Po konsultacjach, z nadzieja. Trzustka w parze z watroba.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 04, 2017 12:16 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Hm...jednak wygląda to na coś więcej niż zatrucie po zatkaniu.
Może w takim razie znajdź możliwie najbardziej sensownego weta i jednak mu zaufaj...bo jakoś w tej sytuacji słabo widzę samodzielne działania, a i chyba nie tylko nawadnianie jest potrzebne.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon gru 04, 2017 13:38 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Skoro masy kałowe ruszyły po paście odkłaczającej i kroplówce - to nie było silne zaparcie, raczej efekt atonii jelit, ich nieprawidłowej, spowolniałej pracy, być może wcześniejszego odwodnienia, ale to była świeża sprawa, kal nie zdążył się jeszcze zapiec, porcja na raz długości 7-8 cm to żaden spektakularny wyczyn, takie coś nie powinno sprawić kotu żadnych dolegliwości, nawet jeśli tego trochę jeszcze zalega.
Ja myślę że on powinien być teraz intensywnie leczony pod kątem trzustki (nie zaszkodzi na nic innego - a póki co to najrealniejsze podejrzenie i bardzo poważne) - odżywianie kroplówkami (nie tylko nawadnianie - ale i aminokwasy, witaminy, ze szczególnym uwzględnieniem B12), leczenie przeciwbólowe, kurczę, tu jest potrzebny kumaty wet :(

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon gru 04, 2017 23:47 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

No to po kolei:
w ramach kontynuacji poprzednich wizyt:
rtg zrobione jednak bez sedacji, oczywiscie nic nie wyszlo,
podany antybiotyk
podana kroplowka w zabojczej ilosci 60 ml (zgodnie ze sztuka podaje sie 4 ml/kg ciala/h)
podany lek p/bolowy
temperatura w normie
Z oczekiwanych wynikow profili watrobowych i nerkowych nie ma nic (mialo byc ok. godz.15.00), moze beda jutro.

Kot odebrany srednio obecny, apatyczny, wystraszony, umeczony, z zaleceniem opieki calodobowej i kroplowki 12h w ww. tempie (wychodzi ok 200ml przez noc)
Zostawiony na noc w calodobowej lecznicy z temperatura 39,9, z planowana kroplowka + antybiotyk (Augmentin)+ p/bolowe niesterydowe p/zapalne.
Nowy wet wyklucza trzustke z powodu znacznie wiekszej bolesnosci w takiej sytuacji, a kot daje sie obmacac bez protestu (tylko pytanie, czy zadzialal wczesniejszy p/bolowy, czy kota tak umeczona?). Osluchowo serce ok, nie ma razacego odwodnienia.

Pierwszy wet nie ma pomyslu, nie slucha, nie bierze pod uwage nic poza swoim widzimisie i (mam wrazenie) naciaganiem na spore rachunki.
Drugi, trudno ocenic.
Tak czy inaczej, te wizyty niewiele wnosza, kota coraz slabsza i gorzej sie czuje.
Problem lezy w jego samopoczuciu, odmowie jedzenia i picia.
Co mozna zrobic we wlasnym zakresie? Czy gdyby jedzenie i picie ruszylo, mozna jakos wspomagac trzustke (na to by wskazywaly rzucane pawie wczesniej od czasu do czasu, przy zbyt malo urozmaiconej diecie ?)?
Napisze wrecz, pomyslow brak, mi brak kasy na gdybanie coraz kosztowniejsze, wole zainwestowac w realna pomoc kociemu.

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pon gru 04, 2017 23:56 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

FuterNiemyty pisze: p/bolowe niesterydowe p/zapalne.


Dlaczego?? Tak na złość??? Z przekory? Nie rozumiem :(
Nie wiadomo co kotu jest ale objawy trzustkowe ma klasyczne i brak innego wyjaśnienia, kot czuje się coraz gorzej, test specyficznej lipazy nieprawidłowy wynik, i akurat leki przeciwbólowe z tej grupy? :(
Absolutnie nie jest prawdą że zawsze przy zapaleniu trzustki występuje bolesność przy omacywaniu. Tym, bardziej że kot dostaje leki przeciwbólowe i ogólnie jest osłabiony.

Nie wiem co Ci doradzić :(
Nie masz tam u siebie jakiegoś lokalnego forum? Gdzie mogliby Ci doradzić, polecić jakiegoś weta z otwartym umysłem i doświadczonego w diagnozowaniu oraz leczeniu takich problemów?

Trudno coś samemu zdziałać - bo kot powinien dostawać odpowiednie kroplówki (co dostaje obecnie? Powinno być w nich wszystko czego potrzebuje, aminokwasy, witaminy, mikroelementy), leki, sama nie załatwisz dla niego opioidów, dobrze dobrany antybiotyk, to wszystko nie jest do zaimprowizowania w domu bez pomocy lekarza :(

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto gru 05, 2017 0:02 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Nie ma :(.
U pierwszego weta byl swietny, ogarniety Irlandczyk, dlatego tam polecielismy, poza tym otwarte przez weekend.
Wyszlo, jak wyszlo, wiecej nie wroce tam.
Tu robimy za dziwadla, ze chcemy historie, wyniki itp.
Jak obejrzalam zapis tych naszych wizyt przez ostatnie dni, zaniemowilam, bo wyszlo totalnie niewlasciwe karmienie (mieso + suplementacja, saszetki od czasu do czasu), cos z sercem - w wyniku zywienia itp. itd.

