Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchym

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 18, 2017 23:54 Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchym

Zamowilem dla kociaka (okolo 5 mcy, 2.3kg) suche jedzonko Purizon i mokre GranataPet.

Purizon ma dzienne dawkowanie 60 g - 65 g, a GranataPet DeliCatessen 100g, ale zakladam ze to wtedy gdy karmie kociaka tylko mokrym lub tylko suchym?
Ja karmie mokrym i suchym, wiec czy powinienem mu dawac polowe zalecanej porcji suchego i mokrego?
Czyli Purizon 30g + GranataPet DeliCatessen 50g?
Jakos malo mi o wyglada ;-)

miguel007

 
Posty: 44
Od: Pt gru 08, 2017 14:51

Post » Wto gru 19, 2017 0:11 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

Kociakom, które rosną nie ogranicza się jedzenia (nie sugeruj się tabelkami z karm :).
Dajesz tyle ile chcą, na żądanie. Chyba, że kot się przejada i wymiotuje, wtedy podajesz mniejsze porcje, bardzo często. Dopiero jak kot przestaje rosnąć, wtedy trzeba obserwować czy nie tyje i ewentualnie ograniczać do zalecanych dawek
I masz rację 50g mokrego to zdecydowanie za mało. Jak miałam kociaki potrafiły zjeść 400-600g dziennie na głowę :).

I tak w ogóle zastanów się nad całkowitym odstawieniem suchego. Suche i mokre inaczej się trawią, podawanie ich naprzemiennie może powodować problemy żołądkowe.
Suche jest dla kotów niedobre (nawet te z wysokiej półki) - powoduje permanentne odwodnienie (które przyczynia się do chorób nerek), w dorosłości często nadwagę, psuje zęby (to mit, że suche czyści zęby - najlepiej czyści zęby surowe mięso w większych kawałkach albo z kością).
Najzdrowiej karmić samym mokrym, z ewentualnym dodatkiem surowego mięsa.

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Wto gru 19, 2017 1:24 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

Dla kota, który rośnie, surowa wołowina jest niezbędna. Pomyśl o włączeniu jej do jadłospisu
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto gru 19, 2017 10:01 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

na stronie GranataPet ma troche sensowniejsze rekomendacje, mimo że tabelka im się chyba trochę zepsuła, ale można pozgadywać co tam miało być:
http://www.granatapet.de/Katze/Nassfutt ... -Pat-html/
Ale tak jak pisały dziewczyny, tabelka tabelką, ale ja mojemu kociakowi tej karmy nie ograniczam, daje jej zawsze kiedy prosi czyli kilka razy dziennie, obecnie stanelo na 4-5 razy po ok 45 gr, rano i wieczorem, czasem w odstepach około 1 godziny. Oprocz tego dostęp do suchej karmy ma stały, ale jej nie lubi, więc zjada kiedy nie ma opcji na nic innego. Jak była w wieku twojego kotka, to zjadała nawet 2 puszki 200gr dziennie. Jedyne co, to ona nie zje dużych porcji na raz, stąd to kilkukrotne dawkowanie. Leżeć non stop też niestety nie może bo po 10 min wg niej już się do jedzenia nie nadaje.

Żeby jej się znudziła GranataPet, to teraz próbujemy innych producentów, ale tylko Grau zasmakował póki co, z innymi coś małpie nie pasuje. Ale GranataPet dalej jest naszą ulubioną, ja ją lubię bo nie oszukują na puszkach :D (zawsze jest ciut powyżej 200gr a nie 190, jak u niektórych innych, mam takie małe natręctwo, że sprawdzam takie rzeczy...).

she's a witch

Avatar użytkownika
 
Posty: 161
Od: Wto paź 03, 2017 19:08

Post » Wto gru 19, 2017 11:44 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

