Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lis 19, 2017 20:32 Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Hej.
Jestem nowa. Chciałam prosić o pomoc w usytuowaniu kuwety... Planuje przygarnięcie kota (lub dwóch, rodzeństwa) w niedługim czasie. Powoli rozglądam sie za wyprawka i pojawia sie problem z umiejscowieniem kuwety. Mieszkanie mam niewielkie, w toalecie ani łazience nie ma mozliwosci by ją zmieścic. Pokoje będą prawdopodobnie początkowo (dopóki kot nie nauczy sie zachowywać czystości) zamykane na czas mojej nieobecności w domu wiec kuweta tam nie ma sensu. Mam natomiast sporą kuchnię. Jest dość długa, niestety wąska. Chcialabym umieścić kuwete koło nieużywanego stołu (sporadycznie wykorzystujemy go jako blat roboczy). Jest to miejsce w którym raczej nikt nie bedzie uspokoił kota gdy uda sie za potrzebą. Na pewno panuje tu mniejszy ruch niż w przedpokoju. Martwię sie jednak ze kot nie bedzie chciał sie załatwiać w pomieszczeniu w którym będą stały również jego miski. Planowałam takze owiniecie nóg stołu sznurkiem by miał miejsce do zabawy.... Czy to moze sie udać? Kot miałby do dyspozycji spora kuchnie i przedpokój (długi jednak kompletnie nieustawny) w czasie nieobecności domowników. Prosze o rady. Pozdrawiam.

Conca

 
Posty: 14
Od: Nie lis 19, 2017 17:28

Post » Nie lis 19, 2017 22:36 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Pewnie byłoby dobrze, gdyby kuweta była w innym pomieszczeniu, ale czasem się nie da tego przeprowadzić i koty jakoś się adaptują.
Masz już upatrzone koty? :201472 Bo ja mam duecik trudny do wyadoptowania i łapię się każdej nadziei ;)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie lis 19, 2017 23:27 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

A dlaczego kot ma mieć do dyspozycji tylko tak malutką przestrzeń? Nie będzie miał wstępu do pokoi?
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5595
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie lis 19, 2017 23:29 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Ja zrozumiałam, że tylko na początku dopóki kot nie oswoi się z nowym miejscem.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie lis 19, 2017 23:36 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Ale koty adoptowane w wieku typowo adopcyjnym, czyli kocięta już po szczepieniach czy koty już całkiem dorosłe potrafią od razu trafiać do kuwety i nie ma sensu im wydzielać tak malutkiej przestrzeni. Najlepiej od razu oswoić je z rozkładem domu i z miejscem gdzie docelowo na zawsze będzie kuweta.
Nauczenie kota/kotów, że kuweta jest na razie w kuchni, a potem po kilku dniach czy tygodniach przeniesienie jej gdzie indziej to nie jest rozsądne wyjście.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5595
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon lis 20, 2017 4:20 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Ja chyba w takim razie zle sie wyrazilam. To nie ma byc tak, ze kot nie ma wstepu do pokoju wogole. Tylko na czas kiedy mnie, lub nikogo innego nie bedzie w domu i to tez nie "na zawsze" a na czas wlasnie oswojenia sie z lokalizacją kuwety. Kuchnia i przedpokoj tworza u mnie otwarta przestrzen, chyba przyjazna dla kota, bo w przedpokoju bedzie mial kilka "punktow obserwacyjnych" i nie ma tam zagrozen typu kable, chemia etc. Myslalam ze tak bedzie najbardziej bezpiecznie.
Nie zamierzam przestawiać kuwety, od razu ma byc to miejsce ostateczne.
Chyba musze popracowac nad pisaniem treści zrozumialej. Najmocniej przepraszam.

Conca

 
Posty: 14
Od: Nie lis 19, 2017 17:28

Post » Pon lis 20, 2017 7:10 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Odnosnie adopcji.
Niekoniecznie bedzie to adopcja z dt. Biore rowniez pod uwage przygarniecie kociaka z ulicy, w moim miescie sporo jest niestety bezdomniaków. Dlatego tez nie jestem pewna czy kotek od razu zaskoczy temat kuwety. Watpie rowniez w jego idealny wiek adopcyjny i szczepienia jeslk bedzie to kot "piwniczny". I wlasnie z mysla o takiej sytuacji rozwazalam ograniczenie przestrzeni (kafelki w przedpokoju i kuchni oferuja nieco latwiejsze sprzatanie niz wykładzina dywanowa w pokoju) oraz chcialam zapewnic kotu bezpieczenstwo pod swoja nieobecność bo niestety nie mam mozliwosci pracowania w domu ani wziecia urlopu dluzszego niz 1-2 dni na chwile obecna. Poza tymi wzgledami czytalam gdzies zeby "nie rzucac kota na gleboka wode" tylko stopniowo powiększać mu przestrzeń. Moze to jednak zly pomysł..

Conca

 
Posty: 14
Od: Nie lis 19, 2017 17:28

Post » Pon lis 20, 2017 7:21 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Może w zamyśle autorki miało to być kocię ze schroniska, które jeszcze nie przeszło szczepień, stąd zwrot: "dopóki nie nauczy się czystości"?
Dlatego spytałam, czy ma już upatrzone koty, łatwiej będzie coś doradzić.

EDIT: Conca już wyjaśniła, posty pojawiły się z opóźnieniem.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon lis 20, 2017 12:00 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

No dobrze, jeśli chodzi o kota prosto z ulicy czy ze schroniska, oczywiście ograniczenie przestrzeni może mieć sens, ale nie wiem czy kuchnia i przedpokój, czyli najbardziej ruchliwe miejsca w domu będą do tego dobre. Kot może początkowo się bardzo bać i chcieć się chować, musi więc mieć bezpieczne miejsce do tego. W kuchni czy korytarzu może być z tym kiepsko. Bywały już koty, które wciskały się jakimś cudem za lub pod szafki kuchenne, były nawet takie które właziły w wentylację ;) Musisz wszystko przewidzieć.
Poza tym jeśli wszędzie są kafelki, a weźmiesz małe kociaki, to im może być najzwyczajniej zimno w łapki. Musiałabyś przemyśleć gdzie poustawiać budki ciepłe lub jakieś pudełka kartonowe wyłożone kocykami, by kot/koty miały bezpieczny azyl.
Kuweta miałaby docelowo zostać w kuchni?
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5595
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon lis 20, 2017 12:13 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

kuweta i miseczki w dwóch rejonach kuchni spokojnie zdają egzamin.
ewentualnie można dostawić drugą, rezerwową, w innej części domu, Jeśli zwierzakowi będzie przeszkadzał ruch w kuchni, pójdzie sobie do "rezerwy".
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23713
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pon lis 20, 2017 15:31 Re: Usytuowanie kuwety w małym mieszkaniu

Nowe koty izoluję w malutkiej łazience, gdzie z konieczności miski i mała kuweta są niedaleko. Nic się nie dzieje złego.Koty zdecydowanie powinny mieć na początku ograniczoną przestrzeń, kuchnia nie jest złym pomysłem.Tymczasuję od ponad dziesięciu lat, kiedyś nie izolowałam kotów, ale teraz owszem i tak będę robić.

ewar

 
Posty: 54875
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 102 gości