Czego powinnam wymagac, czy moge w domu ogarnac jakos temat, podawac cos na wsparcie (kreon?), witaminy sa do nabycia na juz?

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto gru 05, 2017 0:03 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Ringer leci, antybiotyk (Augmentin) + cos p/bolowego, tyle do jutra, potem planuje zabrac kote, nie stac mnie na 150£ za noc takiego leczenia...

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto gru 05, 2017 0:06 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Komuś musisz zaufać, może ten nowy wet nie taki zły skoro nawet do rtg bez sedacji dał się namówić. Silne zakłaczenie albo zjedzenie czegoś (u nas to była np przeoczenie sztuczna trawa od kwiatów i żwirek spod kociej trawy) może wywołać takie objawy jak u Twojego kota.

Rtg, usg nie muszą nic wykazać przy chorej trzustce. Również badanie palpacyjne (bolesność) i badania krwi. Jedynym podejrzanym parametrem u nas był podniesiony poziom bilirubiny - 1,3 przy normie do 0,5. Wtedy wet zaproponował test na zapalenie trzustki - SNAP cPL i faktycznie wyszło zapalenie.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto gru 05, 2017 0:09 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Pierwszy wet robil zdjecie, bal sie sedacji, ale zdjecia nie mam, opisu nie mam.
Poszedl test Snap fPL IDEXX, wynik wyszedl 'abnormal', zrobiony na nasze zyczenie wczoraj.

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto gru 05, 2017 0:16 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Zapytam, mozna szczegoly, co w takiej kroplowce powinno byc, co podawac, co mozna we wlasnym zakresie, co sprobowac wyegzekwowac od weta opowiastka, ze juz tak kiedys kota miala?
Jak najlepiej pomoc przyjacielowi?

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto gru 05, 2017 0:23 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

O sorry, faktycznie fPL, a nie cPL.
Abnormal? Tam chyba powinna być skala określająca natężenie tego zapalenia.
Ale skoro tak wyszło, to trzustka? Bo jak rozumiem abnormal oznacza nie w normie.
To musicie się zabrać za leczenie trzustki. W sumie mój kot był leczony podobnie. Bez NLP, ale z cerenią bo jak mi tłumaczył wet, ona działa nie tylko przeciwwymiotnie. Faktycznie bardzo dobrze na niego podziałała. Po kilkudniowej intensywnej kuracji, podajemy enzymy trzustkowe (amylactiv digest), po dwóch miesiącach widać pozytywny efekt.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto gru 05, 2017 0:27 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Jeśli ma być bogaty zestaw do kroplówki, to PWE (tak się to nazywa w Polsce, płyn wieloelektrolitowy). Kroplówki można robić samodzielnie, to w sumie proste. Jeśli to trzustka, to te enzymy można podawać, ale oczywiście lepiej skonsultować z wetem.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto gru 05, 2017 0:32 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Jesli mam sie domagac leczenia na zyczenie, musze podac wszelkie szczegoly, detale.
Jaki antybiotyk, jakie p/bolowe, w jakich ilosciach, jak dlugo kroplowki, pytan masa...

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto gru 05, 2017 0:41 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Ja mogę Ci tylko napisać w szczegółach co dostawał mój kot. Ale nie sądzę, żeby to było do skopiowania. Bo i objawy były inne, mogą się też różnić wagą, wiekiem, stanem ogólnym. Ogólny zarys, kierunek się liczy. A ten, z tego co piszesz jest bardzo podobny. Ale szczegóły, to już raczej zależy od konkretnego przypadku.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto gru 05, 2017 0:48 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

No dobrze, jesli bedzie niezle rano, to odbieram kote i co dalej?
Do jedzenia dorzucam enzymu trzustkowe, witamine B complex czy B12 sama?
Co z lekiem p/bolowym w razie czego?
Co w sytuacji odmowy jedzenia i picia?

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto gru 05, 2017 1:00 Re: Ilosc plynu dobowo podawana do nawodnienia?

Enzymy trzustkowe, przynajmniej te, które przyjmuje mój kot, podaje się w ilości 1 kapsułka dziennie. Najlepiej dosypać zawartość kapsułki do pierwszego posiłku, poczekać 10 minut, żeby "zapracowały" i podać śniadanie
Nie podaję witaminy B, nie doradzę
Zamiast standardowego leku przeciwbólowego, lepiej zastosować steryd i najlepiej w iniekcji
W sytuacji odmowy jedzenia i picia, kroplówki (bo różne pasty typu aptus, stosowane gdy sytuacja jest ciężka, przy trzustce chyba nie wchodzą w grę)
Spytaj o cerenię, u nas bardzo dobrze działała i wyraźnie poprawiła samopoczucie
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jolabuk5 i 145 gości