Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o radę

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw gru 07, 2017 20:38 Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o radę

Dzień dobry wszystkim użytkownikom.
Jestem tu nowa, do zarejestrowania skłonił mnie frapujący od pewnego czasu problem z moim kocurem.
Otóż - kot bardzo rzadko oddaje mocz - raz na 2, 3 dni.
Czy to jest normalne; czy tak po prostu bywa?

"kupkę" robi regularnie raz lub 2 razy dziennie, przepraszam za dosłowność ale jak to inaczej ująć..? :oops: zdrową...

Kot jest regularnie szczepiony i odrobaczany; a i wygląda, i zachowuje się jak okaz zdrowia.

Co do żywienia - ma stały dostęp do suchej karmy, raz dziennie mokre, mięso mielone albo podroby. Dostęp do wody ma stały ale zachowuje się, tak jakby jej w ogóle nie potrzebował do życia. Trzeba go "zmuszać" do picia, wtedy wychłepcze ok 100 ml dziennie. A woda musi stać daleko od jedzenia, inaczej jej nie tknie (czytałam, że jest to normalne zachowanie, wynikające z zaszłości ewolucyjnych, kiedy woda znajdująca się blisko padliny często była zatruta, więc tym się nie martwię)

Kot ma 2 lata, wcześniej nie zaobserwowałam problemu ponieważ częściej wychodził na dwór i tam się załatwiał. Teraz, kiedy jest zimno, raczej siedzi w domu i załatwia się do kuwety

AnnYa24

 
Posty: 2
Od: Czw gru 07, 2017 19:45

Post » Czw gru 07, 2017 21:34 Re: Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o

A jesteś pewna że nie posikuje gdzieś indziej niż kuweta?

Dodatkowo czym go karmisz (w sensie nazwy firm)
Jeśli kot nie chce pić, odstawiłabym zupełnie chrupki, które dodatkowo odwadniają koty.
ser_Kociątko
 

Post » Czw gru 07, 2017 23:18 Re: Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o

na pewno nie, mam na tyle małe mieszkanie, że na pewno bym spostrzegła, próbowałam odstawić całkowicie suchą karmę, wtedy je, ale "na silę" mokre. Tak jak pisałam, kot to okaz zdrowia, obawiam się, czy nie jest to niewykryty problem z nerkami

AnnYa24

 
Posty: 2
Od: Czw gru 07, 2017 19:45

Post » Pt gru 08, 2017 1:00 Re: Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o

to nie jest dobre jak tak rzadko sika
zrob badania krwi
moczu
usg
jak z jakiegos powodu malo sika to organizm sie zle oczyszcza
napisź jakies posty gdzies ,po 5 bedzie szybciej

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt gru 08, 2017 9:52 Re: Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o

Napisz jeszcze nazwy tych karm.
I mimo wszystko odstawiłabym suchą karmę. Bedzie jadł mokrą, do niej dolewaj wody. Dopajaj go strzykawką z wodą.
No i oczywiście zrób badania krwi + jonogram
ser_Kociątko
 

Post » Sob gru 09, 2017 1:43 Re: Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o

Koty mało piją bo są zwierzętami pustynnymi, dlatego chrupki są bardzo niewskazane, gdyż dodatkowo odwadniają organizm. A kot nie wie, że powinien pić. Niektóre - najwyraźniej Twój do takich należy - mają zaburzony ośrodek pragnienia w mózgu i piją jeszcze mniej albo wcale. Na to radę powinien znaleźć właściciel, bo zwierzę tego nie zrobi. I przy takim kocie suchego jedzenia powinno się unikać.
Oddawanie moczu raz na 2-3 dni to bardzo niepokojący objaw. Bardzo. Koniecznie złap mocz do badań (zdziwię się, jeżeli nie wyjdzie w nich duża ilość kryształów). Ciężar właściwy moczu będzie pewnie powyżej skali.
Naucz kota jeść mokre. Są na to różne metody.
I koniecznie dopajaj. Albo w jedzeniu, albo na siłę. Prędzej czy później takie odwodnienie zemści się na zdrowiu kota - ucierpią nerki.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10670
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob gru 09, 2017 15:47 Re: Kocie zdrowie - kot bardzo rzadko oddaje mocz, proszę o

Jaki żwirek ma kot w kuwecie?

Moja Ofelia swego czasu rzadko siusiała bo jej nie pasował żwirek. Zmieniłam jej z bentonitu na drzewny i taki był efekt.
Jeżeli kot do tej pory załatwiał się na dworze, to może będzie mu pasował żwirek najbardziej zbliżony do piasku, drobnoziarnisty.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33189
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], kasiek1510 i 294 gości