekach co Onet wiec przedrukowuja te bzdury.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4232
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Nie mar 07, 2021 14:22 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

pibon pisze:Tylko po co ta firma (szumnie sie nazywajaca Polskim Instytutem Badan Jakosci, i co jeszcze dosc ciekawe, ani jednego polskiego nazwiska wsrod pracownikow, nie zeby mi to przeszkadzalo, ale tak po prostu mi sie rzucilo w oczy) przyznaje temu badziewiu jeszcze swoj wymyslony "certyfikat jakosci"?!
Dlaczego udaja, ze badaja JAKOSC a w rzeczywistosci te badania nie ma ja z jakoscia nic do czynienia i sa przeprowadzane tak, ze jest przy tym najmniej pracy i kosztow (ankieta internetowa).
Zrob analize skladnikow zarcia wymienionego przez respondentow i dopiero oglaszaj, ktory produkt dostaje "certyfikat jakosci". A nie tak, jak to zostalo zrobione. Ta firma to jakas farsa i na pewno w znajomych rekach co Onet wiec przedrukowuja te bzdury.

Dokładnie to samo pomyślałam.Chciałam nawet napisać jakąś opinie na temat tego rankingu ale nie ma tam możliwości opiniowania :evil: Wywołałam dyskusje na FB i jestem trochę zszokowana wiedzą ludzi na temat żywienia swoich kotów :oops: Nic dziwnego ,że powstają takie bzdury :evil: A najgorsze to ,że niektórym nawet nie chce się poczytać na temat żywienia swoich kotów :evil:
pibon pisze:Ta firma to jakas farsa i na pewno w znajomych rekach co Onet wiec przedrukowuja te bzdury.

Brudna ręka ,brudna rękę myje :evil:

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie mar 07, 2021 18:14 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

alinkaka pisze:
evanka pisze:My się tu licytujemy która karma dla kota najlepsza, a tu proszę :roll:

https://kobieta.onet.pl/najlepsze-karmy ... ow/gy00mj8


To chyba jakiś reklamowy żart,choć wcale nie śmieszny. Whiskas najlepsza karmą :evil: Co za debil to napisał :201417


To. Albo po prostu świadomość przeciętnego opiekuna kota jest niska i karmi on swoje zwierzątko śmieciami... Co by mnie nie zdziwiło.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie mar 07, 2021 19:34 Re: SPIS KARM DLA KOTA część 7

Alinkaka zgadzam się z Tobą, w moim środowisku uważa się, że kot powinien jeść wszystko, a dokładnie resztki od obiadu. W mieście z tego co rozmawiam z weterynarzem ta świadomość jest większa, niestety na wsi maaasaakra.Czyli resztki obiadowe, chlebek, może jeszcze tandetne suche chrupki kupione w supermarkecie. AJak mówie , że zamawiam karmy, które sa drogie, bo sa dobrej jakości , czyli nie 4 % mięsa , tylko ponad 68, 70 %, zalezy jaka firma, to patrzą na mnie jak na kosmitę 8O . Nie mam mozliwości zeby ich przekonac do tego, że kot jest wrażliwa istotą i byle czego nie może jeść. Opróćz tego, np. moja sąsiadka ma kota , ostatnio patrzę , a babka z trutka na szczury biega po obejściu. Patrzę co ona robi, a ta tą trucizna sypie obok stodoły , w środku obory, wkurzyłam sie na maksa,(bo niby moje nie wychodzą na zewnątrz, ale jakby jakimś cudem ta przytruta mysz do mnie przytargała się, bo dom drewniany, no to problem), pytam babki, czy sie nie boi , wszak jej kot hasa sobie tylko na zewnątrz, śpi biedulek w oborze, bo do domu nie może wejść, a kobieta, że nie, bo jak złapie taką mysz,zejdzie z tego świata to najwyżej drugiego kota sobie wezmą. nic tylko jej jakimś tępym narzędziem wbić troche rozumu do tej małej główki
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4807
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 113 gości