Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lis 01, 2017 18:10 Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Pozwole sobie na 2 pytania. Znalazlem informacje, ze po 6 tygodniach od otwarcia opakowania powinienem wyrzucic karme, niezaleznie od sposobu przechowywania. Robicie tak faktycznie? Normalnie opakowanie zamykam na klamerki, nie jest to wiec jakas specjalistyczna forma przechowywania, ale nie jest tez zla. Zawijanie opakowania to troche taki zeglarski patent i jest to na pewno szczelne.
Druga sprawa to cos, na co odpowiedzi nie znalazlem. Moja kicia ma zawsze w misce sucha karme, ale nie zawsze ja je, bo czasem najada sie tylko mokra. Po jakim czasie powinienem wysypac zawartosc miski i wsypac nowa karme?
Pytania podstawowe, ale kotke przygarnelismy dopiero 3 tygodnie temu, wiec doswiadczen wlasnych mam niewiele.

arcbuz

 
Posty: 48
Od: Śro lis 01, 2017 18:03

Post » Śro lis 01, 2017 19:54 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Nigdy nie wyrzucam karmy, ale latem kupuje mniejsze opakowania.
Z miski wyrzucam ew. niedojedzoną mokra, suchej też nigdy, leży aż zjedzą - zazwyczaj w ciągu doby i tak trzeba dosypać.
Obrazek

Axa76

 
Posty: 3889
Od: Śro wrz 24, 2008 13:56
Lokalizacja: Cieszyn

Post » Śro lis 01, 2017 19:58 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Jakbym ja miała co 6 tygodni wyrzucać otwartą karmę dawno wylądowałabym na bruku :wink: Jest otwarta póki nie zmęczymy worków czyli 2-3 miesiące, chrupki przechowuje w pojemnikach z Curvera. Chrupków dosypuję jak uważam,przeważnie kiedy dno jest już lekko przykryte. Wyrzucam tylko powywalaną obok misek. Czyli codziennie chrupków nie zmieniam.

Mokrą codziennie. Moja dostaje 3 porcje dziennie więc wyrzucam nie zjedzone. No chyba, że pierd zaszaleje i zje. Stojąca w misce mokra się psuje- Ty też pewnie nie zjadłbyś nałożonej dzień wcześniej konserwy na talerz.

Mokra karma powinna być podstawą, chrupki jako przystawka. U mojej drugiej z kolei, która jest tylko na mokrej miska chrupków wystarcza przeważnie na tydzień czasu i przez tydzień czasu stoją w tej misce dopóki nie zje.

Chikita

 
Posty: 6441
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro lis 01, 2017 20:26 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

U mnie sucha stoi tydzień w misce albo i trochę dłużej ale już się też nauczyłam i będę sypać jej mniej a nie po brzegi :roll: pewnie wtedy będzie krócej stać...
A otwarta jakieś dwa miesiące ale kupuję małe opakowania ale ze dwa trzy rodzaje .

kocianowa

Avatar użytkownika
 
Posty: 587
Od: Śro sty 18, 2017 17:03

Post » Śro lis 01, 2017 20:30 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Suchej karmy sypię tak mało, żeby od razu zjadły całą porcję (porcyjkę raczej).
Fundacja Pomocy Zwierzętom Kłębek KRS: 0000449181

