wymioty u 5 miesięcznej kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto gru 05, 2017 20:35 wymioty u 5 miesięcznej kotki

Hej. Mam problem z moją małą 5-cio miesięczną kotką. Zwierzak wymiotuje - głównie śliną lub białą pianą, ale czasami zdarza się też treść żołądkowa. Wymioty nie są częste, zdarzają się raz na kilka dni. Martwi mnie to, że kotka, jak na swój wiek, jest bardzo drobna - waży niewiele ponad kilogram i ma słaby apetyt. Dostawała już antybiotki i leki na poprawę pracy jelit, ale wymioty ciągle wracają. To są wyniki badania krwi małej:

Obrazek
Obrazek

Była trzykrotnie odrobaczana, a testy na felv i fiv są negatywne.
W piątek robimy badanie kału, ale chciałam wcześniej zapytać czy ktoś ma może pomysł co może dolegać kotce? Mój wet chwilowo rozkłada ręce :/

MessyHair

 
Posty: 4
Od: Wto gru 05, 2017 19:58

Post » Wto gru 05, 2017 21:20 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Czy była odrobaczana w odstępie 14-dniowym? Tyle trwa cykl rozwojowy nicieni.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Wto gru 05, 2017 21:38 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Wyniki jakby nie wskazują na zarobaczenie...
Dostaje pastę na klaka?

Jednak to że jest za drobna na swój wiek...wydaje się, że trzeba szukać poważniejszej przyczyny.
A jak sie zachowuje, jakie ma futerko, jakie ma kupy?
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto gru 05, 2017 21:53 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Ja miałam niedawno taką sytuację: niby eozynofile (granulocyty kwasochłonne) na niskim poziomie (2%), a dwa kocurki puszczały od czasu do czasu wodniste obfite pawie. Po odrobaczeniu stada (fenbendazolem), przeszło, jak ręką odjął, a chłopaki ładnie nadrabiają masę.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Wto gru 05, 2017 22:43 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Kotka nie ma biegunki i poza wymiotami i tym, że jest chuda i bardzo drobna nie widzę żadnych objawów choroby. Jest bardzo żywiołowa, jak to młode koty... Nie dostaje jeszcze pasty odkłaczającej, ale też nie wymiotuje kłaczkami. Weterynarz zasugerował, że kłaczki mogą być problemem dopiero po 6 miesiącu życia.
Futerko też wygląda ok. Może jest trochę bardziej szorstkie niż u mojej drugiej kotki.
Kotka była odrobaczana w odstępie mniej więcej miesiąca, więc może rzeczywiście zasugeruję wetowi ponowne odrobaczanie.
Dodam jeszcze, że zdarzało się, że podjadała różne roślinki domowe (rośliny są zabezpieczone i już nie ma do nich dostępu).

MessyHair

 
Posty: 4
Od: Wto gru 05, 2017 19:58

Post » Śro gru 06, 2017 8:25 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Właśnie pomyślałam o roślinach, na badaniach się nie znam. Tyle, że nasz około 5 miesięczny kociak, właśnie zaczął puszczać takie pawie, mąż od razu do weta bo "znowu" coś. Okazało się, że gowniarz zaczął wpieprzać kwiatki, ponieważ ja się nie mogę obecnie zająć czymkolwiek w domu, to mąż wszystko robi, a jak wiadomo faceci nie zawsze są spostrzegawczy :mrgreen:
Dopiero fakt, że naszedł zbrodniarza na gorącym uczynku, rozjaśnił sytuacje. Otóż mały siedział na parapecie wpierdzielał rośline i prawie natychmiast rzygał wodą z pianą, tyle że cwaniak nie robił tego pod siebie na parapet a wystawiał łebek i puszczał na podłogę, nigdy też nie było w wymiocinach fragmentów roślin...
Dodam, że wszystkie wyniki miał w normie, był już po leczeniu i nic a nic nie wyjaśniało wymiotów. Dziś wszystkie (prawie) rośliny z domu zostały eksmitowane i wymioty ustąpiły, choć trwały jeszcze przez około tydzień.
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Śro gru 06, 2017 9:01 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Zacznij dawać pastę na kłaka.
Tak raz na tydzień. I nie jakoś bardzo dużo, ze 2-3 cm.
Kociaki też się zakłaczają.

Ale tez bym obserwowała i ew szukała innych przyczyn...5-miesięczny kociak ważący ok kilograma, to niepokojące...nawet bardzo.

A co kociak je?
I ile?
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro gru 06, 2017 11:31 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Moj kot w zeszłym roku miał podobny problem tzn też wymiotował pianą, ale robił to tylko w nocy. Moj kotek ważył troszkę za dużo wiec postanowiłam, ze będzie dostawał jeść trochę mniej niż dotychczas czyli nie dwa razy mokre tylko raz jak zaleciła pani weterynarz. Dostawała mokrą około 16 a z rana sypałam suchej, ale ona suchą praktycznie nie tyka. I od czasu diety zawsze w nocy wymiotowała. Wydaje mi się ze robiła to z głodu. Teraz dostaje znowu 2 razy dziennie mokrą, ale ciut mniej i problem znikł :D

iwonka86

Avatar użytkownika
 
Posty: 24
Od: Wto lut 24, 2015 14:14

Post » Śro gru 06, 2017 12:47 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Zgadza się, takie wymioty sama śliną/pianą (czasem nawet lekko podbarwione krwią) mogą być z pustego żołądka.
Jednak tu całokształt wygląda niepokojąco.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro gru 06, 2017 13:08 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Co mała jada i w jakich ilościach?
Ma stały dostęp do karmy?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro gru 06, 2017 14:56 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

W wynikach widać podwyższone próby wątrobowe. Co weterynarz na to?

Samira33

 
Posty: 216
Od: Pon sty 05, 2009 23:10
Lokalizacja: KRK

Post » Śro gru 06, 2017 19:35 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Kotka ma stały dostęp do karmy, ale je bardzo mało. W dzień dostaje suchą karmę Taste of the Wild, a wieczorem mokrą Animonda Carny.

Samira 33 weterynarz wiele mi nie powiedział. Zlecił tylko kolejne badania, bo nie bardzo wiedział co kotce dolega. W piątek robimy badanie kału.

MessyHair

 
Posty: 4
Od: Wto gru 05, 2017 19:58

Post » Śro gru 06, 2017 20:22 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

ana pisze:Po odrobaczeniu stada (fenbendazolem), przeszło, jak ręką odjął, a chłopaki ładnie nadrabiają masę.

Gdzie kupiłaś fenbendazol? Probuje znaleźć ten w żelu- bezskutecznie...

Neriss

 
Posty: 97
Od: Sob lis 26, 2011 11:39

Post » Śro gru 06, 2017 20:39 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

A czy kotka miała badane hormony tarczycy? w ogóle cokolwiek w temacie tarczycy? jeśli nie to chyba warto się zainteresować.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro gru 06, 2017 21:47 Re: wymioty u 5 miesięcznej kotki

Próbowałaś zmienić karmę ? Być może karma nie smakuje, kotka nie je i nie nabiera masy.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 180 gości