Zmiana skórna

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lis 14, 2017 20:08 Zmiana skórna

Szukam dobrego weterynarza z Krakowa specjalizującego się w dermatologii zwierząt. Od sierpnia mam problem z rocznym kotem u którego średnio co dwa tygodnie (tydzień leczenia, tydzień spokoju) wychodzi rana na podbrzuszu umiejscowiona przy sutku, rana jest ciągle w tym samym miejscu, powstaje poprzez wylizywanie się kota. Miał już stosowany Triderm, Fungiderm, szampony na grzybice i p/bakteryjne, Beta glukan, olej rybi i wiele wiele innych... Wykluczona alergia pokarmowa i grzybica (wczoraj przyszły świeże wyniki - negatywne). Mieszkanie zostało gruntownie wyczyszczone i wyozonowane. Dostał nawet obróżkę uspokajającą z feromonami. Możliwe że wylizuje sobie tą ranę ze stresu, kot cały dzień jest sam w domu (6-14 godzin). Ja już jestem bezsilna... Chciałabym zasięgnąć rady u specjalisty. Polećcie kogoś proszę ;(

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5AA5D33F

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A93C5C4

ivko86

 
Posty: 4
Od: Wto lis 14, 2017 19:59

Post » Wto lis 14, 2017 21:09 Re: Zmiana skórna

W jaki sposób alergię wykluczyli?
Monodietą czy inaczej?
Na stres można jeszcze spróbować kropli Bacha.
Edit: Młody kot się nudzi, przydałby mu się koci towarzysz na te samotne godziny.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto lis 14, 2017 21:21 Re: Zmiana skórna

A na jakiej wysokości brzucha jest ta rana? Może dobrze byłoby zrobić badanie moczu, badanie krwi (morfologia, biochemia, rozmaz manualny) wraz z jonogramem, a wreszcie USG jamy brzusznej?
I właśnie, jak wykluczono alergię? Testy? Dieta eliminacyjna?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro lis 15, 2017 13:00 Re: Zmiana skórna

Alergia została wykluczona poprzez zmianę karmy na karmę dla alergików. Niestety nie mam możliwości dokocenia, nie mam miejsca na kolejnego kociaka A sama jestem w 16 tygodniu ciąży dodatkowo co trochę utrudnia całą sytuację.. Rana jest na wysokości sutka, tak ok 7 cm od odbytu. Najgorsze jest to że już byłam tyle razy u weterynarza i dopiero za 5 razem zrobiono wymaz i żadnych badań;/ przestaje mieć zaufanie do tego gabinetu ☹

ivko86

 
Posty: 4
Od: Wto lis 14, 2017 19:59

Post » Śro lis 15, 2017 14:13 Re: Zmiana skórna

Jaka to DOKŁADNIE karma dla alergików? Jakiś Royal czy inny Hills? To są bardzo kiepskie karmy, w dodatku mogą w dalszym ciągu uczulać Twojego kota, jeżeli nie wiesz, na co tak naprawdę jest uczulony. W ten sposób nie wyklucza się alergii. Najlepsza jest dieta eliminacyjna - świetnie do tego nadaje się surowe mięso, w drugiej kolejności dobrej jakości puszki z jednym rodzajem mięsa (np. MAC'S Sensitive). Pomocne bywają testy z krwi.
Jak tak nisko jest zmiana skórna, to ja bym koniecznie zaniosła mocz do badań.
Kot nie powinien jeść wyłącznie suchej karmy. Podstawą żywienia powinno być mokre jedzenie. Od suchego siadają nerki.
Poza tym RC zawiera mnóstwo węglowodanów, które sprzyjają powstawaniu struwitów w pęcherzu.
Sucha karma w dodatku mocno roślinna niby to dla alergików to proszenie się o kłopoty.
Czy wymaz był brany tuż po odstawieniu maści z antybiotykami i sterydami (Triderm), czy po jakimś czasie?
Może warto dać materiał na cytologię?
I lepiej zmień weta. Ten nie ma pomysłu na leczenie. Nie podaje się raz maści na bakterie a potem nagle maści na grzyby, póki się nie sprawdzi, przez co kot jest chory.
I zrób pełne badania krwi. Koty wylizują brzuch także wtedy, kiedy któryś z organów wewnętrznych je boli (na przykład mają wspomniane struwity w pęcherzu - po to powinno się złapać również i mocz do badań). Proponuję z jonogramem. Jeśli nic nie wyjdzie z tego, co zaproponowałam, rozważyłabym USG.
W każdym razie zmiana skórna może ale wcale nie musi dotyczyć samej skóry. A jeśli dotyczy, to może być to również alergia a także inne choroby (stąd pomysł na cytologię).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro lis 15, 2017 22:08 Re: Zmiana skórna