Jarka

Avatar użytkownika
 
Posty: 10931
Od: Czw kwi 10, 2008 16:43
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lis 02, 2017 10:33 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Skoro kotkę macie dopiero od 3 tyg., to pozwolę sobie zwrócić uwagę na fakt, iż podstawą żywienia kota powinno być mokre jedzenie (surowe mięso z suplementami lub mokra karma), zaś suche tylko jako dodatek.
Tu masz w miarę aktualny spis karm dobrej i średniej jakości: viewtopic.php?f=1&t=176356 (oczywiście interesuje Cię obecna część czyli 6-a, poprzednie nie).
W przypadku suchej karmy po okresie ok. 6 tygodni traci ona na jakości. Nie możesz być pewny, ile tak naprawdę składników mineralnych wciąż się w niej znajduje. Ale dobrze przechowywana nie jest szkodliwa. Sporo osób trzyma otwartą karmę dłużej i nic ich kotom nie dolega.
Najlepszym pomysłem przy kupowaniu większych opakowań, wystarczających na więcej niż 6 tyg., jest przesypywanie karmy do 2 albo więcej szczelnych pojemników. Jeden pojemnik na co dzień, w którym mieści się zapas żarcia na ok. 2 tyg., drugi większy, w którym trzyma się całą resztę i jak najrzadziej go otwiera. W ten sposób zwiększasz szansę na zachowanie jakości karmy.
Zmorą są karmy ważone w sklepach (stacjonarnych i internetowych), bo po pierwsze nie wiadomo dokładnie, kiedy zostały otwarte, a po drugie w mało szczelnych opakowaniach z czasem może zacząć rozwijać się pleśń.
Jeśli worek karmy fabrycznie hermetycznie zamknięty przychodził do mnie rozszczelniony, to go reklamowałam. A szczególnie, jeśli rozszczelnienie nie powstało w trakcie transportu tylko wcześniej.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10680
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob lis 04, 2017 0:03 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Stomachari i tutaj właśnie pojawia się konflikt. Moja jest bardziej chrupkowa i zmieniając co miesiąc karmę widzę różnicę. W jednym pojemniku stoi Fibra z Royala, która wytrzymuje spokojnie te 2 miesiące, a w drugim obok inna karma. Teraz męczymy Sanabelle Hair&Skin i widzę, że po miesiącu stania w pojemniku chrupki są inne, analogicznie było z Dental. Ma się wrażenie, że są zawilgocone. Purizon i Applaws wytrzymują jak Fibra bez żadnej zmiany. GranataPet stoi miesiąc otwarta "na oścież" i nie widzę różnicy- pierd ich nie chce jeść więc testuje ich wytrzymałość.
Według mnie to zależy od producenta i tego czego tam napcha. Jedne jak Sanabelle po miesiącu lądują w koszu, a inne są na dłużej.

Chikita

 
Posty: 6441
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Sob lis 04, 2017 6:47 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Producent i skład z pewnością mają znaczenie, ale wymieniłaś tylko 1 karmę, która się psuje i aż 4, które długo wyrrzymują. Zatem uogólniając można powiedzieć, iż większość karm da się długo trzymać. Ale jasne, że nie wszystkie.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10680
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob lis 04, 2017 8:28 Re: Jak czesto wymieniac sucha karme w misce?

Stomachari pisze:Skoro kotkę macie dopiero od 3 tyg., to pozwolę sobie zwrócić uwagę na fakt, iż podstawą żywienia kota powinno być mokre jedzenie (surowe mięso z suplementami lub mokra karma), zaś suche tylko jako dodatek.
Tu masz w miarę aktualny spis karm dobrej i średniej jakości: viewtopic.php?f=1&t=176356 (oczywiście interesuje Cię obecna część czyli 6-a, poprzednie nie).

Dzieki za wszystkie rady. Kotka je mokra Grau bez zboza i jako uzupelnienie sucha Power of Nature. Obie firmy chwalone na forach, sklady maja bardzo rozsadne, smakuja, wiec menu mam juz ulozone:-) Sucha kupuje w 2 kg. opakowaniach (najmniejsze PoN) i tu troche problem, bo kotka je tego bardzo malo, pewnie nie wiecej niz 10/20 g. dziennie, czyli wolalbym to przechowac przez przynajmniej 10 a nie 6 tygodni, ale nic na sile.

arcbuz

 
Posty: 48
Od: Śro lis 01, 2017 18:03




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: magnificent tree, ryniek i 513 gości