Dziekuje bardzo za pomoc. Z tego co widze, to ma ochote na okolo 150g GranataPet, ale tez okolo 40g suchego Purizona. Dzisiaj rano dalem mu ok 50g z puszki, to zostawil 1/3 i po kilkudziesieciu minutach zjadl reszte, wiec mysle ze w koncu jest tak, ze nie rzuca sie nasza znajda na jedziecie, jakby nigdy wczesniej nie jadl.

miguel007

 
Posty: 44
Od: Pt gru 08, 2017 14:51

Post » Śro lut 21, 2018 19:35 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

Witam ponownie, musze znowu otworzyc ten post, poniewaz troche sobie nie radzimy.
Kocurek ma okolo 7.5 mca i ok 1.5 mca po kastracji.
Jest coraz bardziej glodny, wg zalecen lekara juz nie karmimy jedzonkiem dla kociat, tylko dla doroslych kotow.
Problem w tym, ze jest ciagle glodny, wazy 3.5kg. Lekarze mowia, ze nie bedzie duzym kotem przez przejscia, zanim do nas trafil (choroby, szybkie odstawienie od mamy i zycie na smietniku w wieku kilku tyg).
Mamy wrazenie, ze sie z niego robi maly grubasek, wiec staramy sie troche ograniczac dawkowanie i obserwowac.
Dziennie zjada mokrego GranataPet 100g i suchego Acana Regionals Grasslands okolo 75g, obecnie zmniejszone do 60g.

Dawac mu wiecej, ale sie moze roztyc czy dbac o linie, ale bedzie glodny?

miguel007

 
Posty: 44
Od: Pt gru 08, 2017 14:51

Post » Śro lut 21, 2018 20:15 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

Wywalic suche, mokre zamienic czesciowo na miesko, nabial (zoltko, twarog) i zadbac o ruch :).

FuterNiemyty

 
Posty: 3600
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro lut 21, 2018 20:30 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

FuterNiemyty dobrze gada :wink:
GranataPet możesz zostawić, ale po południu rzucić kawał mięcha. No i wprowadziłabym też inną karmę i nie karmiła tylko GranataPetem.

Chikita

 
Posty: 6380
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro lut 21, 2018 21:20 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

A myslicie, ze karmic tyle ile jest napisane na opakowaniu (tak mowi lekarz, ale kocurek ciagle twierdzi, ze jest glodny ;-) ), czy tyle zeby nie byl glodny?

miguel007

 
Posty: 44
Od: Pt gru 08, 2017 14:51

Post » Śro lut 21, 2018 21:35 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

To ciagle rosnacy, rozwijajacy sie zwierzak.
Jak wzbogacisz diete (na razie ma bardzo uboga i monotonna, mimo dobrej karmy ), z czasem zobaczysz efekty.
Pamietaj, ze dorastajacy kot tez zmienia proporcje, inaczej wyglada male kocie, koci nastolatek,a inaczej dorosly kot :).

FuterNiemyty

 
Posty: 3600
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro lut 21, 2018 22:04 Re: Szybkie pytanie o dawkowanie pozywnienia mokrego z suchy

Ja na dawkowanie wedle producenta nie patrzę, bo wiem ile moje koty zjedzą. Jedna zje 150 gram mokrej i kilka chrupków, a druga zamyka się w ok 50-80 gram dziennie mokrej i chrupków.
Czasem koty zajadają nudę. Spraw kotu nowe zabawki, rozbudowany drapak- jakieś atrakcje w domu, które go zaciekawią i zajmą. Poobserwuj kota i zobacz jakimi zabawkami najbardziej się interesuje. Ja mniej więcej co trzy tygodnie wymieniam zabawki albo wymyślę i zrobię coś sama (aczkolwiek teraz hitem w domu jest 40cm ryba z AllieExpress na przemian z rozjechaną fretką z Allegro- obie wyglądają nadzwyczaj autentycznie, szczególnie ta fretka przez którą mało zawału nie dostałam jak ją przyniosła do łóżka sądząc zaspana, że to martwy szczur :wink: )

Chikita

 
Posty: 6380
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], kicalka i 144 gości