Alergie są różne, nie tylko pokarmowe.
Pokarmowe wyklucza się dietą eliminacyjną, inne stwierdza się robiąc testy.
My mieliśmy w domu kociego alergika, był uczulony m. in. na roztocza. Testy wykonywaliśmy u dr Olgi Jaworskiej (gabinet Alvet przy ul. Zapolskiej).
Jak w testach wyjdzie coś konkretnego można wykonać specjalną szczepionkę odczulającą (odczulanie na zasadzie odczulania ludzi), którą podaje się w specjalnym cyklu, najpierw chyba raz w tygodniu, potem coraz rzadziej.
Grzyba wykluczyliście z pobranej zeskrobiny?
ObrazekObrazek

bechet

 
Posty: 8667
Od: Śro sie 24, 2005 9:54
Lokalizacja: kraków

Post » Pt lis 17, 2017 14:50 Re: Zmiana skórna

Polecono mi karmę Brit Premium Sensitive którą jadł tylko dlatego że nic innego nie było i nawet nie zjadał dziennej zalecanej porcji. Niestety ze względu na ciążę (a to ja karmię kota) nie mogę karmić go surowym mięsem, zresztą on nie bardzo przepada za surowizną, puszki żadnej nie zje, nie ważne co w niej jest i czy kosztuje 1 zł czy 15 zł, po prostu się jej nie tknie, najbardziej lubi suchą karmę a uwierzcie mi że chętnie bym mu kupiła jakąś puszeczkę ;/ jest strasznie wybredny ;/ Teraz daję mu Purina One Coat & Hairball którą jadł wcześniej. Ciężka sprawa z karmieniem go :( Od początku miałam problem żeby znaleźć coś co lubi, a jako maluch jak go odbierałam jadł Whiskasa którego od razu (oczywiście stopniowo) wyprowadziłam z diety.
Materiał (włosy wyskubane ze zmiany) był pobierany tuż po pojawieniu się zmiany, wtedy była przerwa od smarowania maścią ok. 2 tygodnie.
Czy macie do polecenia jakiegoś dobrego weterynarza w okolicach Małego Płaszowa/ Podgórza/Nowej Huty lub Prokocimia? Mieszkam na Małym Płaszowie i najchętniej bym tutaj lub w okolicy gdzieś poszła. Do tej pory chodziliśmy do RoyalVet na Centrum E ale niestety właśnie tam mam wrażenie że wizyty są szybkie i nieefektywne ;/ Byłam też w Vetice na Lipskiej kiedyś i nie byłam zadowolona z wizyt ;/

Generalnie wydaje mi się że ma problemy emocjonalne, nie wiem czy za wcześnie nie został wzięty (ok. 12-13 tydzień) od matki i rodzeństwa. Nie da się go złapać, ciągle ucieka.. Jak tylko przychodzą goście i nie daj Boże jest jakiś mężczyzna to zaczyna się po nim rzucać, wieszać na rękach, gryźć, atakować... Mój mąż i wszyscy się śmieją z tych sytuacji bo uważają że jest jeszcze młody i musi się wyszaleć.. Natomiast ja uważam, że to nie jest normalne zachowanie.. Może się mylę, nie wiem, to mój pierwszy kot, nie znam się niestety. Na pewno widzę, że tęskni za tym żeby wyjść na zewnątrz (absolutnie go nie wypuszczam, to jest dla mnie kot domowy), za każdym razem jak wracamy z mężem do domu to czatuje pod drzwiami i jak jest tylko możliwość to ucieka nam na korytarz i trzeba go łapać. Wczoraj była nawet sytuacja gdzie zapomnieliśmy zamknąć drzwi na zamek i skubaniec otwarł sobie drzwi i chyba zwiedził całą klatkę zanim się zorientowaliśmy co się stało oO.

ivko86

 
Posty: 4
Od: Wto lis 14, 2017 19:59

Post » Pt lis 17, 2017 18:20 Re: Zmiana skórna

Spróbuj może odwiedzić klinikę Arka na ul. Chłopskiej 2a. Mają tam spore zaplecze medyczne i wielu lekarzy.

Jeśli zaś chodzi o zachowanie kociaka, to ewidentnie ma jakieś problemy behawioralne. Koty są różne i nie wszystkie są przytulastymi miziakami. Niektóre nie lubią brania na ręce i zbytniego przytulania, ale rzucanie się na ludzi NIGDY nie jest normalne. W przypadku kota z jakimś negatywnym bagażem doświadczeń można to tłumaczyć strachem czy nawet paniką przed ludźmi, od których doznał jakiejś krzywdy, ale to na pewno nie jest objaw dojrzewania.
ObrazekObrazek

bechet

 
Posty: 8667
Od: Śro sie 24, 2005 9:54
Lokalizacja: kraków

Post » Pt lis 17, 2017 23:09 Re: Zmiana skórna

Co do jedzenia, to ja bym spróbowała konsekwentnie wprowadzać mokre żarcie. Metody są różne, w tym wątku trochę propozycji padło: viewtopic.php?f=1&t=180627
I nie odpuściłabym. Bo kot nie wie, co go może czekać, ale Ty wiesz. Dziś jest wybredny a za kilka lat może być chory.

Co do atakowania mężczyzn. Sam fakt, że zaczął to robić, może (acz nie musi) wynikać stąd, że widzi w nich konkurencję. Teoretycznie międzygatunkowa zależność płci nie powinna mieć miejsca, a jednak zdarza się, że kotki wolą przytulać się do facetów albo wręcz szaleją na ich punkcie. Ale śmianie się z takich zachowań to rodzaj aprobaty. Kot może widzieć, że to się podoba, więc bez względu na przyczynę pierwotną robi to teraz dla poklasku, zainteresowania.
Nota bene czy kot jest wykastrowany?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob lis 18, 2017 13:55 Re: Zmiana skórna

Dziękuję za polecenie gabinetu, w szczególności, że jest niedaleko mnie.

No i właśnie to rzucanie się mi się nie podoba ale wszyscy biorą to za zabawę... I atakuje właśnie mężczyzn. Wykastrowany został jak miał 7 miesięcy, niektórzy mówią że w sam raz, a niektórzy że za wcześnie ale świrował w domu, dosłownie latał po ścianach, "śpiewał" w nocy, zaznaczał wszystko co możliwe, teraz jak czyściłam materac (myśleliśmy że to grzyb) to zauważyłam jak bardzo był zlany i to w miejscu w którym śpi mój mąż! Potrafił nawet się załatwić (kupa) na moje miejsce w pościeli ;/ Więc wtedy stwierdziłam, że już czas najwyższy i jak tylko mieliśmy wyniki badań krwi( które zresztą były prawidłowe) to od razu zapisaliśmy go na kastrację, natomiast oprócz tego że teraz ładnie załatwia się do kuwety dalej ma ześwirowany charakter. W tym tygodniu zaczął skakać na ściany tak wzwyż i na okna balkonowe, może po prostu odreagowuje to że nas cały dzień nie ma.

Stomachari otwieram przytoczony wątek i już się z nim zaraz zapoznam. Strasznie bym chciała kotu pomóc bo na prawdę serce się kraja jak znów muszę mu zakładać kołnierz ;/ i tak od sierpnia ;/

ivko86

 
Posty: 4
Od: Wto lis 14, 2017 19:59

Post » Sob lis 18, 2017 15:29 Re: Zmiana skórna

7 miesięcy to nie jest za wcześnie na kastrację :)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob lis 18, 2017 17:11 Re: Zmiana skórna

Stomachari pisze:7 miesięcy to nie jest za wcześnie na kastrację :)

Zgadzam się, zwłaszcza, że kić przejawiał już wszystkie cechy dojrzałego kawalera ;)
O tej agresji też możesz pogadać z wetem.
A na samotność i zbyt dużo kociej energii jest świetny lek - drugi kociak :wink:
ObrazekObrazek

bechet

 
Posty: 8667
Od: Śro sie 24, 2005 9:54
Lokalizacja: kraków

Post » Pon lis 20, 2017 19:39 Re: Zmiana skórna

Ja polecam Waclawa Gubałę (ojca)
Lecznica centaur
Ul.Piaseckiego 16

Batka

 
Posty: 8464
Od: Pt paź 24, 2003 11:38
Lokalizacja: Stare Dobre Podgórze




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Cosmos, Kocia Lady, pimpuś..wampirek i 180 gości